Трансфер на средства од Странство во Македонија и обратно

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Мене вчера ми пратија пари од странство на сметка што ја отвараат кога ти даваат дебитна картичка (во Уни Банка ми е). Ама колку што знам на таа сметка парите се во денари. Е сега кога ќе стигнат париве ќе се префрлат во денари или како? Или нема да стигнат :)?
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Колку време е потребно?
 
Член од
27 јануари 2010
Мислења
2.430
Поени од реакции
723
Кој образец се поплнува при уплата на пари во странство т.е. во странска банка?
 
Член од
12 февруари 2012
Мислења
227
Поени од реакции
25
Прашање, доколку од една трансакциона сметка префрлам средства на друга трансакциона сметка (брат, сестра, жена и слично) дали таа особа треба да пријави данок или други останати работи? или нема проблем?
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
ako imas priliv od stranstvo vo NLB,ne ti gi knizat dur ne otides vo banka da kazes po koj osnov ti stigaat. kaj mene e plata, mi bea stignat parite,cekam jas,proagja 10ti vo mesecot,idam da vidam sto e rabota'mi vika,epa treba da potpises na koj osnov ti e praten prilivot' im vikam,pa sho ne se javivte istiot den stom stignale'aa,pa znaevme deka kje dojdese koga togas'najs.ova e samo za prviot mesec,ako e redovna rabota. drug aspekt na ova e sza danok.ako ti e osnov plata,treba da dokazes kaj nas vo UJP deka e platen danok vo stranstvo ili ti da platis danok tuka.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
ako imas priliv od stranstvo vo NLB,ne ti gi knizat dur ne otides vo banka da kazes po koj osnov ti stigaat. kaj mene e plata, mi bea stignat parite,cekam jas,proagja 10ti vo mesecot,idam da vidam sto e rabota'mi vika,epa treba da potpises na koj osnov ti e praten prilivot' im vikam,pa sho ne se javivte istiot den stom stignale'aa,pa znaevme deka kje dojdese koga togas'najs.ova e samo za prviot mesec,ako e redovna rabota. drug aspekt na ova e sza danok.ako ti e osnov plata,treba da dokazes kaj nas vo UJP deka e platen danok vo stranstvo ili ti da platis danok tuka.
хаммм, на банката воопшто не треба да и биде гајле по која основа ти доаѓаат парите.Тоа е проблем на УЈП. Со годишната даночна пријава го пријавуваш данокот, ако не е платен од тој што ти ги исплатува парите, го плаќаш ( 10%) но, ако имаш таков документ само го пишуваш износот на платениот данок.., Работа на УЈП е дали ќе проверува и казнува преваранти..затоа треба да си ги чуваш документите во законски рок.
НЛБ, ако добро се сеќавам е наследник на ЛБ..што значи дека се превеани мангупи и парите си ги чуваат кај себе на своја сметка.....додека наивниот муштерија не си ги побара...
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
^nlb e poslednata banka, inaku prethodno primav istata plata i vo komercijalna i stopanska.
site tri banki baraa na prviot mesec da se potpise izjava po koj osnov ti stigaat sredstvata.
inaku,i jas prasav.vo site tri banki rekoa deka nemaat seuste obvrska da oni raportiraat vo UJP,samo ako UJP pobara od niv. na sestra mi platata od afgan isto,prviot mesec morase da potpise izjava po koj osnov kje i stigaat sekoj mesec sredstva od stranstvo(stopanska banka)
isto taka znam za slucaj,zena vrabotena vo afganistan.se vrakja posle godini rabotenje. da si gi podigne parite sobrani na smetka. i rekle da dojde da objasni vo stopanska na shalter,zaso saka da gi podigne site naednas.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
^nlb e poslednata banka, inaku prethodno primav istata plata i vo komercijalna i stopanska.
site tri banki baraa na prviot mesec da se potpise izjava po koj osnov ti stigaat sredstvata.
inaku,i jas prasav.vo site tri banki rekoa deka nemaat seuste obvrska da oni raportiraat vo UJP,samo ako UJP pobara od niv. na sestra mi platata od afgan isto,prviot mesec morase da potpise izjava po koj osnov kje i stigaat sekoj mesec sredstva od stranstvo(stopanska banka)
isto taka znam za slucaj,zena vrabotena vo afganistan.se vrakja posle godini rabotenje. da si gi podigne parite sobrani na smetka. i rekle da dojde da objasni vo stopanska na shalter,zaso saka da gi podigne site naednas.
.....што да се каже на ова ??..или банките си земаат премногу право и се мешаат во животот и приватноста на луѓето, или не смеат да кажат дека државата под маса ги тепа , а не им дава да плачат....трето во демократски капитализам ..нема...
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
ako imas priliv od stranstvo vo NLB,ne ti gi knizat dur ne otides vo banka da kazes po koj osnov ti stigaat. kaj mene e plata, mi bea stignat parite,cekam jas,proagja 10ti vo mesecot,idam da vidam sto e rabota'mi vika,epa treba da potpises na koj osnov ti e praten prilivot' im vikam,pa sho ne se javivte istiot den stom stignale'aa,pa znaevme deka kje dojdese koga togas'najs.ova e samo za prviot mesec,ako e redovna rabota. drug aspekt na ova e sza danok.ako ti e osnov plata,treba da dokazes kaj nas vo UJP deka e platen danok vo stranstvo ili ti da platis danok tuka.
Од пред некој месец, во никоја банка не ти книжат прилив од странство доколку не дадеш објаснување по кој основ е приливот. Порано комерцијална пример, не бараше основ. Од пред некој месец, и тие почнаа да ебаваат со оваа работа... на секој прилив треба да им кажеш по кој основ/фактура и слично е приливот. Халкбанка ова го правеа уште пред 2-3 години, и затоа не работевме преку нив... ама еве сега, морало така. :)
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.710
СЕ ЛИБЕРАЛИЗИРА ДЕВИЗНОТО РАБОТЕЊЕ ЗА ГРАЃАНИТЕ СО ДВОЈНО ДРЖАВЈАНСТВО

ДОЗВОЛЕНО ПРЕФРЛУВАЊЕТО ПАРИ ОД МАКЕДОНСКИ НА СТРАНСКИ СМЕТКИ

Народна банка ги

http://www.vest.mk/?ItemID=CB44273B3048A04EBA391D33D3B8BD60

Слободното отворање сметки зависи од ЕУ

Реалноста во која македонските граѓани имаат и сметки и куќи во странство, не се поклопува со она што го бара регулативата.
"Целосното либерализирање за отворање сметки од домашни физички лица во странски банки, согласно Законот за девизното работење, ќе се случи по истекот на втората етапа од Спогодбата за стабилизација и асоцијација меѓу Република Македонија и Европската Унија", вели Народна банка. Истото важи и за купувањето имоти во странство.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.212
Поени од реакции
78.776
Магла ќе фаќате?
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
se prasuvam dali seuste e na sila zakonot koj zabranuva makedonski gragjani da imaat smetki vo stranstvo?
 
Член од
6 април 2015
Мислења
396
Поени од реакции
128
Дали може да се пракаат пари од странство на своја трансакциска сметка во МК?? И доколку може која е максималната сум???
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Дали може да се пракаат пари од странство на своја трансакциска сметка во МК?? И доколку може која е максималната сум???
...мислам дека е онаа за која во странската банка не ги алармираат тамошните дночници и финансиски полицајци....;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom