Трансексуалност (општо)

D

Deleted member 95595

Гостин
Бенефиции и подршка од државата треба да има само за жени родилки и самохрани родители, сите останати работноспособни и здрави треба да бидат рамноправни во се, како во работа така и воена обврска и се друго, па и одење во војна..
Значи дискриминација е законот за Пиом, поранешниот закон за задолжителна воена обврска и друго
тоа и викам, луѓево од азбукава не се здрави.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.812
Поени од реакции
15.735
ZAVRŠIO U ZATVORUTransrodna učenica se žalila: Irski profesor zbog krive zamjenice dobio otkazSpor je nastao zbog profesorova odbijanja da se transrodnoj učenici obraća rodno neutralnom zamjenicom, a ne zamjenicom "on"
Profesor koji se usprotivio oslovljavanju transrodne učenice (rođene kao dječak) rodno neutralnom zamjenicom završio je u zatvoru jer nije poštivao privremenu zabranu predavanja u srednjoj školi u kojoj je zaposlen. Sudac Michael Quinn naredio je da Enoch Burke bude poslan u zatvor Mountjoy sve dok ne pristane poslušati naredbu da ne smije predavati niti dolaziti u svoju školu Westmeath u Irskoj.



 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.296
Поени од реакции
1.912
Ова е исто комплетно погрешно тврдење за луѓето кои не ја разбираат разликата помеѓу пол и род.
Археолозите во иднината ќе можат да ти го одредат полот, ама нивниот официјален став за родот ќе биде најверојатно „непознат“. И денес мислам ја има истата случка. Не верувам дека ќе најдеш некој археолошки извор што збори за родот на костурите без никакви дополнителни докази.

Второ, оваа перспектива за родот на живите во споредба со мртвите е исто комплетно небитна. На пример, има безброј имиња во светот денес, ама сепак археолозите нема да можат да ти го дознаат името од костурот што ќе го најдат. Дали тоа значи дека нашите имиња се тотално незначајни? Дека има 0 имиња во светот? Се разбира дека не.
 
Последно уредено:

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Mislam deka tie paradi na ponos ni dadoa pogresna slika i ni vsadija u glava deka transeks.e nesto izopaceno, gadno, perverzno, bolno...sto znam...ponekogas mi e zal za transeksualcite.
На ЛГБТ парадите никогаш не се шири говор на омраза, ниту некој се навредува, ниту пак некого физички се напаѓа, ниту се прави материјална штета. Од другата страна имаш талибани кои во ист тајминг прават некакви анти-прајд протести, носат крстови и икони во рацете ко да се наоѓаат во некаков крстоносен поход, пеат некакви библиски/црковни песни, се повикуваат на бог, а токму они вреѓаат, шират говор на омраза, се закануваат, повикуваат на линч, прават материјална штета и се млатат со полицијата која мора да го чува редот и секако заштити учесниците во прајдот од овие битанги !
Види што се случува по Белград !
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.757
Поени од реакции
9.558
На ЛГБТ парадите никогаш не се шири говор на омраза, ниту некој се навредува, ниту пак некого физички се напаѓа, ниту се прави материјална штета. Од другата страна имаш талибани кои во ист тајминг прават некакви анти-прајд протести, носат крстови и икони во рацете ко да се наоѓаат во некаков крстоносен поход, пеат некакви библиски/црковни песни, се повикуваат на бог, а токму они вреѓаат, шират говор на омраза, се закануваат, повикуваат на линч, прават материјална штета и се млатат со полицијата која мора да го чува редот и секако заштити учесниците во прајдот од овие битанги !
Види што се случува по Белград !
Da...ova sto se slucuva tamu navistina me zsprepasti, od kade li niknaa tie so krstovi , zisto se zakacnaa so policijata, ludilo ...
Inaku, letovo koga bese paradata vo Skopje, odev i jas so moite prijatelki, so velosilpedi, kako podrska...bese veselo, mirno, ne kako onie grozni paradi na koi mislev, so goli gazovi, stikli, sminki, kako nekoj lud karneval, pa se drapaat, ligavat....brrrrr.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.946
Ова е исто комплетно погрешно тврдење за луѓето кои не ја разбираат разликата помеѓу пол и род.
Археолозите во иднината ќе можат да ти го одредат полот, ама нивниот официјален став за родот ќе биде најверојатно „непознат“. И денес мислам ја има истата случка. Не верувам дека ќе најдеш некој археолошки извор што збори за родот на костурите без никакви дополнителни докази.

Второ, оваа перспектива за родот на живите во споредба со мртвите е исто комплетно небитна. На пример, има безброј имиња во светот денес, ама сепак археолозите нема да можат да ти го дознаат името од костурот што ќе го најдат. Дали тоа значи дека нашите имиња се тотално незначајни? Дека има 0 имиња во светот? Се разбира дека не.
Како бе без никакви докази не ставаат кој бил родот? Па за секоја историска личност, дури и од пред 3000 години знаеме дали бил маж, или жена и со тоа кој род биле. Кај си прочитал дека Клеопатра била женски пол, ама недефиниран род?

Во глобалната слика си тотално небитен и како име, а уште помалку го заболе светот и тие после тебе за родот.
Доаѓаме на она што ти го зборуваме со години, дека што и да правите со твоите другарчиња кловнови нема да сменете она што е направено од природата.

Дајте да прајме бизнис да ве стават на фонд за лекување психички болештини, а не за пластични хирургии, оти првото ќе ви поможи, а со второто само си го одлагате денот за ортомче.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Da...ova sto se slucuva tamu navistina me zsprepasti, od kade li niknaa tie so krstovi , zisto se zakacnaa so policijata, ludilo ...
Inaku, letovo koga bese paradata vo Skopje, odev i jas so moite prijatelki, so velosilpedi, kako podrska...bese veselo, mirno, ne kako onie grozni paradi na koi mislev, so goli gazovi, stikli, sminki, kako nekoj lud karneval, pa se drapaat, ligavat....brrrrr.
Не знам и не ме ни интересира што прават на ЛГБТ парадите, но факт е дека провокациите и насилството не доаѓаат од нивна страна туку од онаа спротивната. Мислам каква врска имаат тие анти-прајд собири, литии, црковни пеења, носење онолкави икони и крстови со ЛГБТ парадата, тематиката и кореографијата закажана токму за тој ден, место и тајминг !
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.618
Поени од реакции
34.808
Inaku, letovo koga bese paradata vo Skopje, odev i jas so moite prijatelki, so velosilpedi, kako podrska...bese veselo, mirno, ne kako onie grozni paradi na koi mislev, so goli gazovi, stikli, sminki, kako nekoj lud karneval, pa se drapaat, ligavat....brrrrr.
....ауууу, ме разочара,
знаеш како викаат кога ќе дојде во семејство или ќе го има во самото семејство такво пореметување, посебно внукот кога ќе расте спротивно погрешно според тоа како е роден, дали ќе биде весело и мирно, нели, со целосна подршка?

51OWEMz3gwL._SX331_BO1,204,203,200_.jpg

... во минатото сите рок, поп, групи мушките носеле штиклишта, па и сега, тоа не патолошки.
rio03.jpg

...карневалите и такви манифестации се сите со гол гз и нападно нашминкани, тоа не е патолошки.

teaser-neu.jpg

...патолошкото или нивно пореметување не е во гол газ, штикли, шминки или луд карневал, тоа е нормална забава и секаде го има, туку тоа што ненормална порака даваат и што сакаат да го пореметат и уништат човечкиот род.
 
Последно уредено:

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.296
Поени од реакции
1.912
Како бе без никакви докази не ставаат кој бил родот? Па за секоја историска личност, дури и од пред 3000 години знаеме дали бил маж, или жена и со тоа кој род биле. Кај си прочитал дека Клеопатра била женски пол, ама недефиниран род?

Во глобалната слика си тотално небитен и како име, а уште помалку го заболе светот и тие после тебе за родот.
Доаѓаме на она што ти го зборуваме со години, дека што и да правите со твоите другарчиња кловнови нема да сменете она што е направено од природата.

Дајте да прајме бизнис да ве стават на фонд за лекување психички болештини, а не за пластични хирургии, оти првото ќе ви поможи, а со второто само си го одлагате денот за ортомче.
За историски личности се знае бидејќи имаме пишувано книги за нив од далечно време. Клеопатра знаеме дека не се идентификувала како маж или тоа би било пишано најверојатно. Овде примерот беше за археолог да ти го најде костурот, а да нема поима кој си бил, што е поразлично. Се разбира имаме и информации за родот на историски транс личности.

Родот не е направен од природата, пак ти збориш за пол на тема на род. Поентата е дека менуваат нешто што е измислено само од луѓето, не од природата, и тоа 100% можат и смеат да го направат.
 
Последно уредено:
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.757
Поени од реакции
9.558
....ауууу, ме разочара,
знаеш како викаат кога ќе дојде во семејство или ќе го има во самото семејство такво пореметување, посебно внукот кога ќе расте спротивно погрешно според тоа како е роден, дали ќе биде весело и мирно, нели, со целосна подршка?
...патолошкото или нивно пореметување не е во гол газ, штикли, шминки или луд карневал, тоа е нормална забава и секаде го има, туку тоа што ненормална порака даваат и што сакаат да го пореметат и уништат човечкиот род.
Zosto sum te razocarala!?
Na rabota kaj tebe sigurno imas lezbejki i pederi, ima i kaj mene, se druzime, se pocutuvame, sorabotuvame, si pomagame...i se pravime naudreni koga e intima u prasanje...kako sto im e na niv neprijatno, taka i na mene.
Vnuk mi ke go ucam da gi pocituva site luge koi zasluzuvaat, ama ne po toa koj so ko kogo spie, tuku po moralnite vrednosti sto gi poseduvaat.
Samo koga stanuva zbor za posvojuvanje na deca, e tuka ne bi im go dozvolila toa pravo....ama jas ne se prasuvam :toe:
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.946
За историски личности се знае бидејќи имаме пишувано книги за нив од далечно време. Клеопатра знаеме дека не се идентификувала како маж или тоа би било пишано најверојатно. Овде примерот беше за археолог да ти го најде костурот, а да нема поима кој си бил, што е поразлично. Се разбира имаме и информации за родот на историски транс личности.

Родот не е направен од природата, пак ти збориш за пол на тема на род. Поентата е дека менуваат нешто што е измислено само од луѓето, не од природата, и тоа 100% можат и смеат да го направат.
Сеедно е кој род бил, никој не го ни занима.
Инаку за тоа дека имало транс личности низ историјата не се ни сомневам, менталните болештини постојат отсекогаш.

Единствен релевантен е полот, и така ќе ви се обраќам па макар и да кубите коси, или да се бесите пред мене.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.273
Поени од реакции
27.723
Сеедно е кој род бил, никој не го ни занима.
Инаку за тоа дека имало транс личности низ историјата не се ни сомневам, менталните болештини постојат отсекогаш.

Единствен релевантен е полот, и така ќе ви се обраќам па макар и да кубите коси, или да се бесите пред мене.
Taka vikas na forumov, ama u AUS ke letas od rabota taka mi stoi...
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.296
Поени од реакции
1.912
Сеедно е кој род бил, никој не го ни занима.
Инаку за тоа дека имало транс личности низ историјата не се ни сомневам, менталните болештини постојат отсекогаш.

Единствен релевантен е полот, и така ќе ви се обраќам па макар и да кубите коси, или да се бесите пред мене.
Очигледно многу ве занима вас кој каков род е. Или немаше да цепидлачите по темиве.
Ако не ве занима, остајте си ги транс лицата да си го живеат животот со сите еднакви права кои ги заслужуваат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom