Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

Член од
25 март 2024
Мислења
1
Поени од реакции
0
а дали сепак треба да го пријавиме тој прилив во УЈП? или во случајот едноставно си ги повлекуваме на сметка и тие ќе ни бараат докази доколку е навистина поседуван над 2 години?
Ова е многу добро прашање! И мене ме интересира истово.
Дали ако продадеме акции кои сме ги чувале повеќе од 2 год. би требало да пријавиме во УЈП, да прикачиме доказ/извештај од IBKR дека сме ги поседувале повеќе од 2 год, и во полето за плаќање данок да ставиме 0ден?
Има некој веќе пробано па да сподели искуство?
 
Член од
10 мај 2014
Мислења
7
Поени од реакции
1
Да, исто е како за секоја друга капитална добивка. Само ги прикачуваш извештаите во кои се гледа кога си купувал и продавал и по која цена.
@SuperTrader и за crypto си пријвавувал добивка од Skrill во УЈП и не си имал никаков проблем? Ги пишува кратенките во извештајот (како пр. тргување со BTC) и со тоа немаат никаков проблем?

Некој друг, што пријавувал добивка од crypto, да го потврди или негира ова?
 
Член од
2 јануари 2023
Мислења
1
Поени од реакции
1
Здраво на сите

Користам IBKR за тргување и деновиве сакав да направам wire transfer за депозит на мојот акаунт. Стопанска банка меѓудругото бара и "потпишан" договор, што во делот на Other reports - Supplemental на IBKR тоа е Account confirmation letter with Costumer agreement. Oваа опција ја немам повеќе, а знам дека ја имав затоа што не ми е прв пат да правам депозит преку wire. IBKR потенцираат дека овој документ е достапен за руски клиенти. Преку комуникација со costumer service тие ми кажаа дека неможат да ми го достават тој документ и покрај тоа што им кажав конкретно дека ми треба формата на документот која му ја доставуваат на нивните руски клиенти. Како опција ми предложија "потпишан" извештај од моето тргување на платформата, која јас им ја предложив на Стопанска на што одбија бидејќи праксата секогаш била со потпишани договори.

Ме интересира вие кои правите трансфери со wire преку Стопанска дали во последно се имате соочено со овој проблем и дали некој знае зошто таа опција која во минатото сум ја имал - да генерирам Account confirmation letter with Costumer agreement веќе ја немам?

Ви благодарам
 
Член од
31 март 2024
Мислења
6
Поени од реакции
1
Ова е многу добро прашање! И мене ме интересира истово.
Дали ако продадеме акции кои сме ги чувале повеќе од 2 год. би требало да пријавиме во УЈП, да прикачиме доказ/извештај од IBKR дека сме ги поседувале повеќе од 2 год, и во полето за плаќање данок да ставиме 0ден?
Има некој веќе пробано па да сподели искуство?
Звучи како добро прашање за финансиски советник или да се консултирате со финансиски експерт.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.920
Поени од реакции
12.411
Знам дека има тема македонска берза, но тука е поактивно.
Дали македонски акции имат излез на некоја странска берза?
Кој е најлесен начин за мене ( живеам странство ) да тргувам со мк акции? Физички не сум во можност да посетам филјали, дали имаме некое онлајн решение кај што можам да тргувам самостојно, без брокери?
Доколку не, опција би ми било да купувам од странски берзи, доколку има можност нели.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.289
Поени од реакции
4.694
Знам дека има тема македонска берза, но тука е поактивно.
Дали македонски акции имат излез на некоја странска берза?
Кој е најлесен начин за мене ( живеам странство ) да тргувам со мк акции? Физички не сум во можност да посетам филјали, дали имаме некое онлајн решение кај што можам да тргувам самостојно, без брокери?
Доколку не, опција би ми било да купувам од странски берзи, доколку има можност нели.
Ne e odgovor na tvoeto prasanje ama imam drugo prasanje za tebe. Ako ne se lazam vo ista drzava sme kade dvata najgolemi brokeri sto gi znam ne davaat trguvanje nadvor od rabotno vreme na berzite

Znaes nekoj broker sto go ovozmozuva ova?
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.920
Поени од реакции
12.411
Ne e odgovor na tvoeto prasanje ama imam drugo prasanje za tebe. Ako ne se lazam vo ista drzava sme kade dvata najgolemi brokeri sto gi znam ne davaat trguvanje nadvor od rabotno vreme na berzite

Znaes nekoj broker sto go ovozmozuva ova?
Ние бараме намалување на работното време, не зголемување:P
Пробај тука, не ги знам лично ама добив инфо само за овој брокер.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.289
Поени од реакции
4.694

Kajgana Shop

На врв Bottom