ТЕЛЕКАБЕЛ [мобилен оператор]

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.551
Поени од реакции
931
Како тоа голем интернет провајдер, кога неможат факинг Македонија цела да ја покријат, они можат да бидат само "сакам да бидам голем интернет провајдер"
Во право си.
Еве позади зграда кај мене, им стојат оптичките црева со кабли намотани, ги мрзи да дојдат да ги наместат. Телеком и Неотел, уште од одамна завршија, а и Vip се понуди, но ние ги добивме бидејки не беше оптика.
Да беа Vip барем Docsis 3.0 ~ 3.1 тогаш да.
Ама Телекабел и роби, фокусот им е у ова со станување четврт мобилен оператор во Македонија.
Чекајте да станат, па после и корисниците на домашен интернет ќе бидат заборавени.
Парите што ќе треба да одат за ширење на оптичката мрежа, ќе одат за ширење на 4G/5G мрежа, па заборавете на Телекабел за домашен интернет. Решението е Неотел, но тоа во Неотел темата може да прочитате.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Во право си.
Еве позади зграда кај мене, им стојат оптичките црева со кабли намотани, ги мрзи да дојдат да ги наместат. Телеком и Неотел, уште од одамна завршија, а и Vip се понуди, но ние ги добивме бидејки не беше оптика.
Да беа Vip барем Docsis 3.0 ~ 3.1 тогаш да.
Ама Телекабел и роби, фокусот им е у ова со станување четврт мобилен оператор во Македонија.
Чекајте да станат, па после и корисниците на домашен интернет ќе бидат заборавени.
Парите што ќе треба да одат за ширење на оптичката мрежа, ќе одат за ширење на 4G/5G мрежа, па заборавете на Телекабел за домашен интернет. Решението е Неотел, но тоа во Неотел темата може да прочитате.
Ни самиот не си свесен какви глупости тресеш.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Wow, фала ти.
Незнаев дека критикување на некој оператор, било трескање глупости.
Критикувај колку сакаш, затоа е форумов. Каква црна 4G/5G мрежа ќе развивал Телекабел кога ќе биде оператор кој ќе ја користи постојната мрежа на Телеком
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Во право си.
Еве позади зграда кај мене, им стојат оптичките црева со кабли намотани, ги мрзи да дојдат да ги наместат. Телеком и Неотел, уште од одамна завршија, а и Vip се понуди, но ние ги добивме бидејки не беше оптика.
Да беа Vip барем Docsis 3.0 ~ 3.1 тогаш да.
Ама Телекабел и роби, фокусот им е у ова со станување четврт мобилен оператор во Македонија.
Чекајте да станат, па после и корисниците на домашен интернет ќе бидат заборавени.
Парите што ќе треба да одат за ширење на оптичката мрежа, ќе одат за ширење на 4G/5G мрежа, па заборавете на Телекабел за домашен интернет. Решението е Неотел, но тоа во Неотел темата може да прочитате.
Немаат работници. Во Струмица дури доаѓаа порано од Штип за да си ги средат дефеците по домовите.

Ама ако, убаво е тоа. Не плаќаат доволно, така им треба.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.551
Поени од реакции
931
Критикувај колку сакаш, затоа е форумов. Каква црна 4G/5G мрежа ќе развивал Телекабел кога ќе биде оператор кој ќе ја користи постојната мрежа на Телеком
Сеуште не се знае.
Дајбоже да е така, и поевтини да се од ова Телелоповите одма ќе се сменам.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.946
Ne e robert padnat id mars, dobro znae deka tuka se vrtat mnogu pogolemi pari od nego u kablovska, i deka vo idnina se ke ide na bezicno/mobilno, sose televizijata. kablite ke gi snema. so dobar paket so dosta internet za normalna cena moze rastur da napravi. monopolistive dolgo vreme go vlecat narodot za nos.
Ако имаш трошка појма од телеком бизнис јас на трупче ќе го ставам, оди прашај колку пари кошта секој mw линк во аек и фрекфенциите на годишно ниво и врати се да не просветлиш и колку пари фрлаат телеком и вип за одржување и градење на базните. Кабелот е инвестиција на старт, али потоа давачките се минијатурни во споредба со везжичните технологии, опекс имаш само на лиценци за тв и лиценци во станица за цмтс/олт или што и да користиш.[DOUBLEPOST=1537160567][/DOUBLEPOST]
Во право си.
Еве позади зграда кај мене, им стојат оптичките црева со кабли намотани, ги мрзи да дојдат да ги наместат. Телеком и Неотел, уште од одамна завршија, а и Vip се понуди, но ние ги добивме бидејки не беше оптика.
Да беа Vip барем Docsis 3.0 ~ 3.1 тогаш да.
Ама Телекабел и роби, фокусот им е у ова со станување четврт мобилен оператор во Македонија.
Чекајте да станат, па после и корисниците на домашен интернет ќе бидат заборавени.
Парите што ќе треба да одат за ширење на оптичката мрежа, ќе одат за ширење на 4G/5G мрежа, па заборавете на Телекабел за домашен интернет. Решението е Неотел, но тоа во Неотел темата може да прочитате.
3.0 им е доксисот.
 
Последно уредено:
Член од
24 август 2015
Мислења
241
Поени од реакции
346
Во право си.
Еве позади зграда кај мене, им стојат оптичките црева со кабли намотани, ги мрзи да дојдат да ги наместат. Телеком и Неотел, уште од одамна завршија, а и Vip се понуди, но ние ги добивме бидејки не беше оптика.
Да беа Vip барем Docsis 3.0 ~ 3.1 тогаш да.
Ама Телекабел и роби, фокусот им е у ова со станување четврт мобилен оператор во Македонија.
Чекајте да станат, па после и корисниците на домашен интернет ќе бидат заборавени.
Парите што ќе треба да одат за ширење на оптичката мрежа, ќе одат за ширење на 4G/5G мрежа, па заборавете на Телекабел за домашен интернет. Решението е Неотел, но тоа во Неотел темата може да прочитате.
дали си сериозен? Решението е неотел ХАХАХ еве имам дома интернет од неотел ФИЛМ НА РАЕТ НЕМОЖАМ ДА ИЗГЛЕДАМ БЕЛ ДЕН НЕ ВИДОВ ОД КО ГО ПОТПИШАВ ТОЈ СМРДЕН ДОГОВОР НА 2 години секој 5 минути паѓа нетот аир да не видат па уште 90 денари ја кренаја цената абе.. лопови
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.551
Поени од реакции
931
дали си сериозен? Решението е неотел ХАХАХ еве имам дома интернет од неотел ФИЛМ НА РАЕТ НЕМОЖАМ ДА ИЗГЛЕДАМ БЕЛ ДЕН НЕ ВИДОВ ОД КО ГО ПОТПИШАВ ТОЈ СМРДЕН ДОГОВОР НА 2 години секој 5 минути паѓа нетот аир да не видат па уште 90 денари ја кренаја цената абе.. лопови
ADSL си?
За оптика се закон.
И кога го кренале интернетот кога нонстоп даваат попусти.

Ако имаш трошка појма од телеком бизнис јас на трупче ќе го ставам, оди прашај колку пари кошта секој mw линк во аек и фрекфенциите на годишно ниво и врати се да не просветлиш и колку пари фрлаат телеком и вип за одржување и градење на базните. Кабелот е инвестиција на старт, али потоа давачките се минијатурни во споредба со везжичните технологии, опекс имаш само на лиценци за тв и лиценци во станица за цмтс/олт или што и да користиш.[DOUBLEPOST=1537160567][/DOUBLEPOST]
3.0 им е доксисот.
Тогаш зошто немаат симетрични брзини???
150/3 D/U
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.946
ADSL си?
За оптика се закон.
И кога го кренале интернетот кога нонстоп даваат попусти.


Тогаш зошто немаат симетрични брзини???
150/3 D/U
На 3.0 е скапо да нудиш симетрични, треба поголем фрекфентен опсег, повеќе картици за комбинирање ја апстримите, поскапи засилувачи над 1ghz, повеќе оптички нодови и пасивна опрема на терен и ќе им дојде ѓавол на трета и пак нема да стигнат до симетрични брзини. Реално и не знам која е потребата на обичен корисник за симетрични брзини и мислам дека пазарот во државава покрај слабата куповна моќ е уништен и со давањето преку леб погача на секого, али ајде да влеземе во ЕУ и даунлоудот ќе е многу :) торенти ќе заборават, а за тв и стримови доволно ќе им бидат и далеку помали брзини од 100-150.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
На 3.0 е скапо да нудиш симетрични, треба поголем фрекфентен опсег, повеќе картици за комбинирање ја апстримите, поскапи засилувачи над 1ghz, повеќе оптички нодови и пасивна опрема на терен и ќе им дојде ѓавол на трета и пак нема да стигнат до симетрични брзини. Реално и не знам која е потребата на обичен корисник за симетрични брзини и мислам дека пазарот во државава покрај слабата куповна моќ е уништен и со давањето преку леб погача на секого, али ајде да влеземе во ЕУ и даунлоудот ќе е многу :) торенти ќе заборават, а за тв и стримови доволно ќе им бидат и далеку помали брзини од 100-150.
Ostajtegi ovie * toa se drugi temi / daj kazete koj znae za misterijava od Telekabel do kade e...ke startnat od 1vi ??
 

kire_koste

Которец
Член од
9 декември 2008
Мислења
303
Поени од реакции
129
Pogore pisale deka pocnuvaat od 01.11
Kolku e tocno ne znam....

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.946
Ostajtegi ovie * toa se drugi temi / daj kazete koj znae za misterijava od Telekabel do kade e...ke startnat od 1vi ??
Немам појма, гледам се подготвуваат, али не сум нивни корисник и не очекувам дека ќе имаат голем импакт врз целокупниот пазар, реално во поглед на телевизијата и интернетот бев 2 години на нив и се откажав бидејќи квалитетот им беше тапа, правеа ненајавени прекини од по 2-3 денови, имаше гушење на нодот и во главниот пик од 5-12 навечер често не мрдаше на кабел повеќе од 10мбс даунлоуд и 0.6 аплоуд (имав 15 со 1 тогаш) и ги баталив. Идејата им е да нудат 4 плеј пакети бидејќи бизнисот се движи во таа насока, но што и како ќе испадне не знам, од моја перспектива дури и да влезе друг оператор во мобилниот бизнис, цените ќе отидат нагоре, а не надолу поради побарувањата на следната генерација, со 5Г то ќе треба да инвестираат десетици милиони во следните 2-3 години за поврзување со оптика на поголемиот дел од сајтовите, потоа промена на статиката на столбовите и монтажа на нови антени (поголеми им се секторите од тие на 4гто), ќе треба во градските подрачја да ги згуснат и да отворат многу нови базни, се на се огромни инвестиции што сигурно ќе сакаат да си ги вратат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom