Судбина

Smile=)

културно-вулгарна
Член од
13 октомври 2008
Мислења
510
Поени од реакции
27
Верувам во судбина.. Дадени ни се избори во животот, меѓутоа постои причина која не прави да избереме еден од тие избори.. Сметам дека тоа е судбината..:toe:
 

AdRi*

Obscenely Delicious
Член од
10 декември 2007
Мислења
651
Поени од реакции
41
Ne veruvam vo sudbina....Ne mi e ni logicno da postoi...
Na primer ako ima sudbina,kriminalcite so se vo zatvor vsusnost se najgolemite zrtvi..
Pa oni ne se krivi za nisto,toa im e sudbinata.:(
I koja e smislata da se boreme vo zivotot koga sekako ke se sluci toa sto ni bilo "pisano"??(ako postoi sudbina).
 
Член од
11 ноември 2008
Мислења
47
Поени од реакции
2
Vervam, nasite zivoti se zapisani nekade i deka toa ne ne moze da se promeni.Koga ke recat deka taa moze da se promeni ne pomisluvaat deka i toa promenatoto deka e del od nea.Toa e taka zapisano i se vo zivoto se slucuva poradi nekoj pricina. :pipi:
 
Член од
16 јули 2006
Мислења
312
Поени од реакции
4
не верувам во судбина. верувам дека секој човек има своја слободна волја (барем дел) и верувам во детерминизам од општеството и околината. се е последица едно на друго, нашата слободна волја можеби ја детерминира судбината на некој друг (visa versa), но тоа никаде не е запишано и никогаш не може да се одреди ни да се знае што ќе се случи следно.
 
М

Мрак

Гостин
Јас верувам дека имаме одредена судбина запишано но тоа е една генеррална слика за нашиот живот во која нема застапеено никакви детали.Ние си ја креираме судбината одбирајќи помеѓу едно или друго и со нашите постапки.Тоа се тие сини детали во животот на секого за кој самиот е виновен,кој самиот си ги создал.А верувам дека сите тие ситни детали кои се благодрение на нас,се вклопуваат и ја градат конечната слика на судбината
 
А

Александра Д.

Гостин
Човекот ја крои својата судбина и ја креира својата иднина.
 

devojka111

i'm real
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.937
Поени од реакции
148
Често го употребувам тој збор- судбина ни било, му било, ми било..
Мислам дека секој нов живот има зацртана своја судбина, има некоја цел, некоја мисија на овој свет и откако ќе ја изврши таа мисија згаснува и самиот живот.
Сметам дека судбината ни е одредена во најопшти црти, но самите ние сме нејзини двигатели, можеме да ја креираме, да ја насочиме во саканиот правец (да ги склопиме коцките кои судбината ни ги дала во сурова состојба)
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Сеедно дали веруваш во судбина или не
Таа постои независно од твоето мислење.
Ти не си бирал да се родиш во кое време и место сакаш
не си бирал дали ќе бидеш машко или женско
дали ќе бидеш животно или човек
не си бирал ништо
и тоа што го правиш
посилните мотиви ги детерминираат
твоите постапки.
Можеш да бираш меѓу сто стапа и куршум во чело:drk:
 

E_L_E_N_A

Битола,мој роден крај
Член од
27 декември 2007
Мислења
479
Поени од реакции
16
Верувам во судбина и верувам дека се е од напред определено,и дека многу малку работи во нашиот живот зависат од нас самите.
 
Член од
27 јануари 2009
Мислења
1.044
Поени од реакции
40
ne veruvam vo sudbina, mislam deka za se vo zovotot sme si sami vinovni i se si pravime sami. ako vozam 200 na saat kade sto pisuva deka e dozvoleno 80 i koga ke se slupam vo vo nekoj toa e sudbina ili samiot odis vo sigurna smrt?
 

Fama

Bombin' thru the speakaz
Член од
10 февруари 2009
Мислења
518
Поени од реакции
19
Се согласувам со предходните постови дека ние сами си ја кроиме иднината. Едноставно што сме дробеле тоа ќе сркаме.
 
Член од
7 јануари 2009
Мислења
406
Поени од реакции
8
Не верувам баш во судбината. Мое мислење е дека оние што ни ја кријат судбината сме сепак самите ние.
 

Eliza

EliXiR
Член од
10 ноември 2008
Мислења
129
Поени од реакции
3
Судбината е производ од минатото и сегашноста на една личност.
 
Член од
12 јули 2008
Мислења
161
Поени од реакции
9
Ako sakate naucno da proucite sto velat filozofite za sudbinata i slobodnata volja procitajte nesto za odnosot na determinizmot i indeterminizmot, odnosno za fatalizmot i slucajnosta sto gi analiziraat Spinoza, Holbah, Vilijam Djejms, Sartr, Sopenhauer, Volter, Demokrit, Lajbnic i drugi misliteli. Toa moze da go najdete i vo knigata Sudbinata i etikata koja e izlezena na makedonski jazik. Vo nea pisuva i za zakonot na karmata, predestinacijata, ksmetot itn.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom