Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

Член од
9 септември 2020
Мислења
112
Поени од реакции
83
Ne e tocnoNe e tocno
Автоматски споено мислење:
Tocno e deka gresis. Faktot deka mora da se prijavi ne e sporen. Jas licno imam prijaveno povekje pati I nikogas ne sum platil danok vo MK. Dividendata sto ke ja zemes e vekje namalena za 30% bidejki takov e zakonot vo SAD I brokerot ja plakja vo tvoe ime I za tvoja smetka.
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.212
Поени од реакции
328
значи ова со дивиденда од УС маркет не е исплатливо
 
Член од
30 април 2018
Мислења
217
Поени од реакции
424
SPX na resistance ✅
RSI 60 ✅
VIX 20 ✅
S5FI 90 ✅

-Vreme e da se kupat putovi-

kajgana.png

Se navracam na indikatorov S5FI "procent na akcii od S&P 500 koi se nad 50 dneven prosek" za koj pisuvav pred nekolku nedeli. Togas S5FI go projde dolniot limit od 10 i proekcijata bese deka SPX ke ima bounce.

Kako stoi situacijata denes.
S5FI stigna do preku 80. Istoriski gledano, koga S5FI ke ja projde granicata od 90 ke vidime korekcija nadole.
Прегледај го приврзокот 352772

Na chartot na SPX gi zumirav samo poslednite 6 meseci (daily candles). SPX go sledi proektiraniot trend od pred nekolku nedeli recisi idealno.
Ostanuvam na toa deka SPX slednata nedela ke stigne do gornata granica na korektivniot kanal (okolu 4.100). Togas RSIto na SPX koe denes e okolo 60 bi trebalo da projde preku 70 so sto bi imale overbought uslovi + i S5FI bi nadminal 90 i ne gledam drugo osven uste edna korekcija nadole, verojatno do dolnata granica na korektivniot kanal i dolgorocniot support (zelenata linija - okolu 3.250)
Прегледај го приврзокот 352773
 

CecaXYZ

rookie
Член од
26 ноември 2022
Мислења
72
Поени од реакции
39
Здраво на сите.
Сакам/пробувам да отворам account на InteractiveBrokers. читам што треба да кажам/внесам/пишам и малку ми е чудно за:
  • Information on assets and income;
  • Information on source of wealth and funds*;
  • Investment objectives and experience;
Мора ли ова да сето да се одговара, или нешто било што да се напише да не се остаи празно... ?
Исто она со приложување копија од лична карта или пасош малку ми е језиво. :(

Некој да помогне, прати искуство со отварање на account, "што е морално а што опција"? Кој метод на трансфер е препорачан за од МКД, чисто лично искуство.
Многу ќе сум благодарен.
Поздрав
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.212
Поени од реакции
328
Мислам дека се беа морални на основа на тоа уствари они ќе направат проценка што и како ќе можеш да тргуваш/инвестираш.

Со копијата од пасош или лична карта, ако не ти бараат треба да ти биде језиво зошто тоа е единствен начин да докажеш, живеалиште и идентитет :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
9 септември 2020
Мислења
112
Поени од реакции
83
Мислам дека се беа морални на основа на тоа уствари они ќе направат проценка што и како ќе можеш да тргуваш/инвестираш.

Со копијата од пасош или лична карта, ако не ти бараат треба да ти биде језиво зошто тоа е единствен начин да докажеш, живеалиште и идентитет :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Otkako ke ti go odobrat akauntot tie raboti mozes da gi smenis bez problem. So toa ke dobies povekje opcii za trguvanje (cfds, options,..). Inaku IBKR podlezi na regulatuvi (AML I KYC) i mora da znaat koj investira i od kaj mu se parite za da sprecat perenje na pari i investiranje preku treti lica...
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.172
Поени од реакции
1.971
Коа ќе заврши сево ова велјуто ќе си го зацементира приматот наспроти growth-тот шо го гледавте повеќе од цела декада. Шо е велју? Депримирачки, досадни, старомодни и стоживотни дивиденд компании шо сеа ги глеате на 6,7,8 p/e.
Баш напротив, оваа криза понуди фантастични влезни цени за висококвалитетни growth цени кои ќе донесат генерациско богатство на акционерите.

Value ќе си остане да си каска, како и годините претходно. Разликата е во квалитетот на компаниите, во скалабилноста и профитните маргини.

П.С. Кај growth само ми сметаат високите stock-based compensations.
 

CecaXYZ

rookie
Член од
26 ноември 2022
Мислења
72
Поени од реакции
39
Otkako ke ti go odobrat akauntot tie raboti mozes da gi smenis bez problem. So toa ke dobies povekje opcii za trguvanje (cfds, options,..). Inaku IBKR podlezi na regulatuvi (AML I KYC) i mora da znaat koj investira i od kaj mu se parite za da sprecat perenje na pari i investiranje preku treti lica...
Дали морам да имам сметка во странска банка или може во некоја од нашите?
пс: можеби прашањево е тривијално/наивно но уште сум нов, имам многу за учење.
 
Член од
9 септември 2020
Мислења
112
Поени од реакции
83
Дали морам да имам сметка во странска банка или може во некоја од нашите?
пс: можеби прашањево е тривијално/наивно но уште сум нов, имам многу за учење.
Може да имаш сметка и во нашите банки. Впрочем тоа е и единствен начин за да депонираш средства од кај нас без да имаш странски пасош и сметка
Автоматски споено мислење:

Дали морам да имам сметка во странска банка или може во некоја од нашите?
пс: можеби прашањево е тривијално/наивно но уште сум нов, имам многу за учење.
Може да имаш сметка и во нашите банки. Впрочем тоа е и единствен начин за да депонираш средства од кај нас без да имаш странски пасош и сметка
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
798
Поени од реакции
1.411
Баш напротив, оваа криза понуди фантастични влезни цени за висококвалитетни growth цени кои ќе донесат генерациско богатство на акционерите.

Value ќе си остане да си каска, како и годините претходно. Разликата е во квалитетот на компаниите, во скалабилноста и профитните маргини.

П.С. Кај growth само ми сметаат високите stock-based compensations.
Во ред, здрави се спотивни мислења инаку исходот не би бил интересен. Само некако ми звучиш триумфалистички како да се ова е завршено и дека кризата веќе понудиЛА добри дилови. Јас би додал најнеутрално ,, Ќе продолжи да нуди релативно умерени цени'' се дур не влеземе во рецесија. После тоа ни цените веќе нема да се битни.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.172
Поени од реакции
1.971
Во ред, здрави се спотивни мислења инаку исходот не би бил интересен. Само некако ми звучиш триумфалистички како да се ова е завршено и дека кризата веќе понудиЛА добри дилови. Јас би додал најнеутрално ,, Ќе продолжи да нуди релативно умерени цени'' се дур не влеземе во рецесија. После тоа ни цените веќе нема да се битни.
Ќе видиме прво нека дојде рецесијата, па ќе видиме како пазарот ќе реагира.

Моето мислење го темелам на тоа дека кревањето на каматните стапки повеќе влијаат преку дисконтната стапка во DCF моделите кај Технолошките компании, него што ќе влијае рецесијата. Нека дојде рецесија, па ФЕД нека запре и нека почне да намалува кредитни стапки, па ќе видиш како алгоритмите ќе почнат да купуваат повторно технолошки компании.

Оние непрофитабилни компании со голема желба за иновација исто така се срозени во корен со пад во просек од 80%, дури и поголем од дот-ком кога падот бил 78%.

Така да рецесијата генерално ќе влијае понегативно во value, него кај growth сегментот. На ниво на сегмент има простор за надолни движења кај Apple поради проблеми со производство поради глупите локдауни во Кина, а Apple има најголемо процентуално учество во Насдак, па и во сите други индекси.
 
Член од
19 април 2014
Мислења
353
Поени од реакции
931
Дечки дајте идеа како да докажам адреса на ибкр, немам сметки на мое име (освен мобилен ама таа не ја прифаќа), извештај од банка не ми прифатија дека немало печат, бев ми ставија печат пак го одбија. Не знам што да ми пратам веќе....
 
Член од
9 септември 2020
Мислења
112
Поени од реакции
83
Дечки дајте идеа како да докажам адреса на ибкр, немам сметки на мое име (освен мобилен ама таа не ја прифаќа), извештај од банка не ми прифатија дека немало печат, бев ми ставија печат пак го одбија. Не знам што да ми пратам веќе....
Probaj so smetka ako e na ime na tvoj blizok (majka/tatko) moze da pomine ako vidat isto prezime..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom