Терористички Напад во Париз, најмалку 12 загинати

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Они искат цјалосна контрола, не само на интернетот де... и цензура да не го заборавувам. Треба да се потсетиме што беше тоа самиздат...
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.436
Поени од реакции
4.935
Добро значи се разбираме, јас си помислив да не си се забулил и ти:icon_lol:[DOUBLEPOST=1421499847][/DOUBLEPOST]
Puno што се жалиш ти, и овие ли убијци ги оправдуваш?
Па нормално дека убијци ќе оправдувам, зошто прашуваш? на што ти личам? На македонец?
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
И цензурата и контролата постојат, само не се легални или поточно се ограничени на точно определени случаи и прашања, ама тоа никого не спречило контролата да ја врши и надвор од овие правни рамки.
Не викам дека тие шо мислат дека ова беше целта се во грешка, може ја сум во грешка не знам, а и никогаш никој нема да дознае ама ете мене ми е поверојатно целата работа околу убиствава да е некоја повисока цел.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
И цензурата и контролата постојат, само не се легални или поточно се ограничени на точно определени случаи и прашања, ама тоа никого не спречило контролата да ја врши и надвор од овие правни рамки.
Не викам дека тие шо мислат дека ова беше целта се во грешка, може ја сум во грешка не знам, а и никогаш никој нема да дознае ама ете мене ми е поверојатно целата работа околу убиствава да е некоја повисока цел.
Е сега ова треба да се смени т.е. ќе биде легално :icon_lol:
(не мислам дека убиствата не се случиле како некои теоретичари на заговор, туку дека се е предходно испланирано и дека одредени структури кои ги користат терористите и весникот се свесни за последиците)
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.190
Поени од реакции
8.391
Помеѓу американските и британските интелектуалци, ниту еден не се огласи на страната на навредените муслимани (освен, можеби, Чомски од кој немам ништо досега прочитано за настанов). Сите едногласно се изјаснија дека никој нема право да го загрозува слободниот говор бидејќи тоа ги урива постулатите на западното демократско општество. За теориите на заговор, немам ништо прочитано настрана од темава.

Неколку текстови кои ги споделија Ричард Докинс, Даниел Денет и Сем Херис: https://richarddawkins.net/2015/01/the-charlie-hebdo-attackers-were-attacking-you-too/

http://www.washingtonpost.com/opinions/meet-the-honor-brigade-an-organized-campaign-to-silence-critics-of-islam/2015/01/16/0b002e5a-9aaf-11e4-a7ee-526210d665b4_story.html

https://richarddawkins.net/2015/01/extremism-and-islamism-just-a-few-bad-apples/

http://freethoughtblogs.com/maryamnamazie/2015/01/07/after-the-charlie-hebdo-massacre-support-those-fighting-the-religious-right/
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Е сега ова треба да се смени т.е. ќе биде легално :icon_lol:
Те сфаќам, ама како што реков, легалноста денес е тотално занемарена зошто многу работи што не се легални големите држави ги прават. Да се жртвуваат 17 луѓе само за зголемување на легалноста мене ми е тотална лудост и нема никаква пропорционалност во доброто што се жртвува и доброто што ќе се добие зошто првото е далеку повредно од второто.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Те сфаќам, ама како што реков, легалноста денес е тотално занемарена зошто многу работи што не се легални големите држави ги прават. Да се жртвуваат 17 луѓе само за зголемување на легалноста мене ми е тотална лудост и нема никаква пропорционалност во доброто што се жртвува и доброто што ќе се добие зошто првото е далеку повредно од второто.
За тебе - да,
но не и за нив.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Те сфаќам, ама како што реков, легалноста денес е тотално занемарена зошто многу работи што не се легални големите држави ги прават. Да се жртвуваат 17 луѓе само за зголемување на легалноста мене ми е тотална лудост и нема никаква пропорционалност во доброто што се жртвува и доброто што ќе се добие зошто првото е далеку повредно од второто.
Никој не спори дека многу од работите не се легални, но самиот чин на нелегалност е ко на Ахила петангите, слаба точка која ќе биде и те како искористена од страна политичките опоненти. Затоа че го правиме многу работи на легално...

Не се жртвувани 17 луѓе, периодично имаме вакви настани и солидна цифра на жртви која ќе ни укаже дека потезите на власта/системот се оправдани, се заради наше добро.

Некако реприза на некои комунистички системи се дешава, ама ако.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Никој не спори дека многу од работите не се легални, но самиот чин на нелегалност е ко на Ахила петангите, слаба точка која ќе биде и те како искористена од страна политичките опоненти. Затоа че го правиме многу работи на легално...

Не се жртвувани 17 луѓе, периодично имаме вакви настани и солидна цифра на жртви која ќе ни укаже дека потезите на власта/системот се оправдани, се заради наше добро.

Некако реприза на некои комунистички системи се дешава, ама ако.
Не мислам како тебе, зошто пример нападот на Ирак се покажа на крајот како неоправдан ама некако немаше некоја голема катастрофа околу тоа (мислам на промена во перцепцијата за Западот) или ја бар не сум сретнал некоја осуда.
Се случи Викиликс, пак ништо страшно не се случи. Сноуден, исто.
Затоа не верувам дека нелегалното постапување на некоја држава ќе и направи некоја сериозна штета. Пак ќе кажам, може грешам никој не може во ништо да биде сигурен околу ваквите работи :D
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Не мислам како тебе, зошто пример нападот на Ирак се покажа на крајот како неоправдан ама некако немаше некоја голема катастрофа околу тоа (мислам на промена во перцепцијата за Западот) или ја бар не сум сретнал некоја осуда.
Се случи Викиликс, пак ништо страшно не се случи. Сноуден, исто.
Затоа не верувам дека нелегалното постапување на некоја држава ќе и направи некоја сериозна штета. Пак ќе кажам, може грешам никој не може во ништо да биде сигурен околу ваквите работи :D
Сериозна штета ќе направи на одредена политичка елита која сака да остане на власт или е претендент, заборавив да намопенам моја грешка :)

Не ни очекувај да се смени нешто во перцепцијата на западот.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Големо мнозинство Французи се залагаат за исклучителни мерки против тероризмот

Седумдесет и шест отсто од Французите изјавиле дека е потребно да бидат изгласани
„нови исклучителни мерки за да биде подобро гарантирана нивната безбедност, дури и по цена на ограничување на нивните слободи“, покажуваат резултатите од испитувањето на јавното мислење на Одокса за весникот Паризиен/Ожурдуи ан Франс и телевизијата И-Теле, јавува дописникот на МИА од Париз.

http://a1on.mk/wordpress/archives/437723[DOUBLEPOST=1421526426][/DOUBLEPOST]Дипломатски скандал
Телохранителите на Нетанјаху го турнаа францускиот премиер

Телохранителите на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху предизвикаа скандал за време на посетата на Големата синагога, која ја организираше Нетанјаху заедно со францускиот претседател Франсоа Оланд, пренесува Анадолија.
Во синагогата, теохранителите во чекор го следеле Нетанјаху, па притоа францускиот премиер Мануел Валс, кој исто така беше присутен, го дрпнале за рака и го турнале на страна.
Познатиот француски магазин Ле Канард еншан ја пренесе веста за наведениот скандал.
Весникот пишува дека премиерот Валс реагирал бурно и во еден момент почнал да вика по телохранителите на израелскиот премиер кои го турнале.
Според очевидци, францускиот премиер на телохранителите им рекол дека нивна работа е да го штитат премиерот а не да ги туркаат луѓето околу себе.

- Вие тука не ги пишувате законите. Штитете го својот премиер, не се мешајте во други работи!, остро им рекол Валс.​
Откако телохранителите не реагирале не неговото предупредување на француски јазик, Валс истото им го повторил и на англиски.




Инаку лудакот Нетанјаху не само што не беше поканет, туку и му беше кажано дека нема потреба да доаѓа во Париз.
 
Последно уредено:
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Не мислам како тебе, зошто пример нападот на Ирак се покажа на крајот како неоправдан ама некако немаше некоја голема катастрофа околу тоа (мислам на промена во перцепцијата за Западот) или ја бар не сум сретнал некоја осуда.
Се случи Викиликс, пак ништо страшно не се случи. Сноуден, исто.
Затоа не верувам дека нелегалното постапување на некоја држава ќе и направи некоја сериозна штета. Пак ќе кажам, може грешам никој не може во ништо да биде сигурен околу ваквите работи :D
Малку оф-топик, но гледам дека војната во Ирак премногу често се спомнува на под-форумов.

Како тоа војната во Ирак била неоправдана?
Како прво, америте требаше да ја завршат работата и да го симнат Садам од власт уште 91-ва кога го избркаа од Кувајт, ама татко му на Буш кажа не. Среќа син му ја поправи грешката.
И покрај тоа што Ирак немаше оружја за масовно уништување, повторно инвазијата беше оправдана.
Ирак го загуби правото на суверенитет и интегритет со:
- Континуирана агресија врз своите соседи
- чување и тренирање интернационално барани криминалци и терористи
- геноцид врз сопствениот народ
Садам Хусеин ги прекрши правилава многу пати.

Е сега, вистинските причини за кои САД го нападна Ирак се доста мутни, но тоа не го менува фактот дека Садам мораше да биде тргнат од власт.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Малку оф-топик, но гледам дека војната во Ирак премногу често се спомнува на под-форумов.

Како тоа војната во Ирак била неоправдана?
Како прво, америте требаше да ја завршат работата и да го симнат Садам од власт уште 91-ва кога го избркаа од Кувајт, ама татко му на Буш кажа не. Среќа син му ја поправи грешката.
И покрај тоа што Ирак немаше оружја за масовно уништување, повторно инвазијата беше оправдана.
Ирак го загуби правото на суверенитет и интегритет со:
- Континуирана агресија врз своите соседи
- чување и тренирање интернационално барани криминалци и терористи
- геноцид врз сопствениот народ
Садам Хусеин ги прекрши правилава многу пати.

Е сега, вистинските причини за кои САД го нападна Ирак се доста мутни, но тоа не го менува фактот дека Садам мораше да биде тргнат од власт.
Кoгa мислaм нa неoпрaвдaнa мислaм нa изгoвoрoт декa имa oружје зa мaсoвнo уништувaње или биoлoшкo oружје, кaкo и дa беше.
Не сум читaл зa тoa штo прaвел Сaдaм Хусеин, aмa штoм билo вaкa кaкo штo викaш ти, тoгaш зoштo вooпштo се чекaлo нa вaквo смешнo oпрaвдувaње ?
Смешнo зoштo се испoстaви кaкo нетoчнo.
Акo прaвел генoцид нa сoпствениoт нaрoд и aкo зaштитувaл меѓунaрoдни криминaлци тoгaш тoa билa дoвoлнa причинa зa дa се нaпaдне Ирaк. Oсoбенo пoрaди првoтo мoжелo дa се нaпaдне Ирaк зaрaди хумaнитaрнa интервенцијa.
Зaтoa ми е нелoгичнo штo се чекaлo нa смешнoтo oпрaвдувaње, зaтoa и oвoј нaпaд нa Ирaк спoред мене е неoпрaвдaн. Бaшкa и OН се прoтивеше нa нaпaдoт нa Ирaк, aкo не се лaжaм.

Sent from my LG-D620 using Tapatalk
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Кoгa мислaм нa неoпрaвдaнa мислaм нa изгoвoрoт декa имa oружје зa мaсoвнo уништувaње или биoлoшкo oружје, кaкo и дa беше.
Не сум читaл зa тoa штo прaвел Сaдaм Хусеин, aмa штoм билo вaкa кaкo штo викaш ти, тoгaш зoштo вooпштo се чекaлo нa вaквo смешнo oпрaвдувaње ?
Смешнo зoштo се испoстaви кaкo нетoчнo.
Акo прaвел генoцид нa сoпствениoт нaрoд и aкo зaштитувaл меѓунaрoдни криминaлци тoгaш тoa билa дoвoлнa причинa зa дa се нaпaдне Ирaк. Oсoбенo пoрaди првoтo мoжелo дa се нaпaдне Ирaк зaрaди хумaнитaрнa интервенцијa.
Зaтoa ми е нелoгичнo штo се чекaлo нa смешнoтo oпрaвдувaње, зaтoa и oвoј нaпaд нa Ирaк спoред мене е неoпрaвдaн. Бaшкa и OН се прoтивеше нa нaпaдoт нa Ирaк, aкo не се лaжaм.

Sent from my LG-D620 using Tapatalk
Затоа што мораа да ја оправдаат инвазијата пред домашната јавност. Moраа да креираат параноја на граѓаните дека Садам ќе им фрли нуклеарка затоа што сигурно немаше да добијат поддршка за војната затоа што Садам вршел геноцид у таму некоја пустина. Рачунај плус дека војната во Ирак кошташе над една трилијарда долари.
ОН никој не ги ферма, посебно не САД кои што можат да си ‘купат‘ сојузници.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom