Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Голд сетап. Минервини на апарати :)

На здравје еКспресo !

GDX_2023-05-07_21-15-43.png
 

CecaXYZ

rookie
Член од
26 ноември 2022
Мислења
196
Поени од реакции
87
Значи дека акциите за иста цена ќе се продаваат интерно во ИБКР. Ти продаваш акција по 100 УСД, на берза е 100 УСД и некој друг клиент на ИБКР сака да ја купи акцијата за 100 УСД значи дека ќе биде продадена на клиентот на ИБКР. Така акција не го менува сопственикот во регистрарот, (пошто сите акции се на име на ИБКР) и се заштедуваат давачки за трансфер и сл. Барем колку што разбрав така би требало да биде.

Ова НЛД е Холандија? Може да поднесеш барање на поврат на повеќе платен данок во Германија, ако е некоја поголема сума. Ќе го побарам линкот денес да го постирам.

Иначе може да размислуваш и за УК каде воошто нема задржан данок.
Ако добро те разбрав, мислиш на компании/опции на кои домцил им е УК, така ?

btw: "ПреТполагам" нив најмногу би ги имало на FTSE
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.778
Поени од реакции
35.413
Значи дека акциите за иста цена ќе се продаваат интерно во ИБКР. Ти продаваш акција по 100 УСД, на берза е 100 УСД и некој друг клиент на ИБКР сака да ја купи акцијата за 100 УСД значи дека ќе биде продадена на клиентот на ИБКР. Така акција не го менува сопственикот во регистрарот, (пошто сите акции се на име на ИБКР) и се заштедуваат давачки за трансфер и сл. Барем колку што разбрав така би требало да биде.

Ова НЛД е Холандија? Може да поднесеш барање на поврат на повеќе платен данок во Германија, ако е некоја поголема сума. Ќе го побарам линкот денес да го постирам.

Иначе може да размислуваш и за УК каде воошто нема задржан данок.
Секој земја од листата за ослободување од двојно даночење треба да е ок за инвестирање.
Кон Англија и Ирска барем за аутсорсинг немавме двојно даночење, за инвестирање би требало да е слично.
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Ако добро те разбрав, мислиш на компании/опции на кои домцил им е УК, така ?

btw: "ПреТполагам" нив најмногу би ги имало на FTSE
Па да, ама не мора да биде само UK. И кај компании од Каналски Острови (Џерси и Гернсли) нема задржан данок на дивиденда. Нема задржан данок на дивидена ни од REIT-и од Сингапур.
Во UK задржуваат данок (барем од мое досегашно искуство) само на дивиденди од UK REIT-и во форма на Property Income Distributions (PID) на која имаш 20% задржан данок.

Секој земја од листата за ослободување од двојно даночење треба да е ок за инвестирање.
Кон Англија и Ирска барем за аутсорсинг немавме двојно даночење, за инвестирање би требало да е слично.
Според мене Германија е најлоша во поглед на дивидена. Задржува 25%, кои за кои подоцна може да бараш поврат. Иако целата процедура мислам дека генерално може да се изведе online сепак не знам дали исписот од IBKR ќе го третираат како валиден, дали ќе бараат некој друг документ и слично.
 

CecaXYZ

rookie
Член од
26 ноември 2022
Мислења
196
Поени од реакции
87
Па да, ама не мора да биде само UK. И кај компании од Каналски Острови (Џерси и Гернсли) нема задржан данок на дивиденда. Нема задржан данок на дивидена ни од REIT-и од Сингапур.
Во UK задржуваат данок (барем од мое досегашно искуство) само на дивиденди од UK REIT-и во форма на Property Income Distributions (PID) на која имаш 20% задржан данок.


Според мене Германија е најлоша во поглед на дивидена. Задржува 25%, кои за кои подоцна може да бараш поврат. Иако целата процедура мислам дека генерално може да се изведе online сепак не знам дали исписот од IBKR ќе го третираат како валиден, дали ќе бараат некој друг документ и слично.
Дефинитовно...
Ме опнаа 25% , ако на тоа ставам 10% кај нас, излегува ептен депилаторски.

Sent from my SM-G988B using Tapatalk
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.778
Поени од реакции
35.413
Според мене Германија е најлоша во поглед на дивидена. Задржува 25%, кои за кои подоцна може да бараш поврат. Иако целата процедура мислам дека генерално може да се изведе online сепак не знам дали исписот од IBKR ќе го третираат како валиден, дали ќе бараат некој друг документ и слично.
Германците се комплексни за данок, не сум го гледал овој, инаку најдобро искуство јас имам со Ирска.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.778
Поени од реакции
35.413
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Германците се комплексни за данок, не сум го гледал овој, инаку најдобро искуство јас имам со Ирска.
Не попусто Ирска ја сметаат за даночен рај за бизнисите. Преку 80% од ЕТФ се домицилни во Ирска. За разидентите па и не баш. 50% данок на инвестицијата, на пример во ЕТФ на 8 година и не ми делува нешто атрактивно.

Во суштина нас најголемите проблеми ни излегуваат од чувањето на акциите на омнибус сметка на име на ИБКР, па е невозможно да се добие ослободување "at source". Плус повратот на данок преку ИВКР мислам дека не може за секоја земја а за земјите каде може е прилично поскапо пример 125 еур за Франција, само не знам дали само за една компанија или за еден период. Баш треба да имаш значајни приходи од исто место за воошто да биде исплатливо.

1683577565908.png


33 fuckin' % up in 50 sec. :aplauz:

# The Side Fufo Hustler nailed it again :)
Браво !!!

Ќе треба да се заинтересираме како воопшто се поставуваат овие опции во ИБКР системот. Иначе за ПЛТР имаше најави и беше трубено на сите страни, мислам дека оваа година би требало комплетно да ја завршат со добивка.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Не попусто Ирска ја сметаат за даночен рај за бизнисите. Преку 80% од ЕТФ се домицилни во Ирска. За разидентите па и не баш. 50% данок на инвестицијата, на пример во ЕТФ на 8 година и не ми делува нешто атрактивно.

Во суштина нас најголемите проблеми ни излегуваат од чувањето на акциите на омнибус сметка на име на ИБКР, па е невозможно да се добие ослободување "at source". Плус повратот на данок преку ИВКР мислам дека не може за секоја земја а за земјите каде може е прилично поскапо пример 125 еур за Франција, само не знам дали само за една компанија или за еден период. Баш треба да имаш значајни приходи од исто место за воошто да биде исплатливо.Браво !!!

Ќе треба да се заинтересираме како воопшто се поставуваат овие опции во ИБКР системот. Иначе за ПЛТР имаше најави и беше трубено на сите страни, мислам дека оваа година би требало комплетно да ја завршат со добивка.
PLTR ми смета шо толку помпа го следи од овие платенициве како Tom Nash, Amit и сл. Инаку во тој луд АИ свет ќе си најдат соодветно место. Со 9 консекутивни квартала позитивен кеш флоу, два со профит и со оптимистички гајданс за профитабилност за цела 2023 година акцијава е потенцијален бегер.
 

CecaXYZ

rookie
Член од
26 ноември 2022
Мислења
196
Поени од реакции
87
Добро утро
Сугестија за некоја "подобра" акција од не-германско (или не-УСА) подрачје, ради големите даноци решив да ги избегнувам ?
Онака од ракав/искуство.
Не дека не правам анализи, 200. 150, 50 SMA, Bolinger Band, RSI. Exponential, али имам чувство дека некаде грешам, нешто ми фали... :confused:
Се надевам дека не барам премногу.

btw: За деривати уште не сум дораснат.

Благодарам однапред
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934

GOOGL и Alphabet денес или ќе напрват turning point или ќе им заврши златната ера. Доолго ги чикаа сите лингури од страна да се излетаат у АИ френзиво. Денес треба да покажат од шо се составени..

Јас купив вчера позиција. Очекувам кам-бек.
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
401
Добро утро
Сугестија за некоја "подобра" акција од не-германско (или не-УСА) подрачје, ради големите даноци решив да ги избегнувам ?
Онака од ракав/искуство.
Не дека не правам анализи, 200. 150, 50 SMA, Bolinger Band, RSI. Exponential, али имам чувство дека некаде грешам, нешто ми фали... :confused:
Се надевам дека не барам премногу.

btw: За деривати уште не сум дораснат.

Благодарам однапред
Јас сум многу задоволен од GOGL(Норвешка компанија со седиште во Бермуда) и од SBLK(Грчка компанија). И двете компании имаат добри дивиденди и данок се плаќа само кај нас 10%. Двете компании се од сектор dry bulk marine shipping. Овој сектор заслабна малку додека Кина беше затворена и поради војната во Украина, но тарифите се стабилизираа. Рачунај дека кај компании што се чуваат за дивиденда треба да ги чуваш долго време за да го имаш ќарот, пошто тие немаат многу движење на цени, а често се мета на шорт селерс.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Јас сум многу задоволен од GOGL(Норвешка компанија со седиште во Бермуда) и од SBLK(Грчка компанија). И двете компании имаат добри дивиденди и данок се плаќа само кај нас 10%. Двете компании се од сектор dry bulk marine shipping. Овој сектор заслабна малку додека Кина беше затворена и поради војната во Украина, но тарифите се стабилизираа. Рачунај дека кај компании што се чуваат за дивиденда треба да ги чуваш долго време за да го имаш ќарот, пошто тие немаат многу движење на цени, а често се мета на шорт селерс.
Шо направи со Icahn Enterprises L.P. (IEP) понзиво?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom