Стрип фанатиции, јавете се!

Член од
27 април 2007
Мислења
26
Поени од реакции
4
Астерикс и Тин Тин можам лесно да ги најдам на англиски, за Талични не сум сигурна, мислам дека се наоѓа. Меѓутоа, ги имам два пати Сточарски рат од Талични и Пустињска одисеја од Астерикс, и двата на српски. Имам и јас збирка Стрипотеки, Забавници и по десеттина Талични и Астерикс на српски, Марти и Дилан Дог. Останатото ми е се’ на француски и англиски, нешто на чешки, словачки, романски и грчки. Не знам колку во МК се знае за Largo Winch, XIII, Блубери го знаеме од порано, нели, Енки Билал, кој е Босанец кој издава во Франција и многу други кои кај нас не се преведени. Заинтересирани?


Saladin напиша:
Јазикот е англиски и српски. Тинтин ги имам од Политикин забавник (некои 2-3 не ми се комплетни) и нешто на англиски фотокопирани. Таличен Том на српски истотака
Астерикс ги имав порано многу сега ми остана еден (Asterix the gladiator)
Изногуд истотака од забавник.

Грото ми се од забавник собирани
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.653
Поени од реакции
13.129
Сега за сега за тинтин.Ги немам: tintin in tibet, ottokar`s sceptre, Castafiore`s emerald i tintin in the land of the soviets.:smir:
 

sinook

Rock 'n' Roll
Член од
26 февруари 2005
Мислења
218
Поени од реакции
2
Стрипови

Me interesira dali enkoj seushte cita stripovi? Koi vi se omileni stripovi? I dali se naogjaat stripovi na internet vo digitalna forma,nekoj ako znae kade mozam da go najdam Dilan Dog vo digitalna forma,bi bil mnogu blagodaren...
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.099
Поени од реакции
5.773
Na ovoj forum pobaraj, mozda ke najdes link. Jas od tamu sekogas baram linkovi za stripovi.

Inaku, najvise gi citam Star Wars stripovite, inaku isto mi se svigjaat i Alan Ford, ali tie povise gi citav kako mal, sega ne tolku.
 

KohlBass

Dechak iz vode
Член од
1 јуни 2006
Мислења
1.485
Поени од реакции
36
Читам стрипови, кога можам. Имав некое CD со Алан Форд скенирани стрипови па не секогаш се читаше убаво. Омилени ми се Дилан Дог, Алан Форд а порано ги читав Фантомот и Принц Валијант (се додека не ги изгубив).
 

sinook

Rock 'n' Roll
Член од
26 февруари 2005
Мислења
218
Поени од реакции
2
KohlBass напиша:
Омилени ми се Дилан Дог, Алан Форд а порано Фантомот и Принц Валијант ги читав...
Dilan Dog e zakon strip! I jas go sakam..
 

KohlBass

Dechak iz vode
Член од
1 јуни 2006
Мислења
1.485
Поени од реакции
36
sinook напиша:
Dilan Dog e zakon strip! I jas go sakam..
Ужасно се радував кога искачаа македонските верзии. Штета што престанаа. Прееска побарав на нет, има некои торенти за Дилан Дог стриповите, ама неможам да ги симнам. :/
 

sinook

Rock 'n' Roll
Член од
26 февруари 2005
Мислења
218
Поени од реакции
2
Ako nekoj znae od kade bi mozel da gi simnam stripovite so Dilan Dog,skenirani,bi mu bil mnogu blagodaren.Ajde strip-ljubiteli,pokazete se vo vistinsko svetlo! :)
 

k3x

I Laugh In The Face Of Danger
Член од
11 јуни 2007
Мислења
180
Поени од реакции
1
Eeee jas ne sum od tie generacii na Alan Ford i Dilan Dog ali iam Spiderman i X-men i se razbira kao epten mal gi kupuvav i Konan =)
 

Billa Bong

I love Basketball
Член од
14 август 2006
Мислења
6.590
Поени од реакции
11
Стрипови...понекогаш..... сега ова како се викаше што излегуваше пред некое време сите делови ги земав и ги читав...незнам што ми беше може од досада...но,.во последно време ич не читам стрипови
 
Член од
26 јуни 2007
Мислења
310
Поени од реакции
15
Омилени стрипови од детството ми беа:
Алан Форд, Командант Марк, Блек Стена, Капетан Мики, Текс Вилер,
Загор Тенеј, Кит Телер, Док Холидеј ( последниов не илустриран)
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
Sandman. :helou:

Stormwatch :helou: :helou:
 
J

Johnny Stulic

Гостин
sinook напиша:
Me interesira dali enkoj seushte cita stripovi? Koi vi se omileni stripovi? I dali se naogjaat stripovi na internet vo digitalna forma,nekoj ako znae kade mozam da go najdam Dilan Dog vo digitalna forma,bi bil mnogu blagodaren...
Sto ti vampira ,Judo plesacu :) pojdi na ovoj link treba tamu da se logiras na gmail sta ti ja znam ima upatstva probaj

http://www.stripovi.com/Forum/topic.asp?TOPIC_ID=22579
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.323
Поени од реакции
79.072
Бившата држава многу "држеше" до стрипот како уметност. Имаше секаква понуда на стрипови. Од италијанска хиперпродукција за широки народни маси (Lunov Magnus Strip, Zlatna Serija...), до стварно квалитетни уметнички стрип изданија како што беа Spunk или Strip Art кој беше прогласен за најдобар европски стрип магазин на годината (80 и некоја). Све тоа "авејлбл" на секоја трафика.
...за некои работи стварно ги сожалувам транзицискиве копиљаци.
 
Член од
22 мај 2007
Мислења
31
Поени од реакции
2


Ova e gif jas stosumgopravel.pasi rekov aj hobi stripovi neka bide .inaku e ob Blogot sto nie online a nie beck upna web stranta ..nejapisuvam adrestaake .Vopotpis treba uste eden gifdastoi amane mi goprifaka admin
 

Kajgana Shop

На врв Bottom