Тарот... лага или вистина?

rowling

Desperate Cranberrie
Член од
31 март 2007
Мислења
290
Поени од реакции
8
Во тарот картите... ахам, трици ми видоа. Non sense, it is for me...

*има и исклучоци де, ама кај ги нема. Ама 90% :jaj:
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Ima koj razbira tarot ima sarlatani ... cim Jung go proucuval toas ne moze da e bezveze
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Ги почитувам оние кои навистина знаат да гледаат на тарот карти или кои барем се трудат да научат...
Јас не знам да гледам, не ни сакам да научам...доволни ми е ако најдам "жртва" што се занимава со тие работи да ме прошета малку низ иднината :)))
Интересно ми е и привлечно btw :)
 

ReNaTa

-SHY- girl
Член од
1 декември 2007
Мислења
240
Поени од реакции
6
Дали некогаш ви ја предвиделе иднината на тарот карти???

Што мислите за нив?
Дали навистина можат да ја претскажат иднината и животот, суеверие или само имагинација и толкување на нашиот ум?

Јас имам тарот карти и си “глеам“ со нив. Сепак не можеш точно да кажеш дали нешто стварно ти се погодило или не, поради тоа што пораките се во завиена форма и дозволуват простор за слободно толкување, слично како пророштвата на јасновидците како Нострадамус.

Дали вие верувате???

Одлична страна за онлајн “читања“ е www.tarotgoddess.com
И полесно отколку сам да се мачиш :wink:

п.с. не ставив објаснение за тарот карти зошто милам дека сите веќе знаат што е тоа (а оние кои незнаат знаат за Гугл:wink: )
Да ми ја имат предвидено иднината со тарот карти...интересно е..

Верувам дека може да се претскаже иднината, но само ако се најдат во рацете на вистинскиот човек -како што кажаа погоре.

Нормално дека некои тоа го користат како "професија",а врска си немат од гледање-(баш и поради тие повеќето не веруваат во тоа), некои го користат од забава, а ретки се оние што вистински знаат да гледат.

Имам такви карти ама не ги користам зашто не ги разбирам(ми ги донесоа без упатство за користење:pos: а и на германски се) + не знам кај сум ги ставила:kesa:. Знам само дека покрај тоа што може да ја предвидат иднината (најгорните карти-според некој систем), кажуваат и за минатото(најдолниот ред карти), а тие што се во средината зборат за сегашноста.. така нешто беше ..
 
Член од
17 август 2008
Мислења
98
Поени од реакции
10
дали некој знае како да набави тарот карти баш сакам да усовршам некоја таква техника
 
Член од
25 ноември 2007
Мислења
464
Поени од реакции
19
Јас искрено мислам дека се живи глупости и дека на луѓето им ги крадат парите со вакви работи:tapp::tapp:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.959
Симптоматично е случајното поклопување на чакрите со сефиротите од Дрвото на Животот.
Исто така е симптоматично случајното поклопување на 22-те карти на Големата Аркана со 22-те патеки помеѓу сефиротите. Додека пак самите сефироти се аналогни на десетте бројки во Малата Аркана (секоја во своја "боја" ). Четирите "бои" пак оговараат на четирите кабалистички светови во кои се претставува Дрвото. Исто така и сликите имаат своја логична позиција на Дрвото, како и целите сетови од една боја кои се поврзуваат со одредени сефироти....

Ќе прекинам и нема да го дрвам повеќе, знам дека ова е малку апстрактно. Само сакав да го потенцирам значењето на таротот во западната езотерија, кое е нешто над обична дивинација.
А во врска со дивинацијата, во основа, тој е само медиум, алатка преку која претскажувачот се обидува да пушти во сообраќај информации и нешто ако може од нив да приграби (во зависност од умешноста).
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Tarot kartite se top4e. Edna6ka edna tetka mi gleda6e na tarot karti i jas ja pra6av dali nekoga6 ke umram i ona mi re4e da i jas mislam deka e vistina:vozbud:
ххаха...а јас еднаш ми гледаа на карти, и таа ми кажа дека секој ден ми се случуваат работи...:tapp:
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
Симптоматично е случајното поклопување на чакрите со сефиротите од Дрвото на Животот.
Исто така е симптоматично случајното поклопување на 22-те карти на Големата Аркана со 22-те патеки помеѓу сефиротите. Додека пак самите сефироти се аналогни на десетте бројки во Малата Аркана (секоја во своја "боја" ). Четирите "бои" пак оговараат на четирите кабалистички светови во кои се претставува Дрвото. Исто така и сликите имаат своја логична позиција на Дрвото, како и целите сетови од една боја кои се поврзуваат со одредени сефироти....

Ќе прекинам и нема да го дрвам повеќе, знам дека ова е малку апстрактно. Само сакав да го потенцирам значењето на таротот во западната езотерија, кое е нешто над обична дивинација.
А во врска со дивинацијата, во основа, тој е само медиум, алатка преку која претскажувачот се обидува да пушти во сообраќај информации и нешто ако може од нив да приграби (во зависност од умешноста).

Мислиш дека поклопувањето на чакрите со сефиротите е сосема случајно? :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.959
Па нагласив дека (наводно) случајното поклопување е симптоматично.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
:pos2::pos2::pos2:Не верувам, Ама има луѓе што сакаат да се сугестивни, па живеат со недоумицата дали можеби тоа што им го предвиделе ќе се оствари, чекајќи некои случки, демек однапред предодредени... Дури и кога би имала можност, не би сакала да ги знам идните доживувања. Што би било интересното? Грешките се исто така, составен дел од животот.:smir:
 
С

Сатори

Гостин
Нешто што влече корени пред вашите благородни умови воопшто да се појават во вид на скепса и рационално размислување е неверодостојно.
Звук за глувонеми.:pipi:

Суштината на тарот не лежи во предвидувањето на иднината, туку во нејзиното менување, ништо не е детерминирано, патеките секогаш можат да се менуваат, ситуацијата е онаа што се опишува.
But then again, what do I know.
Not a thing.
 
Член од
19 април 2007
Мислења
629
Поени од реакции
37
Ок сфакам некој дека претскажува од сонови, од граф можеби, у транс паѓаат па гледаат работи у иднина и незнамшто уште не...АЛИ! да глеаш у карти, и да му кажеш на чоекот дека мажот ке му се разболи, или дека со друга го вара..ште ви се моља:icon_lol:
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Еј ова ми е хоби. Супер е забавно. А и подобар сум од 99% посто од сите оние што за пари гледаат на карти.
 
Член од
12 јули 2008
Мислења
161
Поени од реакции
9
Еј ова ми е хоби. Супер е забавно. А и подобар сум од 99% посто од сите оние што за пари гледаат на карти.
Kako toa podobar, pa znaes li ti kakva slavna gledacka e Sabina od ATV, a vo eden period i glavnata Sitelova Tarot prorekuvacka. Tesko se dostignuva takvo nivo na prezentacija na okultno znaenje. Ako taa pripaga na toj 1% posto podobri gledacki od tebe, togas peki.:tv:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom