Теорија на Шуплива VS Рамна Земја

Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Зурла, да ги тргнеме сите глупости на страна... да изиграме една асоцијација?!
На што те асоцираат зборовите: нафта, Арапи, Мерцедеси?!

За конечен одговор ја имаш и колоната: долари, миљарди, Fly Emirates, ѓоамити туризам у Дубаи, и уште пет миљарди истурени насред пустиња.

Не се мачи со вакви мапи може стробизам да развиеш ;)
 
Член од
19 март 2012
Мислења
383
Поени од реакции
210
Хелиоцентричен модел објаснува рамна земја
Автоматски споено мислење:


Па летовите над рамна земја се пологични отколку на глобус
"Flat Earth proof flight from Australia to South Africa — SteemKR" https://steemkr.com/flat-earth/@ronsheckelson/flat-earth-proof-flight-paths-south-africa-to-south-america
Прегледај го приврзокот 307938
Автоматски споено мислење:

Авиокомпании и мапа на рамна земја
На сликата што постирав летовите зошто не се во права линија ?
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.554
Поени од реакции
9.116
На сликата што постирав летовите зошто не се во права линија ?
На рамна земја се во права линија... Провери на глобус како би изгледале летовите север-југ и обратно...Сигурен сум од лично искуство дека патничките авиони на своите летови не прават пируети и егзибиции додека летаат...
Автоматски споено мислење:

На сликата што постирав летовите зошто не се во права линија ?
Да бе полукруг ќе прават :pos:
 
Член од
19 март 2012
Мислења
383
Поени од реакции
210
На рамна земја се во права линија... Провери на глобус како би изгледале летовите север-југ и обратно...Сигурен сум од лично искуство дека патничките авиони на своите летови не прават пируети и егзибиции додека летаат...
Автоматски споено мислење:


Да бе полукруг ќе прават :pos:
Полукруг прават доколку земјата е рамна пошто баш така летаат. Испаѓа да летаат скоро дупло подолго
Автоматски споено мислење:

Според тебе овие летаат дупло подолго и цело време у кривина со цел да прекријат оти земјата е рамна ?
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.554
Поени од реакции
9.116
Според тебе овие летаат дупло подолго и цело време у кривина со цел да прекријат оти земјата е рамна ?
Другар криво ми е што не размислуваш... Значи смешно е ако летаат авионите над рамна стационарна земја а не е смешно ако летаат над земја во вид на топка која се врти 1700км/ч и шиба со уште поголема брзина низ "бесконечниот универзум" ? Значи реално авионите по ново летаат по скратена дестинација... Нема шанси летот да биде така како што е прикажан кај тебе на слика. 90 проценти од летовите да ги анализираш на глобус немаат никаква смисла... Како на сликата што ти ја пратив за летот од Јоханесбург до Перт...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Другар криво ми е што не размислуваш... Значи смешно е ако летаат авионите над рамна стационарна земја а не е смешно ако летаат над земја во вид на топка која се врти 1700км/ч и шиба со уште поголема брзина низ "бесконечниот универзум" ? Значи реално авионите по ново летаат по скратена дестинација... Нема шанси летот да биде така како што е прикажан кај тебе на слика. 90 проценти од летовите да ги анализираш на глобус немаат никаква смисла... Како на сликата што ти ја пратив за летот од Јоханесбург до Перт...
Оди наспиј се, утре кога ќе станеш почни со основи на геометрија, па догодина со основи на функции, па за 3-4 со тригонометрија, па здравје за некоја година ќе ти објасниме сферна тригонометрија.
 
Член од
19 март 2012
Мислења
383
Поени од реакции
210
Така летаат пошто земјата е сферична и има смисла така да летаат. Да беше рамна ќе летаа право
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.336
Поени од реакции
57.931
Кај ги наоѓате овие срања? :pos:
1000 видеа ни постираше, јас едно и одма бегаш од одговор. Не бегај со исмејување, изјасни се за видеото после 5.15 каде го објаснува движењето на сонцето и убаво покажува дека ако е горе цело време, ќе се гледа од секаде и во секое време.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.753
Поени од реакции
7.940
1000 видеа ни постираше, јас едно и одма бегаш од одговор. Не бегај со исмејување, изјасни се за видеото после 5.15 каде го објаснува движењето на сонцето и убаво покажува дека ако е горе цело време, ќе се гледа од секаде и во секое време.
Сонцето кое има ист аголен дијаметар, односно привидна големина, од изгревање преку зенит до заоѓање, и кој е непроменлив без разлика на должината на денот, и без разлика на позицијата на набљудувачот, во изопачената перспектива на шупелката, пардон зурлата, треба напросто наеднаш да го снема во точката на исчезнување пола саат после заоѓање. И исто така, треба одеднаш да се појави од перспективата пред изгрeвање во полн дијаметар кој ќе остане непроменлив во текот на целиот ден.

1632549282531.png

1632549421103.png
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.554
Поени од реакции
9.116
1000 видеа ни постираше, јас едно и одма бегаш од одговор. Не бегај со исмејување, изјасни се за видеото после 5.15 каде го објаснува движењето на сонцето и убаво покажува дека ако е горе цело време, ќе се гледа од секаде и во секое време.
Не можеш да гледаш бесконечно далеку и не е мала земјата... Сонцето е мало и локално и ја носи со себе светлината... Да не се повторувам. Напротив според ХЕЛИОцентризмот на сонцето оддалечено 95 МИЛИОНИ КМ. (КОЈ ГО ИЗМЕРИЛ ТОА И НА КОЈ НАЧИН?) зраците му паѓале паралелно... Треба да си ментално заостанат ако надвор гледаш паралелни зраци... IMG_20210925_102507.jpg
Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:

1000 видеа ни постираше, јас едно и одма бегаш од одговор. Не бегај со исмејување, изјасни се за видеото после 5.15 каде го објаснува движењето на сонцето и убаво покажува дека ако е горе цело време, ќе се гледа од секаде и во секое време.
Исто така колку пати е покажано со снимки од high altitude baloon или со дронови на околу 40км.висина дека сонцето се гледа... https://youtu.be/Y3vr_f3_SAg
Автоматски споено мислење:

1000 видеа ни постираше, јас едно и одма бегаш од одговор.
Постирај ми едно реално видео (real time) кај што сонцето шиба низ бесконечниот универзум додека земјата и планетите ротираат околу него :pos:
Автоматски споено мислење:

Sunset perspective

21 miles amateur balloon
 
Последно уредено:

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.336
Поени од реакции
57.931
Зурла, оди на Нетфликс, барај Countdown: Inspiration4 Mission to Space.

Тазе е, ќе научиш како стојат работите одблиску.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom