Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

Член од
22 јануари 2017
Мислења
177
Поени од реакции
135
koga ke ja procitas temata cela ke znaes deka sum ti go dal najdobriot mozen odgovor. Ajde sega, imas domasna rabota (y)
2 pati odgovori a nisto ne kaza. Mozese ednostavno da odgovoris jas vlozuvam preku Interacitve na primer, uplakam preku komercijalna i provizijata e tolku. Nemase da ispadnis cinicen i ironicen, pritoa nisto da ne odgovoris. Sekoe dobro
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
427
Поени од реакции
523
Денес решив да се коцкам и со 300$ што ми останаа кеш, да купам некоја "komu-ide" компанија. Отворив сток-скринерот, ставив 2 филтри и ги подредив резултатите по маркет кап. , од највисок кон најнизок. На прво место некоја си кинеска компанија DIDI котирана на NYSE. Ја погледнав набрзина. Прв пат слушам за неа но ме бендиса за коцка. 3 пати ставив куповен налог по 2.58$ и 3 пати го повлеков, пошто затворен беше маркетот. Сето ова го правев од работното место. Пошто маркетот отвара во 15:30 решив од дома да го ставам налогот, дур се вратам од работа таман ќе се види во кој правец ќе се придвижи акцијава. Доаѓам дома,отварам ибкр и што да видам: DIDI 50% up! Минимална цена денес 2.56$ ! Псујем те животе. Коцкарски крај на коцкарска приказна.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Денес решив да се коцкам и со 300$ што ми останаа кеш, да купам некоја "komu-ide" компанија. Отворив сток-скринерот, ставив 2 филтри и ги подредив резултатите по маркет кап. , од највисок кон најнизок. На прво место некоја си кинеска компанија DIDI котирана на NYSE. Ја погледнав набрзина. Прв пат слушам за неа но ме бендиса за коцка. 3 пати ставив куповен налог по 2.58$ и 3 пати го повлеков, пошто затворен беше маркетот. Сето ова го правев од работното место. Пошто маркетот отвара во 15:30 решив од дома да го ставам налогот, дур се вратам од работа таман ќе се види во кој правец ќе се придвижи акцијава. Доаѓам дома,отварам ибкр и што да видам: DIDI 50% up! Минимална цена денес 2.56$ ! Псујем те животе. Коцкарски крај на коцкарска приказна.
Овие се реплика на убер, ги има тука во АУС, гледам лепенки на многу возила.
Не сум ги користел сеуште, ама мислам дека се дури и поефтини од убер :)
 
Член од
7 октомври 2010
Мислења
18
Поени од реакции
7
Дали имате информација кои пермисии треба да ги имаш на ИБ за да тргуваш со penny stocks. Пробав да купам неколку но ја добивам следнава информација: not allowed to open a position: no trading permission. You may need to add the appropriate trading permission through Client Portal.
Побарав се во пермисиите али никаде немам ништо околу ова. Се обратив до нивната поддршка али и тиа појма немаат.
Моментално ова се моите пермисии:
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Дали имате информација кои пермисии треба да ги имаш на ИБ за да тргуваш со penny stocks. Пробав да купам неколку но ја добивам следнава информација: not allowed to open a position: no trading permission. You may need to add the appropriate trading permission through Client Portal.
Побарав се во пермисиите али никаде немам ништо околу ова. Се обратив до нивната поддршка али и тиа појма немаат.
Моментално ова се моите пермисии:
kazi nekoja da probam da vidam dali mozam jas
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Ајдееее, Русите да не извршиле национализација??

Screen Shot 2022-03-21 at 20.52.56.png
 
Член од
3 ноември 2020
Мислења
21
Поени од реакции
6
Луѓе, кој има кеш купувајте сега за доволно добри цени, но можно е и уште еднаш да паднат берзите до минимум за уште подобра понуда. Јas да би имал уште кеш би идел MSFT -13% , MMM -27% солидни фундаменти ама имаат многу тужби, сепак за оваа цена мислам дека вреди, банкиве, пример bank of america -13%, HONEYWELL -18%, Aзија е падната, пример AIA etf -30% ( фонд со топ 60 азиски гиганти), CEMA ETF -20% (asia emerging markets), CNYA.L ETF кинески А-shares -15%.
Автоматски споено мислење:

Едно прашање за интерактив. Ми искочи некаков такс репорт, дали некој има искуство што точно се пријавува кај нас?
Да, тоа ти е форма 1042-S, во неа сиот задржан данок од УС е запишан, тоест данокот од дивиденди( бидејќи само за дивиденди задржуваат данок 30% на странци). Е сега, пошто таму си платил, тука не треба да плаќаш до таа сума( а кај нас е секако помалку од таа сума, кај нас е 15%). Затоа формава ти треба у ујп како доказ дека не должиш ништо тука. Запиши си ги сите дивиденди од минатата година на е-пдд и прикачи го документов и слободен си, ако си само со УС акции. За дивиденди од акции од други земји, не добиваш потврда за платен данок, така што мораш и тука да го плаќаш.
Автоматски споено мислење:

Верувам дека преку метаверсот ќе се одвива голем дел од бизнисот во иднината, но мислам дека таа иднина нема да дојде барем уште 5 години. А за купување на акции од Фејсбук, повеќе би купил долгорочен in the money Call option негде за Септември или за Јануари следната година и би ги оставил парите во меѓувреме да се оплодуваат. Па, ако одговара цената ќе ја активирам опцијата, ако испадне баст, тогаш нема да изгубам многу. Генерално земено, мислам дека сега е период за купување долгорочни колови. Многу компании се зрели за тоа.
Вие сте луди ако мислите дека FB има место да просперира. Шо нуди фб размислете- социјална платформа, колку платформи имало до сега? пидзо, мајспејс итн. Да не збориме, колку платформи има сега во светот? русите своја, кинезите своја, индија сигурно, светот полека се деглобализира. Кај може да се шири фб и како? веќе би требало да има макс корисници, со шо ке прават повеке пари, уште во врат да ти пикнат реклами можат. Затоа и има толку ниска цена у споредба со другите гиганти како Microsoft пример, шо продава производ шо неможе туку така да се реплицира, think.
 
Последно уредено:
Член од
6 октомври 2017
Мислења
7
Поени од реакции
2
Веќе сум решен да купам Алибаба преку Интеактив Брокерс.
Се двоумам за купување преку берза во Њу Јорк или Хонк Конг.
Како што гледам на форумов, помал данок при некоја идна продажба ќе имам кога би продал на берзата во Хонк Конг?
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Вие сте луди ако мислите дека FB има место да просперира. Шо нуди фб размислете- социјална платформа, колку платформи имало до сега? пидзо, мајспејс итн. Да не збориме, колку платформи има сега во светот? русите своја, кинезите своја, индија сигурно, светот полека се деглобализира. Кај може да се шири фб и како? веќе би требало да има макс корисници, со шо ке прават повеке пари, уште во врат да ти пикнат реклами можат. Затоа и има толку ниска цена у споредба со другите гиганти како Microsoft пример, шо продава производ шо неможе туку така да се реплицира, think.
Да бе царе но и покрај тоа шо кинезите си имаат своја (нели ФБ е на бан таму ) и нели Индијциве (кај овие па 80% ФБ има traffic а нивните под 20%) сепак сите сагаат за Мета. Мајспејс го потопи овој истиот ти шо го критикуваш исто како шо Ејпл го уништи неприкосновениот Блек Бери. И на тебе и на русите веројатно повеќе ви се сака McDonald's него рушки Вујко Вања или македонски Чичко Стоилко. Секој втор (2) човек на планетава поседува или ФБ или Инста или WhatsApp. Премногу се големи и прелесно се манипулира толкава маса преку заслужено изграден моат. Корот на бизнисот е АД'с. Јас презирам адс и на фб и на YT и на Гугл и насекаде но си пробал ли да продадеш нешо преку нив? Бољи алатка за сегментација, таргет и сублиминација на пазар, тешко. Да ја сум луд, купувам ФБ веќе 3 пати од коа почна харангата и мислам дека и без НФТ и реел-сот на инста, без неколку трилионска Метаверсе прикаска они ќе си продолжат да си штанцаат билионски фри кеш флоу, бајбек шеарс и аквизиции на секој шо ќе им излезе на пат.
П.С. Тик-ток со она пиљуштарциве ти е закана исто како она дебелконо Гангам стајл со 4Б прегледи кон Мик Џегер ;)
 
Последно уредено:
Член од
1 февруари 2022
Мислења
28
Поени од реакции
10
Zdravo drugari sakam dakupam akcii BABA na interactive brokers deneska pomina swifto od nlb interesirame za kolku denovi stignuvat parite vo interaktive brokers
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Blizzard те поздраи бајбекот!


#не останав имун на FOMO-то за БАБА, влезено пред затворање вчера на 103,56
Share buyback i insider buying mi se top 3 pokazatel za edna akcija dali da se vleguva ili ne. Pa ako prvite lugje na kompanijata mislat deka se evtini akciite i ako ti e kupuvaat, dovolno e nie sto imame kade-kade pomalku informacii od niv, da im napravime blind-tail.

Dobar vlez, cestito denes 12% za eden den. (y)
Автоматски споено мислење:

Zdravo drugari sakam dakupam akcii BABA na interactive brokers deneska pomina swifto od nlb interesirame za kolku denovi stignuvat parite vo interaktive brokers
najcesto doznakite gi pravat posle 3 saat i parite legnuvaat utredenta. ako ja napravis rano izutrina ima sansi da stignat u ist den ( pokasno od 16h ).

ete ti, ne ti stignaa parite i izgubi 10% rast denes...tazno.:toe:
 
Член од
3 ноември 2020
Мислења
21
Поени од реакции
6
Веќе сум решен да купам Алибаба преку Интеактив Брокерс.
Се двоумам за купување преку берза во Њу Јорк или Хонк Конг.
Како што гледам на форумов, помал данок при некоја идна продажба ќе имам кога би продал на берзата во Хонк Конг?
hong kong ispod 2000 $ nemozes da kupuvas, mozes na americka berza da baras ADRs(american depositary receipts) za firmi od Hong Kong, pri sto pak ti se vodat kako rezidenti na hong kong i ne plakas danok ( HK 0% capital gain 0% dividend tax) ama pazi, IBKR sepak si zima 20% neznam zosto kako fees.
Автоматски споено мислење:

Да бе царе но и покрај тоа шо кинезите си имаат своја (нели ФБ е на бан таму ) и нели Индијциве (кај овие па 80% ФБ има traffic а нивните под 20%) сепак сите сагаат за Мета. Мајспејс го потопи овој истиот ти шо го критикуваш исто како шо Ејпл го уништи неприкосновениот Блек Бери. И на тебе и на русите веројатно повеќе ви се сака McDonald's него рушки Вујко Вања или македонски Чичко Стоилко. Секој втор (2) човек на планетава поседува или ФБ или Инста или WhatsApp. Премногу се големи и прелесно се манипулира толкава маса преку заслужено изграден моат. Корот на бизнисот е АД'с. Јас презирам адс и на фб и на YT и на Гугл и насекаде но си пробал ли да продадеш нешо преку нив? Бољи алатка за сегментација, таргет и сублиминација на пазар, тешко. Да ја сум луд, купувам ФБ веќе 3 пати од коа почна харангата и мислам дека и без НФТ и реел-сот на инста, без неколку трилионска Метаверсе прикаска они ќе си продолжат да си штанцаат билионски фри кеш флоу, бајбек шеарс и аквизиции на секој шо ќе им излезе на пат.
П.С. Тик-ток со она пиљуштарциве ти е закана исто како она дебелконо Гангам стајл со 4Б прегледи кон Мик Џегер ;)
Brat, P/E na FB e 15 na microsoft i apple visa 30-45. Zoso bi bilo taka :D ili e rizicno ili na dolg rok nema perspektiva.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom