Театар

Член од
2 декември 2005
Мислења
10
Поени од реакции
0
Ne e golem brojot na studenti koi go posetuvaat teatarot...kako i onie od po starata garda.Steta sto tuka kaj nas teatarot se uste stoi na stakleni noze koi sekoj moment mozat da se srusat.Neznam kako da ve nateram da gledate teatar no veruvajte nema po dobro cuvstvo da gledas kako nekoj sjae na scenata ...steta sto ne mozete da doznaete kolku e ubavo da se bide na scenata ...da se oseti nekoj zivot koj iako za nas ne e erealen sepak stanuva.

Od ponedelnik pa natamu ke bidete izvesteni koi se pretstavi koga igraat ..taka da ako sakate mozete da posetite nekoi od niv.
So naj prijatnoto drustvo vi posakuvam da go pominete ovaj priaten nedelen soncev den.
 
Член од
30 април 2005
Мислења
361
Поени од реакции
21
Навистина, ретко кој денес го посетува театарот. Штета. Чувството е единствено кога ги гледате актерите на сцената пред себе како се обидуваат да ве внесат во еден друг свет. Во театарот нема повторени, забавени, корегирани снимки. Се е тука, така како што е. И дури и ако нешто се погреши, вештината за импровизација на актерите ја спасува ситуацијата.
 

ShEkicKs

Special K
Член од
4 ноември 2005
Мислења
153
Поени од реакции
2
Во денешно време ако одиш на театар ќе те напраат ненормален, за повеќето `луѓе` тоа е нешто непотребно, несфатливо...но не се криви тие, туку нивниот недостиг на ентузијазам и дефицит на основно културно образование...сепак мислам дека луѓево почнаа да се враќаат во театрите и да ги полнат салите...затоа што ако направам соредба на ситуацијата пред две-три години кога картите за театар беа по 50денари а салите беа полупразни, и сега кога цените се за бајаги повисоки а театарот е исполнет до последно место...
 

ShEkicKs

Special K
Член од
4 ноември 2005
Мислења
153
Поени од реакции
2
еве ја програмата на Драмски Театар..ги имам гледано сите освен Жив Човек и Купидона..Нема да зажалите ако отидете на било која престава...


Драмски Театар - програма

ДЕКЕМВРИ 01.12 четврток - 20:00 Жив Чоек
02.12 петок - 20:00 Дон Жуан
03.12 сабота - 20:00 Поручникот од Инишмор
06.12 вторник - 20:00 Диво Месо
07.12 среда - 20:00 Хамлет од Долно Гаштани
08.12 четврток - 20:00 Поблиску
09.12 петок - 20:00 Дон Жуан
10.12 сабота - 20:00 Поручникот од Инишмор
13.12 вторник - 20:00 Поручникот од Инишмор
14.12 среда - 20:00 Хамлет од Долно Гаштани
15.12 четврток - 20:00 Дон Жуан
16.12 петок - 20:00 Поручникот од Инишмор
24.12 сабота - 20:00 Купидона - премиера
27.12 вторник - 20:00 Купидона
28.12 среда - 20:00 Купидона За да добиете карта со попуст, која изнесува :

100 ден. - за ученици
120 дена. - за работни организации
150 ден. - за претставата Дон Жуан
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.639
Поени од реакции
19
kupidona uste se sprema. Ednas na 2 nedeli obavezno odam vo teatar. Postuvam takva umetnost. Plus ednas mesecno i od skolo ne teraat da odime.

Vi gi preporacuvam: Porucnikot od inismor i divo meso.

Teatar centar ima nekoj interensi ko Hamlet vo tranzicija, bure barut, mme, zeni vo narodnoto sobranie, gospoda glembaevi......
 
Член од
2 декември 2005
Мислења
10
Поени од реакции
0
Dimitarc напиша:
kupidona uste se sprema. Ednas na 2 nedeli obavezno odam vo teatar. Postuvam takva umetnost. Plus ednas mesecno i od skolo ne teraat da odime.

Vi gi preporacuvam: Porucnikot od inismor i divo meso.

Teatar centar ima nekoj interensi ko Hamlet vo tranzicija, bure barut, mme, zeni vo narodnoto sobranie, gospoda glembaevi......
Porucnikot ok inismor e napisana e rezirana od strana na asistentka na FDU na Kiril Ristoski i voedno reziserka na pretstavata
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.639
Поени од реакции
19
Porucnikot ok inismor во оригинал се вика The Lieutenant of Inishmore и е напишана од Martin McDonagh а режирана од Wilson Milam

Така да асистентката на фду може само да превела и малце да се потрудила околу режијата......
 
Член од
2 декември 2005
Мислења
10
Поени од реакции
0
na fakultetot za dramski umetnosti se sprema proekt od strana na avstriska reziserka vo koi se vkluceni i stidentite od FDU...taka da mozna e prosetka do avstralija
 
Член од
2 декември 2005
Мислења
10
Поени од реакции
0
katedrata od klasata na Kiril Rostoski na 21 dekemvri oficijalno ke go otvoti dramskoto radio vo MTV...sekoja cest za tie sto ja prezentiraja prvata radio drama /Aleksandar Todeski Filip Mircevski Filip Trajkovic i ....taka nataka pozdrav do site sto sakaat teatar
 

mUv@ ThE DoGg

oLd ScHoOl PerSoN
Член од
29 септември 2005
Мислења
363
Поени од реакции
5
Еве вака пошто видов дека постои темава ме интересира размуслувањето на сите, и пробајте да ги одговорите прашањата најискрено. Дали некој има слушнато за ИВАН ПОПОВСКИ - човекот кој пред една недела во Бољшои Театар во Москва ја постави војна и мир каде за да земеш карта се чека по 2-3- месеци а таму нашиов човек ја постави ВОЈНА И МИР. 2. Дали знаете со какво признание се здоби нашиот Бајруш Мјаку - извонреден глумец, 3.Валентин Светозарев - кој несомнено е најдобриот македонски сценографвеќе една година работи во Санкт-Петерсбург, правеше претстава во бугарскиот режисер Александар Морфов. Ајде ме интресира вашиот коментар
 
Член од
9 ноември 2005
Мислења
170
Поени од реакции
3
Навистина не можам да сфатам како може некој кој има можност да не посети театар најмалку еднаш во неделата.Тоа е традиција која мора да се прифати.Многу ми е жал што живеам во град каде театарската култура е запоставена(Струга).Член бев на аматерска театарска група во Струга и се обидовме да ја заживееме таа традиција.Ја обработивме Кандид во земјата на чудата од Венко Андоновски и уште еден проект кој го работевме со физички театарСега имам многу малку време,а плус тоа и нема некои театарски случувања,а доколку би имало би ги посетувал сите.Тоа е многу убава работа.
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
Пред еден месец бев да ја гледам претставата "Буре Барут"!Сум се скинал од смеење!
Навистина вреди да се оди на театар!
 

Буковец

www.KETERING.com.mk
Член од
3 јули 2005
Мислења
996
Поени од реакции
15
Театарот е можеби најдобар начин да избегаш од реалноста и да поминеш прекрасно време. За жал, во Македонија е ретко посетен или посетуван од несоодветна публика, која морала таа вечер да оди на театар (мислам тука на политичари за да бидат видени ако е некоја премиера или ученици преку школо што одат а на 80% од нив не им се влегува таму).
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.401
Поени од реакции
5.953
Буковец напиша:
Театарот е можеби најдобар начин да избегаш од реалноста и да поминеш прекрасно време. За жал, во Македонија е ретко посетен или посетуван од несоодветна публика, која морала таа вечер да оди на театар (мислам тука на политичари за да бидат видени ако е некоја премиера или ученици преку школо што одат а на 80% од нив не им се влегува таму).
Се согласувам, а најлошо во сето тоа е дека некои од нив земаат карти без пари и се појавуваат таму за да тепаат време а луѓето кои навистина одат со цел да погледнат нешто квалитетно ( иако ретки се тие ) плаќаат карта. Е нема правда. :)
 
J

Johnny Stulic

Гостин
немам појдено оддамна,а порано си одев ќе си поканев чупе и шансите се 99% да прифати:) .и оставаш впечаток на културен дечко и ќе се воздихнеш културно:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom