Студирање во Словенија

Член од
13 февруари 2018
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво,дали има некој на стоматолошки факултет во Љубљана или Марибор?Ако може да ми кажите како е,читав дека од земјите надвор од ЕУ примаат само по 1-2 студенти дали е тоа така?Исто така колку е школарината и трошоците?И дали е лесно да се добие стипендија?
 

|gor

Шмрчем амфетамин
Член од
12 јануари 2010
Мислења
1.421
Поени од реакции
2.503
Планирам да аплицирам во Словенија на следните уписи, меѓутоа дознав дека треба да изберам три факултети. Па ме интересира ако на пример не ме примат на психологија, а ме примат на вториот дали подоцна можам да се префрлам на психологија? И случајно да не знае некој колку години е психологија таму?
Можеш да се префрлиш после една година. Ако завршиш прва можеби и ќе ти ја признаат па да си продолжиш со втора година. Психологија мислам дека е 3 години[DOUBLEPOST=1518558056][/DOUBLEPOST]
Здраво,дали има некој на стоматолошки факултет во Љубљана или Марибор?Ако може да ми кажите како е,читав дека од земјите надвор од ЕУ примаат само по 1-2 студенти дали е тоа така?Исто така колку е школарината и трошоците?И дали е лесно да се добие стипендија?
Најубаво да отвориш на нивната страна и да видиш колку примаат. Не верувам дека е толку мала квотата. Школарината е тука ефтина, а трошоци за живот рачунај негде од 400-500 евра месечо. Стипендија не добиваш како странец.
 
Член од
21 декември 2017
Мислења
12
Поени од реакции
0
Здраво,дали има некој на стоматолошки факултет во Љубљана или Марибор?Ако може да ми кажите како е,читав дека од земјите надвор од ЕУ примаат само по 1-2 студенти дали е тоа така?Исто така колку е школарината и трошоците?И дали е лесно да се добие стипендија?
Nema stipendi, trosoci okolu knigi i takvi raboti i dokumentacija. Treba diploma za jazik i prosek, da po 1 do 2 primaat do mk pasos. Vo MB na filozofski se polaga za diploma 150€ nekade
 
Член од
13 февруари 2018
Мислења
2
Поени од реакции
0
Nema stipendi, trosoci okolu knigi i takvi raboti i dokumentacija. Treba diploma za jazik i prosek, da po 1 do 2 primaat do mk pasos. Vo MB na filozofski se polaga za diploma 150€ nekade
А факултетот колку се плаќа? Јазик б2 степен мислам треба а просек имам.И како е за сместување?[DOUBLEPOST=1518635436][/DOUBLEPOST]
Можеш да се префрлиш после една година. Ако завршиш прва можеби и ќе ти ја признаат па да си продолжиш со втора година. Психологија мислам дека е 3 години[DOUBLEPOST=1518558056][/DOUBLEPOST]
Најубаво да отвориш на нивната страна и да видиш колку примаат. Не верувам дека е толку мала квотата. Школарината е тука ефтина, а трошоци за живот рачунај негде од 400-500 евра месечо. Стипендија не добиваш како странец.
Нема некои привилегии за студентите?
 

|gor

Шмрчем амфетамин
Член од
12 јануари 2010
Мислења
1.421
Поени од реакции
2.503
А факултетот колку се плаќа? Јазик б2 степен мислам треба а просек имам.И како е за сместување?[DOUBLEPOST=1518635436][/DOUBLEPOST]
Нема некои привилегии за студентите?
Има, ама за Словенци. Иначе како странец можеш да си користиш бонови за храна и студентска работа. Имаш и такси поевтино, а слободна за автобус ти е 20 евра на месец.
Уписот на факс плаќаш негде околу 20-30€ и тоа е тоа. Може нешто ситно да ти испадне трошок за нњкоја скрипта, ама ништо посебно. За сместување ќе те фати околу 200€ да имаш своја соба и да делиш стан.
 
Член од
21 декември 2017
Мислења
12
Поени од реакции
0
А факултетот колку се плаќа? Јазик б2 степен мислам треба а просек имам.И како е за сместување?[DOUBLEPOST=1518635436][/DOUBLEPOST]
Нема некои привилегии за студентите?
Tamu se polaga za diploma :D 150€ nekade od prilika ne priznavat obicen stepen od kurs
 
Член од
11 јануари 2015
Мислења
7
Поени од реакции
0
Здраво.
Сакам да продолжам на постдипломски на некој од Економските факултети во Словенија, па ако има некој кој бил, е таму или знае нешто повеќе, го молам да пише:

- Љубљана или Марибор? Ваше искуство.

- Колку чини студирањето? Дали и за мастер важи бесплатно студирање за Македонци?

- Колкав просек од додипломски е минимум за упис на постдипломски?

- Кое ниво на познавање на словенечки, а кое на англиски јазик е услов за упис?

- Колкав е месечниот трошок за сместување, храна, превоз, режиски трошоци итн.?

- Кои се можностите за вработување во Словенија во текот и по завршувањето на студиите?

Слободно пишете и дополнителни информации кои би ми биле од корист. :)
 

|gor

Шмрчем амфетамин
Член од
12 јануари 2010
Мислења
1.421
Поени од реакции
2.503
Здраво.
Сакам да продолжам на постдипломски на некој од Економските факултети во Словенија, па ако има некој кој бил, е таму или знае нешто повеќе, го молам да пише:

- Љубљана или Марибор? Ваше искуство.

- Колку чини студирањето? Дали и за мастер важи бесплатно студирање за Македонци?

- Колкав просек од додипломски е минимум за упис на постдипломски?

- Кое ниво на познавање на словенечки, а кое на англиски јазик е услов за упис?

- Колкав е месечниот трошок за сместување, храна, превоз, режиски трошоци итн.?

- Кои се можностите за вработување во Словенија во текот и по завршувањето на студиите?

Слободно пишете и дополнителни информации кои би ми биле од корист. :)
1. Каде и да отидеш нема да згрешиш, во Марибор е малку поевтино за живеење.
2. Бесплатно е. Може да платиш нешто ситно за упис.
3. Мислам дека не гледаат на просек, ама треба да си провериш.
4. Не ти треба никое ниво на словенечки, само не биди класичен фиромјанец/фиромјанка како 80% од нашите тука и научи си словенечки за свое добро. За англиски ваљда б2, ама тоа ти доаѓа со матурата, ако ја имаш положено.
5. Се заедно околу 400-500 евра месечно минимум.
6. Работа се наоѓа, ама нормално треба трпение. Додека студираш имаш можност за студентско вработување скоро секаде.
 
Член од
24 јуни 2015
Мислења
22
Поени од реакции
35
Здраво, планирам да се запишувам на Мастер Студии на Економски Факултет на Универзитетот во Љубљана, насока: Business Informatics. Дали има некој искуство со упис на конкретно оваа насока? И исто така за потребните документи, го пишува следното на страната нивна:

Candidates are required to send by post the following documents:
 • Application form (sign by candidate from eVŠ portal)
 • Your legalized* original Bachelor diploma.
  (Which we will return together with the final decision – or immediately by your special request).
 • Transcript of records of your Bachelor study.
 • English or Slovene official translation of your diploma and transcript of records.
 • Motivation letter (approximately 500 words)
  (Candidates applying to a master`s programme offered in English language are required to submit the letter of motivation in English language (approximately 500 words).
 • Certificate of advanced English language skills**.
 • A short chronological description of your entire education (prepared by candidate – sample here).
Мојата диплома од факултет е на англиски, дали кје мора да барам апостил за неа? Мојот факултет е во можност да ми ги издаде потребните документи на англиски јазик, па прашањево ми е дали ќе треба да ги носам по судски преведувачи за англиски/словенски и дали ќе треба апостили за нив? Секоја помош е добредојдена. Ви благодарам.
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
студирав пост дипломски у словенија ама само прва година положив нешто и фатив услов за втора и не ја завршив понавјав уште една и така остана не сум се отпишал ни ништо... може да се запишам на друг факултет у словенија на до дипломски или пост сеедно само да е поедноставно за запишување и виза?
 
Член од
16 јули 2018
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво
Дали има некој студирано постдипломски студии во Марибор и како оди постапката за македонски студени кои услови и што се е потребно ? Начинот на живот дали лесно се наоѓа стан ?
Јас имам завршено економски факултет во Прилеп со 240 кредити и ме интересира целосната постапката околу запишување на мастер студии.
 
Последно уредено:
Член од
23 август 2018
Мислења
5
Поени од реакции
0
Дали има некој, или знаете некој што живее, студира, работи во Љубљана? ве молам контактирајте ме
 
Член од
2 септември 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Дали некој има искуство со правен факултет во Љубљана? Планирам таму да одам, кои се шансите да ме примаат? :)
 
Член од
16 јули 2018
Мислења
3
Поени од реакции
0
Дали има некој што е запишан на мастер студии во Марибор ???
Дали ви стаса писмо или емаил дека сте примени ?
 
Последно уредено:

Velix

Kirk Hammett
Член од
18 мај 2012
Мислења
674
Поени од реакции
207
Некој што студира/завршил на Универзитетот во Љубљана?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom