Студирање во Словенија

Член од
7 март 2009
Мислења
74
Поени од реакции
8
јазикот не е многу тежок, а тоа дали се рачуна на изгубена година или не зависи од тебе,ретки се тие шо имаат изгубено година..
 
O

< O >

Гостин
Има ли некој кој знае како стојат работите на Архитектура во Љубјана? Што точно бараат од матура и успех, некој поволности, портфолио, јазик на кој се одржуваат предавањата, цена на сместување и колку обично се троши за материјали... Исто така кога се уписите и дали е потребно да отидам предходно таму за да ја доловам сликата по реално за тоа што се случува таму?
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: O_o
Член од
24 август 2011
Мислења
12
Поени од реакции
1
Потребни ми се информации, кои документи се потребни за аплицирање, ако некој знае на стоматолошкиот факултет во љубљана и без стипендија од прилика колкав е износот на трошоци за еден месец бијки словенија сепак е скапа држава. И како оди сместувањето во дом?
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: O_o
Член од
7 март 2009
Мислења
74
Поени од реакции
8
сместување во домови за бруцоши-странци не е можно, а другите информации ги доби по порака ;)
 
Член од
7 март 2009
Мислења
74
Поени од реакции
8
епа вака, јас сум у марибор и трошоците без стипендија излегуваат околу 350 евра месечно..толку некаде ќе биде и во љубљана..за документи ви е уште рано..
во март некаде мислам оти е првото електронско аплицирање.
www.vpis-uni.mb.si
www.uni-uni.lj.si
првиот линк е за во марибор вториот за во љубљана..
државната стипендија ќе биде укината после нова година.другата стипендија се вика Зоисова стипендија и за да ја добиеш е потребно во 4та година да имаш над 4.1 просек.услов за во втора да ја задржеш е да имаш над 8.5 просек.во прва ако земаш некоја друга стипендија а во втора енос поднесеш за Зоисовата стипендија ти треба над 9.5 просек !!!
Во Марибор сега се гради нов медицински факултет во кој имаат вложено 139 милиони евра...
Некој ако е заинтересиран за електро/информатика може да го погледне факултетот на сликите..
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.276333601895.145050.271379061895&type=3
ова е страната на електро факултетот..
http://www.feri.uni-mb.si/podrocje.aspx
Ако некој има некое друго прашање нека праша !
ПС: Во Љубљана е доста тешко да те примаат на медицина,па,ако сакате медицина ви препорачувам да си пробате среќата во Марибор!
 
Член од
7 март 2009
Мислења
74
Поени од реакции
8
просек 160 евра(со платени трошоци за струја,вода,интернет...)
--- надополнето: Nov 16, 2011 4:38 PM ---
рано ви е уште за документите..
www.vpis.uni-mb.si
www.vpis.uni-lj.si
некаде во март ке треба од овие две страни да аплицирате,во зависност дали сакате во љубљана или марибор, па матурата, па документите после..
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
14
Поени од реакции
5
Здраво дечки!
Со план сум да студирам Словенија, Љубљана. Не сум конкретно решена за кој факултет, но по се изгледа на правен.. Има некој што студира таму или познава некој таков, за да ми даде некои информации...

А и генерално, некој што студира таму, во кратки црти да ми објасни како поминува, што е попроблематично, каков е начинот на живот општо, дали вреди да се оди таму и да се преминува преку сите потешкотии? :)
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Јас сакам да специјализирам, иначе студирам на стоматолошки во скопје на државен, треба да дојдам да прашам дали ја признаваат дипломата или ќе треба да преполагам нешто, и за јазикот се плашам
 
Член од
7 март 2009
Мислења
74
Поени од реакции
8
Здраво дечки!
Со план сум да студирам Словенија, Љубљана. Не сум конкретно решена за кој факултет, но по се изгледа на правен.. Има некој што студира таму или познава некој таков, за да ми даде некои информации...

А и генерално, некој што студира таму, во кратки црти да ми објасни како поминува, што е попроблематично, каков е начинот на живот општо, дали вреди да се оди таму и да се преминува преку сите потешкотии? :)
ако завршеш правен факултет некаде у странство не знам дали истата диплома ќе ти биде признаена у македонија, поради различниот правен систем !

one more thing: има промена во правилата за добивање на Зоисовата стипендија..оваа година треба да имаш над 4,85 просек во 4та година средно...следната не знам како ќе е, ама изгледа секоја година е променливо, така да нема да е лошо ако имате повеќе просек во 4та
 
Член од
9 февруари 2009
Мислења
6
Поени од реакции
0
Jas sakam dogodina da studiram vo Slovenija..znaci sakam da idam na elektro ..prosekot do sega mi e 5.00 od 1 odd pa se do 4ta ..moze da mi kazete nesto za stipendii sto e kako e i dali ja priznavaat maturata ? se nadevam deka nekoj ke mi odgovori,pozdrav :)
--- надополнето: Nov 22, 2011 11:45 AM ---
Jas sakam dogodina da studiram vo Slovenija..znaci sakam da idam na elektro ..prosekot do sega mi e 5.00 od 1 odd pa se do 4ta ..moze da mi kazete nesto za stipendii sto e kako e i dali ja priznavaat maturata ? se nadevam deka nekoj ke mi odgovori,pozdrav :)
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
14
Поени од реакции
5
ако завршеш правен факултет некаде у странство не знам дали истата диплома ќе ти биде признаена у македонија, поради различниот правен систем !

one more thing: има промена во правилата за добивање на Зоисовата стипендија..оваа година треба да имаш над 4,85 просек во 4та година средно...следната не знам како ќе е, ама изгледа секоја година е променливо, така да нема да е лошо ако имате повеќе просек во 4та
Додипломските студии на правен се од областа на европско право, а нашиов правен систем го сменуваат во тој правец.. а последиплоските зависи што ке одбериш, не мора да значи дека го учиш само на земјата кај шо студираш. :))
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
14
Поени од реакции
5
Дечки а има ли некој информации за студирање информатика?
 
Член од
7 март 2009
Мислења
74
Поени од реакции
8
какви информации ти требат ?
за марибор или љубљана ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom