Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

Член од
5 април 2012
Мислења
8.123
Поени од реакции
8.912
Следете ја берзава наредни пола саат ! ;)

Ова се случува многу често, на секоја година две поради уцени се доаѓа до работ.

За мене сепак ненадминлива е драмата со гласањето на ТАРП програмата во 2008ма. 20080929134727001_hd.jpg
 
Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
401
Беља, не стигнав да продадам на време TJX и отиде во спротивна страна.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Беља, не стигнав да продадам на време TJX и отиде во спротивна страна.
Ви напоменав меѓу редови дека ќе има мини рели дур се преговорите и дур има позитивен вајб, едноставно знаев. Дури и ви го пуштив Бајден ин виво како повикува дека дифолт нема да има во ниеден случај. Јас во еден ден направив само на ТСМ и МЕТА 540 $. TJX и мене ми остана но еве го се оправува. По последната свеќа ака ,,long-legged Doji' се гледа дека пазарот уше ги нема адекватно сварено резултатите. Take it easy, не го давај сеа пошо врв извештај извадија. БАБА и НВДА исто ми искинаа но тие не ги продавам. Чекаме вечер Циско финале :pistoldz:
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
401
Не продадов TJX, пошто верувам дека со извештајов повторно ќе се врати акцијата нагоре, направив дабл даун и ја преполовив влезната цена. Јас не купив META ама на SNAP извадив добра заработка.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Не продадов TJX, пошто верувам дека со извештајов повторно ќе се врати акцијата нагоре, направив дабл даун и ја преполовив влезната цена. Јас не купив META ама на SNAP извадив добра заработка.
Добри сме и со CISCO и во ревењу и во еарнигнс тепаа. Акцијава е чопи пошо волјум after-hours компир. Утре ќе биде добро на отварање.

Каков ден, WOw :aplauz:
 
Последно уредено:
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Другари,

Ве повикувам на наш заеднички бесплатен Discord сервер Macedonian Trading & Investing Signal Community каде би еволуирале и комуникацијата би ја подигнале на повисоко ниво. Предлагам да ставиме секој вид на инвестиции во хартии од вредност вклучувајќи ја и нашата земја. Тука ќе може live да споделувате идеи, деј или свинг трејдинг планови, анализи и исходи од инвестиции. Дискрецијата останува како и до сеа. Ако успее прикаскава може и комуникацијата да ја однесеме на вербално или видео ниво по потреба, но тоа своевремено. Во изминативе неколку години про боно и несебично секојдневно споделував мои осврти, идеи и тргувања но и учев секојдневно од многу вас. Тврдам дека не постои подобар начин да се навлезе или да се биде подобар во овој луд свет од ваков тип на форум и дружба.

Поканата следува на линкот подолу:BEST REGARDS,

The Side Hustler ;)
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.302
Поени од реакции
2.360
Најдобриот показател за тоа колку добро работи една компанија, од перспективата на корпоративните финансии, е нејзиниот поврат на капиталот (ROC). ROC е мерка за приносот што една компанија го генерира од капиталот што го инвестирала која ни покажува колку е таа компанија ефективна во користењето на собраниот капитал.

Повратот на капиталот на компанијата мора да биде поголем од цената на капиталот. Ако компанијата може да позајми капитал со околу 2% и може да го инвестира со принос од 20%, тогаш со текот на времето компанијата создава вредност. Ако компанијата позајми капитал со 7% а може да генерира принос од само 3%, тогаш со текот на времето ја уништува вредноста.

Секако дека високиот поврат на капиталот е одличен, но постојано високата вредност во текот на долг временски период е уште подобра. Многу може да се заклучи од компанија која е способна долго време да одржува висок поврат на капиталот. Не само што сигнализира дека компанијата е ефикасен распределувач на капитал и дека може ефективно да го користи капиталот што го собира, туку сугерира и дека компанијата има предности во однос на нејзината конкуренција.

Истражувањето на бизнис моделите на овие компании открива дека тие честопати уживаат комбинација од нематеријални предности (силен бренд, интелектуална сопственост, итн.), имаат пониски трошоци (можат да го произведат она што го продаваат по пониска цена од нивните конкуренти), подолго ги задржуваат своите клиенти благодарение на т.н. трошоци за префрлање (нивните клиенти ќе имаат трошоци или сложени постапки за префрлување во случај да сакаат да се префрлат кај конкурентите), и ги користат поволностите од мрежните ефекти (нивниот производ се подобрува како што се зголемува бројот на луѓе кои го користат).

 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Пријатели,
Настрана од форумов, кој сака да научи повеќе за акции, опции и останати финансиски деривати или да се ифнормира за тековните случувања и идеи за инвестирање ве чекаме на заедничкиот дискорд канал Macedonian Investing & Trading Signal CommunityПовелете инвитација и линк од серверот:

 
Член од
17 јануари 2023
Мислења
11
Поени од реакции
10
It's time to short NVDA!
Прегледај го приврзокот 374370

NVDA лејдис енд џентс, дејли чарт:

- Keltner со бајаги нагазен бенд
-Bearish Engulfing
-RSI од 74 во слободен пад
-MACD со безмалку crossover за надолен тренд

АпсоФакингШортЛутли од денес пред затворање.

p.s Gareth Soloway, тибм репчето тејк а ноутс , пуленот ти загази :)

#Валоризација пендинг

1684963144201.png

Да не заборавиме дека нубов 3 недели не убедуваше да шортаме NVIDIA.
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
430
Поени од реакции
526
Последнава недела беше best ever за мојот ИБКР акаунт. Од -20% до +20% за 5 дена... IBKR performance.JPG
 
Член од
9 февруари 2023
Мислења
476
Поени од реакции
502
Здраво, сакам да прашам можеби некој. од вас веќе поминал низ процесот.
Направив скоро account на interactive brokers. И сега ми стигнува маил :

We would like to congratulate you once again on being an approved Interactive Brokers client and remind you that you have not yet funded your account.

Ме интересира како оди овој процес, за funding на account-от? Na stopanska banka sum.
Што треба да направам за да префрлам пари на interactive brokers сметка?
 

CecaXYZ

rookie
Член од
26 ноември 2022
Мислења
196
Поени од реакции
87
Здраво, сакам да прашам можеби некој. од вас веќе поминал низ процесот.
Направив скоро account на interactive brokers. И сега ми стигнува маил :

We would like to congratulate you once again on being an approved Interactive Brokers client and remind you that you have not yet funded your account.

Ме интересира како оди овој процес, за funding на account-от? Na stopanska banka sum.
Што треба да направам за да префрлам пари на interactive brokers сметка?
На ИБКР, на YouTube има доста видеа како се прави фундинг, вака во 3-4 реченици ќе ти изгледа комплицирано, мада воопшто не е тешко.
 
Член од
24 декември 2020
Мислења
26
Поени од реакции
32
Здраво, сакам да прашам можеби некој. од вас веќе поминал низ процесот.
Направив скоро account на interactive brokers. И сега ми стигнува маил :

We would like to congratulate you once again on being an approved Interactive Brokers client and remind you that you have not yet funded your account.

Ме интересира како оди овој процес, за funding на account-от? Na stopanska banka sum.
Што треба да направам за да префрлам пари на interactive brokers сметка?
По можност не го прави фундингот преку Стопанска. Јас пробав првиот пат преку нив, а и други членови на форумов исто пробале, неуспешно. Многу замараат, ти бараат некои рандом документи и непостоечки потврди, и те вртат до бескрај. На крај се изнервирав си ги земав парите и отидов во НЛБ, завршив работа за неколку минути без никакво замарање. Исто други членови ги спомнаа КБ и Шпаркасе дека се ок со праќањето пари. Се освен Стопанска!

А инаку во врска со што ти треба за да пратиш пари на ИБКР сметката, треба првин во системот на ИБКР да направиш Deposit Request да најавиш дека планираш да ставаш пари, ќе ти дадат тие банкарска сметка и детали за СВИФТ трансакцијата, го печатиш тоа, заедно со Account Confirmation Letter, и со тие 2 документи одиш во банка и кажуваш дека сакаш да пратиш пари во странство преку СВИФТ, и банкарите ќе средат се што треба.

Парите обично стигаат на ИБКР после неколку часови, и веднаш ќе ти се додадат на твојот баланс во апликацијата.

Побарај низ темава, имаше неколку детални дискусии околу ова порано.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom