Таксистите во Скопје - непроценливо искуство

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Во такси се знае кој се вози.Се возт бизнисмени,криминалци.Не може баба ми со комшиките од пазар да се враќа со такси оти е поефтино од градски.Напјрај таксито да биди 50 денари километар,па да се вози тој што има пари.Е тогаш нема да има вакви селачки испади од патниците ниту пак од таксистите
 
Член од
13 ноември 2010
Мислења
242
Поени од реакции
57
Мене па никогаш не ми се погодило така, ниту некултурен, ниту стара и несредена кола, не па смрдено внатре. Општо 90 % од коливе шо ги гледам Скопје се стокмени, нови. И возачите се културни и пријатни. Башка то со попустот, ако не ти дает онака само закани се дека ќе ги пријавиш во централа и готово.
Најмногу ме нервира кога ќе ме прашаат по која улица да одат. Нели, таксист е и тој треба да знае каков е сообраќајот на таа улица во тој период од денот. И него не му се исплаќа да заглави во гужва пола сат а ни мене. Е сеа, пошо не сум од Скопје, често се дешава кога ќе ме прашаат по која улица да возат, и точно ќе им посочам ( а нормално акцентот ме издал дека не сум "домашна" ), обавезно се вози по другата ( онаа која има повеќе кружење и маткање. )
Али воглавном сум немала некое катастрофално искуство, шо знам.
Пред некое време во тие новите коли глушец начекав позади , не беше голем , ама сепак :)
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.966
Поени од реакции
12.496
Абе на секого му здосадува од едно те исто работно место 10-12 часа на ден, моторика секој ден.. Не сум видел возач на автобус да се однесува така, или на сметководител, банкар....
Возач на автобус? Па извини ама јас мислам дека возачите на автобуси се уште поисфрустрирани. Колку пати додека си се возел во автобус ти дошло да му речиш на возачот на не ги тестира кочниците на секои 5 секунди, или Мајстореее, компири не возиш? Возачот на автобус, ако не друго, има загарантирана плата. Таксистот, друже.... секој ден потажен од претходниот. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom