Терористички Напад во Париз, најмалку 12 загинати

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
не можеш да уништиш нешто што не постои


А зошто пробуваш да прикажеш дека го оправдувам тоа што 12 луѓе беа убиени денес ?
Спомнав негде дека сатира е оправдан основ за некој да биде убиен ?
 
M

mordekaj

Гостин
Па требало да се заканува. Религијата ни е всадена како нешто свето, доколку сакаме да се искорени тоа треба да се најдат други начини а не со карикатури.
Па не е баш тоа дека денес почна да им смета ова. Одамна им смета.


Секако дека не.
Кое ти е предлог решение, да се измисли магичен отров кој ќе ги отруе сите муслимани?
Не бе, каков отров, скраја да е.
Сите ќе се сториме муслимани и нема да ни биде страв дека некој че не убие ако кажиме нешто лошо за верата.
Или чекај, нема да биде баш така...
 
А

Атомската мравка

Гостин
Па требало да се заканува. Религијата ни е всадена како нешто свето, доколку сакаме да се искорени тоа треба да се најдат други начини а не со карикатури.
Па не е баш тоа дека денес почна да им смета ова. Одамна им смета.
Мене името на државата на пример ми е свето, дали утре ако отидам во Грција и некој мојата држава ја нарече Вардарска ми дава право да го изрешетам ?

Сите муслимани излегуваат и бранат убијци само зошто убијците се муслимани ?
Имаш ти регистар на сите муслимани во државата и беше да ги броиш кога овие излагаа пред Мавровка ?
Дел ги бранат и ги оправдуваат, дел си ќутат и не се оградуваат од нивните постапки. Едно е заедничко за сите, лош збор не кажуваат за нив..
Ете ги виде и мислењата на умерените муслимани на форумов некоја страна поназад ;)
 
?

..........

Гостин
На моб сум и не можам детално да разгледам што се случило,однапред жалам ако имало невини жртви.
но ако се убиени само карикатуристите кои објавуваа карикатури со ликот на Мухаммед, с.а.в.с, да ти кажам најискрено срцето ми е како куќа големо и смирено, полно со радост и задоволство.
Толку.
:)
Evi vi mislene na musliman sto mu se polne dusata koga se ubivat nevini luge.....
Samo da znaes secen koga ke dojde do tocka na vrienje situacijava, a koko sto ste trgnale toa ke bide za brzo, i koga ke se otvorat peckite za topol precek na seceni kozoebaci e togas nanikoj nema da mu bide zal za vas....reciprocno...
A slobodata na govor nema da ja specat nikakvi kozoebaci....
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.272
Поени од реакции
11.820
Полицијата го потврдила идинтитетот на двајца од напаѓачите. Се работи за французи со алжирско потекло.
http://www.lepoint.fr/societe/en-direct-charlie-hebdo-que-sait-on-des-agresseurs-07-01-2015-1894739_23.php

И претходно биле под лупата на службите. Се верува дека организирале ќелија преку која испраќале џухад фанатици во Ирак во 2008.
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.813
Поени од реакции
1.082
Не бе, каков отров, скраја да е.
Сите ќе се сториме муслимани и нема да ни биде страв дека некој че не убие ако кажиме нешто лошо за верата.
Или чекај, нема да биде баш така...
А што предлагаш ти како политички и воен експерт да им објавиме војна на сите муслимани во Македонија и да има разрешница за 2001 ва ???

А иначе уште од почеток знаев дека ова тема ќе се злоупотреби за да се пројави верска и етничка омраза..

:facepalm:
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.272
Поени од реакции
11.820
Evi vi mislene na musliman sto mu se polne dusata koga se ubivat nevini luge.....
Samo da znaes secen koga ke dojde do tocka na vrienje situacijava, a koko sto ste trgnale toa ke bide za brzo, i koga ke se otvorat peckite za topol precek na seceni kozoebaci e togas nanikoj nema da mu bide zal za vas....reciprocno...
A slobodata na govor nema da ja specat nikakvi kozoebaci....
Имаше доста твитераши кои го подржаа денешниот напад.
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
После сето ова фаќање и мачење цел живот овие двајца а и сите таквите како нив.

Жалничиот полицаец молеше за помош а тој ладнокрвно му пресуди во глава жалосно за фамилијата се надевам немад а го погледнат тоа видео неговите деца доколку ги има... страшно во секој поглед.
 
Член од
13 декември 2011
Мислења
504
Поени од реакции
816
Зошто ја бев најгласен за тоа дека религијата како религија не е лоша, туку лоша е нејзината злоупотреба, лошо пробуваш да ги извртиш моите зборови. Ин е да размислуваш, а не да мудруваш ;)
Никаде не реков дека радикалноста е добра работа и никогаш нема ни да го кажам тоа. Како што сме сите сложни дека има радикален ислам кој треба да се искорени, постои исто и радикално христијанство кое исто треба да се искорени. Само зошто ја сум христијанин нема едниве да ги разликувам од другите.
Исто кажав дека никого нема да го глеам како непријател само зошто е муслиман и и на тоа уште стојам. Постојат муслимани што убиваат невини под изговор дека демек ја следеле религијата, ама постојат и муслимани што ги бранат христијаните. Никогаш овие вторите нема да ги ставам во ист кош со првите.
Ако за тебе коренот на се лошо во светов е религијата, а не злоупотребата, тогаш супер за тебе.
Прво, ова не се однесуваше на тебе, туку на гласните прогресивци низ светот.
А второ, религијата како религија Е лоша, затоа и може да биде злоупотребена.
Трето, исламот како што веќе напоменав, е помалку религија, повеќе политичка доктрина, од проста причина што во останатите религии можеш да веруваш, ама и не мораш. Твој е изборот, а казната ќе те стаса горе на другиот свет.
Во исламот казната може да те стаса овде и сега, и тоа е една МНОГУ битна разлика во споредба со останатите религии, со што го става исламот во многу помоќна и опасна позиција.
Четврто, радикален ислам = ислам. Тие не прават ништо што не е пропишано и дозволено во нивната света книга и останатите скрипти. Немој да мислиш дека ако тој муслиман не посегнал по туѓ живот, не го оправдува неговото одземање. А најпосле, од тоа „а бе не се сите исти, не ги ставајте сите во исто кош, не го критикувајте исламот“ губат најмногу оние претежно Арапи, но и останати луѓе кои се нашле во муслимански заедници, а едноставно не сакаат да го водат тој начин на живот. Се додека не го критикуваме исламот атеисти, христијани, будисти, феминистки, либералци секојдневно ќе бидат убивани на најгнасни начини.
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Илјадници луѓе вечерва излегоа на улиците на Париз и други градови во Франција во знак на почит на жртвите на масакрот кој се случи во сатиричниот магазин „Шарли Ебдо“.







 
?

..........

Гостин
Сите се сложуваме дека радикалниот ислам е лошо, дека треба да се искорени, дека е најголема закана.
Е сеа со тоа што ради радикалниот ислам сите муслимани ги ставаме во ист кош и ете читам мислења „муслиманите треба да се искоренат“, нема да не направи нас радикални христијани ?
И после ете муслиманите ќе зборат еве има радикални христијани кои сакаат да не убијат сите нас, и според нив христијанството ќе биде тоа што ќе треба да се искорени и се така у круг ќе идеме дур не се испотепаме сите...
Abe bojan, drugite muslami koi ne go delat nivnoto mislenje trba da distamcirat od ovie i javno da gi osudat da gi proterat i da prevzemat nesto, nie li treba da im gi procistime djamiite od radikalci? A i da resime da go pravime toa ke se krenat protiv nas site muslimani sploteni kako eden. Isto kako koga gi branea ubijcite, ne poznavam ni eden muslan sto ne gi podrza, a poznavam mnogumima, nekoi od niv gi znam poveke od deset godini. Ako znaes ti nekoj takov kazi bas ke bidam iznenaden...
 
M

mordekaj

Гостин
А што предлагаш ти како политички и воен експерт да им објавиме војна на сите муслимани во Македонија и да има разрешница за 2001 ва ???

А иначе уште од почеток знаев дека ова тема ќе се злоупотреби за да се пројави верска и етничка омраза..

:facepalm:
Од каде па ти го поврза вие моабет од денеска шо се случи у Франција со муслиманите у Македонија и 2001? :tapp:
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241

во живо од плоштадот каде народот е собран
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Добро другари, ме убедивте...
Еве заминав ја надвор да ништам муслимани.
Поздрав.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: oon

Kajgana Shop

На врв Bottom