Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
544
Поени од реакции
1.020
1633777241722.png

Многу конфузно некако напишано...како го разбирате вие ова - има или нема данок?
 
Член од
30 април 2018
Мислења
255
Поени од реакции
498
Може ли да го постираш мислењето
1* Најдолу со болдирано: Согласно изнесеното, данок на личен доход не се плаќа за остварена капитална добивка од продажба на хартии од вредност во земјата и странство до 31.12.2022 година.

2* УЈП потврдува дека не се оданочува капитална добивка од сите хартии од вредност како што се наведени во Законот за хартии од вредност. Ова би значело дека и опции (call-ови/put-ови) се ослободени од оданочување, како и сите други видови инструменти

MSFI-Napis-Odanocuvanje-na-Kapitalni-dobivki-so-danok-na-licen-dohod-vo-2021-godina.png
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
За Интерактив Брокерс видов дека е бесплатно сега. За данокот на капитална јасно е, за персоналниот од дивиденда видов и на сајтот на УЈП еднаш пробав и не е комплицирано да се плати. Но уште една работа ми остана да прашам. За акциите купени преку брокерите од нашиве банки плаќаме за чување на акциите. Акциите купени преку ИБ како се плаќа тој сервис?
 
Член од
9 септември 2020
Мислења
127
Поени од реакции
92
За Интерактив Брокерс видов дека е бесплатно сега. За данокот на капитална јасно е, за персоналниот од дивиденда видов и на сајтот на УЈП еднаш пробав и не е комплицирано да се плати. Но уште една работа ми остана да прашам. За акциите купени преку брокерите од нашиве банки плаќаме за чување на акциите. Акциите купени преку ИБ како се плаќа тој сервис?
Nikako. Ne se plakja.
 
Член од
15 ноември 2014
Мислења
324
Поени од реакции
314
[
Valuacijata na TSLA vo dve sliki

Прегледај го приврзокот 280755
Прегледај го приврзокот 280758

Samo "teslar" ne moze da vidi kade odi ova.

Eve uste edna analiza na istava tema

U januari mene deckovo ke mi izvadese oci sto sum kazal deka Tesla moze da kupi samo teslar. Od togas do denes TSL padna od 850 na 580. I ke odi uste nadole, moze ne pod 100 ama blisku.
156E5C10-C358-4FCE-9F99-B504A0598F8C.png

Sekoja cest, vakva analiza retko kaj ke procitas. :vozbud:. Ocite sam ke si gi izvadis so vakov genijalen mindset. Teslar eden !
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Еве едно искуство од мене. Конкретно со НЛБ и Interactive Brokers. Покрај оној документот што ви е за Wire Deposit, што ви го генерира ИБ, треба во Акаунт менаџмент, кај репортите, има Other reports, и да си изгенерирате Account Confirmation Letter и заедно со документот за Wire Deposit да го приложите во банка. Следен пат ќе пробам со електронско банкарство и овие два документи со шифра 514 (бидејќи се обидов 2 пати ама го праќав само документот за Wire Deposit и ми ги одбиваа).

П.С ме прашаа дали ќе ги користам средствата за тргување со криптовалути, и дека ако е за тоа е забрането, и не смеат да одобрат, затоа избегнувајте го тој збор :).
Отворив акаунт и налогот за уплата на депозит + Confirmation Letter+Agreement ги однесов на банка. Мислев дека барем нив ќе им е јасно. Ми кажаа дека на налогот не е јасно наведена сметката на која треба да се уплати нити ИБАН. Ми пратија пример од друг човек кој уплаќал на IBKR депозит (секако со прикриени податоци) со јасно наведена сметка во друг формат од оној на налогот кај мене. Ако некој има успешно уплатено без проблем да ми кажи и во порака би му ги пратил генерираниот налог од ИБКР и тоа од банката што ми го пратија. Штета што ова го немаат решено на далеку поеднотавен начин како на пример кај CEX.IO каде директно од денарска дебитна картичка префрлаш депозит во USD.
 
Последно уредено:
Член од
14 јануари 2008
Мислења
4.251
Поени од реакции
909
Отворив акаунт и налогот за уплата на депозит + Confirmation Letter+Agreement ги однесов на банка. Мислев дека барем нив ќе им е јасно. Ми кажаа дека на налогот не е јасно наведена сметката на која треба да се уплати нити ИБАН. Ми пратија пример од друг човек кој уплаќал на IBKR депозит (секако со прикриени податоци) со јасно наведена сметка во друг формат од оној на налогот кај мене. Ако некој има успешно уплатено без проблем да ми кажи и во порака би му ги пратил генерираниот налог од ИБКР и тоа од банката што ми го пратија. Штета што ова го немаат решено на далеку поеднотавен начин како на пример кај CEX.IO каде директно од денарска дебитна картичка префрлаш депозит во USD.

За НЛБ збориш така? Налогот што го спомнуваш е уствари Wire Notification pdf што си го генерираш во ИБКР така? Не би требало да има проблем ако е тоа. Јасно се гледа таму и swift и iban. Пушти баш да видиме. Иначе не би требало ни да одиш до експозитура, преку нлб клик се завршува работа.
 
Член од
9 септември 2020
Мислења
127
Поени од реакции
92
Отворив акаунт и налогот за уплата на депозит + Confirmation Letter+Agreement ги однесов на банка. Мислев дека барем нив ќе им е јасно. Ми кажаа дека на налогот не е јасно наведена сметката на која треба да се уплати нити ИБАН. Ми пратија пример од друг човек кој уплаќал на IBKR депозит (секако со прикриени податоци) со јасно наведена сметка во друг формат од оној на налогот кај мене. Ако некој има успешно уплатено без проблем да ми кажи и во порака би му ги пратил генерираниот налог од ИБКР и тоа од банката што ми го пратија. Штета што ова го немаат решено на далеку поеднотавен начин како на пример кај CEX.IO каде директно од денарска дебитна картичка префрлаш депозит во USD.
Jas imam uplateno preku KMB. Ako nesto ne ti e jasno slobodno pisi.
 
Член од
21 октомври 2021
Мислења
4
Поени од реакции
6
Отворив акаунт и налогот за уплата на депозит + Confirmation Letter+Agreement ги однесов на банка. Мислев дека барем нив ќе им е јасно. Ми кажаа дека на налогот не е јасно наведена сметката на која треба да се уплати нити ИБАН. Ми пратија пример од друг човек кој уплаќал на IBKR депозит (секако со прикриени податоци) со јасно наведена сметка во друг формат од оној на налогот кај мене. Ако некој има успешно уплатено без проблем да ми кажи и во порака би му ги пратил генерираниот налог од ИБКР и тоа од банката што ми го пратија. Штета што ова го немаат решено на далеку поеднотавен начин како на пример кај CEX.IO каде директно од денарска дебитна картичка префрлаш депозит во USD.
Откако ќе направиш барање за Funds Deposit, веднаш излегува име на банка, ИБАН, фирма и сите други податоци кои што ти требаат (screenshot). Можеш да ги видиш подетално податоците тука: ⁣Deposit Funds - captrader.com Јас на КМБ немам проблем со депозит, пиши ми ако треба помош.
 

Attachments

Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Откако ќе направиш барање за Funds Deposit, веднаш излегува име на банка, ИБАН, фирма и сите други податоци кои што ти требаат (screenshot). Можеш да ги видиш подетално податоците тука: ⁣Deposit Funds - captrader.com Јас на КМБ немам проблем со депозит, пиши ми ако треба помош.
Во твојов скриншот има и друга банка и ИБАН. Еве кај мене. На линкот кој го прати погоре во USD residence outside USA е таа која ми ја кажаа и од банката. Но кај мене јавува друга банка.
Capture2.JPG
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom