Терористички напади во светот

Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.017
Поени од реакции
2.475
Овие веќе го проколнуваат денот кога решиле да бегаат од местото наместо да си ги скратат сами маките. Дека се работи за класични исис терористи не ми се верува, они не ни пробуваат да избегаат туку загинуваат на лице место да бидат „маченици“.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.362
Поени од реакции
29.834
Годишнина е на еден друг терористички напад.


Автоматски споено мислење:

Да пробам да бидам Ванлок:
1. Терористичкиот напад се случува после изборите во Русија. Најчесто нападите се користат да се влијае врз изборот.
2. Терористите веднаш признаа и беа поврзани со Украина.
3. Некој би рекол дека повеќето исламистички терористи не ни имаат за цел да преживеат. Овие сите 4ца успешно бегаат со саати. Како да сакаат да бидат фатени.
4. Платени терористи. Од непознати (за нив) луѓе. Но бегаат накај Украина. :D
5. Иако нападот трае долго, иако блокада на излезите можат да направат екстремно брзо, сепак успеваат да извозат стотици километри.


Cui bono? :D
Дап, кога ќе ги видиш Русите во Берлин ќе знаеме дека си имал право и дека ова бил руски фолс флаг за ескалација со западните. Toгаш јас прв ќе признаам дека јас сум глyп а ти си имал право... Но дотогаш, ти сеуште си глyпиот овде. :unsure:
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.857
Поени од реакции
24.307
За нас кои што сме обични луѓе на планетава, кои што немаат одбрано страна во овој глобален конфликт помеѓу Русија и Америка, ова направи само да уште еден град од Европа стане не безбеден за живеење.

Никој не е имун на срањево, чим некој се дрзнал да го прави во главниот град на Русија, никој не може да гарантира дека нема да се случи било каде во светов.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.375
Поени од реакции
79.237
Признале пред суд дека се они. Сега секако све што треба ќе признаат, највише пошто они лично, се гледа дека се на снимките со убиства.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.362
Поени од реакции
29.834
За нас кои што сме обични луѓе на планетава, кои што немаат одбрано страна во овој глобален конфликт помеѓу Русија и Америка, ова направи само да уште еден град од Европа стане не безбеден за живеење.

Никој не е имун на срањево, чим некој се дрзнал да го прави во главниот град на Русија, никој не може да гарантира дека нема да се случи било каде во светов.
^^ Некои работи е подобро да се разберат касно, отколку никогаш да не се разберат.
Следниот чекор е разбирање на тоа кој ги прави (организира и поттикнува) ваквите срања ширум светот. Имаше и кај нас, и не само Смилковско.
Автоматски споено мислење:

Признале пред суд дека се они. Сега секако све што треба ќе признаат, највише пошто они лично, се гледа дека се на снимките со убиства.
Па не се ни криеле. Остај овие онлајн снимкиве, властите ги имаат во фул резолуција, незамаглени и некомпресирани од твитер. Не само по облеката, лицата и гласовите се доказ. ДНК/отпечатоци на оружјето. Апла се они.

 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.637
Поени од реакции
8.535
За нас кои што сме обични луѓе на планетава, кои што немаат одбрано страна во овој глобален конфликт помеѓу Русија и Америка, ова направи само да уште еден град од Европа стане не безбеден за живеење.

Никој не е имун на срањево, чим некој се дрзнал да го прави во главниот град на Русија, никој не може да гарантира дека нема да се случи било каде во светов.
Кај нас имаме историја преку 20 год. на тероризам спонзориран од истите структури.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.857
Поени од реакции
24.307
^^ Некои работи е подобро да се разберат касно, отколку никогаш да не се разберат.
Следниот чекор е разбирање на тоа кој ги прави (организира и поттикнува) ваквите срања ширум светот. Имаше и кај нас, и не само Смилковско.
Паа искрено и не ми е толку битно да разберам кој ги прави.
Можеби ти ова ќе го гледаш како игнорантност и незаинтересираност од моја страна, меѓутоа што ако знам дека Америка ги прави?

Како тоа ќе ми помогне на мене, ќе направи да можам да се заштитам некако повеќе?

Еве ти ми делуваш како начитан на темава, не знам дали си зашто не ја пратам темава, само претпоставувам.
Идеш на патување, службено или приватно сеедно, во Москва, Русија.
Бидејќи си начитан, знаеш дека едно од побезбедните места, во поглед на терористички напади треба да е Москва, Русија бидејќи Америка никогаш не би се осудила вакво нешто да прави на нивна територија.
Пред да излезеш од хотел да го прошеташ градот си викаш "чекај бе да пуштам интернет да ја симнам мапата за да можам да се снајдам низ Москва" и прва вест што ти излага кога пушташ интернет ти е оваа, дека направен е терористички напад на 10 километри од тебе.

Како ти си безбеден, што знаеш и разбираш дека Америка ова го прави? :)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.362
Поени од реакции
29.834
Вредно е да се слушне ова долу.
(ќе биде интересно во Британија додека Галовеј е парламентарец)

Автоматски споено мислење:

Паа искрено и не ми е толку битно да разберам кој ги прави.
Можеби ти ова ќе го гледаш како игнорантност и незаинтересираност од моја страна, меѓутоа што ако знам дека Америка ги прави?

Како тоа ќе ми помогне на мене, ќе направи да можам да се заштитам некако повеќе?
....
Како ти си безбеден, што знаеш и разбираш дека Америка ова го прави? :)
Се разбира дека директно и веднаш не можеш многу да смениш. Но индиректно и долгорочно, тоа веќе е друга работа. Затоа што кога ги знаеш и разбираш нештата, можеш да носиш правилни одлуки (правилни и за себе, и за твојот народ). На примери избор на следните избори можеш да не гласаш за партии кои соработуваат и слугуваат на душманите. Се разбира дека никој не е толку наивен за да разбере дека со гласање ќе се сменат работите, ама тоа е добар почеток. Ете ти пример: Унгарија. Во Унгарија денес е побезбедно од огромното мнозинство европски држави, и неспоредливо побезбедно од тие што слепо ги слушаат американските наредби за масовна имиграција на најкриминалната популација од разни вукојебини од земји.

Едноставно е да се разбере еднаш кога работите ќе ги ставиш во вистинска перспектива.
 
Последно уредено:

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
705
Поени од реакции
1.589
Паа искрено и не ми е толку битно да разберам кој ги прави.
Можеби ти ова ќе го гледаш како игнорантност и незаинтересираност од моја страна, меѓутоа што ако знам дека Америка ги прави?

Како тоа ќе ми помогне на мене, ќе направи да можам да се заштитам некако повеќе?

Еве ти ми делуваш како начитан на темава, не знам дали си зашто не ја пратам темава, само претпоставувам.
Идеш на патување, службено или приватно сеедно, во Москва, Русија.
Бидејќи си начитан, знаеш дека едно од побезбедните места, во поглед на терористички напади треба да е Москва, Русија бидејќи Америка никогаш не би се осудила вакво нешто да прави на нивна територија.
Пред да излезеш од хотел да го прошеташ градот си викаш "чекај бе да пуштам интернет да ја симнам мапата за да можам да се снајдам низ Москва" и прва вест што ти излага кога пушташ интернет ти е оваа, дека направен е терористички напад на 10 километри од тебе.

Како ти си безбеден, што знаеш и разбираш дека Америка ова го прави? :)
Ова е рационално гледање на работите браво.(y)
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.637
Поени од реакции
8.535
Вредно е да се слушне ова долу.
(ќе биде интересно во Британија додека Галовеј е парламентарец)

Овој не е за верување, шешир носи и кажува теории на заговор.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.857
Поени од реакции
24.307
Се разбира дека директно и веднаш не можеш многу да смениш. Но индиректно и долгорочно, тоа веќе е друга работа. Затоа што кога ги знаеш и разбираш нештата, можеш да носиш правилни одлуки (правилни и за себе, и за твојот народ). На примери избор на следните избори можеш да не гласаш за партии кои соработуваат и слугуваат на душманите. Се разбира дека никој не е толку наивен за да разбере дека со гласање ќе се сменат работите, ама тоа е добар почеток. Ете ти пример: Унгарија. Во Унгарија денес е побезбедно од огромното мнозинство европски држави, и неспоредливо побезбедно од тие што слепо ги слушаат американските наредби за масовна имиграција на најкриминалната популација од разни вукојебини од земји.

Едноставно е да се разбере еднаш кога работите ќе ги ставиш во вистинска перспектива.
Кои се тие партии?
Искрено мразам да навлагам во политика, меѓтуоа бидејќи ти го однесе натаму муабетот, ме интересира кои мислиш дека се тие партии?
Прво под "партии кои соработуваат и слугуваат на душманите" не сфатив на кои точно мислиш, дали на нашите или на албанските партии?
Зашто и ВМРО, а и СДСМ до сега соработувале со албанските партии, а верувам дека и Левица истото ќе го направи доколку би дошла на власт.
Еве која е таа македонска партија според тебе, што не би соработувала и слугувала на душманите (албанските партии).
Мислиш дека постои таква во Македонија?

Се надевам дека овде ќе заврши политичкиот дел од конверзацијава, зашто стварно не ми се разговара за политика.

Што се однесува до Унгарија. Унгарија е одличен пример и се сложувам потполно со тебе.
Ако Русија не ја рачунаме како европска држава (територијално), Унгарија и Полска се единствените држави во кои што би живеел поради државната политика која ја водат и поради безбедноста која ја имаат.
Меѓутоа дали се побезбедни од Русија?
После ова што се случи во Русија, дури и во Унгарија и Полска не е безбедно да се живее, зашто во секој момент може да се случи вакво нешто и апсолутно никој не е имун на истото.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.812
Поени од реакции
39.110
Ова е рационално гледање на работите браво.(y)
Баш нерационално е. Муабетот е што ми е гајле кој е зад тоа, само се надевам дека нема да се дешава. Додека сите се со тој став тоа нон стоп ќе се дешава.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.362
Поени од реакции
29.834
Баш нерационално е. Муабетот е што ми е гајле кој е зад тоа, само се надевам дека нема да се дешава. Додека сите се со тој став тоа нон стоп ќе се дешава.
Сарказам, прилично веројатно. :)




Кои се тие партии?
Почни од двете најголеми македонски партии што се менуваат како (женски) партнери на УЧК (дуи) во власта.


Искрено мразам да навлагам во политика, меѓтуоа бидејќи ти го однесе натаму муабетот, ме интересира кои мислиш дека се тие партии?
Прво под "партии кои соработуваат и слугуваат на душманите" не сфатив на кои точно мислиш, дали на нашите или на албанските партии?
Зашто и ВМРО, а и СДСМ до сега соработувале со албанските партии, а верувам дека и Левица истото ќе го направи доколку би дошла на власт.
Еве која е таа македонска партија според тебе, што не би соработувала и слугувала на душманите (албанските партии).
Мислиш дека постои таква во Македонија?
Ако изборот ти е меѓу некој што направил предавство, и некој за кој само се сомневаш (а прашање е колку основано) дека ќе направи предавство... Епа... :unsure:
Инаку ни мене нема да ме видиш да постирам во локално политичките дискусии. Тоа не значи дека се обидувам да не знам што се случува.


Се надевам дека овде ќе заврши политичкиот дел од конверзацијава, зашто стварно не ми се разговара за политика.
ОК е со мене, со напомена дека проблемите не си одат само затоа што одбиваме да ги дискутираме и да се соочиме со реалноста.


Што се однесува до Унгарија. Унгарија е одличен пример и се сложувам потполно со тебе.
Ако Русија не ја рачунаме како европска држава (територијално), Унгарија и Полска се единствените држави во кои што би живеел поради државната политика која ја водат и поради безбедноста која ја имаат.
Меѓутоа дали се побезбедни од Русија?
После ова што се случи во Русија, дури и во Унгарија и Полска не е безбедно да се живее, зашто во секој момент може да се случи вакво нешто и апсолутно никој не е имун на истото.
Со новите влади во Полска и Словачка, Полска извади ја од (кратката) листа а Словачка додади ја.
Полска со новата либерална власт, почна да увезува мигранти како политички гест кон газдите (САД). Дури се сликаат со нив во парламентот. Лесно ќе го потврдиш ова со кратко пребарување.

Точно е дека ни во Унгарија не е безбедно од аспект на Трета Светска Војна (скраја да е). Но каде е безбедно? Во Македонија членката на НАТО која е легитимна цел во некоја идна (скраја да е) војна со РФ? Во Унгарија барем можеш безбедно да се движиш во било кој дел од државата без страв црнци/цигани или Шќиптари дека ќе те нападнат (сеедно дали заради некоја банална караница или грабеж).
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.857
Поени од реакции
24.307
Со новите влади во Полска и Словачка, Полска извади ја од (кратката) листа а Словачка додади ја.
Точно е дека ни во Унгарија не е безбедно од аспект на Трета Светска Војна (скраја да е). Но каде е безбедно? Во Македонија членката на НАТО која е легитимна цел во некоја идна (скраја да е) војна со РФ? Во Унгарија барем можеш безбедно да се движиш во било кој дел од државата без страв црнци/цигани или Шќиптари дека ќе те нападнат (сеедно дали заради некоја банална караница или грабеж).
Под прашањето "кои се тие партии?" мислев за кои партии треба да гласаме, односно кои се оние кои што нема да соработуваат со шиптaрите?

Не зборев за трета светска војна, темава колку што приметив е за терористички напади и зборам конкретно за опасноста од терористички напад.
Тоа и ми беше целта на муабетот, дека порано може имаше листа, меѓутоа после терористичкиов напад во Русија дефинитивно листа нема.
Искината е, запалена и тоа што е останато од неа фрлена е во тоалет.

Буквално после ова никаде не е безбедно, ниту во Словачка, ниту во Унгарија.
За Македонија не ни дискутирам, основното ниво на безбедност не постои во државава не па безбедност од терористички напад.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom