Тема за фудбалската декада (моменталната и следната)

Член од
28 март 2015
Мислења
4.177
Поени од реакции
7.974
Екипа на декадата: Реал Мадрид

Играч на декадата: Роналдо

Тимски успех на декадата: Реал

Индивидуален успех на декадата: Роналдо

Најголемо изненадување на декадата (тимски и индивидуално, сеедно): Лестер

Менаџер/тренер на декадата: Клоп

Репрезентација на декадата: Шпанија

Лига на декадата: Ла Лига

Најдобри 11 играчи на декадата (формација која сакате се додека е реална): Ноер - Лам - Киелени - Рамос - Марсело - Канте - Модриќ - Крос - Меси - Левандовски - Роналдо

Откритие на декадата: КантеНаредна декада:

Екипа - Ливерпул
Играч - Мане
Тренер - Клоп
Репрезентација - Белгија
Лига - ПЛ
Изненадување - Интер
Автоматски споено мислење:

Да не можам да одберам напаѓач на декадата од што ниеден така не се издвојува како прошлите декади. Левандовски пуца ама освен Бундес друго ништо не освоил, Кејн на тимски план никаков успех, Икарди исто, Суарез никад не би го ставил оти се шлепа покрај Меси, Ибра па што посебно направи во декадава.
Претходната декада ги имавме Анри, Руни, Дел Пиеро, Роналдо, Ето, Дрогба, Раул, Шевченко, Виља и уште еден куп што не ми текнува моментално.
 
Последно уредено:
Член од
21 април 2017
Мислења
118
Поени од реакции
432
Екипа на декадата: Реал Мадрид. Најмногу ради тие 3 ЛШ.

Играч на декадата: Да ме прашавте лани, ќе речев не знам тешко. Сеа, Лионел :)

Тимски успех на декадата: Трите ЛШ на Реал. Нешто незамисливо претходно.

Индивидуален успех на декадата: Искрено, Модрич и златната топка, колку и да е оспорувана. Првиот играч кој им се замеша на овие двајцава ванземаљци и им го зеде тронот, бар на една година :D

Најголемо изненадување на декадата (тимски и индивидуално, сеедно): Лестер, па празни места, па Монако (пред 3 години и титулата во Франција и полуфинале ЛШ), па празни места, па Португалија на Европското (никој не очекуваше, особено после катастрофалното издание во групи).. и можда Ајакс од лани :)

Менаџер/тренер на декадата: Зизу. Не за друго, туку каков Реал зеде од Бенитез а каков го напрај за 2 и пол сезони.

Репрезентација на декадата: Шпанија/ Франција

Лига на декадата: ПЛ. Без разлика шо беа за никаде во Европа во периодот помеѓу 2013-2018, сепак убедливо најатрактивна за пратење.

Најдобри 11 играчи на декадата (формација која сакате се додека е реална): Де Геа, Алвес, Рамос, Киелини, Марсело, Модрич,Јаја Туре, Бускетс, Меси, Роналдо и Агуеро/Левандовски/Бензема/Суарез (сеедно кој и да е ).

Откритие на декадата: Мојот човек Енди Робертсон :)

За наредна декада не би напишал премногу, зш не сум сигурен шо би можело и како би можело да испаднит. Едино екипа шо би доминирала можда би била некоја англиска (Ливерпул или Челзи), играч Килијан, а тренер Нагелсан или како и да се викат, осовено ако го лапнит некој голем клуб :)
 
Член од
21 јули 2018
Мислења
2.258
Поени од реакции
4.304
To easy
Екипа на декадата: Реал Мадрид
Играч на декадата: Меси
Тимски успех на декадата: Лестер титула во ПЛ
Индивидуален успех на декадата: Меси
Најголемо изненадување на декадата : Лестер титула во ПЛ
Менаџер на декадата: Пеп Гвардиола
Репрезентација на декадата: Шпанија
Лига на декадата: Шпанија
Најдобри 11 играчи на декадата
:..нема смисла ова
Откритие на декадата: Салах
Наредна декада: to easy..Јувентус ќе дроби во Италија,ПСЖ во Франција,Баерн во Германија.
 
Член од
15 ноември 2008
Мислења
5.080
Поени од реакции
8.358
Екипа на декадата: Реал Мадрид

Играч на декадата: Меси

Тимски успех на декадата: Реал Мадрид 3 ЛШ по ред, Манчестер Сити 108 бода во 2 сезони

Индивидуален успех на декадата: Меси со 91 гол во 2012

Најголемо изненадување на декадата (тимски и индивидуално, сеедно): Лестер

Менаџер/тренер на декадата: Пеп

Репрезентација на декадата: Шпанија

Лига на декадата: Ла Лига (од 18 финалиња во ЛШ и ЛЕ 11 пати победниците биле од Ла Лига)

Најдобри 11 играчи на декадата (формација која сакате се додека е реална): Ноер, Алвес, Рамос, Годин, Марсело; Бускетс, Иниеста, Модриќ; Меси, Левандовски, Роналдо

Откритие на декадата: Мбапе, Канте, Робертсон
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
2.583
Поени од реакции
5.097
Екипа на декадата: Барселона (7 титули во Ла Лига и две во ЛШ)

Играч на декадата: Лео Меси

Тимски успех на декадата: Трите back to back титули на Реал во ЛШ (може да спориме колку сакаме, ќе остане запаметено како историски подвиг)

Индивидуален успех на декадата: 91 гол на Меси во 2012 година

Најголемо изненадување на декадата: Титулата на Лестер

Менаџер/тренер на декадата: Пеп Гвардиола

Репрезентација на декадата: Шпанија (прва половина), Франција (втора половина)

Лига на декадата: Ла Лига (целосна доминација во европските купови скоро цела декада)

Најдобри 11 играчи на декадата: Буфон - Алвеш, Рамос, Киелини, Алба - Канте, Чави, Иниеста - Меси, Роналдо, Агуеро

Откритие на декадата: Мбапе, Канте, Ван Дијк, Де Брујне...
 
Член од
16 април 2014
Мислења
5.136
Поени од реакции
6.111
Екипа на декадата: Реал Мадрид

Играч на декадата: Роналдо/Меси

Тимски успех на декадата: Реал 4 ЛШ, Лестер ПЛ, Португалија ЕП.

Индивидуален успех на декадата: Меси 90+ голови, Роналдо годината кога искина во нокаут фаза.

Најголемо изненадување на декадата (тимски и индивидуално, сеедно): Лестер ПЛ, Салах годината кога корнеше.

Менаџер/тренер на декадата: Тешко прашање. Пеп ваљда, поради титулите. Иако ми иде да речам Клоп. Чуда прави.

Репрезентација на декадата: Шпанија според титулите, Германија за мене.

Лига на декадата: Шпанска без сомнение. Не знам со кој ум ПЛ пишувате. Фанатички ваљда.

Најдобри 11 играчи на декадата (формација која сакате се додека е реална): Тешко е ова. Од око: Нојер, Алвес, Рамос, Киелини, Марсело, Модрич, Иниеста, кој сакате овде, Меси, Роналдо, Левандовски. Шпицовиве се тие 200%. Вие што сте пишале други, појма немате :D

Откритие на декадата: Мбапе

За наредна декаде:
Не верувам дека 1-2 тима ќе доминираат толку многу како Реал и Барса во оваа. Позитивно гледам на богаташиве + Интер, Ливерпул. Не верувам дека ќе има некој помал клуб што ќе му гизамрси сметките на останативе( нешто налик на Атлетико).
Се надевам дека арамииве од Торино ќе ги фатат уште на почетокот од декадата, па рајат ќе гледаме фудбал до 2029та.
Играчи како Меси и Роналдо 200% нема да има. Ќе доминира Мбапе и можеби некој нов, ама сигурно нема да ги срушат бројките од овие двајца.
Репрезентација сигурно е Франција, а очекувам Бразил да НЕ освои ниту едно светско.
Очекувам и воведување на нови технологии и правила со кои што може да се посери фудбалот.
Ау, главното. Очекувам да се игра со помалце страст и чуства и да се замине скрос на бизнис. Театар за сиромашни, местенки еден тон. Скап филм :D
 

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
12.046
Поени од реакции
16.262
Екипа на декадата: Барселона

Играч на декадата: Меси

Тимски успех на декадата: титулата на Лестер 2016та

Индивидуален успех на декадата: Меси со 91 гол во 2012та, како и рекордната 6та златна топка од 2019та

Најголемо изненадување на декадата (тимски и индивидуално, сеедно): Португалија на ЕП 2016та

Менаџер/тренер на декадата: Пеп, па Клоп

Репрезентација на декадата: Ниедна. Сите се топло ладно.

Лига на декадата: хмм, нека биде Ла Лига

Најдобри 11 играчи на декадата (формација која сакате се додека е реална):
Буфон
Алвес - Рамос - Пиќе - Марсело
Иниеста - Бускетс - Модриќ
Меси
Кристијано - Левандовски

Во нападот се мислев за имиња како Ибрахимовиќ и Кејн, но мислам дека горе доле овие што ги избрав се најконстантните. Секако тешко е да избереш 11 играчи, а притоа да бидеш објективен.

Откритие на декадата: ///
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
21.192
Поени од реакции
55.639
Екипа на декадата: Интер

Играч на декадата: Скелото

Тимски успех на декадата: Милан на 10та позиција

Индивидуален успех на декадата: Томазо Роки во Интер

Најголемо изненадување на декадата (тимски и индивидуално, сеедно): Киево што испадна од Серија А

Менаџер/тренер на декадата: Спалети

Репрезентација на декадата: Италија, нарочито против дуелот со ШвеЦка

Лига на декадата: Lega Seria A TIM :kafence:

Најдобри 11 играчи на декадата (формација која сакате се додека е реална):

Сликовито


Откритие на декадата: Лече

И воедно: Во новава декада очекувам и слепа кокошка нешто да колвне, т.е. Интер и Милан да освојат некој трофеј :smirce:
 
Последно уредено:
Член од
30 мај 2019
Мислења
399
Поени од реакции
562
Од 2010 до 2019:

Екипа на декадата: Реал Мадрид и Германија

Играч на декадата: Роналдо? Најмногу поради придонесот негов за Португалија

Тимски успех на декадата: Хрватска на СП

Индивидуален успех на декадата: Роналдо и Меси??

Најголемо изненадување на декадата (тимски и индивидуално, сеедно): Македонија У21 на Европско како прва во група пред една Франција, Велс полуфинале на ЕП, Исланд на ЕП и СП, еве и Лестер

Менаџер/тренер на декадата: Клоп и Јоаким Лев

Репрезентација на декадата: Германија

Лига на декадата: Премиер Лига

Најдобри 11 играчи на декадата (формација која сакате се додека е реална): овде може три-четири тима да се состават..

Откритие на декадата: Несторовски?... се зезам.. Трент Арнолд (супер игра детево, везе), Садио Мане и Килијан Мбапе.. и Дибала до негде истоКои се вашите предвидувања за следната декада (може да се водите од истиот темплејт погоре)
- Македонија на ЕП/СП или двете
- Англија европски шампион
- Дибала со трансфер во Реал
- Роналдо да си оди од Јувентус во наредните година или две
- Нотингем Форест да се врати во Премиер Лига, евентуално??
- Поголеми немири и инциденти на фудбалски утакмици и веднаш по нив.
 
На врв Bottom