Турција

Статус
Затворена за нови мислења.
R

RAYTHEON23

Гостин
не биди толку емотивен де!!!!

тоа е од фрустрации...а ти кажав јасно е двете земји се членки на НАТО(сојузници)
значи грците знаат дека ако авионот поминал едно островче нема да направи чедар...:toe:
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
точно е ова но сепак има премногу варијабили..а и мислам дека евентуален конфликт ке го стави НАТО во знак прашалник?
Е па тогаш како велиш Атињаните се појакиМногу варијабли од кои во 80% случаи Турците се со повеќе шанси.А истиот НАТО прашалник стоеше и пред Кипар.Во случај на конфликт меќу Атина и Турција дур се свестат они да донесат одлука дур се расчистат вето ова она (се надевам дека ние ке бидеме во НАТО и во ваков случај ке ставиме вето ) некое островче веќе ке биде кај што треба.Само таков конфликт е малку веројатен скоро нема шанси.Исто како што и нема шанси Атина некогаш да ги прошири своите морски граници.Што е и целта на Турција.

за која ракета земја земја ми говориш???:helou:
J 600T Yildirim . Го имаат од 2001 ама го покажаа 2007 кога и повеќето станаа свесни за него и богами не се изнеанадија пријатно.Домет 150 км и 300 км кај Yildirim2.

Или сума сумарум.Турција ја доведе својата Армија до стадиум каде само Америка или Русија имаат моќ да размислуваат за закана кон неа.До тој стадиум да ИЗраел не може да си дозволи да раскине односи со нив и да им се извинува.За напади на други земји и останати ШББКББ варијанти глупо е да се зборува.НО она погоре што го кажав дека на Турците не може да им го повиши тонот секој-останува.И докажано е во пракса.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
не велам атињаните се појаки...каде реков.... реков имаш варијабили

а оваа ракета хмм дизајнирана е строго за критични мети..интересно.

а ние не сме во нато а сега планираат до 8% од армијата да биде на располагање на алијанса на која не сме членка...ццццц
 
Член од
30 август 2008
Мислења
2.232
Поени од реакции
286
не велам атињаните се појаки...каде реков.... реков имаш варијабили

а оваа ракета хмм дизајнирана е строго за критични мети..интересно.

а ние не сме во нато а сега планираат до 8% од армијата да биде на располагање на алијанса на која не сме членка...ццццц

Pa da de MAkedonija ne e vo NATO,tvojite grci ne dozvoluvaat vo nikoj slucaj toa da se desi:tapp:
 
R

RAYTHEON23

Гостин
кои мои грци:tapp::tapp::tapp::tapp:


само немој на бројки да се палиш...тоа ми беше поентата:toe:
 
Член од
30 август 2008
Мислења
2.232
Поени од реакции
286
кои мои грци:tapp::tapp::tapp::tapp:


само немој на бројки да се палиш...тоа ми беше поентата:toe:

PA da de i mene mi bese poentata toa,deka grcite vo istorijata pa navaka sekogas bile gubitnici koga vojuvale so turcite,toa e veke dokazano so site fakti.

Случајно читнав па велам да ве поправам малку..





Или вократко не за џабе Турците се во врвот на НАТО.АКо не се лажам 2 по мобилност.За 24 часа се способни да стават на располагање на НАТО 60 000 војници..Единствени кои може да си дозволат да си помислат(Ама само да помислат) да реагираат против Турците се Американците.Пред да коментирате друг пат на темава пролистајте малку само со што се се занимава Турската воена индустрија.Доволно ке е тоа.


Ama za pametni luge toa e dovolno,a za budalite ne:nenene:samo zaradi inaet ke se kurcat po forumive:toe:
 
R

RAYTHEON23

Гостин
PA da de i mene mi bese poentata toa,deka grcite vo istorijata pa navaka sekogas bile gubitnici koga vojuvale so turcite,toa e veke dokazano so site fakti.





Ama za pametni luge toa e dovolno,a za budalite ne:nenene:samo zaradi inaet ke se kurcat po forumive:toe:

осет!!!!!!

не биди толку емотивен...

ти кажав турците се исфрустрирани бидејки грција им е до брегот па затоа провоцираат...тоа е казна за турција од прва светска војна и ТОЧКА!!!!

можеме да расправаме и расправаме ама така е...нема да има конфликт грција-турција скоро време а дотогаш
 
Член од
30 август 2008
Мислења
2.232
Поени од реакции
286
Dobro be DETE sto se palis tolku za grcite ne mi e jasno, znam deka poveketo makedonci secat veni za Srbija i Bugarija ama deka i za Grcija imale sto secele neznaev.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
:vozbud::vozbud::vozbud:

види мило мене не ме плаши ни грција ни турција ни бугарија ни НИКОЈ...ако треба да застанам за ова парче земја ке ЗАСТАНАМ и КЕ ГО БРАНАМ!!!!!!!!

ти сечи вени на туркие ОК.

како тоа се палам на грците..па дискутираме.....човекот се пали на секс порничи.....итн


е сега темата е турција!!!

КИПАР е ВО ЕУ!!!!!!!
кој велеше германската економија 40% зависи од турција....:tapp::tapp::tapp:

уствари ТУРЦИЈА ЗАВИСИ од ЕУ и од извозот....

Dobro be DETE sto se palis tolku za grcite ne mi e jasno, znam deka poveketo makedonci secat veni za Srbija i Bugarija ama deka i za Grcija imale sto secele neznaev.

ете ти дадов карта геогравска а ти објавуј вести за прекршување на воздушен простор:toe:
 
Член од
30 август 2008
Мислења
2.232
Поени од реакции
286
:vozbud::vozbud::vozbud:

види мило мене не ме плаши ни грција ни турција ни бугарија ни НИКОЈ...ако треба да застанам за ова парче земја ке ЗАСТАНАМ и КЕ ГО БРАНАМ!!!!!!!!

ти сечи вени на туркие ОК.

како тоа се палам на грците..па дискутираме.....човекот се пали на секс порничи.....итн


е сега темата е турција!!!

:tapp::tapp:

уствари ТУРЦИЈА ЗАВИСИ од ЕУ и од извозот....

Kretenu prelistajgi sajtovite malce pa da vidis kolku procenti Turcija izvezuva tekstil i hrana za EU..

Psss i te molam od deneska pa nattaka ne pisuvaj nesto protiv grcite ili turcite ZS si mnogu dvolicen:tapp:
Mnogu si dvolicen ednas si protiv grcite ednas si protiv bugarite ednas si protiv srbite ednas si protiv ustavnoto ime na Makedonija ednostavno neznam sto te smetam tebe deka si makedonec,odi preispitaj se prvin sto si pa posle ke diskutiram so tebe:tapp:

:vozbud::vozbud::vozbud:

види мило мене не ме плаши ни грција ни турција ни бугарија ни НИКОЈ...ако треба да застанам за ова парче земја ке ЗАСТАНАМ и КЕ ГО БРАНАМ!!!!!!!!

ти сечи вени на туркие ОК.


уствари ТУРЦИЈА ЗАВИСИ од ЕУ и од извозот....
vestot e star no dovolno ke ti e za nekoi raboti
80% од возилата произведени во Турција извезени во ЕУ

80% од автомобилите, произведени во првите четири месеци од годинава во Турција, биле продадени во земји од Европската унија, објави електронското издание на турскиот весник „Турки“.
Турски автомобили биле продадени во вкупно 160 земји во светот и во 14 зони за слободна трговија.
За првите четири месеци од 2007 година извозот на автомобили на Турција изнесува околу 5 милијарди и 924 милиони долари. Возилата, извезени во земјите од ЕУ, донеле 4 милијарди и 763 милиони долари.
Единствена земја во Европската унија во која во тој период не се извезени автомобили е Кипар.
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=78759
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Kretenu prelistajgi sajtovite malce pa da vidis kolku procenti Turcija izvezuva tekstil i hrana za EU..

Psss i te molam od deneska pa nattaka ne pisuvaj nesto protiv grcite ili turcite ZS si mnogu dvolicen:tapp:
Mnogu si dvolicen ednas si protiv grcite ednas si protiv bugarite ednas si protiv srbite ednas si protiv ustavnoto ime na Makedonija ednostavno neznam sto te smetam tebe deka si makedonec,odi preispitaj se prvin sto si pa posle ke diskutiram so tebe:tapp:


vestot e star no dovolno ke ti e za nekoi raboti
80% од возилата произведени во Турција извезени во ЕУ

80% од автомобилите, произведени во првите четири месеци од годинава во Турција, биле продадени во земји од Европската унија, објави електронското издание на турскиот весник „Турки“.
Турски автомобили биле продадени во вкупно 160 земји во светот и во 14 зони за слободна трговија.
За првите четири месеци од 2007 година извозот на автомобили на Турција изнесува околу 5 милијарди и 924 милиони долари. Возилата, извезени во земјите од ЕУ, донеле 4 милијарди и 763 милиони долари.
Единствена земја во Европската унија во која во тој период не се извезени автомобили е Кипар.
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=78759
Това което напиша сам ти,покажува колко е зависна Турциja от пазарите на ЕУ.:helou:
Коj е наjголемиот трговдси партнер на Турциja?Дали това не е ЕУ?
 
Член од
30 август 2008
Мислења
2.232
Поени од реакции
286
Това което напиша сам ти,покажува колко е зависна Турциja от пазарите на ЕУ.:helou:
Коj е наjголемиот трговдси партнер на Турциja?Дали това не е ЕУ?

:nenene: ne e

ajt sega gitla vo Bugarija od kade sto si dojden:tapp:
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
:nenene: ne e

ajt sega gitla vo Bugarija od kade sto si dojden:tapp:
О да,да и уште как.Прашам те,коj е наjголемиот трговски партнер на Турциja?
Аjде ти гитла от кадето си доjден преди неколко столетиja.
 
Член од
30 август 2008
Мислења
2.232
Поени од реакции
286
О да,да и уште как.Прашам те,коj е наjголемиот трговски партнер на Турциja?

Турција меѓу 20-те водечки економии

Во крајот на оваа година Турција ќе го заземе 16-то место меѓу 20-те водечки економии во светот, се вели во прогнозите на Меѓународниот валутен фонд, објавени денеска во весникот „Заман“.
Според МВФ, БДП на Турција за оваа година ќе биде рекордни 942 милијарди долари. На прво место меѓу светските економии во 2008 година ќе бидат САД.
Прогнозите на Фондот се дека и во 2013 година Турција одново ќе биде 16-та меѓу 20-те најголеми економии во светот кога БДП во државата ќе биде 1.311 милијарди долари, се додава во написот во „Заман“.
Истовремено во друга вест, медиумот објавува дека зголемената политичка нестабилност во државата има негативно влијание врз економијата.
Весникот пишува дека основните негативни фактори за турската економија се поврзани со делото за затворање на владејачката Партија на правдата и развојот како и од одлуката на турскиот Врховен суд за давање одобрение за носење исламски шамии на универзитетите во државата.
Весникот „Реферанс“ објавува дека турски фирми ќе може да направат во Ирак инвестиции од 15 милијарди долари.
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=93932

РЕкоа во превечерјето на Кипар пред 20 - 30 години атињаните.Пола Кипар знаеме кој го команда.Да не спомнувам колкаво борбено искуство имаат Турците а колкаво Атињаните.Оти ниедна вежба на планетава не може да симулира првиот куршум кој ке профучи над глава испукан со намера да ја дупне истата.


Или вократко не за џабе Турците се во врвот на НАТО.АКо не се лажам 2 по мобилност.За 24 часа се способни да стават на располагање на НАТО 60 000 војници..Единствени кои може да си дозволат да си помислат(Ама само да помислат) да реагираат против Турците се Американците.Пред да коментирате друг пат на темава пролистајте малку само со што се се занимава Турската воена индустрија.Доволно ке е тоа.
Турската армија е втора најголема армија во НАТО, после армијата на САД

Турската армиска снага се состои од стандардната армиска единица, турската морнарица и турската воздухопловна единица. Жандармеријата и крајбрежната заштита оперираат како дел од турското Министерство за внатрешни работи, иако според улогата и задачите спаѓаат во армијата и морнарицата.
Турската армија е втора најголема армија во НАТО, после армијата на САД со околу 1,043,550 униформирани војници кои служат во пет оддела. Секој способен хетеросексуален маж со турско државјанство е приморан да служи војска

http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D1%83%D1%80%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0#.D0.90.D1.80.D0.BC.D0.B8.D1.98.D0.B0

------------------------------------------------------------------------------
PLUS 10 ta voena sila so si voena tehnologija
Turkey Military Strength 10 ta voena sila:smir:


PERSONNEL
Total Population: 71,892,808 [2008]
Population Available: 39,645,893 [2008]
Fit for Military Service: 33,444,999 [2008]
Reaching Military Age Annually: 1,298,979 [2008]
Active Military Personnel: 514,000 [2008]
Active Military Reserve: 380,000 [2008]
Active Paramilitary Units: 148,700 [2008]
ARMY
Total Land-Based Weapons: 6,672
Tanks: 4,205 [2007]
Armored Personnel Carriers: 830 [2007]
Towed Artillery: 685 [2007]
Self-Propelled Guns: 868 [2007]
Multiple Rocket Launch Systems: 84 [2007]
Mortars: 5,813 [2007]
Anti-Tank Guided Weapons: 1,283 [2007]
Anti-Aircraft Weapons: 1,664 [2007]
NAVY
Total Navy Ships: 182
Merchant Marine Strength: 602 [2008]
Major Ports and Harbors: 6
Aircraft Carriers: 0 [2008]
Destroyers: 0 [2008]
Submarines: 13 [2007]
Frigates: 24 [2007]
Patrol & Coastal Craft: 28 [2007]
Mine Warfare Craft: 24 [2007]
Amphibious Craft: 8 [2007]
AIR FORCE
Total Aircraft: 1,199 [2007]
Helicopters: 336 [2007]
Serviceable Airports: 117 [2007]
FINANCES (USD)
Defense Budget: $30,936,000,000 [2009]
Foreign Exch. & Gold: $76,510,000,000 [2007]
Purchasing Power: $853,900,000,000 [2007]
OIL
Oil Production: 45,460 bbl/day [2005]
Oil Consumption: 660,800 bbl/day [2005]
Proven Oil Reserves: 300,000,000 bbl [2006]
LOGISTICAL
Labor Force: 23,530,000 [2007]
Roadways: 426,906 km
Railways: 8,697 km
GEOGRAPHIC
Waterways: 1,200 km
Coastline: 7,200 km
Square Land Area: 780,580 km
Sources: US Library of Congress; Central Intelligence Agency

Last Updated: 2/12/2009

http://www.globalfirepower.com/count...ntry_id=Turkey
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Kretenu prelistajgi sajtovite malce pa da vidis kolku procenti Turcija izvezuva tekstil i hrana za EU..

Psss i te molam od deneska pa nattaka ne pisuvaj nesto protiv grcite ili turcite ZS si mnogu dvolicen:tapp:
Mnogu si dvolicen ednas si protiv grcite ednas si protiv bugarite ednas si protiv srbite ednas si protiv ustavnoto ime na Makedonija ednostavno neznam sto te smetam tebe deka si makedonec,odi preispitaj se prvin sto si pa posle ke diskutiram so tebe:tapp:


vestot e star no dovolno ke ti e za nekoi raboti
80% од возилата произведени во Турција извезени во ЕУ

80% од автомобилите, произведени во првите четири месеци од годинава во Турција, биле продадени во земји од Европската унија, објави електронското издание на турскиот весник „Турки“.
Турски автомобили биле продадени во вкупно 160 земји во светот и во 14 зони за слободна трговија.
За првите четири месеци од 2007 година извозот на автомобили на Турција изнесува околу 5 милијарди и 924 милиони долари. Возилата, извезени во земјите од ЕУ, донеле 4 милијарди и 763 милиони долари.
Единствена земја во Европската унија во која во тој период не се извезени автомобили е Кипар.
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=78759
НАВРЕДА!!!!!!!!!!

зошто бе дволичен... јас се трудам да бидам објективен,зарем тоа е дволичен!!!!


цццц абе мислев ке нема предавници и патриоти без политика и вести....ама....цццц

О да,да и уште как.Прашам те,коj е наjголемиот трговски партнер на Турциja?
Аjде ти гитла от кадето си доjден преди неколко столетиja.
поларис фми е во право зџа економијата...туркие зависи од ЕУ
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom