Телекинеза

Дали верувате во телекинеза_

  • Да

    Гласови: 157 72,7%
  • Не

    Гласови: 59 27,3%

  • Вкупно гласачи
    216

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.424
Поени од реакции
22.036
Да верувам во телекинеза . Навистина има некој луге што ја имаат таа моќ или способност да мрдаат предмети без физички контакт:toe:
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
не...не верувам во телекинеза уопште...иако е една од неколкуте “моќи“ кој секој би сакал да ги поседува...

п.с. :eek:ftopic:сите ставаат линкови од нетов...клипови од јутјуб и што ли не....не верувајте на интернетот...интернетот е најголемиот и најманипулативен медиум...

Abe ne se trikcinja. Ajde ako ima nekoj neka mi dade upatstva sto treba da napavam za da uspeam vo toa.
ако е вистина...ондак треба да си почнеш со медитација...во тоа верувам...доволно е 5-10 мин медитација дневно за да се прочисти умот...тоа е 5-10 мин во статусот медитирање, а треба саати за да се “влезе“ во него...
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
1.543
Поени од реакции
42
Телекинезата не е мит. Има луѓе кои навистина го прават тоа. Лично јас бев сведок кога бев на одмор во Турција. Соседот мој ги мрдаше предметите со телекинеза. Го прашав како го прави тоа и ми одговори: „Медитирам 5 часа на ден за да можам да мрдам предмети 1 час“ Потоа ми кажа дека за да мрда некој предмет се фокусира на него 5 мин. и потоа со силата на мозокот го мрда во насока по желба. Исто така ми кажа дека може да прави и „пси топки“ но било опасно.
Интересно :)
Имам слушнато доста работи за телекиназата,и мислам дека стварно некои луѓе можат да го прават тоа.Само потребна е голема концентрација.
 
Член од
11 ноември 2008
Мислења
47
Поени од реакции
2
И јас вервам.. отсекогаш ме интересирала та работа :vozbud:
 

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
Телекинезата е индивидуална способност на личноста да поместува материјални нешта без да ги допира,најчесто со поглед,фокусирајќи се врз дадениот предмет.

Се смета дека некој центар во мозокот,кој според некои е сместен во десната хемисфера на мозокот,е далеку поразвиен одошто нормалното и истиот тој центар е одговорен за повеќето парапсихолошки појави.

Многумина ги помешуваат појавите телекинеза и телепатија,иако се сосема различни појави и и двете се реални,т.е. не се засновани на претпоставки и хипотези,ами навистина се јавуваат како феномени.

Најинтересното е што телепатијата се манифестира претежно кај еднојајчени близнаци.
 

Alien_sr

Ultimate Survivor!
Член од
14 мај 2007
Мислења
2.971
Поени од реакции
143
Верувам во тоа. Понекогаш и јас мислам оти можам да помрднувам предмети и имам пробувано над 5-6 пати, се сконцентрирав ама на крајот НИШТО :(
 

Little Lady

Born To Be Wild
Член од
28 октомври 2008
Мислења
339
Поени од реакции
8
Верувам во тоа. Понекогаш и јас мислам оти можам да помрднувам предмети и имам пробувано над 5-6 пати, се сконцентрирав ама на крајот НИШТО :(
епа не е доволна само вербата...ако беше така лесно сите ќе се расфрлавме со предмети
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
170
Поени од реакции
20
neo wmaster,може со телекинеза може итекако.Незнам дали се сеќаваш еднаш мислам на Илузионист пишував како мојот тренер по Јога од непосредна далечина како го изгасна пламенот на свеќата...се сеќаваш?

Поздрав до тебе и се слушаме:helou:
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
14
Поени од реакции
3
telekineza a?
ako ne vervas vo telekineza dali vervas vo umot?
dali si go videl umot?:vozbud:
kolku smesni luge postojat. prvo obrazovajtese pa posle kazvajte deka ne postoi.
a smesni mi se i onie energija, ne energija, mozis mrdas, telekineza, hipnoza za niv se e energija so si ja zamisluvat kako nekoj oblak so e zelen i seta naokolu ti samo treba da go soberis "vo najlon i da go otpustis kaj so treba" :) hahahaha bogami taka se objasnuva inace kako bi go objasnale drugarcinjata so se zanimavat so energii i meditacija?
Hipnoza, telekineza, meditacija, astralna proekcija, astralno pativanje, gi izucvam od ko imav 11god a sea sum 24god i vervajte ako sakate ali mnogu raboti mi uspeale. Ama ne se slozvam so ovie so nemaat nikakvo naucno objasnuvanje za ovie raboti. Prvo vi treba biologija, pa vi treba poznavanje od elektronika pa na kraj vi treba bagi poznavanje na psihologija e zimi se nemam namera da objasnuvam tuka so se sum naucil za ovie raboti vo ovie 13 godini od ko slusnav za paranormalnoto i parapsihologija. Voedno ima literatura za ovie raboti vo site gradski biblioteki niz MK ako mislite deka internetot lazi.
Internetot ne e dezinformacija, naprotiv internetot e besplatna baza na informacii koi gi koristat lugeto koi barem kako sto kazavte prethodno go koristat toj 2% od mozokot a ostanatite koi ne go koristat ni toj 2% ne mozat da svatat kolku mozat da naucat od internetot.
Mnogu luge imat grsni svakanja za vakvite raboti zatoa gi sovetuvam tie so ja pocnaa ovaa tema da ne zboruvaat javno na forumi za ovie raboti oti se gleda kolku na mnozinstvoto ni e razvien mozokot za da gi prifatime.
Inace tie so baraat instrukcii kako da pocnat so ovie raboti prvo neka se informiraat deka vo skoro site pogolemi gradovi vo MK se odrzuvaat besplatni predavanja od oblasta na bioenergija i moznostite na coveckoto telo za lecenje kako i za meditacija. I jas imam odeno na tie predavanja do 9to nivo. Koj se interesira ke nauci jas sum tuka samo za da ve ubedam deka se so go sakate dovolno mnogu ke go dobiete bez razlika kolku vi izgleda nevozmozno.
Pozz do site.
 
B

BELIEVE ME

Гостин
Јас верувам во телекинеза.Тоа е можно само при голема концентранција поточно кога умот ке дојде во транс- ке се најде помегу двата света т.е мислите да се претворат во електро магнетни бранови. И кога ке се насочи кон некое тело тоа го менува електро магнетното поле на телото. т.е јузниот магнетен пол ке се ја смени полозбата и наместо него ке дојде северниот магнетен пол. и бидејки два пола се одбиваат тоа ке поцне да лебди. и така ке моземе да ги поместуваме предметите. Везбајте медитација и имајте ентузијазам т.е позитивни мисли дека мозете да го сторите тоа. НАправете си слика дека ги поместувате предметите и обидувајте се додека не успеете.
sorry за печатните грешки
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Телекинеза не ми успеала ни во сон. Само левитација и телепортирање сум успеал да направам, но во сон :) Значи на астралното тело.
Ако воопшто постои треба силна волја и вистински мотив за неа. Само тешко да ќе биде како во филмовите, може на некои поситни предмети...
 
Член од
22 март 2009
Мислења
11
Поени од реакции
2
Тelekineza e pojava pri koja mozeme da dvizime predmeti bez fizicki da gi dopreme (so silata na umot). Cudna rabota ama ima nekoi koi ja imaat taa mok ili samo eftini trikcinja pravat.

Ајде објаснете нешто повеке за техниката Телекинеза.
da,nekoi luge ja imaat taa darba ili sposobnost(kako sakate narecete ja) na primer,tie mozat da iskrivat lazica so pogled...:twisted::costumed2
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.795
Освен на филм читање на мисли и телекинеза во моето скромно животно искуство ниту сум видел ниту доживеал :toe:.
 
B

BELIEVE ME

Гостин
Тоа сто го велис некои луге можат да искриват лазиц или што било од прибори за јаденње можеш и ти да го направис. Еве го линкот каде може да контактирате со lina американски познат астролог http://www.aboutastro.com/cgi-bin/reghoros.cgi?r=plph39-rc&a=2008-05-22&gclid=CLnj2fGur5sCFQoUzAodJQPt0Q и овј линк каде мозе да посетите некои други надреални нешта http://unsolvedmysteries.com

Поздрав и have a nice day
 

Neporazen

Time Lord
Член од
25 јануари 2009
Мислења
545
Поени од реакции
22
hehehe ako mislite deka toa iskrivuvajneto e telekineza. Alal da vi e. e sega mozi i jas da sum na vase mesto ke veruvam ama ne sum na vase mesto i imam videno kako se pravi toa so izvitkuvajne na lazicata. Ne sakam da otkrivam no vi kazuvam deka toa e cist trik, iluzija. Nema nikakva telekineza.

PS:sakate veruvale sakate ne. Zasto imam iskustvo so trikovi, i magii mozete da gi recete. A so eden zbor iluzija.
Telekineza ne postoi:smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom