Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

Член од
30 април 2018
Мислења
257
Поени од реакции
504
Колку и да си дупка, отвораш ИБКР акаунт, купуваш 4 акции овие батковциве шо ги предложија погоре (GOGL, SBLK, EC, PBR) и ги тепаш 99% од сите паметњаковиќи тука.

Ние шо го избравме потешкиот пат, си имаме име :)
Автоматски споено мислење:

Прегледај го приврзокот 378037

Доете на хејт, тука сум :)
Utre na $105 :gjavol:
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Да не си станал rusty у проценкиве.Ако уше стоиш на стенсот, пиши, продавам..

Автоматски споено мислење:

 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
GDX_2023-05-10_22-26-50.png

Еве ви подарок од мене. Cup and handle пар екселанс на злато преку мајнери. CPI е во надолен тренд шо под дифолт значи рејт хајк паус односно релакцирана идна политика на ФЕД и пропаст на доларот у најава. За разлика од 80% од трејдереве тука, јас ви пишувам предвремно, односно оставам простор за критика доколку не сум во право. Можам да бидам у грешка евентуално еден, два дена, that's it.. Ајде да видиме :)
Автоматски споено мислење:

#Дали сте знаеле дека ако продадеш пут и акцијата ти абраптли' пропадне спротивно на очекувањата можеш да правиш roll out in time ( да ја поместуваш опцијата / ролуваш за наредите месеци по желба) значи до бесконечност се дур не те испочитува акцијата, без долар да изгубиш.

Значи ,,К'' од коцка ве молам бришете ја од вокабуларот вие мисири шо ,,к'ур разбирате и фаќајте се за учење.. :)
 
Последно уредено:
Член од
17 јануари 2023
Мислења
11
Поени од реакции
10
Прегледај го приврзокот 378034

Купив 100 комада вчера + 100 денес од Alphabet - GOOGL, навијачки до коска, со пуканки со све...

#јер опције су за пич*е # I L O V E M Y J O B :)

Шо глеаш овде КОЊски трки или МикиМАУС? :lolzz::lolzz::lolzz:
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
ARLO_2023-05-11_09-08-15.png

Еве ви идеја шо да играте денес. Пени сток ARLO Technologies.Од кога е излезена на берза од 2018 година компанијата нема утнато квартал, све зелено. Денес се earnings. Ретроспективно после секој earnings акцијата има спајк од 20% до 60%. Не знам зошо би било денес различно.

#No-brainier винер #Нема на што, Sundar Pichai части ;)
 
Последно уредено:

CecaXYZ

rookie
Член од
26 ноември 2022
Мислења
196
Поени од реакции
87
Jas imam Americki ADR
Барам EC на IBKR но не ми дава ништо, дали се води под друг тиклер? :confused:
PBK тиклерот го најдов на ИБКР на NYSE, и мислам дека ќе завршам работа таму.

*Мислам дека ИБКР имаа некоја листа на мапирања на тиклери, неможам да ја најдам сега.
 
Член од
30 април 2018
Мислења
257
Поени од реакции
504
Барам EC на IBKR но не ми дава ништо, дали се води под друг тиклер? :confused:
PBK тиклерот го најдов на ИБКР на NYSE, и мислам дека ќе завршам работа таму.

*Мислам дека ИБКР имаа некоја листа на мапирања на тиклери, неможам да ја најдам сега.
viber_image_2023-05-11_10-19-26-892.jpg viber_image_2023-05-11_10-19-12-734.jpg
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Да не се предомисли?

btw пpодадов пола на затворање вчера ;)

#The positive reaction was the opposite of what happened to Alphabet stock after its initial AI announcement a few months ago when it unveiled "Bard," a competitor to ChatGPT. The stock fell 9% in a day.
 

CecaXYZ

rookie
Член од
26 ноември 2022
Мислења
196
Поени од реакции
87
Прегледај го приврзокот 378073

Еве ви идеја шо да играте денес. Пени сток ARLO Technologies.Од кога е излезена на берза од 2018 година компанијата нема утнато квартал, све зелено. Денес се earnings. Ретроспективно после секој earnings акцијата има спајк од 20% до 60%. Не знам зошо би било денес различно.

#No-brainier винер #Нема на што, Sundar Pichai части ;)
Пробувам да најдам дали се УСА бејсед, имаш инфо?
Она со даночната политика >20% ме дума.

Благодарам.
 
Член од
30 април 2018
Мислења
257
Поени од реакции
504
Да не се предомисли?

btw пpодадов пола на затворање вчера ;)

#The positive reaction was the opposite of what happened to Alphabet stock after its initial AI announcement a few months ago when it unveiled "Bard," a competitor to ChatGPT. The stock fell 9% in a day.
Ne. Stojam na istoto.
Mislam deka pred vcerasniot nastan imase mnogu visoki i nerealni ocekuvanja i deka denes ke ima guzva da se izleze.
Se nadevam deka gresam.
Pozdrav
GOOGL_2023-05-11_13-43-01.png
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Пробувам да најдам дали се УСА бејсед, имаш инфо?
Она со даночната политика >20% ме дума.

Благодарам.
врска немам, видов само дека постојат опции на ибкр.
Автоматски споено мислење:

Ne. Stojam na istoto.
Mislam deka pred vcerasniot nastan imase mnogu visoki i nerealni ocekuvanja i deka denes ke ima guzva da se izleze.
Se nadevam deka gresam.
Pozdrav
Прегледај го приврзокот 378094
GOOGL_2023-05-11_13-43-01.png

A ako e breakout so nov support na 108.Bashka pompava veke ja praat vesnicive. Denes ne bi trebalo da padne poso samo so ne izlegol PPI koj pretpostavuvam ke bide isto dobar kako i CPI.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom