Суровиот Амерички Капитализам

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.464
Поени од реакции
2.013
Нема потреба да го гледам филмот.Подржувач сум на капитализмот
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.501
Поени од реакции
1.318
kapitalizmot e dobar za bogatite (anarho-kapitalizam , ustvari bolje voluntakapitalizam ali aj) a za siromasite ne e dobar i zatoa ovie rovarat non stop, a najveke gi ima tie koi se nadevaat deka ke se zbogatat pa ko u kladilnici stalno se nadevaat i nikad ne dobivaat...uloge su davno podeljene (stulic),,,dobro e da si roden u aristoktatska familija ali ako ne si daj da im bacim jednu bombu!
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
474
Нема потреба да го гледам филмот.Подржувач сум на капитализмот
Не си го сфатил изгледа капитализмот се работи за исцрпување на ресурси на земјата од страна на Корпорациите и нивнита желба за профит ,по секоја цена.

Загадување и екологија и животот на ниската ,средната и високата класа.

И капитализмот има крај ДИНОСАУРУС систем кој се распаѓа.СЕЛТИК комерцијала
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Ајде доста за СФРЈ ,ајде малце да говориме за Америчкиот капитализам ,

Изгледајте те го целиот филм The Corporation па продолжуваме коментари

http://on.net.mk/kinoklik/dokumentarci/corporation
Убав филм си ставил тамам, уште во Америка да имаше капитализам. Таму има Корпоратизам Државно-Копрорациска мешавина која ја контролира економијата. Нема К од вистински капитализам.
 

Принцезичка

courage is contagious
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.556
Поени од реакции
348
Убав филм си ставил тамам, уште во Америка да имаше капитализам. Таму има Корпоратизам Државно-Копрорациска мешавина која ја контролира економијата. Нема К од вистински капитализам.
А каде има според тебе капитализам?
КИНА?!
Ко болшевиците сте во 1920 не е важно колку крв ќе падне важно за каузата и утопијата разликите се таму наводно народот овде маркет-богот безгрешен .
ОФФФ море не ти стана јасно ТОА Е КАПИТАЛИЗАМ ВО КАСНА ФАЗА КАПИТАЛИЗМОТ СЕКОГАШ НА КРАЈ СЕ КОНСОЛИДИРА АКА ПРЕМИНУВА ВО КОРПОРАЦИСКИ ФАШИЗАМ со различни форми но содржината е иста .
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.699
Затоа што така сум решил.Мене тешко некој ми ја полни главата.Нека не те лаже никот и аватарот
...хммм... тогаш дефинитивно погрешно си решил, но тоа сепак е твој избор,така да не се мешам ни коментирам понатака.....и нека не те лаже никот и аватарот :)
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.464
Поени од реакции
2.013
...хммм... тогаш дефинитивно погрешно си решил, но тоа сепак е твој избор,така да не се мешам ни коментирам понатака.....и нека не те лаже никот и аватарот :)
Незнам колку години иамш.Можеби си живеел во времето на Југославија во социјализмот.Знам од миоте родители кажувале многу добри работи за социјализмот па, кога се е толку розево мора да има и нешто што нечини.Затоа си истражив и ја открив и другата страна, па јас никако не би се пронашол тука.
И не ме лажи ватарот и никот не се секирај
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.699
Незнам колку години иамш.Можеби си живеел во времето на Југославија во социјализмот.Знам од миоте родители кажувале многу добри работи за социјализмот па, кога се е толку розево мора да има и нешто што нечини.Затоа си истражив и ја открив и другата страна, па јас никако не би се пронашол тука.
И не ме лажи ватарот и никот не се секирај
Godini mnogu....kako kapitalist :)..i bi bilo ubavo da gi objavis istrazuvanjata, metodite i rezultatite i da go obelodenis otkrovenieto....steta bi bilo da iscesne so tebe...
Sega na strana ...................toa nema da bide mala rabota...za kapitalizmot..
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.464
Поени од реакции
2.013
Godini mnogu....kako kapitalist :)..i bi bilo ubavo da gi objavis istrazuvanjata, metodite i rezultatite i da go obelodenis otkrovenieto....steta bi bilo da iscesne so tebe...
Sega na strana ...................toa nema da bide mala rabota...za kapitalizmot..
Ке објавам утре моменталну сум зафатен.Ако стигнам и покасно ке објавам
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.580
Поени од реакции
1.843
Јас сум живеел во времето на Југославија....и затоа го сакам Социјализмот, ама не Југословенскиот, туку на Демократска Народна Република Кореа....
За секого работа, за секого стан, бесплатно школство.....паради секој ден.... абе убавина!
http://www.youtube.com/watch?v=sUvYVZvGUC0&feature=related
дефинитивно! Не чини капитализмот! Ова е она правото!
Насмеани лица на презентерите на вести, насмеан претседател! Заби сите сончаат. Некој погоре рече дека 40% Европјани се со психички проблеми - луди! Овде незнам дали има некој нормален....
http://www.youtube.com/watch?v=zexit7Tk1GA
 

Kajgana Shop

На врв Bottom