Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

Член од
26 јули 2023
Мислења
28
Поени од реакции
17
Само да пишам дека од Трејдинг 212 има проблем со вадење на парите на сметка. Бараат некои документи, договори кои ги нема
Многу ме интересира кој побарал документи (домашната банка или Т212) и кои документи ги побарале. Јас никогаш не сум имал проблеми со повлекување средства од Т212.
 
Член од
26 јули 2023
Мислења
28
Поени од реакции
17
Дали може некој кој има активен IBKR акаунт да ми каже на кој нивни сервис се регистриравте - на американскиот (.com), англискиот (.co.uk) или на ирскиот (.ie). Прашувам за регистрација на македонски резидент, со македонски пасош. Знам дека порано имаа точно упатство од кои земји кој сајт да се користи при регистрација, ама сега не можам да го најдам.
 
Член од
26 февруари 2024
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво.Ме интересира дали некој користел Fortade Pro trader или Kapital Irs pro trader.Ми се јавија и ми кажаа дека ке ми дадат бонус од 100$ и неколку пати се јавуват па ме интересира ваше искуство.На нет најдов повеќе негативни критики
 
Член од
20 февруари 2024
Мислења
4
Поени од реакции
2
Дали може некој кој има активен IBKR акаунт да ми каже на кој нивни сервис се регистриравте - на американскиот (.com), англискиот (.co.uk) или на ирскиот (.ie). Прашувам за регистрација на македонски резидент, со македонски пасош. Знам дека порано имаа точно упатство од кои земји кој сајт да се користи при регистрација, ама сега не можам да го најдам.
Автоматски одбира системот. Јас се регистрирав на .com, сега го користам .co.uk/portal за логирање.
 
Член од
6 октомври 2017
Мислења
7
Поени од реакции
2
Што мислите за https://seekingalpha.com/alpha-picks/subscribe?
Гледам дека се многу успешни споредено со SP500, иако работат само од 2022.
Бидејќи не сум финансиски образован, сакам некој да ми ги анализира компаниите, пред да решам да инвестирам.
Дали некој сака да споделиме претплата?
 
Член од
25 јуни 2013
Мислења
584
Поени од реакции
247
Дечки да ве прашам во врска со Trading212, кога евентуално треба да се плаќа данок, кога ќе се повлечат на македонската сметка или и да не се повлечат ќе треба сепак да се плаќа за реализираниот профит?
 
Член од
9 септември 2020
Мислења
137
Поени од реакции
99
Дечки да ве прашам во врска со Trading212, кога евентуално треба да се плаќа данок, кога ќе се повлечат на македонската сметка или и да не се повлечат ќе треба сепак да се плаќа за реализираниот профит?
И за Trading212 и за која било друга платформа/брокер, треба да се плаќа данок за реализираниот профит во моментот кога ќе оствариш капитална добивка (ако не се поминати повеќе од 2 години). Кога ќе ги повлечеш парите на сметка нема никаква врска со плаќањето на данокот.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.660
Поени од реакции
34.952
Дали може некој кој има активен IBKR акаунт да ми каже на кој нивни сервис се регистриравте - на американскиот (.com), англискиот (.co.uk) или на ирскиот (.ie). Прашувам за регистрација на македонски резидент, со македонски пасош. Знам дека порано имаа точно упатство од кои земји кој сајт да се користи при регистрација, ама сега не можам да го најдам.
Јас бев на .UK, сега кога се логирам од Австралија ме рутира на .au
Автоматски споено мислење:

Што мислите за https://seekingalpha.com/alpha-picks/subscribe?
Гледам дека се многу успешни споредено со SP500, иако работат само од 2022.
Бидејќи не сум финансиски образован, сакам некој да ми ги анализира компаниите, пред да решам да инвестирам.
Дали некој сака да споделиме претплата?
За анализи на акции имаш секаде по интернет, комбинирање на истите, и инфо кога да ги купиш/продадеш е проблемот. Е дали го нудат ова, не сум ги користел.

Под вакви сервиси јас подразбирам некој да ми праќа акции специјално за моето портфолио, дефинирам ризик, суми колку сакам да ставам секој месец, и ми праќа нотификација која акција да ја земам и во кој опсег. Или која да ја продавам.

Бидејќи основната анализа не е тешка, дури и самиот ибкр дава предвидување, тешко е следење на информациите и промените во тие фирми, одлуката кога да продаваш, и кои акции да ги задржиш за тој период.

Баш ме интересира мислење од некој што ги користи, дали само прават анализи на сите акции и бираат пикови на месечно ниво, или и добиваш акции специјално за твоето портфолио, т.е ти го менаџираат истото.


Еве ти пример од ибкр внатре, ова е за irobot (irbt):
Screenshot_2024-03-03-22-21-59-57_92cd8484fa5335dd01c116e089639a97.jpg
 
Последно уредено:
Член од
25 јуни 2013
Мислења
584
Поени од реакции
247
И за Trading212 и за која било друга платформа/брокер, треба да се плаќа данок за реализираниот профит во моментот кога ќе оствариш капитална добивка (ако не се поминати повеќе од 2 години). Кога ќе ги повлечеш парите на сметка нема никаква врска со плаќањето на данокот.
фала ти на информацијата. А што ако се поминати 2 години?
 
Член од
25 јуни 2013
Мислења
584
Поени од реакции
247
Тогаш си ослободен од плаќање данок на капитална добивка.
Фала ти за информацијата, пробав да побарам онлајн неможам да најдам никаде информации за ова. Дали има негде каде може да прочитам повеќе.
 
Член од
9 септември 2020
Мислења
137
Поени од реакции
99
Фала ти за информацијата, пробав да побарам онлајн неможам да најдам никаде информации за ова. Дали има негде каде може да прочитам повеќе.
Прочитај го законот за изменување и дополнување на законот за данокот на личен доход (службен весник на РСМ бр. 274 од 20.12.2022)
 
Член од
25 јуни 2013
Мислења
584
Поени од реакции
247
Прочитај го законот за изменување и дополнување на законот за данокот на личен доход (службен весник на РСМ бр. 274 од 20.12.2022)
1709793111284.png
Да али ова нели е за подарок/наследувањее
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.660
Поени од реакции
34.952
Ваше мислење за следните акции?

PayPal (PYPL) моментално се тргува околу 59 долари.

Palo Alto Networks (PANW) моментално се тргува околу 280.

Salesforce (CRM) моментално околу 305

Мислам дека ако каматите почнат да одат надоле (по медиуми се очекува мај) овие имаат добра основа, интересни продукти и ме би се изненадил да отидат нагоре за 30-50% (рок 2-3 год).

elf Beauty Inc (ELF) моментално околу 200, овие ги купив на 190, ама се мислам да си докупам уште, за овој пазар нема рецесија :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom