Суфизам

Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Суфизам односно тасавуф (арапски تصوف, тасавуф, персијски عرفان, ерфан) е мистички аспект на исламот, начин на живот усмерен према остварување на Божјето единство и присуство преку љубов, искусено самоспознавање, аскетизам и екстатичко единство со саканиот Творец.

Термин суфи и суфизам (тасавуф) потекнува од белиот волнен огртач (суф) кој го носеле муслиманските аскети.
Во учењето на суфизам Суфи се оние кои го достигналето врвот на учењето. А пак „учителите“ кои не го достигнале врвот но имаат длабоки познавања и го шират суфизмот се викаат Дервиши.


Дервишки танц​

Суфиите сметаат дека суфизмот започнал со Мухамед, поради чистотата негова и блискиот однос со Бог, неговото самоспознавање и мистичното кревање кроз небесата. Доказите се наоѓаат во делата на Пророците и во неговите изреки (хадис) и во Куранот кој се покажал како нивен непресушен извор. Во традицијата на Мухамедовата заедница постоеле посебни побожни непоколебливи верници чиј завет бил да ја чуваат чистотата на верата која се менувала од влијанието на светот.

Познати Суфии:
Хасан ал-Басри (починал 728г) бил еден од првите муслимански аксети, ги критикувал материјалистичките намери на сите освојувачи.
Рабија ал-Адевија (починала 801г) била муслиманска суфи светица, ја подигнала аскетската традиција до нова димензија преку страствен љубовен мистицизам, нејзината љубов према Бог била апсолутна и ексклузивна во однос на се друго, недопуштајќи ни место за страв од пекол, ни желба за рај ни пак омраза према сатаната.
итн итн ...
Ибн Араби (1165-1240) се смета за најголем исламски мистик, суфист. Роден во Андалузија (Шпанија). Ибн Арабијева доктрина била „човечко единство" (вахдаш ал-вуџуд), проповедал еднаквост на сите религии. Со што навистина постои е Бог, неговата креација (ние) му е потребна да се спознае сам себе, ние сме огледало на Бог, ние сме атрибути на Бог. Другата Ибн Арабијева теорија била Совршено Човечко Битие (ал-инсан ал-камил), врв на Божјата креација. Тоа битие има многу димензии: може да биде космолошка хипостаза која делува како камен-темелник на создавањето; може да биде духовен столб; може да биде срж на Пророците - од Адам до Мухамед. Човечкото битие е микрокосмос универзален макрокосмос; таа врска може да биде искористена за конечно преобразување на мистичноста. Како сам врв на создавањето, човечкото битие е сјај на Божјето огледало, најизострена слика на Божественото, создаденото изгледа исто стварно како и неговиот создавач.


Практицираат молитвени бројаници, контролирано дишење, музика со „окретен“ танц, молитва, медитација.
Молитва на суфијската учителка од осми век на Рабија ал-Адевија била:
„О Боже ако те обожавам поради страв од пеколот, тогаш нека изгорам во него, ако те обожавам ради надежта за рајот, тогаш не ми го давај, но ако те обожавам поради Самиот Ти, тогаш не ја тргај од мене твојата вечна убавина“.

Една од причините поради која ја отворам темава е и ова подолу (цитатот каде дава поврзаност со Кабала, Гностицизам) како и болдот погоре, и поврзаноста со Индиска филозофија:
Rather than describing Kabbalah as a form of Gnosticism, it would be more accurate to describe both Kabbalah and Gnosticism as members of a family of Neoplatonic/Neopythagorean Oriental mystical traditions, which would also include Sufism.
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
Не го спомна и Ошо , еден од позначајните претавници (во поново време) , покрај неговата "разноврсност" .
Ошо памтам у еден текст еднаш има кажано:
Сите религии у самите почетоци биле како суфиyмот , но со тек на време се иyопачиле.
А сликава ме подсека на Гурџиев и неговата техника на медитација кроз вртење сo у круг , која и Ошо ја има употребувано како метод за медитација.
Која е поврyаноста незнам , ама се надевам ке ми каже некој. :)
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Не го спомна и Ошо , еден од позначајните претавници (во поново време) , покрај неговата "разноврсност" .
Ошо памтам у еден текст еднаш има кажано:
Сите религии у самите почетоци биле како суфиyмот , но со тек на време се иyопачиле.
А сликава ме подсека на Гурџиев и неговата техника на медитација кроз вртење сo у круг , која и Ошо ја има употребувано како метод за медитација.
Која е поврyаноста незнам , ама се надевам ке ми каже некој. :)
Не го спомнувам затоа шо тој самиот се нема изјаснето .. и да .. тој метод го користи и го нарекува „динамичка медитација“ (слично нешто)
инаку Суфистите во минатото биле сметани за светци, поради верувањето во нивната директна поврзаност со Бог ..
Се смета како дел од исламот но се во конфликт со него, го практицираат и муслимани но и немуслимани, и веруваат за разлика од Исламот дека со Бог можат да се „соединат“ и во овој живот доле на земјата, за разлика од други кои веруваат дека после смртта доаѓа соединување со „Бог“.

--- надополнето ---

Добар текст кој дава исто така објаснување:

Мевлана: Насмеаното лице на Исламот

Мевлана Џелаледин Руми, познат едноставно како Руми во англиското говорно подрачје, е познат по својата филозофија на мир, толеранција и братство помеѓу луfето од сите религии и ритуали. Неговите зборови сe повторуваат и денес.

Мистичниот поет Руми ја основаше сектата Мевлеви (позната и како Дервиши кои се вртат или суфизам), а неговата поезија помогна во реформираoето на исламската мисла. Тој имал големо влијание во Турција, која нашироко се смета за модел за едно модерно муслиманско општество и мост помеfу исламскиот Блиски Исток и христијанскиот Запад. Секоја година во декември, следбениците и туристите се упатуваат кон Коoа за да му оддадат почит на Мевлана на годишнината од неговата смрт.

Филозофијата суфизам се заснова на љубов, привлечност, танц и мир. Човекот се смета за микрокосмос кој треба да се запознае себеси за да го разбере макрокосмосот. Суфизмот и понатаму привлекува почит и наклоност, благодарение на директната духовна врска помеfу Бог и човечкото суштество, надминувајќи ги ограничуваoата на традиционалните религии.

Според Мевлана, човечкото суштество претставува триаголник составен од Дух, Разум и Љубов. Суштината на суфистичката филозофија може да се сумира во една изрека на овој поет: "Никогаш не мисли лошо. Ако мислиш лошо, еден ден тоа ќе се сврти против тебе." Суфи живеел во сиромаштија, себеодрекуваoе и апстиненција. "Сиромаштијата е моја гордост", е честа изрека на суфи. Ритуалниот танц на неговите следбеници симболизира ослободуваoе од земските врски, ослободуваoе на душата и нејзино подготвуваoе за единство со божественото.

http://www.setimes.com/cocoon/setimes/xhtml/mk/features/setimes/features/2004/01/040119-FATIH-001
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Сум читал поезија на Руми, извонредно нешто посебно ако се земи во предвид каде е создадена, какви теми обработува и начинот на кој е напишана.
Ако некој му е послаба карика англискиот госпоѓица Ана Пејчинова има преведено доста од неговите дела
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Некои цитати од Суфизам:

"Happy are those who find fault with themselves instead of finding fault with others."
Whatever we perceive in the world around us tends to reflect who we are and what we care about most deeply, as in the old saying, "When a thief sees a saint, all he sees are his pockets.
"Asking good questions is half of learning"

--- надополнето ---

.
.
Би сакал да чујам некој од Исламска Вероисповед да објасни како го перципираат суфизмот? како е прифатен?
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
sufizmot ne postoel vo vreme na Allahoviot poskanik s.a.v.s, nitu vo vreme na ashabite , toj e vles koi megu muslimanite navlegol od ne islamskite civilizaciikoi dosle vo dopir so muslimanite.
ovde mozes da vids sto pravat taa sufiska sektaa kaj islam ovaa go nema , poglednigo dobro klipceto .poftorno ke naglasam kaj islam nema muzika posebno koga se pravi zikr ,
--- надополнето ---

--- надополнето ---

 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Силна работа е суфизмот... многу силна...
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Силна работа е суфизмот... многу силна...
хмм .. у која смисла .. позитивна .. негативна?
јас некако позтивино мислење имав со погорните постови ... а и на друго места шо читав ... е сега клиповиве незнам како да ги сватам ... а и незнам колку се релевантни ..
сепак оние мисли исто така се добри .. (цитатите а и она наведеното од некои Суфисти)
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
kako sakas svatisi, taa e sekta vo islamot muhamed a.a.v.s. rekol;EVREITE KE SE RAZDELAT NA 71 FAKCIJA
HRISTIJANITE NA 72 FRAKCII
MUSLIMANITE NA 73 FRAKCII, SITE KE VLEZAT VO DZEHENEM(PEKOL) OSVEN EDNA, A TOA E ONAA NA KOJA INTERESOT KE I BIDE ZAEDNISTVOTO.(dzemaat)(EBU MENSUR EL BAGDADI)



 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
сслучајно налетав на ова
http://paulocoelhoblog.com/2010/06/05/two-sufi-prayers/
Inspirer of my mind

Inspirer of my mind, consoler of my heart,
healer of my spirit,
Thy presence lifteth me from earth to heaven,
Thy words flow as the sacred river,
Thy thought riseth as a divine spring,
Thy tender feelings waken sympathy in my heart.
Beloved Teacher, Thy very being is forgiveness.
The clouds of doubt and fear
are scattered by Thy piercing glance.
All ignorance vanishes in Thy illuminating presence.
A new hope is born in my heart
by breathing Thy peaceful atmosphere.
O inspiring Guide through life’s puzzling ways,
in Thee I feel abundance of blessing.
Amen.

Prayer for Peace
Send Thy peace, O Lord, which is perfect and everlasting,
that our souls may radiate peace.
Send Thy peace, O Lord, that we may think, act,
and speak harmoniously.
Send Thy peace, O Lord, that we may be contented
and thankful for Thy bountiful gifts.
Send Thy peace, O Lord, that amidst our worldly strife
we may enjoy thy bliss.
Send Thy peace, O Lord, that we may endure all,
tolerate all in the thought of thy grace and mercy.
Send Thy peace, O Lord, that our lives may become a
divine vision, and in Thy light all darkness may vanish. Send Thy peace, O Lord, our Father and Mother, that we
Thy children on earth may all unite in one family.
Amen.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
kako sakas svatisi, taa e sekta vo islamot muhamed a.a.v.s. rekol;EVREITE KE SE RAZDELAT NA 71 FAKCIJA
HRISTIJANITE NA 72 FRAKCII
MUSLIMANITE NA 73 FRAKCII, SITE KE VLEZAT VO DZEHENEM(PEKOL) OSVEN EDNA, A TOA E ONAA NA KOJA INTERESOT KE I BIDE ZAEDNISTVOTO.(dzemaat)(EBU MENSUR EL BAGDADI)
А која е таа на која интересот ќе и биде заедништвото ...
ете отворив и тема за Бахаизам .. на која интересот и целта и е заедништвото ..
исто така и Њу Ејџ сваќањата се заедништво во мир и почитување, хуманизам,
има и други ...
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
А која е таа на која интересот ќе и биде заедништвото ...
ете отворив и тема за Бахаизам .. на која интересот и целта и е заедништвото ..
исто така и Њу Ејџ сваќањата се заедништво во мир и почитување, хуманизам,
има и други ...
Moже да е и Бахаизмот.
 
Член од
3 октомври 2008
Мислења
451
Поени од реакции
164
А која е таа на која интересот ќе и биде заедништвото ...
ете отворив и тема за Бахаизам .. на која интересот и целта и е заедништвото ..
исто така и Њу Ејџ сваќањата се заедништво во мир и почитување, хуманизам,
има и други ...
Zaednistvo znaci bratsvo megu lugeto koi veruvaat cisto vo Eden i Edinstven Bog, bez nikakov vid na pridruzuvanje.

Veruvanje vo sve sto objavil Boga preku negovite proroci i obavezno da se veruva vo posledniot prorok Muhammed a.s. i vo poslednata sveta kniga Koranot.

Totalna potcinetost kon Boga (ISLAM) bez nikakvi interferencii toa znaci cista relacija Bog - Vernik (sluga na Boga). Vo ova relacija nema mesanje na angeli, proroci, sinovi Bozji, bogorodici, svetci i sto znam drugo. Mnogu ednostavno, povrzuvanje samo so Boga.

Znaci treba da se pridrzuvame strogo kon toa sto naredil Boga preku knigite i preku prorocite, a koj ke izmisli nesto novo, ke dodade nesto sto ne e objaveno, ne e prakticirano od prorocite togas toa e odbieno i nosi kon pekolot kade sto nekoj ke ostane privremeno a nekoj dozivotno (vo zavisnost od vidot na grevovite).

PS: A sufiite so sigurnost se nadvor od Islamot, posto nivnoto veruvanje vrie od novotarii i kolosalni devijacii.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Vlora те рабирам јас тебе ..
дали ти мене ме разбираш или зошто несакаш да го разбереш еден суфист, еден христијанин, еден бахаист итн ..
едноставно неговата перцепција на Бог не е иста со твојата ..

Суфиите можеби се надвор од Исламот според тебе .. но ете ова е нивната насока: начин на живот усмерен према остварување на Божјето единство и присуство преку љубов, искусено самоспознавање, аскетизам и екстатичко единство со саканиот Творец.

Можеби основата им е Ислам .. но сепак толкувањето им е Ок и на никого не би му наштетило за разлика од Вахабистите пак .. кои исто така се идентификуваат со Ислам но толкувањето им е радикално, своеволно во многу негативна насока.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom