Топ 5 негативци

M

Muranyi

Гостин
Џанкарло Еспозито ака Густаво Фринг од Брејкинг Бед,тој ми е најсвеж на листата на омилени негативци.Не можеш да останеш рамнодушен на бескрупулозната интелигенција и неменливо дефинираната принципиелност,зачинети со строгата професионалност и шармот на Густаво.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.428
Поени од реакции
9.333
5. Amon Goeth-Schindler's List
I would like so much to… reach out and… touch you in your loneliness. What would that, what would that be like, I wonder? I mean, what would be wrong with that? I realize that you’re not, a-a person in the, the strictest sense of the word, but… um, maybe you’re right about that too.
Филмов ми е 10 само поради овој лик. Психо што си убива луѓе место утринска гимнастика. Сум го барала вистинскиот Амон после тоа, гледав и документарец за него, истражував, читав, барав, се замарав... Каков лик. И тоа што вистина постоел и полошо од тоа што е во филмот правел.. Фасцинирана сум од неговата бездушност, нечовечност, злоба и мрачност. Топ негативец.

4. Travis Bickle-Taxi Driver
Loneliness has followed me my whole life, everywhere. In bars, in cars, sidewalks, stores, everywhere. There's no escape. I'm God's lonely man
Де Ниро е цар. И така си го замислувам него дека е вистина и како ми се погоди..

3. Anton Chigurh-No Country for Old Men
What’s the most you ever lost on a coin toss?
Сцената со цитатов како ја доживеав... :lolzz:Каква фаца има овој глумецов, роден да биде во топ 5 негативци.

2. Frank Booth-Blue Velvet
You know what a love letter is? It’s a bullet from a fuckin’ gun, fucker! You receive a love letter from me, you’re fucked forever! You understand, fuck? I’ll send ya straight to hell, fucker!
И овде висока оцена само поради ликот. Кој психопат ејјј. Пак ќе го гледам во Март.

1. The Joker-The Dark Knight
Don't talk like one of them, you're not! Even if you'd like to be. To them, you're just a freak, like me. They need you right now. But when they don't, they'll cast you out, like a leper. See, their morals, their code... it's a bad joke. Dropped at the first sign of trouble. They're only as good as the world allows them to be. I'll show you, when the chips are down, these... these civilized people will eat each other. See, I'm not a monster, I'm just ahead of the curve
Е сега вака. Тука ќе се задржам.
Суперхерои и јас. Никогаш. Такви филмови само како мала сум гледала, сега си се пронајдов во ноарите, во старите црнобели филмови, во класици, во трилери, во мистерии, вакво нешто да ме убиеш не би гледала.. И среќа што понекогаш ме фаќаат периоди за нешто различно, познато, сакано и стварно долго барав пред да падне избор на овој филм и гледам сум го гледала тогаш кога излегол ама ништо не се сеќавам, супер си пуштам, ништо не очекувам, ќе го гледам сега, ќе го заборавам, не се замарам и....
Што да зборам повеќе, доволно кажува тоа што после тоа зедов да гледам филмови со Леџер што 2 посто од населението во светот само ги гледале, сите Бетмени ги изгледав, Леџер на ѕид си го ставив бе, цела историја му ја научив, се што постои за него и од него на нет си симнав... Кој би рекол, јас ете не, ама Леџер како Џокер.. Наклон десет пати до земја. Џек Николсон како некое бизарно мало неталентирано човече ми изгледаше после ова, срам да ми е вака што кажувам. Џокерот ми е омилен лик на сите времиња, а Леџер ми е омилен актер од тој ден. Во сабота ќе го гледам пак филмов!
Крај!
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
1. Travis Bickle - Taxi Driver
Лудак буквално, мојот омилен. Цел филм без трепкање се поминува. Легендарното "You talkin' to me?" долго после филмот беше користено насекаде.

2. Amon Goeth - Schindler's List
Перфектен негативец. Бесењето и "Heil Hitler" тема на разговор после филмот. Перфекција.

3. Jack Torrance - Shining
"Here comes Johnny". Доволно е.

4. Tony Montana - Scarface
"Say hello to my little friend". Одличен, репризиран безброј пати.

5. Tommy DeVito - Goodfellas
Будала ненормална, без многу мозок ама сепак негативец и пол.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
5. Магнето (X-Men movies)
4. Ханибал Лектор (Silence Of The Lambs)
3. Норман Стенсфилд (Leon)
2. Антон Чигур (No Country For Old Men)
1. Џокер (The Dark Knight)
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.092
Поени од реакции
15.953
Нема да праам листа, но морам да го ставам тука ликот, негативецот во I saw the Devil.

Kyung-chul, дали е психопат или не - не би можел да кажам, но бруталноста и ладнокрвноста ... коските се тресат.



Ми се свиѓаа оние сцени и посебно поштуем такви детали, кога копилево убива еден лик и си шета во неговата куќа, отвара фрижидер си пие сок, јаде јагода, целиот крвав со ножот во рака. Вакво брутално копиле ретко се среќава на филм. Глумата на актерот, како да е створен за неа.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.640
Поени од реакции
81.623
Без некој посебен редослед

Scar (The Lion King)

Чудно е како скоро никој предходно не го спомна карактеров... За престолот е подготвен да го убие сопствениот брат, неговиот син Симба, и да ја понижи цела глутница на лавици. Џереми Ајронс перфектно му го даде гласот на гомново од карактер (y)




El Indio (For A Few Dollars More)

Бев во дилема дали да го ставам Ел Индио или Рамон од A Fistful of Dollars, и двата карактери феноменално одглумени од Џан Марија Волонте. Се одлучив за првиов, ќе подобјаснам. Во За шака долари Рамон е типичен гаден негативец, кој прави масакр на цела една фамилија, али кога ја гледаш глумата на Ел Индио сваќаш дека тој не е обичен негативец... тој е и психички растроена и пореметена личност, што дополнително го прави поbadass негативец од Рамон.




Captain Rhodes (Day Of The Dead)

Веројатно само јас ќе го спомнам ликов и никој друг на форумов... :) Да не посакаш да си во иста соба со Капетан Родес, може да те убие како куче и никој ништо неможе да му пререче за тоа. Ликов е голем дел од тоа што го прави Day Of The Dead уште една класика на Џорџ Ромеро.

I'm running this monkey farm now Frankenstein and I wanna know... what the fuck you're doing with my time? :cool:




Biff (Back To The Future 1/2/3)

И овој лик никој не го спомна, можеби затоа што е карактер во филм што се квалификува како авантура/фантазија/комедија. Али сеедно, ликов е типичен пример за тоа што човек може да испадне ако му дадеш малце слобода и сила. Во 1985 е нормален "слуга" на МекФлај, али во 2014, 50те и во Дивиот Запад тој се претвара во ѕвер, манијак, женкар, силеџија... се најлошо.




Scorpio (Dirty Harry)

Клинт Иствуд е главната ѕвезда во филмов, али мора да му се одаде почит и на актерот кој супер го долови Скорпио како една пореметена личност. Мал познат факт е дека актерот во приватниот живот добивал и заканувачки писма дека ќе го убијат од луѓе кои го виделе филмот... е тоа ако не е доказ дека си ја одиграл улогата добро, ондак незнам што е. сФака част (y)

[DOUBLEPOST=1509691739][/DOUBLEPOST]
Доналд Сатерленд. (Има некоја позитивна улога?)
Еве после 10 години да ти одговорам.... Има "Invasion of the Body Snatchers"
:kafence:
 
Последно уредено:

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.640
Поени од реакции
81.623
Без некој посебен редослед

Scar (The Lion King)

Чудно е како скоро никој предходно не го спомна карактеров... За престолот е подготвен да го убие сопствениот брат, неговиот син Симба, и да ја понижи цела глутница на лавици. Џереми Ајронс перфектно му го даде гласот на гомново од карактер (y)




El Indio (For A Few Dollars More)

Бев во дилема дали да го ставам Ел Индио или Рамон од A Fistful of Dollars, и двата карактери феноменално одглумени од Џан Марија Волонте. Се одлучив за првиов, ќе подобјаснам. Во За шака долари Рамон е типичен гаден негативец, кој прави масакр на цела една фамилија, али кога ја гледаш глумата на Ел Индио сваќаш дека тој не е обичен негативец... тој е и психички растроена и пореметена личност, што дополнително го прави поbadass негативец од Рамон.




Captain Rhodes (Day Of The Dead)

Веројатно само јас ќе го спомнам ликов и никој друг на форумов... :) Да не посакаш да си во иста соба со Капетан Родес, може да те убие како куче и никој ништо неможе да му пререче за тоа. Ликов е голем дел од тоа што го прави Day Of The Dead уште една класика на Џорџ Ромеро.

I'm running this monkey farm now Frankenstein and I wanna know... what the fuck you're doing with my time? :cool:




Biff (Back To The Future 1/2/3)

И овој лик никој не го спомна, можеби затоа што е карактер во филм што се квалификува како авантура/фантазија/комедија. Али сеедно, ликов е типичен пример за тоа што човек може да испадне ако му дадеш малце слобода и сила. Во 1985 е нормален "слуга" на МекФлај, али во 2014, 50те и во Дивиот Запад тој се претвара во ѕвер, манијак, женкар, силеџија... се најлошо.




Scorpio (Dirty Harry)

Клинт Иствуд е главната ѕвезда во филмов, али мора да му се одаде почит и на актерот кој супер го долови Скорпио како една пореметена личност. Мал познат факт е дека актерот во приватниот живот добивал и заканувачки писма дека ќе го убијат од луѓе кои го виделе филмот... е тоа ако не е доказ дека си ја одиграл улогата добро, ондак незнам што е. сФака част (y)

[DOUBLEPOST=1509691739][/DOUBLEPOST]

Еве после 10 години да ти одговорам.... Има "Invasion of the Body Snatchers"
:kafence:
EDIT: Бришете го Скар, ставете го Фроло... најбоље негативец на сите времиња


 
Член од
15 јули 2009
Мислења
3.362
Поени од реакции
3.249
1.Anthony Hopkins (Dr Hannibal Lecter) vo filmot The Silence of the Lambs.
2.Jack Nicholson (Jack Torrance) vo filmot The Shining.
3.Javier Bardem (Anton Chigurh) vo filmot No Country for Old men.
4.Al Pacino (Tony Montana) vo filmot Scarface.
5.Heath Ledger (Joker) vo filmot The Dark Knight.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom