Топ 5 најдобри албуми за 2012

Body Electric

Del Rey
Член од
15 јуни 2011
Мислења
222
Поени од реакции
334
Знам дека лани имаше таква тема, па бидејќи не најдов за оваа година, решив јас да ја отворам. Ова се петте најдобри албуми за оваа година (според мене).

1. Lana Del Rey - Born To Die: The Paradise Edition [12 ноември]


2. Marina & The Diamonds - Electra Heart (US Deluxe Edition) [27 април]


3. Nicki Minaj - Pink Friday: Roman Reloaded (Deluxe Edition) [2 април]


4. Ke$ha - Warrior (Deluxe Edition) [30 ноември]


5. Rihanna - Unapologetic (Deluxe Edition) [19 ноември]
 
Член од
18 април 2010
Мислења
2.641
Поени од реакции
3.535
Што го замарате човекот?Таков стил на музика си слуша и такви албуми ќе му се најдобри..:facepalm:
И турбофолк да слушал ќе напишел такви албуми, а на вас ако не ви се свиѓа нема потреба од :facepalm:.
Инаку од овие само последниот ми се свиѓа. :)
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Според кој критериум го донесе овој заклучок?
Затоа што популарноста не е показател за тоа дали албумот е добар или лош.

Генерално ова се поп артисти на кои што песните им се вртени насекаде а се карактеризираат со низок уметничкi квалитет, лоша музика, лесни текстови, скапа продукција, и најважното - апсолутно никаков придонес кон музиката како еден вид не медиум.

Ете го...

 
Член од
30 октомври 2012
Мислења
74
Поени од реакции
172
Глупости -.-
Ова како што гледам е во рамките на поп музиката
Каде се рап, метал, рок, транс и др? не постојат а?

Најдобар албум според мене годинава Three days grace - Transit of Venus.
 

Body Electric

Del Rey
Член од
15 јуни 2011
Мислења
222
Поени од реакции
334
Глупости -.-
Ова како што гледам е во рамките на поп музиката
Каде се рап, метал, рок, транс и др? не постојат а?

Најдобар албум според мене годинава Three days grace - Transit of Venus.
Овој го имам преслушано. Добар е.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Глупости -.-
Ова како што гледам е во рамките на поп музиката
Каде се рап, метал, рок, транс и др? не постојат а?

Најдобар албум според мене годинава Three days grace - Transit of Venus.
Слободно стави од кој жанр сакаш, нема такво правило темава. Можеш и од повеќе жанрови да лупнеш.

Според кој критериум го донесе овој заклучок?
Затоа што популарноста не е показател за тоа дали албумот е добар или лош.

Генерално ова се поп артисти на кои што песните им се вртени насекаде а се карактеризираат со низок уметничкi квалитет, лоша музика, лесни текстови, скапа продукција, и најважното - апсолутно никаков придонес кон музиката како еден вид не медиум.
Ај без хисптеризам може?

Дали е одреден жанр на музика популарен или не, или самите изведувачи кои творат музика од тој жанр, ама ништо не укажува дали приозводот има квалитет или не. И обратно, сум забележал дека доста непробиени музичари и кои не се комерцијално препознаени од страна на мнозинството, се такви со добра причина, едноставно не се доволно квалитетни, и голем дел од јавноста се согласува (hence, зошто не се успешни, познати, итн.).

Кажувам зошто редовно слушам музика, и тешка комерцијална музика, и изведувачи за кои ни таму каде што живеат не слушнале за нив. Отприлика го знам и едниот и другиот "свет".

А коментираш на овој начин бидејќи нити си ги преслушал албумите, музичкиот аранжман да го провериш, текстовите, квалитетот на пеењето итн.

На пример, Лана дел Реј е одамна активна на музичко поле, уште од 16 годишна возраст. После голема низа подготивки и неуспеси да се пробие на сцената, решава да го смени целиот имиџ, музика, дури и физичките атрибути, и се појавува со уметнички алијас, и свој "деби албум" (кој всушност и е втор, или трет, ако ги рачунаме снимените лајв сесии кои ги компилирала по своите настапи по клубови кои ги имаше ставено на една архивска веб страна). Ова е реалноста за многу изведувачи - тежок процес кој трае со години, и често мораш да почнуваш од почеток не еднаш, туку повеќепати, и ништо не ти дава гаранција. Ете, тоа што татко и има дост апари, не и беше гаранција дека ќе се вклопи лесно и брзо во музичката индустрија. Што па останува за другите? Лана ја стрефи оптималната формула за да се пробие, и откако е пробиена, како кај секој што добива на слава и внимание, во истиот пакет иде и неоснована омраза, и/или импресии колку е она неквалитетна, ваква, таква, онаква. Така да не ме чуди што од поедини луѓе (меѓу кои и ти), следуваат такви коментари. Ама не си прегледал некои работи за да можеш увидно да коментираш. Ова е обичен, non-experienced comment.

А за Marina & The Diamonds ... првиот албум го издава 2007 и продава само 70 копии. Многу споро искачување на скала на слава и бараност, но ете, ја стрефува формулата во 2010та. Но дури и ден денес, голем број луѓе ги знаат првите четири изведувачи многу добро, а може да ја почешаат главата за Марина. Едноставно и ден денес, во 2012та година, не е толку позната како другите и не е комерцијално успешна колку што и се некои колеги во музиката.

Судиш престрого и од чисто хипстерска перспектива.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.511
Поени од реакции
33.676
Слободно стави од кој жанр сакаш, нема такво правило темава. Можеш и од повеќе жанрови да лупнеш.



Ај без хисптеризам може?

Дали е одреден жанр на музика популарен или не, или самите изведувачи кои творат музика од тој жанр, ама ништо не укажува дали приозводот има квалитет или не. И обратно, сум забележал дека доста непробиени музичари и кои не се комерцијално препознаени од страна на мнозинството, се такви со добра причина, едноставно не се доволно квалитетни, и голем дел од јавноста се согласува (hence, зошто не се успешни, познати, итн.).

Кажувам зошто редовно слушам музика, и тешка комерцијална музика, и изведувачи за кои ни таму каде што живеат не слушнале за нив. Отприлика го знам и едниот и другиот "свет".

А коментираш на овој начин бидејќи нити си ги преслушал албумите, музичкиот аранжман да го провериш, текстовите, квалитетот на пеењето итн.

На пример, Лана дел Реј е одамна активна на музичко поле, уште од 16 годишна возраст. После голема низа подготивки и неуспеси да се пробие на сцената, решава да го смени целиот имиџ, музика, дури и физичките атрибути, и се појавува со уметнички алијас, и свој "деби албум" (кој всушност и е втор, или трет, ако ги рачунаме снимените лајв сесии кои ги компилирала по своите настапи по клубови кои ги имаше ставено на една архивска веб страна). Ова е реалноста за многу изведувачи - тежок процес кој трае со години, и често мораш да почнуваш од почеток не еднаш, туку повеќепати, и ништо не ти дава гаранција. Ете, тоа што татко и има дост апари, не и беше гаранција дека ќе се вклопи лесно и брзо во музичката индустрија. Што па останува за другите? Лана ја стрефи оптималната формула за да се пробие, и откако е пробиена, како кај секој што добива на слава и внимание, во истиот пакет иде и неоснована омраза, и/или импресии колку е она неквалитетна, ваква, таква, онаква. Така да не ме чуди што од поедини луѓе (меѓу кои и ти), следуваат такви коментари. Ама не си прегледал некои работи за да можеш увидно да коментираш. Ова е обичен, non-experienced comment.

А за Marina & The Diamonds ... првиот албум го издава 2007 и продава само 70 копии. Многу споро искачување на скала на слава и бараност, но ете, ја стрефува формулата во 2010та. Но дури и ден денес, голем број луѓе ги знаат првите четири изведувачи многу добро, а може да ја почешаат главата за Марина. Едноставно и ден денес, во 2012та година, не е толку позната како другите и не е комерцијално успешна колку што и се некои колеги во музиката.

Судиш престрого и од чисто хипстерска перспектива.

А што е битна историјата нечија при расудување квалитет? Демек ако си ја слушал кога имала 16 години, само ти смееш да ја судиш дали е квалитетна или не? Или преведе цела статија од уики за да поентираш околу хипстеризмот, за само иронијата те убие во поим? Марина и во 2007ма ги слушаше, ти нехипстер ти.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
А што е битна историјата нечија при расудување квалитет? Демек ако си ја слушал кога имала 16 години, само ти смееш да ја судиш дали е квалитетна или не? Или преведе цела статија од уики за да поентираш околу хипстеризмот, за само иронијата те убие во поим? Марина и во 2007ма ги слушаше, ти нехипстер ти.
Не, туку сакам да кажам дека требал да прати некои работи или да провери сам, пред "недегустирано" да извика "грозјето е кисело!". За напразно знам и јас да јадам каки за многу, многу музичари. Он трга од премизата дека овие успешниве се им оди од рака и дека лесно е ѓубре музика да стане популарно и барано, а всушност се работи за среќа и правата комбинација околности, за некој да се пробие, и дека години претходно не биле тие изведувачи нешто поинако од тоа што он го слуша. Дека сите почнуваат од нула. А за квалитет секој има свое мислење. На пример освен Марина и Лана дел Реј, другиве три на почетниот пост ми се безвезни како музичари, ама ете, не критикувам како Члено. Оставам секој да стави свои музичари што ги сака, ама он се дрзна на тој начин да критикува, па јас изреагирав.

Интелигентен си, ама некогаш и тебе ти бега поентата која ја расправам во мои постови. Но ќе те биде :).
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Neurosis-Honor Found in Decay


Neil Young - Psychedelic Pill



Motorpsycho and Stale Stolokken - The Death Defying Unicorn



Big Big Train - English Electric (Part One)



The Swans - The Seer

 

Kajgana Shop

На врв Bottom