Студирање во Словенија

Член од
9 август 2015
Мислења
10
Поени од реакции
7
неможеш ако си странски државјанин во студентски да бидеш, мораш стан да си најдеш со други студенти
Јас бев на студентска размена во Љубљана, 8 месеци. Значи во студентски дом ако се плаќа околу 100 евра месечно, ти можеш да најдеш стан за некои 150 евра, а мислам дека само во студентскиот дом во населбата ВИЧ може да бидат сместени студенти кои се странци а не се стипендисти( т.е кои редовно студираат).Голема предноста е што можеш да работиш и можеш сам да се финансираш и секако имаш многу студентски поволности како студенстки бонови, субвенциониран превоз( 20 евра е месечн билет) потоа имаш опција да изнајмуваш велосипед бесплатно( ова сите го имаат како привилегија не само студентите) а најпаметно е да си купиш велосипед( има и за 15 евра).Мој совет , ако сеуште сте студенти во Македонија, аплицирајте за стипендите како Ceepus Erasmus i Basilius појдете барем на еден семестар и почуствувајте се како вистински студент
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
.Мој совет , ако сеуште сте студенти во Македонија, аплицирајте за стипендите како Ceepus Erasmus i Basilius појдете барем на еден семестар и почуствувајте се како вистински студент
Освен тоа што и тие се дадени предвреме за одредени личности. Да, и тука игра улога познавањето некого (зборувам за стипендии што те носат до диплома, не само прошетка).
 
Член од
9 август 2015
Мислења
10
Поени од реакции
7
Освен тоа што и тие се дадени предвреме за одредени личности. Да, и тука игра улога познавањето некого (зборувам за стипендии што те носат до диплома, не само прошетка).
Значи единствено што ти е потребно е да имаш познавање на англиски јазик, препорака од професор/и и секак да алицираш, а предноста е ако познаваш некој кој веќе бил за да ти даде совет. Зошто во нашава држава се мора да се поврзува со политика, дека се е наместено ...?
Со наведените стипендии секако ти можеш да поминеш 2 семестри , да ги полагаш таму испитите да земеш кредити, ако сакаш можеш и истражување да правиш за дипломска за магистерска па дури и таму да браниш( и тоа носи кредити нели)
п.с ако си добар студент не е битно дали дипломата ти е од Унверзитетот во Љубљана или од Кирил И Методиј.Ама ти можеш во своето CV да ставиш дека си поминал една година како стипеднист во Словенија, некои комапнии и тоа го ценат.
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Значи единствено што ти е потребно е да имаш познавање на англиски јазик, препорака од професор/и и секак да алицираш, а предноста е ако познаваш некој кој веќе бил за да ти даде совет. Зошто во нашава држава се мора да се поврзува со политика, дека се е наместено ...?
Со наведените стипендии секако ти можеш да поминеш 2 семестри , да ги полагаш таму испитите да земеш кредити, ако сакаш можеш и истражување да правиш за дипломска за магистерска па дури и таму да браниш( и тоа носи кредити нели)
п.с ако си добар студент не е битно дали дипломата ти е од Унверзитетот во Љубљана или од Кирил И Методиј.Ама ти можеш во своето CV да ставиш дека си поминал една година како стипеднист во Словенија, некои комапнии и тоа го ценат.
Значи, зборувам за obtaining master degree, a не за прошетка од неколку семестра па се враќаш назад и доучуваш на својот факултет во МКД. Преку Базилеус и JoinEU-SEE (што беа).

И сето ова на своја кожа го осетив, така да, не зборувам од на памет.
 
Член од
9 август 2015
Мислења
10
Поени од реакции
7
Значи, зборувам за obtaining master degree, a не за прошетка од неколку семестра па се враќаш назад и доучуваш на својот факултет во МКД. Преку Базилеус и JoinEU-SEE (што беа).

И сето ова на своја кожа го осетив, така да, не зборувам од на памет.
Моето искуство е следново- јас добив стипендија делумна стипнедија за посдипломнски студии на ФОН ( подобро отколку да плаќам 2000 евра) и добив стипендија CEEPUS за студирање во Словенија една година!
Ако сакаш странска диплома, мој совет, запиши се во Словенија на магисерски студии-студирањето е БЕСПЛАТНО- и тоа тие као да си добил стипендија:):):)!
Како што веќе напоменав има многу студентски поволности, и најбитно, студенска работа, доколку не можев да ги покриеш трошоците за живот( п.с минимална загарантирана саатница ти е 3.8 евра )
И има една стипендија која што ја нудеше владата на Словачка во соработка со нашата влада,стипендијата ти е за за 5+1 , првата година го изучуваш јазикот, а потоа 3+2 години се студиите, но ова беше само за технички науки.
п.с Имаш многу можности, сигурен сум дека ги следиш
- http://stipendii.mk/
- http://www.mladiinfo.eu/category/scholarships/master/
- http://www.fakulteti.mk/konkursi/stipendii
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
26
Поени од реакции
52
Здраво, сакам да се запишам на постдипломски во Словенија, дали некој знае колку се плајќа како оди процедурата, дали бил таму на постдипломски ?
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Моето искуство е следново- јас добив стипендија делумна стипнедија за посдипломнски студии на ФОН ( подобро отколку да плаќам 2000 евра) и добив стипендија CEEPUS за студирање во Словенија една година!
Ако сакаш странска диплома, мој совет, запиши се во Словенија на магисерски студии-студирањето е БЕСПЛАТНО- и тоа тие као да си добил стипендија:):):)!
Како што веќе напоменав има многу студентски поволности, и најбитно, студенска работа, доколку не можев да ги покриеш трошоците за живот( п.с минимална загарантирана саатница ти е 3.8 евра )
И има една стипендија која што ја нудеше владата на Словачка во соработка со нашата влада,стипендијата ти е за за 5+1 , првата година го изучуваш јазикот, а потоа 3+2 години се студиите, но ова беше само за технички науки.
п.с Имаш многу можности, сигурен сум дека ги следиш
- http://stipendii.mk/
- http://www.mladiinfo.eu/category/scholarships/master/
- http://www.fakulteti.mk/konkursi/stipendii
Да, ги следам сите овие.

Благодарам за информациите. Можеби и ќе се направи нешто. :)
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
До кога и како се аплицира за во студенски дом во Љубљана?
 
Член од
7 ноември 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво студент сум во трета година, ме интересира дали можам студирањето да го продолжам на некои од универзитетите во Словенија и дали тоа може да се изведе без програмите за размена на студенти благодарам однапред :)
 
Член од
15 декември 2015
Мислења
5
Поени од реакции
0
Здраво.
Има ли некој што студира фармација во Словенија?
Јас моментално студирам во Скопје , ама планирам после трета година преку размена на студенти да го продолжам факултетот таму...
Ако има некој да ми каже некои подетални информации нека ми пише порака плс :D
 
Член од
15 декември 2015
Мислења
5
Поени од реакции
0
Mоже ли некој што студира/л во Словенија да ми пише ...
 
Член од
8 јануари 2016
Мислења
1
Поени од реакции
0
Sakam da studiram vo Ljubljana na fakultetot za bezbednost , nekoj da mi kazi kako se aplicira i iskustvo od nekoj sto vekje e tamu ?
 
Член од
23 јули 2014
Мислења
575
Поени од реакции
111
Дали студирањето во Словенија на постдипломски е бесплатно??
 

Waverly Raven

Valedictorian
Член од
3 мај 2013
Мислења
152
Поени од реакции
78
До кога се роковите за аплицирање за додипломски студии за годината 2016/2017?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom