Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Дали е време повторно да се купи Мета и АлиБаба и да се намали просекот? Дали ножевите сеуште паѓаат?
Купено Мета на 245$ и Баба на 179€(на европска берза во Јули).

Многу од вас дискутиравте(и купивте) за овие и останати како Пинтерест, Амазон и слично. Што правите деновиве? И што ќе правите?
tempting druze. za BABA ako se gleda samo kompanijata ( da bese US kompanija ) ke bese 3-400$, a ne 90$. Tuka od odamna se zbori za delisting, a ovie muabeti se intenziviraa otkako Rusija ja napadna Ukraina bidejki prakticno se zgolemija sansite Kina da go "napadne" i prezeme Tajvan, a ako go napadne sigurno ke sledi delist, ne samo na Baba nego i na celiot Red Dragon index od Nasdaq, pa i drugi Kineski kompanii...

Meta e isto odlicna na ovaa cena. Ovoj growth sektor moze i da poceka podolg period dodeka pak da "prkne", bidejki vo momentot kralevi se nafta, gas, struja, prakticno cel energetski sektor, a istotaka i metali, najprvin blagorodni pa posle i ostanatite...a ako ne se zavrsi vojnata za 2 nedeli, ke sledi i golem bum na cenite na zito bidejki Ukraina nema da moze da pocne so nasadi i ke propadne cela godina...
 
Член од
10 април 2020
Мислења
26
Поени од реакции
7
Дали е време повторно да се купи Мета и АлиБаба и да се намали просекот? Дали ножевите сеуште паѓаат?
Купено Мета на 245$ и Баба на 179€(на европска берза во Јули).

Многу од вас дискутиравте(и купивте) за овие и останати како Пинтерест, Амазон и слично. Што правите деновиве? И што ќе правите?
Јас сум влезен на почеток на Декември во LOGI во негатива сум не би докупувал и упросечувал само Hold, но пак сум плус кај ATVI и BDSI.
https://grow.acorns.com/why-warren-buffett-holds-hundreds-of-billions-in-cash/, чекај и спремај кешот, разгледај други акции.
 
Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
401
Само што ја добив првата дивиденда од GOGL и потврдувам дека нема witholding tax. Единствениот данок е 10% во Македонија.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Само што ја добив првата дивиденда од GOGL и потврдувам дека нема witholding tax. Единствениот данок е 10% во Македонија.
Ова веќе е сериозна работа. Искрено не верував. Од 97ма консекутивно даваат дивиденда. 23% дивфакин'енда. WOW , Холи Моли....
Браос !
 
Последно уредено:
Член од
3 март 2010
Мислења
638
Поени од реакции
369
Како може да се инвестира во Ривиан и Тесла, дали мора преку брокери да биде од шпаркасе и тутунска банка
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Што побогу е ова? Дивиденда? Зошто имам buy/sell опција ако е дивиденда?

1646993133644.png

Interactive е ова.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Како може да се инвестира во Ривиан и Тесла, дали мора преку брокери да биде од шпаркасе и тутунска банка
Procitaj ja temava od pocetok, mnogu ke naucis i ke imas odgovor na site prasanja.
Автоматски споено мислење:

Што побогу е ова? Дивиденда? Зошто имам buy/sell опција ако е дивиденда?

Прегледај го приврзокот 324760

Interactive е ова.
Uste ne go baratam IB skroz, no mozebi e dividenda isplatena vo akcii?
 
Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
401
Ќе биде интересно ако поради војната во Украина во вторник Фед рече дека одлуката за покачување на каматните стапки ќе ја одложи за следната средба. Тоа ќе доведе до продолжување на турбулентноста и хаосот на пазарот.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Ќе биде интересно ако поради војната во Украина во вторник Фед рече дека одлуката за покачување на каматните стапки ќе ја одложи за следната средба. Тоа ќе доведе до продолжување на турбулентноста и хаосот на пазарот.
Исто ти се фаќа. А 0% а 0.25% шо веќе декларативно ги најави папа Паул за следнава среда. Бојазноста од рецесија веќе си го прави своето.
Автоматски споено мислење:

Што побогу е ова? Дивиденда? Зошто имам buy/sell опција ако е дивиденда?

Прегледај го приврзокот 324760

Interactive е ова.
 
Последно уредено:
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
ke im kazuvame li na vnucite deka sme uspeale da kupime BABA na 88$? Mislam, dali vo pozitivna ili negativna smisla, ama sigurno ke im kazuvame :pos:
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Јас мислам дека ќе раскажуваме на внуците за ФБ- Мета. Најпотценета компанија од FAANG тајфата или од топ 10 од s&P500. Коа си крал со моат без конкуренција (Тик-ток мислам брат ок е , толку....) ќе ти се сипаат манги како ејпл преку IOS и Алфабет љубоморно со рестрикции. Немаш пазар у Кина и Русија, so what? Метаверсот преку аугументирана и виртуелна реалност е новата неминовна реалност на сите нас. Хејтерите ќе ги има и ќе си останат. Пази шо е најако, со овој ревењу, buyback shares и free cash flow сиротињава ако купи сеа може да избира дали да си ги дуплира парите за 3 години или да истапи пред да почне хајпот со метаверс единствено преку ординарно функционирање на ФБ. Секој 3 човек на планетава има ФБ, период. Дур сите се летавте на 240 јас ви пишав дека чекам и купив на 213$. Денес е 189. Вистина е дека секој ден отворам и се молам уше да потрае лимбото да падне шо е можно повеќе за да докупам. Пошо сите праите проценки јас тврдам дека ако запали метаверсот (шансите се 114%) акцијата ќе биде 800 долари во наредни 5 години. За мене крал на валуација е Aswath Damodaran шо едвај го дочекав да ми ја чепне ФБ. БТВ мислам дека е и неформално прогласен деканов за крал на валуација. Ќе ве почестам у прилог со негов естимејт за топ 6 компании. Акционери на Roblox, Microsoft, NVIDIA, Matterport и др. нека тријат раце, плоден век ви престои ;)
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Јас мислам дека ќе раскажуваме на внуците за ФБ- Мета. Најпотценета компанија од FAANG тајфата или од топ 10 од s&P500. Коа си крал со моат без конкуренција (Тик-ток мислам брат ок е , толку....) ќе ти се сипаат манги како ејпл преку IOS и Алфабет љубоморно со рестрикции. Немаш пазар у Кина и Русија, so what? Метаверсот преку аугументирана и виртуелна реалност е новата неминовна реалност на сите нас. Хејтерите ќе ги има и ќе си останат. Пази шо е најако, со овој ревењу, buyback shares и free cash flow сиротињава ако купи сеа може да избира дали да си ги дуплира парите за 3 години или да истапи пред да почне хајпот со метаверс единствено преку ординарно функционирање на ФБ. Секој 3 човек на планетава има ФБ, период. Дур сите се летавте на 240 јас ви пишав дека чекам и купив на 213$. Денес е 189. Вистина е дека секој ден отворам и се молам уше да потрае лимбото да падне шо е можно повеќе за да докупам. Пошо сите праите проценки јас тврдам дека ако запали метаверсот (шансите се 114%) акцијата ќе биде 800 долари во наредни 5 години. За мене крал на валуација е Aswath Damodaran шо едвај го дочекав да ми ја чепне ФБ. БТВ мислам дека е и неформално прогласен деканов за крал на валуација. Ќе ве почестам у прилог со негов естимејт за топ 6 компании. Акционери на Roblox, Microsoft, NVIDIA, Matterport и др. нека тријат раце, плоден век ви престои ;)
Ako napravi vakva analiza i procenka za BABA ke izleze bolja i od FB, toa garantiram. Samo ke pise vo valuation story deka e golem rizik od delist.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Ako napravi vakva analiza i procenka za BABA ke izleze bolja i od FB, toa garantiram. Samo ke pise vo valuation story deka e golem rizik od delist.
Баба е институција. Проблемот не е во делист туку во доминицилниот начин на раководење. Ене го НИО од вчера на Хонг Конг, урааа, уше поголем опслег на навивачи. Кинескава влада е чудна со распределбата на доходот и моќта. Преку ноќ Џек Ма стана државен непријател. Јас мислам дека интинсик цена на баба е 380 долари но опскурни се бе брат и со извештаи и со све. Коа Yahoo ги поседуваше во 40% и ги криеа деловните планови не па сеа.. Јас мислам дека БАБА се купува ДА, СEA и се чува наредни 10 години коа преваленцијата на световна моќ ќе отиде на страна на кинезите . Тогаш БАБА и БАИДУ ќе бидат новиот Амазон
 
Последно уредено:
Член од
15 февруари 2012
Мислења
427
Поени од реакции
523
Јас мислам дека ќе раскажуваме на внуците за ФБ- Мета. Најпотценета компанија од FAANG тајфата или од топ 10 од s&P500. Коа си крал со моат без конкуренција (Тик-ток мислам брат ок е , толку....) ќе ти се сипаат манги како ејпл преку IOS и Алфабет љубоморно со рестрикции. Немаш пазар у Кина и Русија, so what? Метаверсот преку аугументирана и виртуелна реалност е новата неминовна реалност на сите нас. Хејтерите ќе ги има и ќе си останат. Пази шо е најако, со овој ревењу, buyback shares и free cash flow сиротињава ако купи сеа може да избира дали да си ги дуплира парите за 3 години или да истапи пред да почне хајпот со метаверс единствено преку ординарно функционирање на ФБ. Секој 3 човек на планетава има ФБ, период. Дур сите се летавте на 240 јас ви пишав дека чекам и купив на 213$. Денес е 189. Вистина е дека секој ден отворам и се молам уше да потрае лимбото да падне шо е можно повеќе за да докупам. Пошо сите праите проценки јас тврдам дека ако запали метаверсот (шансите се 114%) акцијата ќе биде 800 долари во наредни 5 години. За мене крал на валуација е Aswath Damodaran шо едвај го дочекав да ми ја чепне ФБ. БТВ мислам дека е и неформално прогласен деканов за крал на валуација. Ќе ве почестам у прилог со негов естимејт за топ 6 компании. Акционери на Roblox, Microsoft, NVIDIA, Matterport и др. нека тријат раце, плоден век ви престои ;)
Контроверзна ми е цала таа работа со метаверсот и мислам дека ФБ тука јако се коцка. Не се сите спремни да ја голтнат сината капсула. Не знам можеби е генерациски јаз, но јас нема доброволно да се закачам за матриксот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom