Суфизам

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
Приказна за суфи мистик Рабија Ал. Адавија...
Пред да зајде сонцето комшиите ја виделе Рабија (која веќе била стара жена и позната како малку забегана жена) како бара нешто по улицата... кога ја прашале што бара таа им рекала... шиев нешто па ми падна иглата, па сега ја барам не можам да ја најдам... оти улицата била голема комшииве си рекле тешко дека ќе ја најде па ја прашале дали памти каде точно и паднала иглата да и помогнат во потрагата... таа им рекала дека и паднала внатре во кукичката во која живее... комшииве веќе засмеани (си рекле во себе, стварно оваа женичкава е отидена) и рекле па зошто ја бараш надвор по улицава... Рабија рекла, затоа што надвор има сеуште некоја светлина, а внатре е сосема темно, сиромашна жена сум немам ламба... комшииве, па што има тоа везе кога и онака знаеш дека надвор не е иглата подобро е да позајмиш ламба од некого и да ја бараш иглата внатре... Рабија рекла, ама сте биле мудри вие, тогаш зошто вие сте секогаш во потрага надвор од себе си... јас само ги следев вашите начини и стапки...

Просторна-душо како ја разбираш ти оваа парабола...?
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Ednostavno nemozes od site religii da ucis za sufizam.Zosto Ohsho ne go vikas sufizam ? Sekoj si ima svoe ucenje i svoj nacin a Sufizmot si e izgraden spored Kur'anot i Sunnetot.

Mislam,neznam koj se perci,ama malku e smesno vaseto tvrdenje.
Vie malku poveke proucete za Sufizmot,za Tarikatite za Sejhovite.... nemojte od sekogo ;)
 

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
Ednostavno nemozes od site religii da ucis za sufizam.Zosto Ohsho ne go vikas sufizam ? Sekoj si ima svoe ucenje i svoj nacin a Sufizmot si e izgraden spored Kur'anot i Sunnetot.

Mislam,neznam koj se perci,ama malku e smesno vaseto tvrdenje.
Vie malku poveke proucete za Sufizmot,za Tarikatite za Sejhovite.... nemojte od sekogo ;)
Еден совет... вистинското учење е од самиот живот... а ти си тој живот... учи од себе си... почни со своите грешки... расти преку нив... биди свесен да не ги повторуваш и не ти треба никакво друго учење... ;)
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Приказна за суфи мистик Рабија Ал. Адавија...
Пред да зајде сонцето комшиите ја виделе Рабија (која веќе била стара жена и позната како малку забегана жена) како бара нешто по улицата... кога ја прашале што бара таа им рекала... шиев нешто па ми падна иглата, па сега ја барам не можам да ја најдам... оти улицата била голема комшииве си рекле тешко дека ќе ја најде па ја прашале дали памти каде точно и паднала иглата да и помогнат во потрагата... таа им рекала дека и паднала внатре во кукичката во која живее... комшииве веќе засмеани (си рекле во себе, стварно оваа женичкава е отидена) и рекле па зошто ја бараш надвор по улицава... Рабија рекла, затоа што надвор има сеуште некоја светлина, а внатре е сосема темно, сиромашна жена сум немам ламба... комшииве, па што има тоа везе кога и онака знаеш дека надвор не е иглата подобро е да позајмиш ламба од некого и да ја бараш иглата внатре... Рабија рекла, ама сте биле мудри вие, тогаш зошто вие сте секогаш во потрага надвор од себе си... јас само ги следев вашите начини и стапки...

Просторна-душо како ја разбираш ти оваа парабола...?
Mnogu dobro ja razbiram. Taa go poslusala Govorot na Muhammed s.a.w.s koj rekol (ke ja kopiram mudrosta na Omer):
"Обожавањето на Аллах почнува со спознанието за Него и Неговата возвишеност,а спознанието на Аллах започнува со спознанието на самите себеси и нашата безначајност.Ова е пат и скала по која поминуваат патниците на своето големо патување до вистината."

(Мухаммед а.с.)
 

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
Ако медитираш, медитирај ама медитирај тотално... Ако пиеш пиј, ама начукај се тотално... ако љубиш, љуби ама исчезни тотално во љубовта... Ова за мене е Суфи ;)
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Еден совет... вистинското учење е од самиот живот... а ти си тој живот... учи од себе си... почни со своите грешки... расти преку нив... биди свесен да не ги повторуваш и не ти треба никакво друго учење... ;)
Ke ti dadam i jas eden sovet. Ne zaboravaj deka vo zivotot kacen si na edno magare i vnimavaj kade go vodis. Ako nemas cel,ne zaboravaj deka magareto ke te odnese onamu kade sto ima treva te. onamu kade sto nema nisto za tebe.
Toa magare e tvojot nefs... Fortomata na moeto magare ja drzi ucitelot na svetovite.
 

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
Mnogu dobro ja razbiram. Taa go poslusala Govorot na Muhammed s.a.w.s koj rekol (ke ja kopiram mudrosta na Omer):
"Обожавањето на Аллах почнува со спознанието за Него и Неговата возвишеност,а спознанието на Аллах започнува со спознанието на самите себеси и нашата безначајност.Ова е пат и скала по која поминуваат патниците на своето големо патување до вистината."

(Мухаммед а.с.)
Не, мислев ти како го разбираш... батали кој што рекол... ама стварно батали, заборави го секој прочитан одговор од кој и да било... и пробај да ја разбереш во себе параболата... па пиши што си разбрал...
Не брзај ти давам 24 часа...
Заебан дервиш а Гурџи... ?:D
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Ednostavno nemozes od site religii da ucis za sufizam.Zosto Ohsho ne go vikas sufizam ? Sekoj si ima svoe ucenje i svoj nacin a Sufizmot si e izgraden spored Kur'anot i Sunnetot.

Mislam,neznam koj se perci,ama malku e smesno vaseto tvrdenje.
Vie malku poveke proucete za Sufizmot,za Tarikatite za Sejhovite.... nemojte od sekogo ;)
Чекај малку....мешаш баби и жаби.
Суфизам е суфизам, Ошо е Ошо, Исус е Исус.....сите овие ја кажуваат Вистината.
Проблемот е што ти се задржал само на едно учење..и тоа за тебе е Апсолутно....
Најголемата грешка ја правите тука....секој мисли дека неговото учење е Апсолутно.....
А јас тврдам друго..дека од сите овие учења се доаѓа до Едно учење..а тоа е Вистината
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Не, мислев ти како го разбираш... батали кој што рекол... ама стварно батали, заборави го секој прочитан одговор од кој и да било... и пробај да ја разбереш во себе параболата... па пиши што си разбрал...
Не брзај ти давам 24 часа...
Заебан дервиш а Гурџи... ?:D
Nemoj da negiras uceni i pouceni.... treba od ucenite da ucime. Sekako,tie ne mozat da te stavat vo rajot,no do pragot ke te dovedat. Tie dovolno e patot da ni go pokazat a nie sami cekorime po toj pat.
 

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
Ke ti dadam i jas eden sovet. Ne zaboravaj deka vo zivotot kacen si na edno magare i vnimavaj kade go vodis. Ako nemas cel,ne zaboravaj deka magareto ke te odnese onamu kade sto ima treva te. onamu kade sto nema nisto za tebe.
Toa magare e tvojot nefs... Fortomata na moeto magare ja drzi ucitelot na svetovite.
Само онаа цел се исполнува која е веќе исполнета... Ова е една од тајните...Од отворените за сите тајни... само ретко кој ги отвара очите, па затоа за него преставуваат тајни... а не се...
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Чекај малку....мешаш баби и жаби.
Суфизам е суфизам, Ошо е Ошо, Исус е Исус.....сите овие ја кажуваат Вистината.
Проблемот е што ти се задржал само на едно учење..и тоа за тебе е Апсолутно....
Најголемата грешка ја правите тука....секој мисли дека неговото учење е Апсолутно.....
А јас тврдам друго..дека од сите овие учења се доаѓа до Едно учење..а тоа е Вистината
Sekoj ima pravo kade ke se zadrzi. Problem e sto vie Sufizmot go dvoite od Islamot sto e APSURD. Nemam protiv covek da izucuva od se i od se pouka da zema ama ne moze da mesha se vo edno.
Sufiite se Muslimani. Dervisite se muslimani i nemoze da bide nemusliman sufija te. dervish. Znam deka e golema rabota za koja vredi covek da se grabi,megjutoa,jasno se znae koi se Sufijskite sejhovi i koi se i sto se nivnite sledbenici.
Zapamtete,Sufizmot ne e religija,Sufizmot e Islamsko ucenje za Duhovnosta. Hristijanite si imaat svoe (monastvoto ama Rumi go negira). Evreite si imaat svoe (kabalata) ama Sufijskite sejhovi go negiraat.
 

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
Nemoj da negiras uceni i pouceni.... treba od ucenite da ucime. Sekako,tie ne mozat da te stavat vo rajot,no do pragot ke te dovedat. Tie dovolno e patot da ni go pokazat a nie sami cekorime po toj pat.
Не негирам, и да може да се учи од секој човек, но не и слепо да се верува(т.е. верувањето само по себе е слепо)
Што подразбираш под рајот...? Нешто налик на бајка...o_O
Рајот и пеколот се состојби на умот... и тие се секогаш во овој момент... или си во рајот (сега и овде, т.е. присутен) или си во пеколот (таму и негде, иднина и минато т.е. отсутен)
 
W

Werther

Гостин
Јас учев од сите религии...една од тие е и суфизмот.
Го знам перфектно законот за 7 во кур“анот и законот за 3 во Библијата, и играта на Дервишот, и медитација од Ошо и јога од Патанјали и реинкарнација од Буда и нула од Кришнамурти.
Доволно е или....
Ова во Виница во средно го учеше или?

:)
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Не, мислев ти како го разбираш... батали кој што рекол... ама стварно батали, заборави го секој прочитан одговор од кој и да било... и пробај да ја разбереш во себе параболата... па пиши што си разбрал...
Не брзај ти давам 24 часа...
Заебан дервиш а Гурџи... ?:D
(y)
Ошо дервиш бил а?
Медитирал во круг....:P
Брат, право да ти кажам незнам зошто комуницираме со секого....најголем дел не разбираат што зборуваме....
 

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
Ова во Виница во средно го учеше или?

:)
Само тролаш бе баго мајакта... И јас сакам да тролам... ама не сегде...
Користи ја смислата за хумор на интелигентен начин... ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom