Студирање во Словенија

Член од
4 март 2013
Мислења
39
Поени од реакции
3
Ако полагам матура информатика, а ако се запишам на хемија ќе биде тоа проблем? :)
 
D

Drima94

Гостин
Ако полагам матура информатика, а ако се запишам на хемија ќе биде тоа проблем? :)
нема де биде проблем, не е важно кои предмети ќе ги одбереш на матура, важни се само оцените.60% оцените од матура - 40% оцените од трета и четврта година.
 
Член од
4 март 2013
Мислења
39
Поени од реакции
3
нема де биде проблем, не е важно кои предмети ќе ги одбереш на матура, важни се само оцените.60% оцените од матура - 40% оцените од трета и четврта година.
Океј, фала. Некој што може да ми помогне нешто со аплицирањево?
 

Memento Mori

Yeah science, bitch!
Член од
24 август 2009
Мислења
1.132
Поени од реакции
1.562
нема де биде проблем, не е важно кои предмети ќе ги одбереш на матура, важни се само оцените.60% оцените од матура - 40% оцените од трета и четврта година.
Sho ako zemam na matura angliski,makedonski, filozofija i istorija a sakam da se zapisam na medicina?
 
Член од
2 ноември 2014
Мислења
64
Поени од реакции
56
Sho ako zemam na matura angliski,makedonski, filozofija i istorija a sakam da se zapisam na medicina?
ако имаш доволно поени ке те примат ако не нема, дакле ако на некој факултет има поише конкуренција препоручливо е да ги одбереш соодветните предмети
 

Memento Mori

Yeah science, bitch!
Член од
24 август 2009
Мислења
1.132
Поени од реакции
1.562
ако имаш доволно поени ке те примат ако не нема, дакле ако на некој факултет има поише конкуренција препоручливо е да ги одбереш соодветните предмети
Razbiram, sakav samo da dolovam deka ima vlijanie kakvi predmeti izbirash, posho na 80% od smerovite ne primaat poise od 3 (pravo,ekonomija elektro i inf se 10 ali povekje ako ne se lazam)
 
Член од
4 март 2013
Мислења
39
Поени од реакции
3
Razbiram, sakav samo da dolovam deka ima vlijanie kakvi predmeti izbirash, posho na 80% od smerovite ne primaat poise od 3 (pravo,ekonomija elektro i inf se 10 ali povekje ako ne se lazam)
Гледав баш анализа на претходни години и се има повеќе пати дешавано да ја прошират квотата, посебно ако има повеќе со ист број на поени. Секако на сите факултети што ми се во предвид 2-3 години наназад квотата не е воопшто ни пополнета :)[DOUBLEPOST=1423157536][/DOUBLEPOST]Да не има некој идеја што треба тука?[DOUBLEPOST=1423161448][/DOUBLEPOST]На која адреса се праќа апликацијава по пошта?
Univerza v Ljubljani
Kongresni trg 12
1000 Ljubljana
Оваа?
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
7 февруари 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво, годинава сум матурант и планирам моето студирање да го продолжам во странство.Дали знае некој какви се процедурите за упис ? И дали се многу битни оценките од средно училиште или има некој приемни испити и слично(ова ме интересира бидејќи имам прилично слаб успех).
Секоја информација ќе ми биде добредојдена.Фала однапред :)
 
Член од
4 март 2013
Мислења
39
Поени од реакции
3
Па луѓе ја пратив апликацијата електронски, а после и по пошта. Е сеа пишуваше таму да ја пратам препорачано и така ја пратив. Дали има некаков начин да провериш дали е стигната или не? И после колку време отприлика стига писмото од таму? :)
 
Член од
6 октомври 2012
Мислења
260
Поени од реакции
175
Zdravo, dali nekon znae ima li avtobus od aerodrom Ljubljana-Ljubljana do avtobuska /centar ?
Ili nekoja druga opcija, molam..
 
Член од
4 декември 2014
Мислења
313
Поени од реакции
259
Здраво на сите
Планирам да се запишам на стуречн факултет (геодезија) во Словенија па може некој да ми објасни горе доле какво е образованието во Словенија каков е стандардот што се бара за запишување на факултет и такви работи :)
 
Член од
4 декември 2014
Мислења
313
Поени од реакции
259
Некој да не е запишан на градежен факултет во Словенија?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom