Стипендии

Член од
7 септември 2012
Мислења
4
Поени од реакции
1
Не знам како одат процедурите, ама за А не ти е сигурно и 9,9 просек да имаш. Такви колешки не добија стипендија лани, а студирам природни науки и јас. За тип Б се 800 или 900 вкупно стипендии мислам, за А 200 или 300. И лани за малку не си добила, а сеа од кај знаеш на пример дека сите што ќе конкурираат ќе имаат поголем просек. Сеа тип А се повеќе пари, ама ти имаш добиено тип Б и треба само да продолжиш. Ја да сум на твое место не би ризикувал, да не останам без ниедна. :)
Тоа и мене ми беше зборот, дали некој има искусено/знае некој познат, па да знам дали одам на сигурно. Ако постои ризик, и јас не би ризикувала, ама си мислев дали некако е можно да ја задржам старата, а да напишам како известување дека доколку ја добијам под А, ќе се откажам од Б. (бидејќи поднесувањето за нови е после продолжувањето). Сепак фала Јунајтед на одговорот.:)
 
Член од
9 мај 2012
Мислења
2
Поени од реакции
0
Ај некој ако знае да ми каже кога ќе искочат конкурсите за стиендии (а,б,в) за 2012/2013?
 
Член од
7 септември 2012
Мислења
4
Поени од реакции
1
Лани излегоа на 11 ноември. Конкурсите за стипендии за информатичари излегуваат порано.
А има уште некој да ми одговори на прашањето погоре:(
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
Лани излегоа на 11 ноември. Конкурсите за стипендии за информатичари излегуваат порано.
А има уште некој да ми одговори на прашањето погоре:(
Продолжи си ја под Б, ич не му ја мисли.Само оние кои имаат просек 10 добиваат под А.Така беше лани, така беше и полани.Јас пример, коа конкурирав за прв пат, со 9.7 просек ме одбија.
 
Член од
22 јули 2012
Мислења
115
Поени од реакции
30
zdravo da mi kaze nekoj dali znae sto treba za kredirive za lap top za apsolventi ja imav stranata ama ja izgubiv :unsure:
 
С

Сибињанин Јанко

Гостин
Студирам на општествен факултет. Имам просек 8,4 и за малку неможам да аплицирам за стипендија тип Б. Месечните примања на моето семејство се приближно околу 25 000 денари, а досега имам положено 100% од предметите (исчистено прва и втора година). Има ли шанса да добијам стипендија тип В или тешко?
 

Јунајтед

Indifferent
Член од
5 јануари 2009
Мислења
3.974
Поени од реакции
1.622
Студирам на општествен факултет. Имам просек 8,4 и за малку неможам да аплицирам за стипендија тип Б. Месечните примања на моето семејство се приближно околу 25 000 денари, а досега имам положено 100% од предметите (исчистено прва и втора година). Има ли шанса да добијам стипендија тип В или тешко?
Има.
 
Член од
7 септември 2012
Мислења
4
Поени од реакции
1
m
Студирам на општествен факултет. Имам просек 8,4 и за малку неможам да аплицирам за стипендија тип Б. Месечните примања на моето семејство се приближно околу 25 000 денари, а досега имам положено 100% од предметите (исчистено прва и втора година). Има ли шанса да добијам стипендија тип В или тешко?
Обавезно добиваш под В
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.583
Поени од реакции
13.220
Да прашам дали киријата влегува во месечни примања како основ за давање ваучер/стипендија?
 
B

BooBojan

Гостин
Дечки има ли шанси јас со 7,66 просек,положени 9/9 од прва година,со месечни примања од околу 35.000 денари да земам од таа стипендијата Б??
И од кога ќе почне да се аплицира за стипендии?
 

Јунајтед

Indifferent
Член од
5 јануари 2009
Мислења
3.974
Поени од реакции
1.622
Дечки има ли шанси јас со 7,66 просек,положени 9/9 од прва година,со месечни примања од околу 35.000 денари да земам од таа стипендијата Б??
И од кога ќе почне да се аплицира за стипендии?
Б нема шанси оти имаш помалку од 8 просек, а за В пробај можеби ќе добиеш. :)
 
Член од
5 декември 2007
Мислења
428
Поени од реакции
5
Знае некој до кога треба да се предадат документите за продолжување на стипендија?? фала однапред
 
Член од
27 февруари 2011
Мислења
297
Поени од реакции
227
Пишува во договорите, мислам дека е до 30 ноември
 

Божана

Morning sun
Член од
17 август 2009
Мислења
226
Поени од реакции
111
Знае некој до кога треба да се предадат документите за продолжување на стипендија?? фала однапред
За информатичарите и за А до 30ти октомври, за Б и В до 30ти ноември.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom