Турските серии профитираа над 50 милиони долари на Балканот

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.106
Поени од реакции
5.771
Ќе има ама пак малку.Бидејќи нашите телевизии новите сезони ги откупуваат после 1-2 години и не се исплаќа да чекаш.
Ми текнува А1 на времето кога ги даваа CSI, каснеа само една година. Т.е., кога во Америка ќе завршеше со прикажување на 7ма сезона на пример, од септември они почнуваат со 8ма, а во Македонија тој период негде ќе почнеше да се прикажува кај нас 7ма. Тоа и не беше баш големо каснење. И плус имаше периоди кога даваа 2 CSI во една недела (четврток New York, недела Las Vegas....). Само штета сеа што ни тоа го немаме...
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.719
Поени од реакции
22.258
Значи не не бива ни шунд серија да направиме и да профитираме од тоа. Кај турбофолкот ни е срање а Србија, Бугарија и Грција растур прават, па ни општонародна бабетинска серија една да не можеме да направиме а со патетики како Бате Боле и Од денес до утре отидовме у....
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.678
Поени од реакции
81.963
Е што мисири, коа ние младите не ни гледаме телевизија? Гледаат старине највише. Сигурно они нема да сакаат да гледаат Mentalist, Fringe или Dexter. Што сака поголемиот дел од публиката - тоа. Бизнис...
Друже и младинава гледа турски,индиски серии не се само стариве. Гледам по интернетов само за Лисјата, за Волците, Бандини, Бунтовничка расправаат. Ми е мака да отварам некои страни ( Дури и Фејзбук ) од што го дрват за тие серии :eek:
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Место ние да направиме некоја таква па да ја продаваме надвор...
Ги имаме сите предуслови за сељачка серија.

Утепана држава, максимално прост и исељачен народ, мачо мажи и искурвизирани жени, корпумпирани политичари и бизнисмени, wannabe мафијаши и рапери, цел кнала за дистрибуција на бело робље, дрога и оружје.
Јас мислам дека една таква Македонска серија има да ги сруши сите јебани рекорди на гледаност.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.106
Поени од реакции
5.771
Место ние да направиме некоја таква па да ја продаваме надвор...
Ги имаме сите предуслови за сељачка серија.

Утепана држава, максимално прост и исељачен народ, мачо мажи и искурвизирани жени, корпумпирани политичари и бизнисмени, wannabe мафијаши и рапери, цел кнала за дистрибуција на бело робље, дрога и оружје.
Јас мислам дека една таква Македонска серија има да ги сруши сите јебани рекорди на гледаност.
Тоа нема да биде серија, туку Reality TV Show.
 
Член од
23 јануари 2009
Мислења
10.640
Поени од реакции
2.504
Значи не не бива ни шунд серија да направиме и да профитираме од тоа. Кај турбофолкот ни е срање а Србија, Бугарија и Грција растур прават, па ни општонародна бабетинска серија една да не можеме да направиме а со патетики како Бате Боле и Од денес до утре отидовме у....
Па таков е нашиов народ,гледа,неможе да направи свое па и уште плука на тоа.:tapp:
Кој не гледал бе,сите се пред телевизор.Ама тоа е неспособни на дело,само плукај.
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.011
Поени од реакции
6.040
Ми текнува А1 на времето кога ги даваа CSI, каснеа само една година. Т.е., кога во Америка ќе завршеше со прикажување на 7ма сезона на пример, од септември они почнуваат со 8ма, а во Македонија тој период негде ќе почнеше да се прикажува кај нас 7ма. Тоа и не беше баш големо каснење. И плус имаше периоди кога даваа 2 CSI во една недела (четврток New York, недела Las Vegas....). Само штета сеа што ни тоа го немаме...
ЦСИ ги даваа така поради тоа што не смее да се прикажуваат во друга земја додека се прикажуваат во "матичната". Бар за серискиве е мислам така. И поради тоа беа "назад" една сезона, ама јас не би го нарекол доцнење.:)

I miss that time.

п.с. Едно време и Канал 5 даваа ЦСИ. Мајами, мислам беше.
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
п.с. Едно време и Канал 5 даваа ЦСИ. Мајами, мислам беше.
ЦСИ Вегас и Мајами за првпат во Македонија ги даваа на Канал 5.Исто така ги даваа Симпсонови,Мортал комбат:Освојување,патем даваа доста добри хрватски серии како Заговор итн.Канал 5 на времето беше кул телевизија.Сега и тие ги ископираа А1 и Сител.

ТВ веќе не следам.Се што ми треба си имам од нетот.Од серии и филмови,до манги,анимеа и игри.

@Мачорка:А тоа дека турските и индиските ги гледа само стара багра не е точно.Koга Шехерезад стана хит и младо и старо нон стоп го вртеше муабетот за тоа што праеле Онур и Шехерезад, а за споредните ликови да не зборуваме.

„Кога лисјата паѓаат “да си ја довршат!
Книгата што ја рекламираа како туркиот Злосторство и казна дали има едвај 100 страни.Како само успеале да снимат 200000000000 епки од тој материјал ја не знам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom