Тргување со валути-FOREX

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.931
Поени од реакции
7.882
Објасни ми ја разликата?
не дека сум нешто против твојот став, ама јас лично се сложувам со @artweb, форехот би го ставил исто како кладењето, не гледам разлика, ако ти тргуваш на форех јас лично на некој начин тргувам на кладилница, ако сакаш можам да излезам со прецизни цифри.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
не дека сум нешто против твојот став, ама јас лично се сложувам со @artweb, форехот би го ставил исто како кладењето, не гледам разлика, ако ти тргуваш на форех јас лично на некој начин тргувам на кладилница, ако сакаш можам да излезам со прецизни цифри.
Во ред, ти го разбирам пристапот, но сепак не си конплетно на вистинскиот пат.
1. Кладењето има бинарен пристап, тоест секогаш однапред знаеш кија точно ќе тибиде биде заработката, или е 1 или е 0.
Постојат миљон мали варијации ама генерално пристапот е тој.
2. Ако правиш некаков тип на анализа, и исходот не ти е слепо погодување на црно или зелено како на рулет, тогаш тоа од деловен аспект се смета за форма на инвестиција.
3. Јас не мора да поседуваам акции на мерцедес за да заработам од разликата на цената на акциите од таа компанија.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.931
Поени од реакции
7.882
Во ред, ти го разбирам пристапот, но сепак не си конплетно на вистинскиот пат.
1. Кладењето има бинарен пристап, тоест секогаш однапред знаеш кија точно ќе тибиде биде заработката, или е 1 или е 0.
Постојат миљон мали варијации ама генерално пристапот е тој.
2. Ако правиш некаков тип на анализа, и исходот не ти е слепо погодување на црно или зелено како на рулет, тогаш тоа од деловен аспект се смета за форма на инвестиција.
3. Јас не мора да поседуваам акции на мерцедес за да заработам од разликата на цената на акциите од таа компанија.
ќе се задржам само на болдот, кога станува за вистинскиот пат барем кога се работи лично за мене јас сум на вистински пат и сум доста комотен во тоа што го работам, не можам да кажам за други играчи на кладилница. Често сум размислувал за форех да се пробам али сега да се ориентирам на тоа знам дека ќе ме кошта време и пари додека дојдам до состојба да профитирам од тоа, а пред се немам ни време за нови ексерименти а ни пари за експериментирање, иако знам дека може да се тренира демо, али јас не можам така, за мене најдобар тренинг е кога се работи со вистнски пари, едно е виртуелно, друго е кога реално се соочуваш со нештата.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
ќе се задржам само на болдот, кога станува за вистинскиот пат барем кога се работи лично за мене јас сум на вистински пат и сум доста комотен во тоа што го работам, не можам да кажам за други играчи на кладилница. Често сум размислувал за форех да се пробам али сега да се ориентирам на тоа знам дека ќе ме кошта време и пари додека дојдам до состојба да профитирам од тоа, а пред се немам ни време за нови ексерименти а ни пари за експериментирање, иако знам дека може да се тренира демо, али јас не можам така, за мене најдобар тренинг е кога се работи со вистнски пари, едно е виртуелно, друго е кога реално се соочуваш со нештата.
Јас сакаб да ти доловам за коцкање и тргување.
Ти држи се до тоа што мислиш дека треба.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Објасни ми ја разликата?
Тргување значи купуваш поевтино продаваш поскапо, тоа кај Форекс не постои, само се кладиш дали некоја акција, злато, нафта ќе качува или паѓа.
Не велам дека со Форекс не може да се заработи некој денар, ме нервира фактот што ги манипулираат луѓето односно ги доведуваат во заблуда, демак тргуваш со злато, нафта...ауууу колку јако звучи.
Eден период овие FXlider ме убија со јавувања да оставам пари кај нив, од тие козите што се јавуваат по делефон ми вика една "дали си свесен колку пари изгуби кога беше државниот удар во Турција" абе мамичето преваратнско, не може да изгубам нешто што не било мое.
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Тргување значи купуваш поевтино продаваш поскапо, тоа кај Форекс не постои, само се кладиш дали некоја акција, злато, нафта ќе качува или паѓа.
Не велам дека со Форекс не може да се заработи некој денар, ме нервира фактот што ги манипулираат луѓето односно ги доведуваат во заблуда, демак тргуваш со злато, нафта...ауууу колку јако звучи.
Eден период овие FXlider ме убија со јавувања да оставам пари кај нив, од тие козите што се јавуваат по делефон ми вика една "дали си свесен колку пари изгуби кога беше државниот удар во Турција" абе мамичето преваратнско, не може да изгубам нешто што не било мое.
па ти со кој памет си им оставил број на телефон?
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Тргување значи купуваш поевтино продаваш поскапо, тоа кај Форекс не постои, само се кладиш дали некоја акција, злато, нафта ќе качува или паѓа.
Не велам дека со Форекс не може да се заработи некој денар, ме нервира фактот што ги манипулираат луѓето односно ги доведуваат во заблуда, демак тргуваш со злато, нафта...ауууу колку јако звучи.
Eден период овие FXlider ме убија со јавувања да оставам пари кај нив, од тие козите што се јавуваат по делефон ми вика една "дали си свесен колку пари изгуби кога беше државниот удар во Турција" абе мамичето преваратнско, не може да изгубам нешто што не било мое.
Ако земам детално да објаснувам се од првиот болд ќе ми треба предавање од 2 дена.
Форекс е сектор од разните финансиски поизводи за тргување (валути, добра, акции итн) сам по себе не е начин на тргување, да 90% од светот грешат.
Збориме за CFD (Contract for difference) каде што меѓу другото може да се тргува со валутни парови.
Е сега и тука имаш разно разни поделби, меѓу кои најпозната, дали е маркет мејкер дали е правo ECN тргување (идеш на меѓународниот меѓубанкарски систем на клиринг и демек стварно продаваш и купуваш валути) итн итн.
Пријателе, суштината што треба да ја разбереш е следна. Не мора а ти дојдат пред зграда два шлепера со нафта условно каѓано ако ти си кликнал на копчето "купи", ниту пак мора да поседуваш било што за да заработиш од ценовната разлика на тој инструмент. Чак што више, ова е далеку поефикасен систем.

Сите ги заблудуваат сите ако е така, и кока кола на фундаментално ниво рекламира отровен и штетен производ по човековото тело. Ама не те лажат, да, тргуваш со нафта, тоест ајде со договор за идна цена на нафта што во пракса ти е иста ствар затоа што и физички да ја поседуваш ти заработуваш на разликата од цената.
Од FX Lider биле во право, да, се заработува од такви големи настани, ама и на све и свашта се заработува така да пак е болшет ако гледаме од тој агол. . Ама разбери, тие што ти се јавуваат се продавачи, он ако убеди доволно луѓе месецов да уплатат да тргуваат кај нив на берза ќе земат пристоен бонус, а и добро се платени за тоа, така да јбг.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Се сложувам дека не треба да му дојдат двe цистерни со нафта пред зграда, но тоа не е тргување, ако тргувам со нафта треба да ги имам во посед бар во некој склад за нафта ако не пред зграда. Нема ништо од тргување, све е кладење, преедноставно е за да не се разбере.

Не реков јас дека не се заработуваат пари на такви големи настани, туку дека ми вика тогаш сум изгубил пари ради тоа што не сум инвестирал.
Не можам да изгубам нешто што не било мое, по нивното однесување се гледа дека се служат со преварантски фори. Немам ништо против нека си земаат тие бонуси, од такви како вас што "тргуваат".
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Се сложувам дека не треба да му дојдат двe цистерни со нафта пред зграда, но тоа не е тргување, ако тргувам со нафта треба да ги имам во посед бар во некој склад за нафта ако не пред зграда. Нема ништо од тргување, све е кладење, преедноставно е за да не се разбере.

Не реков јас дека не се заработуваат пари на такви големи настани, туку дека ми вика тогаш сум изгубил пари ради тоа што не сум инвестирал.
Не можам да изгубам нешто што не било мое, по нивното однесување се гледа дека се служат со преварантски фори. Немам ништо против нека си земаат тие бонуси, од такви како вас што "тргуваат".
За вакви објаснувања ме плаќаат ама ајде еве гага кратка едукација.
Сакаш да ми кажеш дека поефтино е да идеш да купиш на пример 10 барела нафта (BTW брокерска куќа ти дава и левериџ, што у превод значи добиваш повеќе пари за тргување. Ако ти треба 5000 долари за да ја купиш физичи таа нафта, вака ти треба само мал дел од парите за контролираш толкава позиција). Е сеа тие 10 барели треба да ги складираш негде под прави услови, а се тоа чини пари, и да чекаш ценава да порасне па тогаш да продадеш? А не само електронски да кликнеш на едно копче као што цел свет и всушност прави веќе 30 години наназад. Плус онака, на CFD тргување заработуваш и од падот на цената, ама нејсе. А демек ако ја купиш нафтата физички тоа не е кладба? Не си ставил пари негде у надеж дека ќе направиш пари. Отварање бизнис, чак што више чекорење по улица ризик зашо може сообраќајка да имаш. Да не навлагаме сега во семантики, подлабоко проучи го ова пред да носиш одлуки, ако е посветиш доволно берзанско тргување е најефикасен бизнис план.

Тоа што ти рекле е точно, има и стручен економски термин за тоа, се вика опортунитен трошок. Пример ако го купиш црниот ајфон, автоматски ја губиш можноста да го упиш белиот самсунг, истото примени го и на тоа што ти рекле.

Мој совет е наместо да барааш теории на загвор зошто да не направиш нешто во животот затоа што наоѓање оправдања дека нешто не чини е една од најлесните работи што човек може да ги направи, земи на пример размислувај конструктивно, не мора да е на берзанско тргување, најди си ја пасијата. Ама вака излегува смешно само, дискредитираш нешто кое што не го познаваш ни 1% врз основа на некои претпосавки и лав маалски муабети од другари и сл кои што такоер немаат појма од ова туку се базираат на рекла казала.
 
Член од
16 јуни 2017
Мислења
10
Поени од реакции
10
Do burn 84. Obicno ne navlevam vo diskusii samo sum stranicen nabljuduvac, no ova malku me iziritira koga kaza deka si najdobar vo MK pa i so golemo falenje go kaza toa :) Jas ne mislam deka sum najdobar no znam da trejdam to e sigurno . Vo red e toa e odlicno da se vidi deka ima i drugi fx trejderi vo MK. A toa deka si najdobar treba da minesh testovi za da se dokazes deka si najdboar. Toa deka si rabotel vo brkerski mesta ne te pravi najdobar. Jas imam pred poveke od 2 god (2015 god) ucestvuvano na megunaroden natprevar kade imase recisi 4000 ucesnici od cel svet. Osvoiv 5 mesto a sum megu prvite 3 so najvisoko winning positions vo % ( poveke od 90% imam profitni pozicii otovreno - zatvoreno vo tekot na 1 mesec dodeka bese natprevarot). Natprevarot bese 1 mesec. Tamu bev samo da si gi sporedam vestiniti sto gi imam so drugite trejderi od cel svet. Inaku nitu me interesirat polemiki nitu pak raspravii. To ostavam na tebe ili drugite ako sakaat da se raspravaat. Inaku sum full time trader poveke godini, i imam klientela od USA i EU. Gi ucam isto kako da trejdaat ili pak im menadziram smetki na tie sto nemaat vreme za trejderstvo. Inaku na Nekojx da odgovoram, pa mnogu zavisi od toa kakov profil na trejder si, jas znam da bidam i agresiven i konzervativen. No obicno sum konzervativen posto vo live accounts nema zezanje. Profil: intraday trejder ( znaci otvaram sekojden pozicii, izbiram high probability pozicii, a ne sto ke mi dojde pri raka. 15-25% mesecno moze da se napravi so low risk konzervativno trejdanje, mesecno zboram. Inaku plati si vo UJP prijavi se uredno i nema da te gonat, nitu da ti pravat problemi. Rabotata e da ne kriesh danok ili da ja manipulirash drzavata oti to ne e vo red. Inaku ako sakas ima i dr nacini, preku paynooer skrill itn. No najdobro ti e odi ujp prijavi se i plati si danoce. A to deka forex e gambling, ne e tocno. Kako i sekoj biznis i ovde ima rizik. I da prodavas mobilni ili avtomobili imas rizik, od konkurencija namaluvanje ceni, roba ti ostanala ne prodadena, kapital zaroben, itn redica dr. faktori. Znaci i to ti e isto kako i forex ili dr berza. Se e bazirano na high probability. Ako si odlicen analizator i poveketo od analizite ti se uspesni i imas odliceno risk menadzment, t.e. risk:reward da ti bide najmalku barem 1:1 toa znaci na sekoja gubecka pozicija da imas isto tolku profit kolku sto si zagubil, znaci deka ke imas profit. Ako imas 80% winnings pozicii so RR 1:1 togas definitivno ke bides vo profit. Ako RR ti e 1:1,5 ili 1:2 togas znaci imas odlicni analizi so odlicen risk system. Za da rabtoes na berzite definitivno treba da imas citnatno dosta knigi a i da imas iskustvo ( nekoj spomna pogore demo smetka trening, no i vo live account) sepak na live acc ke gi dolovish site isksutva i emocii dodeka dobias ili gubish i ke go reguliras risk systemot i ke si gi podobruvas analizite. Demo acc ne e dovolno samo za da bides trejder. I drugoto e tocno difinitivno za da stanes dobar trejder ke ti treba pokraj drugite raboti i da skinesh nekoja smetka vo minus za da ti dojde pametot i da sednesh da citas poveke i da pratish forumi za fx berzi i da naogas najoptimalnoto resenie i analizi dodeka ne pocnes da imas poveke profit otkolku minus. Spored mene najdobro e da se bide intraday trejder ne scalper, ne daily trejder ne position trejder. Da se raboti na dnevna osnova otvoras i zatvoras pozicija.
I najdobro e da se fokusirash na price action analizis, t.e. da izucesh da ja analiziras cenata a ne da pravesh analizi kako ti kazuvaat indikatorite. Posto cenata e taa sto gi dvizi indikatorite a ne obratno. Indikatorite se samo ( alert ili indikacija , konfirmacija) eventualno koga da vlezes vo pozicija i koga da izleszes. Price action analysis, elliotwave theory, supprot and resistance books, Fibbonaci books itn. Ako samo se potpresh na nekakvi sistemi sostavni od indikatori togas definitivno si gubesh vremeto, sekoj pat ke bide gubitok. Inaku zaboraviv da kazam imam mn godini vo ova iskustvo, poveke od 9+ godini.

Pozdrav i bez fintanje i raspravanje, i bez falenje, ok e da se diskutira posto ne znaes sto drugiot " do tebe znae i moze" :)
 
Последно уредено:
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Do burn 84. Vo red e toa e odlicno da se vidi deka ima i drugi fx trejderi vo MK. A toa deka si najdobar treba da minesh testovi za da se dokazes deka si najdboar. Toa deka si rabotel vo brkerski mesta ne te pravi najdobar. Jas imam pred poveke od 2 god (2015 god) ucestvuvano na megunaroden natprevar kade imase recisi 4000 ucesnici od cel svet. Osvoiv 5 mesto a sum megu prvite 3 so najvisoko winning positions vo % ( poveke od 90% imam profitni pozicii otovreno - zatvoreno vo tekot na 1 mesec dodeka bese natprevarot). Natprevarot bese 1 mesec. Tamu bev samo da si gi sporedam vestiniti sto gi imam so drugite trejderi od cel svet. Inaku nitu me interesirat polemiki nitu pak raspravii. To ostavam na tebe ili drugite ako sakaat da se raspravaat. Inaku sum full time trader poveke godini, i imam klientela od USA i EU. Gi ucam isto kako da trejdaat ili pak im menadziram smetki na tie sto nemaat vreme za trejderstvo. Inaku na Nekojx da odgovoram, pa mnogu zavisi od toa kakov profil na trejder si, jas znam da bidam i agresiven i konzervativen. No obicno sum konzervativen posto vo live accounts nema zezanje. Profil: intraday trejder ( znaci otvaram sekojden pozicii, izbiram high probability pozicii, a ne sto ke mi dojde pri raka. 15-25% mesecno moze da se napravi so low risk konzervativno trejdanje, mesecno zboram. Inaku plati si vo UJP prijavi se uredno i nema da te gonat, nitu da ti pravat problemi. Rabotata e da ne kriesh danok ili da ja manipulirash drzavata oti to ne e vo red. Inaku ako sakas ima i dr nacini, preku paynooer skrill itn. No najdobro ti e odi ujp prijavi se i plati si danoce. A to deka forex e gambling, ne e tocno. Kako i sekoj biznis i ovde ima rizik. I da prodavas mobilni ili avtomobili imas rizik, od konkurencija namaluvanje ceni, roba ti ostanala ne prodadena, kapital zaroben, itn redica dr. faktori. Znaci i to ti e isto kako i forex ili dr berza. Se e bazirano na high probability. Ako si odlicen analizator i poveketo od analizite ti se uspesni i imas odliceno risk menadzment, t.e. risk:reward da ti bide najmalku barem 1:1 toa znaci na sekoja gubecka pozicija da imas isto tolku profit kolku sto si zagubil, znaci deka ke imas profit. Ako imas 80% winnings pozicii so RR 1:1 togas definitivno ke bides vo profit. Ako RR ti e 1:1,5 ili 1:2 togas znaci imas odlicni analizi so odlicen risk system. Za da rabtoes na berzite definitivno treba da imas citnatno dosta knigi a i da imas iskustvo ( nekoj spomna pogore demo smetka trening, no i vo live account) sepak na live acc ke gi dolovish site isksutva i emocii dodeka dobias ili gubish i ke go reguliras risk systemot i ke si gi podobruvas analizite. Demo acc ne e dovolno samo za da bides trejder. I drugoto e tocno difinitivno za da stanes dobar trejder ke ti treba pokraj drugite raboti i da skinesh nekoja smetka vo minus za da ti dojde pametot i da sednesh da citas poveke i da pratish forumi za fx berzi i da naogas najoptimalnoto resenie i analizi dodeka ne pocnes da imas poveke profit otkolku minus. Spored mene najdobro e da se bide intraday trejder ne scalper, ne daily trejder ne position trejder. Da se raboti na dnevna osnova otvoras i zatvoras pozicija.
I najdobro e da se fokusirash na price action analizis, t.e. da izucesh da ja analiziras cenata a ne da pravesh analizi kako ti kazuvaat indikatorite. Posto cenata e taa sto gi dvizi indikatorite a ne obratno. Indikatorite se samo ( alert ili indikacija , konfirmacija) eventualno koga da vlezes vo pozicija i koga da izleszes. Price action analysis, elliotwave theory, supprot and resistance books, Fibbonaci books itn. Ako samo se potpresh na nekakvi sistemi sostavni od indikatori togas definitivno si gubesh vremeto, sekoj pat ke bide gubitok. Inaku zaboraviv da kazam imam mn godini vo ova iskustvo, poveke od 9+ godini.

Pozdrav i bez fintanje i raspravanje, i bez falenje, ok e da se diskutira posto ne znaes sto drugiot " do tebe znae i moze" :)
супер фала за обемната анализа.
15% се многу добар процент, и со релативно ниска почетна инвестиција, да се прави фина парка месечно.
 

New Age

Lean Back
Член од
22 ноември 2010
Мислења
264
Поени од реакции
235
Ај вака забрането е тргување со хартии од вредност на странски берзи.

Значи fxlider ви е дозволено бидејќи се регистрирана платворма во Македонија. ( Ако не е дозволено нема ни да можат да извадат лиценца за брокерска дејност)

Доколку тргувате на странска берза, повлекувајте средства преку Paypall, Skrill и сл. па од нив префрлувате на вашата МК Банкарска Сметка со што потеклото на вашите пари е од PayPall и банката ниту пак било кој во државата може да докаже дека тие пари ви се заработка од странска берза.

се додека има алтернатива и додека ГРУЈО не ни ги банира Online Банкарските сметки има начин да се избегнат законите..

Тргувам на Trade360 имам повлечено преку 8000eur за 2 години, ниту данок сум платил ниту ми стигнало дома дека треба да платам.

П.С над 5000 евра според УЈП на годишно ниво, ви подлежат на оданочување, чисто информативно !
Ова 5000 евра се однесува на приходи од капитална добивка или нешто друго може да ми кажеш во кој закон го има? Значи ако е под 5000 евра не се плаќа?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom