Тоталитарниот режим на Ердоган, политичката иднина на Турција

Дискусија во форумот 'Свет' започната од karan, 6 март 2016.

 1. Прорус

  Прорус

  Член од:
  9 јули 2018
  Мислења:
  680
  Допаѓања:
  520
  Бабушот се силеше на почетокот, демек Русија е таа што треба да се извини, но после(малку санкции) тој се извини и се смирија.
   
 2. Realen.

  Realen.

  Член од:
  18 јануари 2011
  Мислења:
  1.540
  Допаѓања:
  615
  Путин се силеше тогаш дека има сателитски снимки за Ердоган каде што им помагал на терористите на Исис. Но на крајот бидна што бидна Путин се што рече против Ердоган ништо не напра.
   
 3. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  25.074
  Допаѓања:
  29.480
  lol, па целта му се исполни

  ти мислиш тие закани и јаки изјави се заради еготрипање?
  си имаат цел
   
  На Прорус му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  8.077
  Допаѓања:
  8.433
  Па имаше снимки, матер им ебаваја руските авиони на цистерните со нафта.
   
  На Име И Презиме му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Realen.

  Realen.

  Член од:
  18 јануари 2011
  Мислења:
  1.540
  Допаѓања:
  615
  Ам зошто не ги објави снимките дека Ердоган работел со Исис ?
   
  На Beric Dondarrion му/ѝ се допаѓа ова.
 6.  
  На Ron Burgundy му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Realen.

  Realen.

  Член од:
  18 јануари 2011
  Мислења:
  1.540
  Допаѓања:
  615
  И на крајот на султанот му даде кафе во Москва.
   
  На Beric Dondarrion му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Првин имаше бацирака.
   
  На Beric Dondarrion му/ѝ се допаѓа ова.
 9. teneke

  teneke

  Член од:
  13 јули 2006
  Мислења:
  5.492
  Допаѓања:
  2.419
  Море како лирава?
   
 10. oon

  oon

  Член од:
  3 ноември 2008
  Мислења:
  2.640
  Допаѓања:
  954
  Се смирија поради мирот во куќата

  Помпео: Турција останува клучен сојузник во НАТО и покрај несогласувањата со САД
  https://a1on.mk/archives/929604
   
 11. Bafra

  Bafra

  Член од:
  30 јануари 2011
  Мислења:
  3.362
  Допаѓања:
  2.639
  Казаки до каде си со емисијата ... Што е работава со Турската економија ! Нели статистиките од државните органи кажуваа дека се на вистинскиот пат.
  Ко ти викав Турција ќе го јаде и тоа немиен. Единствено што му останува сега на Ердоган е активна и војна од поголеми размери.
  Инаку и кај него и во Иран народот ќе крене рака на своите лидери.

  Проблемот не е лирата, туку долговите кои ги имаат. А сега како почна доларот да расте уште потешко ќе биде.
  Додуша тоа важи за сите, не само Турција :icon_mrgr:
   
  На stratUs, alekjov, Solaire of Astora и уште 2 други им се допаѓа ова.
 12. teneke

  teneke

  Член од:
  13 јули 2006
  Мислења:
  5.492
  Допаѓања:
  2.419
  Еми ги следи чекорите на секој добар диктатор кога ќе го притиснат во ќош

  https://www.mkd.mk/svet/vesti/dramatichen-pad-na-turskata-valuta-erdogan-gi-povika-lugjeto-na-pomosh

  Драматичен пад на турската валута, Ердоган ги повика луѓето на помош

  Се прашувам дали Ердоган ќе ги претвори своите пари во Лири, како Путин што си ги претвори во Рубљи :D
   
  На alekjov, Avenger99 и Bateman им се допаѓа ова.
 13. valvoline

  valvoline

  Член од:
  30 мај 2012
  Мислења:
  4.673
  Допаѓања:
  2.489
  Interesna rabota lirata paga kako kamen, a nasata fantasticna valuta 25+ godini zalepena prvo za markata posle za evroto. Cudo od ekonomija sme.
   
 14. Solaire of Astora

  Solaire of Astora

  Член од:
  30 јули 2014
  Мислења:
  2.857
  Допаѓања:
  6.673
  Праев муабет со еден Турчин од Скопје, нормален, не Алкаеда Турчин ала Ердоган на кој дрка Казаки. Беше со внукот и со зетот, од Истанбул. Година дена биле тука во Скопје. Го прашувам што е работата, многу Турци гледам низ градот, вели ние Турците сме гурбетлии, не има секаде. Ок си викам, нема ништо за политика да те чепнам, и почна да зборува против Ердоган. Тоа лудо човече Ердоган има мамата да им ја заебе на Турција и Турците, али бурките не го гледаат тоа, како и разни привезоци на популисти и автократи.
   
  На Human, Bafra, alekjov и уште 2 други им се допаѓа ова.
 15. невидливио

  невидливио

  Член од:
  1 август 2018
  Мислења:
  81
  Допаѓања:
  89
  Интересно случување денес. Пред се од економски аспект. За вежбање мозочни вијуги е интересно, ако има економисти во темава дај да разврземе дискусија.

  Тоа што валутата паднала во однос на други валути и не е нешто страшно. Се дешава. Мислам знаејќи дека тоа стимулира извоз, а дестимулира увоз во даденава ситуација и не е лошо. Ти го намалува и негативното салдо на платниот биланс.

  Она што е интересно е друго. При инфлација од некои си 15% упорно не гледам некоја одлучна акција и кревање камати за да се тоа спречи. Јес да од една страна 15% изгледа многу, ама па од друга страна дали тие 15% имаат некаков лош ефект врз економијата. Тоа е прашање на кое тешко дека може да има реален одговор. Јер овде не се работи за хиперинфлација и монетаризација на долг. Имаат 7% економски раст што е импресивна бројка сепак така да нето гледано економијата не изгледа лошо во моментов. Можеби има некој меур тука, мада и за тоа не можеме да сме сигурни.

  Е сеа она што е реален проблем е што долговите во странски валути стануваат поскапи. Е сега со помалку кредити мора да има помалку трошење. Ама па од друга страна ако тоа ја намали куповната моќ, можже и инфлацијата да се поднамали па се да биде во ред. Кој да знае. Ок растот на бдп би бил помал, но колку помал?

  Јас мислам дека засега нема ништо страшно, ама што ќе биде во иднина зависи од тоа дали ќе се земаат кредити за непотребни трошоци, или дали ќе се намалат непотребните трошоци.
   

Сподели преку: