Суровата природа на човекот

Член од
16 јули 2021
Мислења
239
Поени од реакции
543
Наивно размислуваш. Зашто мислиш дека луѓето сакаат да видат некаква си промена на светот во насока на лав хепинес, во сопствените животи да, секако секој сака да биде среќен, да има здравје, пари и љубов, но не секој тоа го посакува и за најблиската околина, т.е ретки се тие, ако можам да така кажам и непостоечки се тие кои што сакаат да усреќуваат луѓе, зарем не гледаш што се случува, најбогатите луѓе по логика на нештата би требало да се најсреќни а со тоа и најнезавидливи, арно ама баш тие се најзавидливи и сакаат да уништуваат, се хранат од туѓата патња и страдање, како иначе се создаде вирувчево што покоси 5 милиони. Луѓето ќе ти простат се но никако и тоа да си посреќен или поуспешен од нив. Нација, пол, вера и економска класа не прават разлика, и малите и големите луѓе знаат да се злобни, тоа е човекова природа, од памтивек.
Некој луѓе одат до тој степен да бираат друштво кое е посиромашно и победно за да се они чувствуваат супериорно. Факт. Луѓето постојано прават компарација, споредување со своите "пријатели". Ако твојот пријател има подобра работа, поуспешен брак и попаметни деца се јавува завист, а каде има завист таму се раѓа и пакост, т.е потребата да напакостиш некому, кај мене лично не, но знам луѓе кои уживаат да напакостуваат, затоа и станав антисоцијално суштество, уживам во тесен круг на познаници и не се замарам, сите се пакосни и веќе ги читам како буквар.
Со годините сфаќаш што е битно во животот,а тоа е мир и хармонија, а не драма и вештачки релации и односи. Потенцирам повеќето се вештачки односи кои се темелат или на взаемна корист или на лечење комплекси од типот еве ме имам долга врска а моиве " другари" се сингл па као си праам филм дека сум некој факман а уствари сум балавац, дудлаче.
Па не викам дека до голем степен не е вистина, но бев под впечаток дека се 1 со 1, демек 1 пакосен 1 ок, но ако си во право, а се надевам не си, тогаш да, се е параван и чисто колку да се направиме фини.
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.289
Поени од реакции
4.639
...која е мерката за суровост?
...постои несуровост(а да не ја помешаме со поимот хуманизам)?
...или се тоа само етаблирани социјални етикети?
...човекот се движи низ животот спрема дадените услови(читај интелект,креативност,очекувања,стравови) во кои егзистира.Некои знаат брзо да се адаптираат на промените,некои го губат "компасот" во истата ситуација.
...а на некои им е убаво да бидат на другата страна од медалјонот :)
...изборот е наш и само наш
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.882
...која е мерката за суровост?
...постои несуровост(а да не ја помешаме со поимот хуманизам)?
...или се тоа само етаблирани социјални етикети?
...човекот се движи низ животот спрема дадените услови(читај интелект,креативност,очекувања,стравови) во кои егзистира.Некои знаат брзо да се адаптираат на промените,некои го губат "компасот" во истата ситуација.
...а на некои им е убаво да бидат на другата страна од медалјонот :)
...изборот е наш и само наш
Мал процент од времето имаш навистина избор, и така било отсекогаш. Генерално е импровизација/адаптација/решавање на наметнати проблеми, и во тие ситуации нема да биде убаво за сите.
 

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.423
Поени од реакции
3.127
...која е мерката за суровост?
...постои несуровост(а да не ја помешаме со поимот хуманизам)?
...или се тоа само етаблирани социјални етикети?
...човекот се движи низ животот спрема дадените услови(читај интелект,креативност,очекувања,стравови) во кои егзистира.Некои знаат брзо да се адаптираат на промените,некои го губат "компасот" во истата ситуација.
...а на некои им е убаво да бидат на другата страна од медалјонот :)
...изборот е наш и само наш
Џошуа намали малку со тие твои филозофски доживувања на нештата и апстрактивно/имагинарно гледање на работите и почни да пишуваш онака човечки приземно/сељачки за да можам да те разберам..:coffee:
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
239
Поени од реакции
543
...која е мерката за суровост?
...постои несуровост(а да не ја помешаме со поимот хуманизам)?
...или се тоа само етаблирани социјални етикети?
...човекот се движи низ животот спрема дадените услови(читај интелект,креативност,очекувања,стравови) во кои егзистира.Некои знаат брзо да се адаптираат на промените,некои го губат "компасот" во истата ситуација.
...а на некои им е убаво да бидат на другата страна од медалјонот :)
...изборот е наш и само наш
Да, но точно тоа не ми е јасно. Сите по социјални мрежи се светци, Мајка Тереза, во живо јас не сум сретнал човек да рече: „Јас сум зол, глеам да сјебам други“ а викаат „јас ангел ваков онаков другите лоши“ но на крај светот, а Македонија уште повеќе, е лошо, сурово и безмилосно место за живеење, што значи самите тие самопрогласени светци (со чесни исклучоци) го довеле до тој степен. Сметам дека ако секој правеше и 10 проценти од тоа што го лајка, постира и збори, светот ќе беше многу подобро место за живеење но не е, и енигмата е точно тоа: Зашто кога изборот е наш, не го правиме правилниот?
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.289
Поени од реакции
4.639
Да, но точно тоа не ми е јасно. Сите по социјални мрежи се светци, Мајка Тереза, во живо јас не сум сретнал човек да рече: „Јас сум зол, глеам да сјебам други“ а викаат „јас ангел ваков онаков другите лоши“ но на крај светот, а Македонија уште повеќе, е лошо, сурово и безмилосно место за живеење, што значи самите тие самопрогласени светци (со чесни исклучоци) го довеле до тој степен. Сметам дека ако секој правеше и 10 проценти од тоа што го лајка, постира и збори, светот ќе беше многу подобро место за живеење но не е, и енигмата е точно тоа: Зашто кога изборот е наш, не го правиме правилниот?
...најтешко е да научиме да бидеме искрени самите со себе.Понекогаш е тоа резултат од нашата желба за социјална прифатеност(да бидеме in):)
...цехот што еден човек го плаќа за да сфати дека сите патишта тргнуваат од нас и завршуваат на истото место знае да не чини еден промашен и празен живот
...како ги доживуваме луѓето,како го доживуваме животот,и на крај како се доживуваме себеси.
Автоматски споено мислење:

Џошуа намали малку со тие твои филозофски доживувања на нештата и апстрактивно/имагинарно гледање на работите и почни да пишуваш онака човечки приземно/сељачки за да можам да те разберам..:coffee:
...биди конкретен и покажи ми каде во моите коментари има нејаснотии,па можеби и ќе пробам да бидам појасен.:)
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom