Турски пари за македонското лоби во САД

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Treba da se znae deka nie Turcite sekogas sme bile i ke ostanime verni na Makedonija, bidejki Turskoto malcinstvo vo Makedonija sekogas ovaa zemja ja custvuvalo kako svoja tatkovina i toa nema da se smeni. Turskiot narod e pitom i druzelubiv narod, i sekogas sme imale mnogu dobri odnosi so Makedoncite. Smetam deka i vie nikogas ne ste imale problem so nas. Iako ima nekoi zlobnici koi sakaat da ja podelat Makedonija po etnicka baza toa nema da se sluci. Fakt e deka samo so zaemna podrska na site gragani na Makedonija bez razlika na nivnata etnicka pripadnost moze da se sprotistavime na Grcija. Ovaa zemja e nasa i mora da se borime do kraj za da go cuvame identitetot.
Остај брат,ептен сте питоми и дружељубиви,500 години и кусур ни правевте “друштво“,не беше многу питомо ама сепак беше нешто како “друштво“.:toe:
 

BJK

\m/ Master of Puppets \m/
Член од
21 јуни 2008
Мислења
470
Поени од реакции
23
Остај брат,ептен сте питоми и дружељубиви,500 години и кусур ни правевте “друштво“,не беше многу питомо ама сепак беше нешто како “друштво“.:toe:

epa evo zaradi vakvi luge ko tebe koi mesajki ja istorijata sakaat da se prestavat kako patrioti se pojavuva etnicka razdelba, zalno e navistina. jas ovde zboruvam za segasnosta a ti mi kazuvaz 500 godini. sto da recam ne znam, ti veke si imas nekoi predrasudi a kako sto veli Ajnstajn po lesno e da se podeli atomot otkolku da se probijat predrasudite, ti prodolzi vaka.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
epa evo zaradi vakvi luge ko tebe koi mesajki ja istorijata sakaat da se prestavat kako patrioti se pojavuva etnicka razdelba, zalno e navistina. jas ovde zboruvam za segasnosta a ti mi kazuvaz 500 godini. sto da recam ne znam, ti veke si imas nekoi predrasudi a kako sto veli Ajnstajn po lesno e da se podeli atomot otkolku da se probijat predrasudite, ti prodolzi vaka.
Па можеш да се извиниш на пример,за почеток,токму поради злото што им го нанеле Турците на Македонците во историјата,не е многу тешко ебаго.Ќе речеш вака:
-Се извинувам што нашите предци ве тормозеле 500 години ама да ви е “алал“ што сте издржале и сте останале Македонци.Сега ќе се потрудиме таа неправда што ви ја нанеле нашите предци да ја заборавите,со тоа што Турскиот народ ќе ви помогне во рамките на неговите можности да се справите со помоќните Грци,Бугари,Албанци и Срби и да опстанете како Македонци,исто како што сте опстанале 500 години под власт на нашите предци.Она што не ви помогнавме толку многу во Букурешт за во НАТО,беше само мала криза во нашиот “уќумат“ кој да се надеваме дека ќе го поправи својот став и ќе ви помогне при решението за името во ОН.:toe:
П.С.:Не беше толку тешко,а?Абе “аферим“ да ми е,или не?
 

BJK

\m/ Master of Puppets \m/
Член од
21 јуни 2008
Мислења
470
Поени од реакции
23
Па можеш да се извиниш на пример,за почеток,токму поради злото што им го нанеле Турците на Македонците во историјата,не е многу тешко ебаго.Ќе речеш вака:
-Се извинувам што нашите предци ве тормозеле 500 години ама да ви е “алал“ што сте издржале и сте останале Македонци.Сега ќе се потрудиме таа неправда што ви ја нанеле нашите предци да ја заборавите,со тоа што Турскиот народ ќе ви помогне во рамките на неговите можности да се справите со помоќните Грци,Бугари,Албанци и Срби и да опстанете како Македонци,исто како што сте опстанале 500 години под власт на нашите предци.Она што не ви помогнавме толку многу во Букурешт за во НАТО,беше само мала криза во нашиот “уќумат“ кој да се надеваме дека ќе го поправи својот став и ќе ви помогне при решението за името во ОН.:toe:
П.С.:Не беше толку тешко,а?Абе “аферим“ да ми е,или не?

prvo i prvo ne custvuvam potreba da se izvinam za nesto sto ne sum napravil jas, a smetam deka toa zborot `zlo`e malku preteruvanje, sepak ne mozam da se mesam na tvoite misli. a ako ocekuvas samo so podrskata na Turcija da vlezime vo NATO togas si vo golema zabluda. Turcija sekogas otvoreno potencira deka sekogas ke ni e sojuznik i ke pravi se za da bideme clenka na NATO. Ne treba da se zaboravi deka Turcija e megu prvite zemji koja ne prizna pod ustavnoto ime, no izgleda i toa ne ti prestavuva nisto.
a ti posle ovoj post ne zasluzuvas `aferim` tuku zasluzuvas `yaziklar olsun`.
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
1.428
Поени од реакции
43
Абе “аферим“ да ми е,или не?
Не е за аферим, АБЦ.

Малку историја.

Во почетокот на 1663 година султанот на Отоманската империи Мохамед IV се обратил кон козаците од Запорожска Сеча со писмо наишано со доста патос. Вознемирен поради постојаните напади на краевите под негова власт, султанот притоа се прикажал себе си како интелигентен човек, кој умее да задржи самоконтрола.

«ја, султан и владыка Блистательној Порты, брат Солнца и Луны, наместник Аллаха на Земле, властелин царств - Македонского, Вавилонского, Иерусалимского, Большого и Малого Египта, царь над царјами, властелин над властелинами, несравненныј рыцарь, никем непобедимыј воин, владетель древа жизни, неотступныј хранитель гроба Иисуса Христа, попечитель самого Бога, надежда и утешитель мусульман, устрашитель и великиј заштитник христиан, повелевају вам, запорожские казаки, сдатьсја мне добровольно и без всјакого сопротивленија и менја вашими нападенијами не заставлјать беспокоитьсја.

Султан Мохаммед IV».
Одговорот на Запорошците е куриозитет, како да го пишувале Прилепчани или Мариовци, и бил повод за рускиот уметник Репин да го наслика платното “Запорошците му пишуват одговор на султанот“



Одговорот на Запорошците нема да го цитирам во оваа прилика, за да не избегаме од поентата, а тоа е:

Турскиот народ ќе ви помогне во рамките на неговите можности да се справите со помоќните Грци,Бугари,Албанци и Срби и да опстанете како Македонци
Ако можеш да забележиш во писмото на Ахмед IV, тој нигде не спомнува грци, срби, југословени, бугари ниту било каква друга новокомпонирана нација. Турците во тоа време знаеле дека доаѓаат да завладеат со Македонската Имеприја, нормално било за било кој султан да ја носи титулата македонски владетел.

Времињата се менуваат, гените мутираат, и на крајот од 19.век - почетокот од 20. век османлиите не се ни бледа сенка од она што биле пред 400 години. Ако треба да ги обвиниме за нешто, тоа е што си дозволиле да бидат толку слаби, па овозможиле на македонската територија, со која така победоносно завладеале во свое време, да се создадат чирови кои денес, сосема без никаква основа, ги нарекуваш “помоќни од Македонија“.

Јане Сандански и Крсте Мисирков јасно ја угледале иднината и перспективата, што ќе стане со Македонија ако не остане под власта на Цариград - Константинопол и ако Отоманската империја целосно се распадне.

Во Турција и денес постои тој респект за Македонија, зашто, кога турците би ја негирале Македонија како што тоа го прават ситните балкански хиени, со тоа би ја негирале и сопствената отоманска историја.

Затоа, единствено човечки достојно што можеме да кажеме за било која поддршка од нивна страна е - благодарност и респект подеднаков на оној кој ни се искажува.
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Ние лично немаме никаква потврда дека тие 150 000 долари всушност се дадени; изворот е Грчки весник. Затоа, земете го со *голема* резерва.

Ако е вистина, голема благодарност до нив. Се знае дека Турците со овој потег имаат заден интерес, а тоа е начелно да ја ослабнат Грција колку што можат, за да си го регулираат Кипарското прашање. Не нè „сакаат“ тие толку многу, колку што имаат интерес, ама тоа е сосема во ред, зашто други па воопшто и не сакаат да имаат што и да е со нас.

А ако веста не е вистина, никому ништо. Сепак, добра идеја им дале на Турците тоа да го направат, т.е. да нè поддржат, поради девизата „непријателот на мојот непријател е мој пријател“. Повторно, чист интерес е во прашање - нема некоја голема „љубов“ или слично.

Но без разлика на сето тоа, држи муабетот дека ние со Турција може да имаме добри односи, па и подобри. Нели, зборовите кои ние ги нарекуваме „турцизми“ тие ги нарекуваат „македонизми“? Значи, ако ние сме примиле нешто од нив, и тие примиле од нас, па взаемно сме си влијаеле и имаме нешто заедничко, што нè врзува. И би било одлично кога тоа би се негувало и во иднина.

Јас лично *многу* ги почитувам Турците, и како луѓе, и како нација, и како држава. И би ми било многу ќеф (ете турцизам односно македонизам :smir: ) кога би соработувале и би се помагале и понатаму.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Грешите сите,во однос на Турците.Всушност Турците не закопале нас Македонците во оваа практично и наизглед барем засега “безизлезна“ состојба.Турците намерно не сакаат да го признаат тоа,а Македонците се прават “на Тошо“ за да не ги навредат Турците.Еве да ја оставиме малку историјата и да појдеме во поново време во 19 и 20 век.Знае ли некој од вас кога Турците им дале држави на Грците,Бугарите и Србите кога не им дале на Македонците?Знаете сите,само си играте “бајрам“ со умот и мислите дека Турците ни се пријатели,што не е вистина.Илинденското востание било во 1903 против Германците?Не,тоа било против Турската власт и имерија,како што било и задушено од истата власт и империја.За тоа време околните држави си гледале сеир со маките на Македонците,затоа што веќе заборавиле како е да се “стенка“ под Турчинот.Зошто Турците останале толку долго во Македонија,од што ептен сакале да ни помогнат?Па и ни “помогнале“ во 1913 кога морале да ја напуштат оваа територија и им овозможиле со договорот во Букурешт да не поделат при што проблемите за обединување ни останаа до ден денес,а како што изгледа ќе останат уште прилично време додека не се обединат сите Македонци во една држава за која пак Турците се виновни оти не ги произнесат сите факти и сознанија кој ќе послужат за обединување.Македонците не смеат да ги респектираат Турците како големи пријатели,можеби можат да ги респектираат како сила или како фактор во регионот,но поради вака непоправлива штета што единствено нам во Европа ни ја нанесоа Турците барем од мене се тотално одфрлени како наши вистински пријатели.За да ги респектирам и да ја заборавам болната историја треба да сторат многу повеќе од она признавање на Македонија со нејзиното уставно име и на народот како Македонски што одсекогаш всушност бил,дури и пред Турците да се создадат како народ.Значи Турците само ја согледале реалноста и ја признаваат како таква,ништо повеќе и ништо помалку.:toe:
 
H

HITCH

Гостин
Хм педериве пак имаат некој проблем ........ како ли ќе го решат.. комшиите им се здружиле
БРАВО ТУРЦИ
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
1.428
Поени од реакции
43
Знае ли некој од вас кога Турците им дале држави на Грците,Бугарите и Србите кога не им дале на Македонците?
Јанлаш. Турците не се британци, французи ниту руси, па следователно не може да бидат тие што им дале држави на посочените народи.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
prvo i prvo ne custvuvam potreba da se izvinam za nesto sto ne sum napravil jas, a smetam deka toa zborot `zlo`e malku preteruvanje, sepak ne mozam da se mesam na tvoite misli. a ako ocekuvas samo so podrskata na Turcija da vlezime vo NATO togas si vo golema zabluda. Turcija sekogas otvoreno potencira deka sekogas ke ni e sojuznik i ke pravi se za da bideme clenka na NATO. Ne treba da se zaboravi deka Turcija e megu prvite zemji koja ne prizna pod ustavnoto ime, no izgleda i toa ne ti prestavuva nisto.
a ti posle ovoj post ne zasluzuvas `aferim` tuku zasluzuvas `yaziklar olsun`.
Зошто бе “ј`зк“?Оти ја кажувам вистината токму онаква каква што е?Или вие сте навикнале низ историјата да ви се клањаме и кога не сте во право?Што очекувате од нас,да ви искажеме благодарност за тоа што од најнапредна и најпросперитетна нација во Европа сте не вратиле неколку века поназад.Ајде бе не заебавај,барем биди реален и речи фала што не сме ве протерале сите до еден.:toe:
 

BJK

\m/ Master of Puppets \m/
Член од
21 јуни 2008
Мислења
470
Поени од реакции
23
Зошто бе “ј`зк“?Оти ја кажувам вистината токму онаква каква што е?Или вие сте навикнале низ историјата да ви се клањаме и кога не сте во право?Што очекувате од нас,да ви искажеме благодарност за тоа што од најнапредна и најпросперитетна нација во Европа сте не вратиле неколку века поназад.Ајде бе не заебавај,барем биди реален и речи фала што не сме ве протерале сите до еден.:toe:

toa zborot proteranje na site turci od makedonija mi deluva mnogu fasisticko i nacisticko koi gi smetam za najzlobni i necovecki cuvstva. milo mi e sto gledam deka ne se site fasisticko nastroeni kako tebe. a koj si ti pak da me proteras od moja tatkovina? koj ti ja dava taa sila? se pravis deka mnogu ja znaes istorijata. togas treba da znaes deka sa osloboduvanjeto na makedonija se borea i zaginaa iljadnici turci. samo mozam da zalam za vakvi fasisti ko tebe. i ne zaboravi deka RM kolku e tvoja tolku e i moja tatkovina i ne moze nikoj da me protera. OK ?
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
toa zborot proteranje na site turci od makedonija mi deluva mnogu fasisticko i nacisticko koi gi smetam za najzlobni i necovecki cuvstva. milo mi e sto gledam deka ne se site fasisticko nastroeni kako tebe. a koj si ti pak da me proteras od moja tatkovina? koj ti ja dava taa sila? se pravis deka mnogu ja znaes istorijata. togas treba da znaes deka sa osloboduvanjeto na makedonija se borea i zaginaa iljadnici turci. samo mozam da zalam za vakvi fasisti ko tebe. i ne zaboravi deka RM kolku e tvoja tolku e i moja tatkovina i ne moze nikoj da me protera. OK ?
Колку многу Турци загинаа за Македонија,аман бе кај ги најде илјадници?Бугарите сите ве пратија “сургун“ ги пикнавте во НАТО,Грците не ви даваат ни А да кажете,си соработувате како никогаш досега,а Македонците ги оставивте да бидат разделени на три страни па сега кога се изборија за колку-толку независност пак сакате да ви прајме “метании“,школи на Турски,пратеници па и универзитети,министри дрн,мрн.Појди во Турција само со Албански фирми соработувате,оти биле муслимани.Патријаршијата во Цариград не ја чепкате ни малку за да се свести и да признае оти ни ја згаснавте Охридската архиепископија по Грчка желба па сега глава не можеме да кренеме со МПЦ.И за тоа ли треба благодарни да ви бидеме?Абе ај не заебавај,“арам“ да ви е за “помошта“ што ни ја укажавте изминативе векови.Па ние и музеи ќе ви прајме ко да сте Гоце Делчев што ни го убивте.:toe:
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
20
Поени од реакции
6
Ние лично немаме никаква потврда дека тие 150 000 долари всушност се дадени; изворот е Грчки весник. Затоа, земете го со *голема* резерва.

Ако е вистина, голема благодарност до нив. Се знае дека Турците со овој потег имаат заден интерес, а тоа е начелно да ја ослабнат Грција колку што можат, за да си го регулираат Кипарското прашање. Не нè „сакаат“ тие толку многу, колку што имаат интерес, ама тоа е сосема во ред, зашто други па воопшто и не сакаат да имаат што и да е со нас.

А ако веста не е вистина, никому ништо. Сепак, добра идеја им дале на Турците тоа да го направат, т.е. да нè поддржат, поради девизата „непријателот на мојот непријател е мој пријател“. Повторно, чист интерес е во прашање - нема некоја голема „љубов“ или слично.

Но без разлика на сето тоа, држи муабетот дека ние со Турција може да имаме добри односи, па и подобри. Нели, зборовите кои ние ги нарекуваме „турцизми“ тие ги нарекуваат „македонизми“? Значи, ако ние сме примиле нешто од нив, и тие примиле од нас, па взаемно сме си влијаеле и имаме нешто заедничко, што нè врзува. И би било одлично кога тоа би се негувало и во иднина.

Јас лично *многу* ги почитувам Турците, и како луѓе, и како нација, и како држава. И би ми било многу ќеф (ете турцизам односно македонизам :smir: ) кога би соработувале и би се помагале и понатаму.
Ne e bash onaka kako shto kazuvaat sosedite:



Press Release
September 11, 2008


UMD and TCA Announce Historic $150,000 Matching Grant Agreement</SPAN>



WASHINGTON, D.C. - September 11, 2008 - The United Macedonian Diaspora (UMD) and the Turkish Coalition of America (TCA) are pleased to announce a generous challenge-matching grant of $150,000. Over the next three years, TCA will match every dollar donated to UMD up to a maximum of $50,000 per year equaling a total fundraising goal of $300,000. This gracious gift will allow UMD to expand its work dramatically and, for the first time, retain a full-time Executive Director.

"This historic agreement is a testament to the growing partnership between Macedonian- and Turkish-Americans," stated Metodija A. Koloski, UMD President. "Both communities are working cooperatively to ensure that their voices are heard on the world stage on vital matters of mutual interest in Southeast Europe, including NATO enlargement and the promotion of security, democracy and human rights in the Balkans " added Koloski.

Since its independence in 1991, relations between the Republic of Macedonia and Turkey have been excellent. Ankara's early diplomatic recognition of Macedonia, together with its constitutional name and consistent support for Macedonian membership in NATO, have further strengthened the historic ties between the two nations that span more than five centuries. Macedonians are proud that Ataturk himself, the revolutionary founder of modern Turkey, was educated and raised in the historic Macedonian city of Bitola.

"The cooperation and cultural ties that link the peoples of Turkey and Macedonia are reflected in the outstanding relationship that exists between the Turkish-American and Macedonian-American communities, a relationship that TCA and UMD are striving to enhance," said TCA President Lincoln M. McCurdy.

Earlier this year, UMD and TCA joined in awarding scholarships to Macedonian-American undergraduate students to study abroad for a semester in Turkey. TCA also has vigorously supported Macedonia's NATO membership in Washington and sent letters to President Bush on the eve of the recent NATO Summit in Bucharest.

UMD urges Macedonians throughout the world to take advantage of this wonderful grant matching opportunity by donating today.

www.umdiaspora.org
 
Член од
21 април 2006
Мислења
612
Поени од реакции
11
Колку многу Турци загинаа за Македонија,аман бе кај ги најде илјадници?Бугарите сите ве пратија “сургун“ ги пикнавте во НАТО ,Грците не ви даваат ни А да кажете,си соработувате како никогаш досега,

а Македонците ги оставивте да бидат разделени на три страни па сега кога се изборија за колку-толку независност пак сакате да ви прајме “метании“,школи на Турски,пратеници па и универзитети,министри дрн,мрн.

ABC оди малце одмори оти не знаеш што зборуваш повеќе, и ако ти знаеш историја како што си земаш право да пишуваш тогаш јас ќе се претставам како најголемиот историчар во македонија, кој ги прати сургун турците и кој ги пикна бугарите во нато.... и од кога Турција соработува со Грција, можеби соработува колку што соработува и Македонија, бидејќи истата мака ја тргаат од гејците, и по 1000 пат ќе повторам дека Турција не е само од корист покрај Македонија,каква корист би имала 80 милионска земја од 2милионска Македонија. Од вакви како тебе страда државата, ние под овие услови кои се наоѓаме сега секое пријателство од страна на некоја земја без размислување треба да го прифаќаме. И престани да пропагираш нешто што не е точно, оди првин прочитај малце и поткрепи се со факти и после ела да пишуваш.
 
Член од
21 април 2006
Мислења
612
Поени од реакции
11
Колку многу Турци загинаа за Македонија,аман бе кај ги најде илјадници?
1941 г. со почетокот на II. Светска Војна, Македонија потпадна под Германската и Бугарската власт. Познато е дека Турците во Македонија и Југославија масовно земаа учество во борбата против окупаторите. Во оваа борба нарачена НОБ, голем број Турци беа приклучени во партизанските единици, додека 3000 од нив ги загубија своите животи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom