Тој/Таа има дете?!

Член од
2 април 2006
Мислења
2.842
Поени од реакции
31
Ако има багаж со себе- Ништо од бизнисот. hehe:

Јас лично сум против, тоа е мојот став. :baeh:
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
62
Па што ако тој/таа има дете?!
Вие сте со личноста или со неговото дете?!
Ако детето е пречка,значи или вашата љубов е во прашање или се работи за некоја ваша "внатрешна сиромашност":toe:
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
ramada напиша:
Многу комплицирана и тешка тема!
Не ги етикитирам луѓето и секој што сака може да си избере во својот живот ама јас не би влегла во таква врска,нити во животот мој би скала некој што не е татко на моето дете да го одгледува и воспитува!Значи не ги осудувам луѓето што го одбрале овој начин на стапување во брак,туку зборувам лично за себе дека не би можела да влезам во таков брак,бидејќи за мене тоа е многу комплициран начин на живот!
Секако се разбира дека не сум за овие луѓе(разведени или вдовици-вдовци) да останат сами ,ама кога јас би се нашла во таква ситуација мислам дека би била доволна врска али накако брак
Добро, а што мислиш, твоето дете, повеќе ќе те почитува ако имаш некој е*ач на страна со кој кога ќе излегуваш ќе го оставаш него само или ако имаш нормален брак?
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
ramada напиша:
Многу комплицирана и тешка тема!
Не ги етикитирам луѓето и секој што сака може да си избере во својот живот ама јас не би влегла во таква врска,нити во животот мој би скала некој што не е татко на моето дете да го одгледува и воспитува!Значи не ги осудувам луѓето што го одбрале овој начин на стапување во брак,туку зборувам лично за себе дека не би можела да влезам во таков брак,бидејќи за мене тоа е многу комплициран начин на живот!
Секако се разбира дека не сум за овие луѓе(разведени или вдовици-вдовци) да останат сами ,ама кога јас би се нашла во таква ситуација мислам дека би била доволна врска али накако брак
ramada, дали тоа значи дека недај боже еден ден ако ти бидеш разведена жена, никој не треба да ти даде љубов и да го прифати твоето дете?

Гледајте ги работите малку и од другата страна, никогаш не се знае што ни носи животот, а во играта наречена живот секогаш се паѓа по некоја коцка која не ја посакуваме. Затоа...

zafrknata напиша:
Не можеш туку така да прифатиш некој/а кој/а има дете. Ако веќе сме се заљубиле во таква личност, треба ситуацијата да ја разгледаме од сите можни гледни точки.Тука треба да се ставиме и на местото на детето кога веќе го сакме. Ете на пример што ако вашата мајка која иако е жена во години може во изгледот да се изедначи со девојка од 28 години сака да биде заедно со некој кој вие сигурно не можете да го поднесите од самата помисла дека тој ќе ја д*пи вашата мајка. Во овој случај расправиите би престанале само во случај двајцата да се разделат.
zafrknata, истото важи и за тебе.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Мистичен напиша:
Гледајте ги работите малку и од другата страна, никогаш не се знае што ни носи животот, а во играта наречена живот секогаш се паѓа по некоја коцка која не ја посакуваме. Затоа...

Токму така,неможеш да го испланираш целиот живот како ќе ти се одвива,неможеш да знаеш ни утре што ќе се случи,а не пак за неколку години.Животот продолжува,знае некогаш да биде и суров,но секој има право на втора шанса.Зошто да не добие љубов?Ако има дете не значи дека животот за него/неа завршил.Ако ја слушаме околината,ништо нема да направиме во животот,ниту пак ќе знаеме што е среќа,бидејќи нешто на некого нема да му се допаѓа.Ако ја сакам особата,ќе го сакам и неговото дете како свое,и никој неможе да ми суди,бидејќи имам еден живот и сакам да го проживеам среќна.Како и за многу теми, во кои околината има големо влијание,истото ќе го повторам Секој може со своја глава да размисли што сака и како сака да го направи,секој за себе си одговара.
Не е едноставна твојата улога во животот на тоа дете,но со голема љубов и разбирање,може да го освоиш.
А што ако тоа дете е вонбрачно?Дали тоа ќе ги промени нештата во вашиот став,во вашата љубов кон особата?
 
Член од
10 март 2007
Мислења
242
Поени од реакции
46
Fortune напиша:
Божееее :pos::pos:

Само имајте на ум една работа. На секој може да му се случи да се разведе или недај боже да му почине партнерот, никогаш во животот не се знае што може да не` снајде. Тогаш дали би размислувале вака, кога некој друг ќе рече дека не сака да биде со вас затоа што имате дете и веднаш ве гледа како човек кој треба да остане сам до крајот на животот.
Vo zivotot nekoi greski bez ogled nie dali gi pravime ili zivotot ni gi nosi , skapo se plakaat, najcesto "prikolkite" (ne zaboravaj da mi pises crveno i za ova ;) )
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
romeo_ferara напиша:
Vo zivotot nekoi greski bez ogled nie dali gi pravime ili zivotot ni gi nosi , skapo se plakaat, najcesto "prikolkite" (ne zaboravaj da mi pises crveno i za ova ;) )
Значи, ако се ожениш, жена ти ти го начука и те остави (или ти ја оставиш поради икс причини), детето (децата) останат кај тебе и после никоја не треба да те прифати? Ќе бидеш вечен ерген?
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
pa spored stavot i zasluzhuva da bide vechen ergen :) i toa bez dete, deka so dete barem kje ima radost vo zivotot :)
 
Член од
10 февруари 2007
Мислења
647
Поени од реакции
28
Јас напишав:
Не можеш туку така да прифатиш некој/а кој/а има дете. Ако веќе сме се заљубиле во таква личност, треба ситуацијата да ја разгледаме од сите можни гледни точки.
И ова не значи дека никогаш не би прифатила човек со дете.
И да никогаш не се знае што те чека во утрешниот ден.
 

Ljupco

...ExtraVagant...
Член од
20 јули 2006
Мислења
1.810
Поени од реакции
12
...da dodadam...toj/taa...ima dete... e sea dal temava e za nekoj ako saka da se zeme so takva osoba ili da se "grabne" samo so takva osoba...ne mi e jasno...ako e ova prvoto...treba da se razmilsi doooooooobro ne dva pati nego pet pati...koa se vlegue u takva rabota...zasto???...zatoa sto nedaj boze povtorno da se desi da se "izgubi" edniot od roditelite...prosto e neoprostlivo takvo neshto da mu se napravi na bilo koe nevino dete...odnosno da pomine deteto dvapati niz ist pekol...zatoa se razmislue mnoooogu dobro pri vakvi situacii...a za vtorata situacija sto ja navedov e normalna rabota kako za mashko taka i za zensko...kratka vrska bez mnogu prashina diganje i krv na ringot..."we are humans after all"...toa.
 
Член од
9 март 2007
Мислења
483
Поени од реакции
6
Дивајн напиша:
Добро, а што мислиш, твоето дете, повеќе ќе те почитува ако имаш некој е*ач на страна со кој кога ќе излегуваш ќе го оставаш него само или ако имаш нормален брак?
Ох,прекрасна Дивајн!!!
Значи вака-мислам дека бев јасна со моето размислување на оваа тема.Ако јас сум се сложила за некаква врска,со човек што не е татко на моето дете,тоа значи дека јас со тој човек ке бидам од љубов,а тоа значи дека нема да го наречам ,,овој е мој е*ач,,а уште помалку така ке го нарече моето дете!
И да се одлучиш за брак со некој човек,а при тоа имаш дете зарем ќе го видиш на слика и ке се омажиш со него преку ноќ???Те молам ,па секако дека ќе треба време за да го запознаеш тој човек,па тоа сигурно нема да го правиш по телефон!Значи треба и да испаднеш и да се видиш со него ќе мине извесно време...и тоа значи дека детето тогаш ке те почитува?Оти тебе он можеби ќе ти стане сопруг?Тогаш нема да биде е*ба*от на мама!!!Ох,колку комплицирана и тешка тема!!!

Мистичен напиша:
ramada, дали тоа значи дека недај боже еден ден ако ти бидеш разведена жена, никој не треба да ти даде љубов и да го прифати твоето дете?

Гледајте ги работите малку и од другата страна, никогаш не се знае што ни носи животот, а во играта наречена живот секогаш се паѓа по некоја коцка која не ја посакуваме. Затоа...
Потполно си во право!Животот знае да ни приреди многу непријатни изненедувања,...Жалосно но вистинито!
Затоа и напоменав колку е тешка оваа тема!
Не дај боже како што рече,али моето мислење сега е такво...
Ако еден ден се предомислам ке пишам во форумов!!!Важи?:smir:
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
62
ramada напиша:
Многу комплицирана и тешка тема!
Не ги етикитирам луѓето и секој што сака може да си избере во својот живот ама јас не би влегла во таква врска,нити во животот мој би скала некој што не е татко на моето дете да го одгледува и воспитува!Значи не ги осудувам луѓето што го одбрале овој начин на стапување во брак,туку зборувам лично за себе дека не би можела да влезам во таков брак,бидејќи за мене тоа е многу комплициран начин на живот!
Секако се разбира дека не сум за овие луѓе(разведени или вдовици-вдовци) да останат сами ,ама кога јас би се нашла во таква ситуација мислам дека би била доволна врска али накако брак
Ramada, nemoj da si ja predizvikuvash sudbinata i nemoj ni najmalku da donesuvash odluki kako bi postapila dokolku te snajde toa?
Zivotot e nepredvidliv i ne znaeme koga ke ne sopne.....Koj e toj sto nesaka negoviot brak da bide uspeshen i vecen, posebno koga ima dete vo nego?

[FONT=M_Swiss][/FONT]
[FONT=M_Swiss][/FONT]
[FONT=M_Swiss][/FONT]
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
Ох,прекрасна Дивајн!!!
Значи вака-мислам дека бев јасна со моето размислување на оваа тема.Ако јас сум се сложила за некаква врска,со човек што не е татко на моето дете,тоа значи дека јас со тој човек ке бидам од љубов,а тоа значи дека нема да го наречам ,,овој е мој е*ач,,а уште помалку така ке го нарече моето дете!
И да се одлучиш за брак со некој човек,а при тоа имаш дете зарем ќе го видиш на слика и ке се омажиш со него преку ноќ???Те молам ,па секако дека ќе треба време за да го запознаеш тој човек,па тоа сигурно нема да го правиш по телефон!Значи треба и да испаднеш и да се видиш со него ќе мине извесно време...и тоа значи дека детето тогаш ке те почитува?Оти тебе он можеби ќе ти стане сопруг?Тогаш нема да биде е*ба*от на мама!!!Ох,колку комплицирана и тешка тема!!!
Не сфатив што толку ми се препичаваш, ама ај ...
Туку да си вратам јас на овој твој муабет ...
Тоа "е*ач" го пишав така затоа што така испаѓа, а не дека ти нема да го сакаш ... нема валјда да шеташ со него рака за рака по парк, покрај кеј, на кафенце, на кино и бла бла ... ако шеташ така само со него, би била сурова дека во тој случај и тоа колку би го запоставила детето. А па ако шеташ така со него и со детето, мислам дека подобро ќе се чувствува самото тоа (со тек на време де!) доколку знае дека е тоа твој сопруг, а не дечко, пријател или како би го претставила ти ...
Друго ... никој не кажа дека нема извесно време со некого да се дружиш за да еден ден стапиш во брак ... сепак таа врска еден ден ќе премине во брак (ако е љубов во прашање), или ќе се раскине (по што нели ќе следи и втор, и трет и четврти, што е лоша слика за тебе пред детето) или па ќе остане само врска да, ама тој со време дефинитивно ќе ти биде само е*ач.
Ох, колку тешка тема дефинитивно ...

Потполно си во право!Животот знае да ни приреди многу непријатни изненедувања,...Жалосно но вистинито!
Затоа и напоменав колку е тешка оваа тема!
Не дај боже како што рече,али моето мислење сега е такво...
Ако еден ден се предомислам ке пишам во форумов!!!Важи?:smir:
Да, затоа и јас напоменав ... тешка тема во секој случај, но јас барем за поголеми работи како оваа, имам одреден став кој не би чекала да го променам доколку некоја од нив ме мавне по глава еден ден ...
Значи ли тоа дека прифаќаш и за тебе е во ред се` она што тебе ти се случува и што ти мораш да го направиш?
Сфашта.
 

JuveFan

Џабарлак
Член од
11 мај 2006
Мислења
918
Поени од реакции
7
Ако јас имам деца мислам дека не би направил ништо со никоја, но ако таа има деца не ми прави голем проблем. Сакам деца :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom