Трчање, Скопски Маратон и останати атлетски настани во Македонија

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Фантастично глупи рути имаат тркиве скопски, а може да бидат убави. Да не се потресувале тие со аута многу - е***и логиката. Негде на фејсбук прочитав убава идеја - денот кога е маратонот, да биде прогласен за ден без автомобили. И така е во недела. И така е бескрајно загадено Скопјево.
И во Љубљана и Белград сум била како гледач, не како учесник, здравје и тоа - еден не видов да се улета со кола во тркачи или па да свири како да нема утре. Бизнисменишта јаки, неодложна работа имале во недела во 9 сабајле.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Сообраќајот е отежнат од 7-14 часот и само во тие 7 саати итно мора да завршат некоја работа. После тоа е крај на светот.

Во Љубљана некои улици во центарот се затворени и по два дена. Некои и од четврток па до понеделник сабајле.
Исто и во Белград вечерта пред маратонот со пајак ги тргаат сите коли што останале на паркингот. Ако некој ја оставил колата и сабајле има работа и сака да оди со неа, тогаш ќе си ја бара на друго место. :D
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Се пријавив за десетката, има други од форумов? :)
Јас се пријавив, коленото нешто ме јебе уште од пред охридскиот маратон бев на доктор ми кажа ништо страшно, на терапија сум веќе 3 недели вчера истрчав 9км како од шала но кога дојдов дома пак осетив бол, једино тоа ако ме спречи да ја истрчам трката.
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444
Стартот на трката 9 сабајле... во 5 да треба да станеш да доручкуваш :facepalm:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.660
Поени од реакции
34.952
Стартот на трката 9 сабајле... во 5 да треба да станеш да доручкуваш :facepalm:
Ако залади 10тина степени како што најавуваат, во 9 ќе треба да го појачаш и темпото за да се згрееш. :D
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Шорцеви или тренерки за недела?
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Хеланки со шорцевите над нив :D
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Да бе. И пишав вчера на Фрос.
У понеделникот истрчав 6 километри, во средата 7, сеа петок планирам 8, и во недела планирам 10.
Тоа е мојот врвен counter-taper тренинг за 10к. Амбулантите нека бидат спремни :D
Али од вчера ме боли нешто десното стапало...
И пак не ми е јасно што да облечам... ја на кеј си трчам со тренерки и тенок џемпер.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Да бе. И пишав вчера на Фрос.
У понеделникот истрчав 6 километри, во средата 7, сеа петок планирам 8, и во недела планирам 10.
Тоа е мојот врвен counter-taper тренинг за 10к. Амбулантите нека бидат спремни :D
Али од вчера ме боли нешто десното стапало...
И пак не ми е јасно што да облечам... ја на кеј си трчам со тренерки и тенок џемпер.
На асфалт рачунај ако грее сонце е 4-5 степена потопло, акумулира температура и зрачи потоа.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
На асфалт рачунај ако грее сонце е 4-5 степена потопло, акумулира температура и зрачи потоа.
Долу тренерки горе маица ваљда... само се плашам да не испаднам јас единствен со тренерки. Ќе зеам и тоа и тоа па ќе видиме.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Да бе. И пишав вчера на Фрос.
У понеделникот истрчав 6 километри, во средата 7, сеа петок планирам 8, и во недела планирам 10.
Тоа е мојот врвен counter-taper тренинг за 10к. Амбулантите нека бидат спремни :D
Али од вчера ме боли нешто десното стапало...
И пак не ми е јасно што да облечам... ја на кеј си трчам со тренерки и тенок џемпер.
Прво, 10км се п***н дим. Ако трчаш 6, рачунај дека можеш и 16, само имаш некоја психолошка граница и мислиш дека е неможно.
Второ, вакво време, есен, е измислено за трчање. Најавуваат дека ќе залади, ама за мене поладно време е многу подобро. На пример, рекордот на маратонот е поставен во Берлин, затоа што се трча доцна во сезоната (септември, кога е како октомври овде) и е на рамно.
Не дехидрираш заради топлина, не треба да пиеш повеќе од потребно (сеа не баш и воопшто да не пиеш) и сите процеси у организмот ти се понормални. Ветер знае да заебе работа, ама и тоа се надминува со (по потреба) марами, ракавици, капи. Памук е шит, ќе се намокри и после те лади како санта мраз, затоа синтетика носи.
Имаме погрешна предрасуда дека студено време не е добро за активности надвор. Ако се аклиматизираш постепено и облечеш убаво нема проблем никаков. Тоа шо воздухов скопски зимно време е гасовито г***о е друга неповолност.

Забораив, лапни еден магнезиум и витамин Ц (повеќе као плацебо, да си мислиш дека си земал нешто) и истегни се пола саат пред трчање.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Ја ќе пробам Фроска да ја пратам, ако не, Перо Камиказа пејсерот 59мин :D
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Прегледај го приврзокот 177813
Tргнав по една пољакиња ме изгуби, додека се вратиш се снајдеш, видиш некој шо го знае патот отиде 30-40 минути

Ко за првпат добро е :D
Браво!
Јас лани го трчав ова. Ептен е вожња. Посебно делот од Наковална, позади Маркови кули и до крај на патеката.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom