Терористички Напад во Париз, најмалку 12 загинати

Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Кое будење на Европа? Европа е во 1001-на ноќ.
Прв симптом барањето на Германија да се испитаат резервите Германско злато кои се чуваат во Њу Јорк.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.046
Поени од реакции
15.014
Мене многу ми е гајле некој дали е некој муслиман или христијанин, туку гледам дали е Европеец, Словен, бел човек близок до мене антрополошки и генетски. Се друго ми е лажна класификација и глупост.

Каква поврзаност имам јас со црнец, мулато и местизо христијанин, а да не зборувам за Корејци и Јапонци католици, Ерменци, Албанци православни ? Што е тоа што мене ме поврзува со нив, па јас да се солидализирам со нив во име “ христијански браќа“?
Ако црнецот е роден во Европа дали тогаш е африканец?
Прво си човек, после си Марсовец и припадник на месечевата религија.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.035
Поени од реакции
80.883
Мене многу ми е гајле некој дали е некој муслиман или христијанин, туку гледам дали е Европеец, Словен, бел човек близок до мене антрополошки и генетски. Се друго ми е лажна класификација и глупост.

Каква поврзаност имам јас со црнец, мулато и местизо христијанин, а да не зборувам за Корејци и Јапонци католици, Ерменци, Албанци православни ? Што е тоа што мене ме поврзува со нив, па јас да се солидализирам со нив во име “ христијански браќа“?
Мене ме боли кур, ти у што веруваш и кои се твоите расни преференци. А би ме интересирало, стварно, на некоја таква тема.

Тука пред нас имаме уште едно, кој знае кое по ред, грозоморие, предизвикано од верски побуди. И такви има секој ебан ден, на оваа планета. И 98% од нив се предизвикани од верски побуди на исклучиво ЕДНА религија.[DOUBLEPOST=1420658503][/DOUBLEPOST]
Не дека го правдам овој грозоморен терористички чин, ама ги знаеш што будали се бе, остај ги не ги чепкај. Слобода на говор? Ја знаеш ситуацијата, постави граници.
Религијата е сфатена многу лошо и поради ова треба да се искорени или промени а цртањето на пенисоиден Мухамед не е најдобар начин за справување.

incorrect.
Наивно.
(благо кажано)
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Така е. Нема заебанција со христијанскиот екстремизам.

Па да ги видиме на дело сите негови црни дела, направени од христијански екстремистички побуди, еве во минативе две децении. Тоа ти постирај го.
А јас ќе ги постирам сите такви дела, во истиов период, направени од муслимански екстремистички побуди.

Верувам дека ќе бидат слични по квантитет и квалитет, иначе ти не би споменувал и израмнувал нешто што би било ирелевантно, нели?
И го кратиш делот од моето мислење каде го спомнувам исламот како најопасен од сите религии.

Исламот и арапскиот свет страдаат од тежок комплекс на инфериорност и тоа е главна побуда за нивниот фундаментализам.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
52
Поени од реакции
68
Не треси глупости.
Сите тоталитарни и авторитативни религии кои охрабруваат верба пред резон се опасни. А Исламот како најтоталитарна религија е најопасна од сите нив.
И убиства се проповедани во скоро сите религии, дали преку геноциди, каменувања, разно-разни смртни казни итн итн.

А ако мислиш дека во поново време христијанството е нешто многу поарно, само да знаеш дека во 30-тите години на прошлиот век римскиот католицизам беше сојузник на нацистите и охрабруваше анти-семитизам.
Хартија и реалност се сосема спротивна работа. Секоја религија е адаптирана спрема менталитетот и генетиката на некој народ. Иако црнците, белците и хиспанците во Америка практикуваат христијанство сепак помеѓу нив постои огромна културолошка, расна и ментална разлика.

Сите религии се адаптирани според природните закони. Зошто комунизмот и анархизмот никогаш нема да функционираат? Затоа што тоа е само хартија со фиктивни идеи далеку од здравиот разум, па затоа сите таканаречени комунистички земји се адаптираа во социјал националистички држави.
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
@Hattab1 @Omer el Faruk ^^
Објаснете им тука дека овие не се муслимани, овие се секташи, вистински муслимани не би го направиле ова... :)
На моб сум и не можам детално да разгледам што се случило,однапред жалам ако имало невини жртви.
но ако се убиени само карикатуристите кои објавуваа карикатури со ликот на Мухаммед, с.а.в.с, да ти кажам најискрено срцето ми е како куќа големо и смирено, полно со радост и задоволство.
Толку.
:)
 
D

Daedalus

Гостин
И го кратиш делот од моето мислење каде го спомнувам исламот како најопасен од сите религии.

Исламот и арапскиот свет страдаат од тежок комплекс на инфериорност и тоа е главна побуда за нивниот фундаментализам.
Ја верувам дека проблемот е во скриптата која ја следат повеќе неголи дека е резултат на некои потсвесни потиснати емоции кои се манифестираат на глобално ниво.
На моб сум и не можам детално да разгледам што се случило,однапред жалам ако имало невини жртви.
но ако се убиени само карикатуристите кои објавуваа карикатури со ликот на Мухаммед, с.а.в.с, да ти кажам најискрено срцето ми е како куќа големо и смирено, полно со радост и задоволство.
Толку.
:)
Така така, тоа го барав ко одговор. Фала ти. :D
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Сите се сложуваме дека радикалниот ислам е лошо, дека треба да се искорени, дека е најголема закана.
Е сеа со тоа што ради радикалниот ислам сите муслимани ги ставаме во ист кош и ете читам мислења „муслиманите треба да се искоренат“, нема да не направи нас радикални христијани ?
И после ете муслиманите ќе зборат еве има радикални христијани кои сакаат да не убијат сите нас, и според нив христијанството ќе биде тоа што ќе треба да се искорени и се така у круг ќе идеме дур не се испотепаме сите...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.035
Поени од реакции
80.883
На моб сум и не можам детално да разгледам што се случило,однапред жалам ако имало невини жртви.
но ако се убиени само карикатуристите кои објавуваа карикатури со ликот на Мухаммед, с.а.в.с, да ти кажам најискрено срцето ми е како куќа големо и смирено, полно со радост и задоволство.
Толку.
:)
Хатаб е прилично смирен и почитуван член на Кајгана, кој дава одговори во темата Прашања за Исламот. Он никад не навредувал никого и не се расправал на форумов. Многумина го сметаат за толерантен и пристоен.
(и ова не е сарказам)

фала ти за овој одговор.

а вие сами извлечете заклучок
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
52
Поени од реакции
68
Ако црнецот е роден во Европа дали тогаш е африканец?
Прво си човек, после си Марсовец и припадник на месечевата религија.
Тоа што е роден во Европа нема да го направи ниту белец, ниту ќе има европски вредности, ниту ќе е продуктивен, туку секоја држава која има 10-15% негроидна крв во својата популација е осудена на пропаст, а да не зборуваме да има повеќе од 20%. Имаш такви милион примери низ Северна и Јужна Америка.

Секоја заедница или наречи ја раса кога ќе се намножи доволно во некое општество ќе си развие своја друштвена динамика карактеристична за нив. Општеството е расен конструкт колку сакале некои да признаат или не.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Ја верувам дека проблемот е во скриптата која ја следат повеќе неголи дека е резултат на некои потсвесни потиснати емоции кои се манифестираат на глобално ниво.

Така така, тоа го барав ко одговор. Фала ти. :D
Скриптата не е мотивот, скриптата е алатката со која што тераат наивни, испрани мозоци да убиваат и гинат.
Арапите сонуваат за враќање на златните денови на Исламот затоа што не смеат да прднат без туѓа дозвола.
SE CUDAM VO KAKOV SVET ZIVEEME CEL SVET SE KRENA NA NOZE!
A KAJ BEA KOGA IZRAELSKATA ARMIJA UBIVASE NEVINI DECA ZENI STARCI NIZ PALESTINA?!
A OVIE KAKO STO DOZNAV BILE TIE STO PROVOCIRALE SO KARIKATURI NA PROROKOT MUHAMMED I POKRAJ ZAKANITE.
А ти критикуваш генерално убивање на луѓе или само кога се муслимани?
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.924
Поени од реакции
11.534
SE CUDAM VO KAKOV SVET ZIVEEME CEL SVET SE KRENA NA NOZE!
A KAJ BEA KOGA IZRAELSKATA ARMIJA UBIVASE NEVINI DECA ZENI STARCI NIZ PALESTINA?!
A OVIE KAKO STO DOZNAV BILE TIE STO PROVOCIRALE SO KARIKATURI NA PROROKOT MUHAMMED I POKRAJ ZAKANITE.
И што ако објавувале карикатури? Тоа го оправдува одземањето на човечки живот? Напрај му и ти карикатура од нешто. Ако е христијанин, напрај му карикатура од Исус, што ти ја знам, вербални дуели, суптилно навреди го.
И да, тука луѓе реагираа и кога Израелците убиваа све живо и диво во Палестина. Не се нешто многу многу поарни и они.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.035
Поени од реакции
80.883
Ако за објавување карикатура казната е смрт, тогаш се прашувам, што ли направиле ирачките и сиријските Христијани, за денес, во рок од само две години, едноставно да ги нема, преку начини со кои би биле посрамени дури и членовите на единицата 371.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.528
Поени од реакции
33.722
Слобода на говор? Ја знаеш ситуацијата, постави граници.
Ova mu ide, bidi extremen, no umereno.

На моб сум и не можам детално да разгледам што се случило,однапред жалам ако имало невини жртви.
но ако се убиени само карикатуристите кои објавуваа карикатури со ликот на Мухаммед, с.а.в.с, да ти кажам најискрено срцето ми е како куќа големо и смирено, полно со радост и задоволство.
Толку.
:)
Luge koi im se uskrateni delumno mnogu nervni zavrsetoci, mora da naogaat zadovolstvo vo drugi stvari. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom