Стигнав на граница, сега шо прам!?

Член од
3 јуни 2009
Мислења
353
Поени од реакции
351
Од мое лично искуство, никој не ми правел проблем за поминување граница, со лаптоп, мобилен, и обичен дигиталец.
- За царинење?
- немам што да пријавам

и толку.
И онака тие уреди се за лична употреба, па не ни гледам потреба или причина да ги пријавам.
А сум поминувал граници пешки, со кола, воз ...
Не сум бил кај јужниот сосед, па не можам да кажам за такво искуство.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Од мое лично искуство, никој не ми правел проблем за поминување граница, со лаптоп, мобилен, и обичен дигиталец.
- За царинење?
- немам што да пријавам

и толку.
И онака тие уреди се за лична употреба, па не ни гледам потреба или причина да ги пријавам.
А сум поминувал граници пешки, со кола, воз ...
Не сум бил кај јужниот сосед, па не можам да кажам за такво искуство.
Не беше проблем кај јужњаците туку кај нашите. Чоеко ко се враќал од Грција, на нашата граница цариник му барал да му го царини апаратот. А приателот вели баш на одење му споменал на царина дека носи апарат му рекле не е битно не се пријавува тоа, на враќање сакаа да му го царинат (ја утна смената изгледа). Јас имам шетано граници и со апарат не сум помуислувал на тоа али од ко му се случи не би саакал да ми се повтори и мене. Зато си реков дали има некој званичен акт што се подразбира под личенб багаж на патник.
 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
Без царинење дозволено е Парфем 50мл, Тоалетна вода 250мл. На тарифникот и за двете е 6,7% царина.
Е сеа. Идам јас пример у Србија и носам назад 350мл тоалетна или пак 200мл тоалетна и 100мл едп.
Како иде работата? Се царинат сите 350 или пак само тие 100 што се над дозволенето.
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
612
Без царинење дозволено е Парфем 50мл, Тоалетна вода 250мл. На тарифникот и за двете е 6,7% царина.
Е сеа. Идам јас пример у Србија и носам назад 350мл тоалетна или пак 200мл тоалетна и 100мл едп.
Како иде работата? Се царинат сите 350 или пак само тие 100 што се над дозволенето.
Абе јас мислам ке ти ги земат, не да те царинат. Не е дозволено да пренесиш повеќе.
 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
Абе јас мислам ке ти ги земат, не да те царинат. Не е дозволено да пренесиш повеќе.
Нема основа да ми ги земе. не носам ништо нелегално или забрането. Они само имаат дозволена количина која може да се пренесе БЕЗ да платиш царина,а ако имаш над тоа си плаќаш. Работата е само на што плаќаш.
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
612
Нема основа да ми ги земе. не носам ништо нелегално или забрането. Они само имаат дозволена количина која може да се пренесе БЕЗ да платиш царина,а ако имаш над тоа си плаќаш. Работата е само на што плаќаш.
Тоа е акцизна стока, може да ти ги запленат.
 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
Тоа е акцизна стока, може да ти ги запленат.
Ваљда не. Имаат ставено дозволена количина и имаат ставено колку се плаќа ако прекорачиш. Зошто би земале ако си платам.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Онака да споделам само дека досега сум преминувал граница многу пати , додека учев Бугарија се знаеше дека на границата кај делчево царинат се живо и диво, еднаш ми правеа проблеми за лаптоп за кој што сум извадил документ и тоа на тој премин пред една година ме малтретираја зошто сум немал сметка дека е купен од македонија, дури и за идиот зум фотоапарат ме имат малтретирано зошто не сум го царинил. Едноставно ви препорачувам да не одите преку тој премин доколку имате баги техника со вас.
На Граничиот премин кај Крива Паланка без проблем сум поминал повеќе пати со фото опрема од 3-4 иљади евра и никој ништо не ми рекол дури и за објективи кој што сум ги купувал од Бугарија и сум враќал данок :) .
Taка да најдобро е да си носиш и некој документ за секој случај да се погоди некој терсене цариник :)
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
612
Ваљда не. Имаат ставено дозволена количина и имаат ставено колку се плаќа ако прекорачиш. Зошто би земале ако си платам.
Во право си. Еве да ти кажам пример од пред пола година......за една штека цигари плус од дозволеното, си плати шоферот на автобусот 150 евра.
 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
Во право си. Еве да ти кажам пример од пред пола година......за една штека цигари плус од дозволеното, си плати шоферот на автобусот 150 евра.
Абе знам тоа,мајмуни се и си играат кур ташак со луѓево коа им е досадно. Ама ова пример со цигарите не е законски така да ако се заинаетиш нема да платиш. Шоферов немал време ваљда да си истера до крај. По мене тоа,не ми се десило до сеа. 5-6 пати имам поминувано граница и никој никад нерашал шо носиш или дали имаш нешо да пријавиш.
 
B

Borg_Drone

Гостин
Колку пари е дозволено да понесеш со себе кога влегуваш во држава која е дел од Европската Унија?
 
Член од
9 јануари 2015
Мислења
173
Поени од реакции
131
Сакам да купам канцелариска столица од IKEA во Бугарија(Софија) во висина од 200 евра.

http://www.ikea.bg/home-office/Office-chairs/Swivel-chairs/21545/22676/

Дали знае некој колку ке треба да платам давачки(ддв + царина) кога ке стигнам на граница ?
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.529
Поени од реакции
5.719
Citam pogore iskustva so laptop,aparat i sl.
Dali nekoj ima iskustvo so prenesuvanje velosipedi?
Sakam da pominam granica (izlez i vlez) so 2 velosipedi (koristeni, ne novi ) montirani na bagaznik na kola.Treba nekoi dokumenti, ili link od pravilnik za ova, znae nekoj?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom