Трета Израелско - Либанска војна.

Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.979
Поени од реакции
5.099
Да, ја сум еден од евреите што го слушна тоа од Исус.

Ова секташов не знам ни како може уште у јавност да го викаат.

Овој е next best thing после Милан Тарот. Чим стигна Ронка да го постира ко релевантен, киднало врапчето.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.131
Поени од реакции
41.471
Да, ја сум еден од евреите што го слушна тоа од Исус.

Ова секташов не знам ни како може уште у јавност да го викаат.
Дали сте запознаени со историскиот контекст? Мене ме занима експертско мислење, не рекла казала муабети.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.209
Поени од реакции
26.884
Дали сте запознаени со историскиот контекст? Мене ме занима експертско мислење, не рекла казала муабети.
Ронка утре има протест за подршка на Палестинците, земи македонско знаме и по можност црковното знаме земи го и оди да видиме како ќе си поминеш кај истомислениците твои од другата страна на Вардар.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.131
Поени од реакции
41.471
Ронка утре има протест за подршка на Палестинците, земи македонско знаме и по можност црковното знаме земи го и оди да видиме како ќе си поминеш кај истомислениците твои од другата страна на Вардар.
Штом не можеш Мирољуб да го демантујеш мора да е у право
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.548
Поени од реакции
4.640
Штом не можеш Мирољуб да го демантујеш мора да е у право
Миљоруб, настрана што е „старозаветен православен евреин„, е во право за ова кое го кажува...небитно што го кажува прилично агресивно, со „свои зборови„, но поентата ја доловува, а тоа е окупација од туѓинци, која Бог ја допушта ради гревовите од окупираниот народ.

Значи, не да ја бараме туѓата грешка (раска) туку својата (греда).

Старозавените искуства од Евреите ни говорат, но и не‘ поучуваат дека главната причина за потпаѓањето под окупација е гревовното однесување од одреден народ, особено гревовното однесување од водачите од окупираниот народ (верските и политичките водачи), ради кои целиот народ ја трпи туѓата грешка, проследена со окупација.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.702
Поени од реакции
32.752
Релативизираш и воопшто не покажуваш аргументи за побивање на тезата која ти ја презентирав.
Интересно е колку забегуваш на темава за Евреиве. Можеш да објасниш на што ја темелиш склоноста кон нивната страна? Ме интересира пошто на сите аргументи дека они се дел од естаблишмнетот кој не јeбe нас Македонците, никако не одговори освен со релативизирања.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.209
Поени од реакции
26.884
Релативизираш и воопшто не покажуваш аргументи за побивање на тезата која ти ја презентирав.
Интересно е колку забегуваш на темава за Евреиве. Можеш да објасниш на што ја темелиш склоноста кон нивната страна? Ме интересира пошто на сите аргументи дека они се дел од естаблишмнетот кој не јeбe нас Македонците, никако не одговори освен со релативизирања.
Можеш ли ти да објасниш на што на ја темелиш склоноста кон страна на народ кој учествувал во геноцид на православното население кон крајот на 19 и почетокот на 20 век, геноцид на Христијани на Балканот во всв, геноцид врз Сиријските христијани, геноцид врз Либанските Христијани, и геноцид врз српското население во војната во Босна.


Јас немам склоност, јас само ја дебункирам муслиманската пропаганда што оди долго време (уште од времето на СФРЈ). Ти беше тој кој ги занемаруваш овие злодела на Палестинците и пробуваш да им ги препишеш на евреите, најверојатно од причина што првпат ги слушаш, па пошто не се совпаѓаат со твојот светоглед пробуваш да им ги препишеш на Евреите. И самиот се обиде да го ставиш геноцидот на Христијаните нареден од Абдул Хамид Втори, како дел од еврејскиот заговор, пошто се поклапал со населувањето на Палестина, иако самиот и нема врска многу со Палестина. Самиот проба да ги релативизираш масакрите на Палестинците во Либан, кривејќи ги евреите за тоа иако е општо познато (не за тебе за жал) дека во тој конфликт евреите биле во сојуз со христијаните. Верувам дека додека не го спомнав јас не ни имаше појма за Амин Ал Хусеини и неговата улога во втора светска војна... и така натака.

Не викам дека го правиш тоа намерно, туку едноставно кркаш пропаганда и си упорен во тоа ... Но не мислам да те предомислам, пошто очигледно е дека си одбрал страна и цврсто ја држиш, ама секогаш ќе ги подсетувам луѓето кои се тие Палестинци и што направиле.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.702
Поени од реакции
32.752
Можеш ли ти да објасниш на што на ја темелиш склоноста кон страна на народ кој учествувал во геноцид на православното население кон крајот на 19 и почетокот на 20 век, геноцид на Христијани на Балканот во всв, геноцид врз Сиријските христијани, геноцид врз Либанските Христијани, и геноцид врз српското население во војната во Босна.
Немам склоност кон нив. Мојата целосна наклоност е кон Македонците и те прашуваш зошто не е и твојата наклоност?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.209
Поени од реакции
26.884
Немам склоност кон нив. Мојата целосна наклоност е кон Македонците и те прашуваш зошто не е и твојата наклоност?
Не ме познаваш и неможеш мојата сколоност кон Македонија да ја доведеш во прашање... уствари можеш во твојот светоглед, ако за тебе откривањето на вистината за Палестинците значи несклоност/нелојалност кон Македонската кауза. За среќа тоа не е така... Македонците пателе 6 века од таа идеологија и никогаш нема да застанам во нејзина одбрана. А како доказ дека никад нема тоа да се промени е и фактот што таа идеологија застанала позади најголемиот крвник на словените во 20 Век, Хитлер.

Дури и да е вистина дека ете таа идеологија е склона на заведување.... Пак тоа не го менува фактот дека светот ќе биде многу подобро место без неа.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.702
Поени од реакции
32.752
Не ме познаваш и неможеш мојата сколоност кон Македонија да ја доведеш во прашање... уствари можеш во твојот светоглед, ако за тебе откривањето на вистината за Палестинците значи несклоност/нелојалност кон Македонската кауза. За среќа тоа не е така... Македонците пателе 6 века од таа идеологија и никогаш нема да застанам во нејзина одбрана. А како доказ дека никад нема тоа да се промени е и фактот што таа идеологија застанала позади најголемиот крвник на словените во 20 Век, Хитлер.
Секако дека не те познавам лично, ставот го градам врз мислењава што ги пишуваш... Повторно, зошто не си наклонет кон интересите на Македонците?
Кој е македонскиот интерес Израел да си ги истера агендите? Што не е само претседан за 24/7 во живо пренесувано етничко чистење туку ги зајакнува и позициите на газдите/олигархијата кои помеѓу другото УЧК во Македонија ни ги држат за сатрапи.

Норлмално, ако можеш да ја извадиш главата од историјата (каква ти ја гледаш) и да ја погледаш сегашноста.
Автоматски споено мислење:


kaaabooom

eve sega e i oficijalno


 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.209
Поени од реакции
26.884
Секако дека не те познавам лично, ставот го градам врз мислењава што ги пишуваш... Повторно, зошто не си наклонет кон интересите на Македонците?
Кој е македонскиот интерес Израел да си ги истера агендите? Што не е само претседан за 24/7 во живо пренесувано етничко чистење туку ги зајакнува и позициите на газдите/олигархијата кои помеѓу другото УЧК во Македонија ни ги држат за сатрапи.

Норлмално, ако можеш да ја извадиш главата од историјата (каква ти ја гледаш) и да ја погледаш сегашноста.
Не ми даваш да ја извадам главата од историјата, пошто ти оваа теза ја црпиш од погрешни историски гледишта.

Кога ќе те прашам зошто е тоа така, ти одиш назад во историјата и кажуваш работи кои не се вистинити, кои биле наголемо пикани во главата на луѓето во комунизмот. Па сега затоа се јавуваат луѓе попут Палчо да најде прост народ да се упеца на таа приказна, до толку да ги регрутира да убијат дете ладнокрвно. А што е најтажно 2-3 негови следбеници тука на форумов се најгласни(и најбанални) во приказната што и ти ја кажуваш.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.548
Поени од реакции
4.640
Дали сте запознаени со историскиот контекст? Мене ме занима експертско мислење, не рекла казала муабети.
Да (се) надополнам околу историскиот контекст, кој не го напоменав...

Христос се појавува меѓу Евреите (и ОН Е Евреин по својата човекова природа) во времињата кога Евреите се наоѓаат под римска окупација.

Во тие времиња, еврејското свештенство, како најписмен дел од Евреите, точно знае дека меѓу нив ќе се роди Месијата, онака како што е проречено од старозаветните пророци, кои сите до ред се Евреи.

Но она кое го очекуваа свештениците во своето фантазирање е следно; месијата треба да биде воинствен лик, кој ќе го завземе местото од некогашните славни еврејски цареви, кои редовно војувале против околните пагански племиња и исто толку редовно ги победувале, наплаќајќи им данок.

Месијата (Христос) се раѓа и во даден момент, почнува да проповеда, но Он не е по меракот од свештенството; ниту е цар, ниту е војник, ниту е агресивен, ниту бара одмазда, ниту проповеда подигање востание против Римјаните...туку напротив, не ги критикува Римјаните, туку своите соплеменици, укажувајќи им на причините ради кои се нашле во таа (окупирана) состојба.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.209
Поени од реакции
26.884
^^
Еве го се јави едниот од нив, во форма на (лажен) пророк.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom