Сте чуле за Редот?

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
За жал, болна вистина е дека човековите ниски страсти и пориви им наштетија на речиси сите негови здруженија кои имаат високи идеали. Па прашувам, зошто не би било така и во "Редот"?
А јас се прашувам каде ти се аргументите за твоите клевети? Луѓе што влегуваат во одредена организација од погрешни причини имало и ќе има одсекогаш, но ти тука се обиде да прикажеш извртена слика, каде не се работи за поединци што ,,залутале" во Редот, туку тие погрешни ,,причини" се обиде да ги прикажеш како реална слика за нас! Ти поставив прашање колку членови познаваш лично и колку од нив одговараат на твоите квалификации и истото одби да го одговориш. Се што кажа е кажано со злонамерност и обид да се оцрни.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Колку сум бил лош.:([DOUBLEPOST=1477257597][/DOUBLEPOST]
Ред се редат Маре мори.......

ако ви кажам ќе треба да ве убијам
Ko vidi nindžino lice i priča o tome umreće u najvećim mukama.
 
Последно уредено:

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Колку сум бил лош.:(
Класика, сарказмот како последна сламка.
Твој проблем си е дали си бил лош или не. Факт е дека се служиш со ниски удари. Покажуваш на сламките кај другите а не си ги гледаш гредите кај себе. Си се прашувал дали ,,механизмот кај нас бил компромитиран" а за црквата ваша го кажуваш ова:
Секако дека и во религиите, потполно истото се случува. Нормално - затоа што човековата природа е таа. Свештениците се грешни, ама црквата е света.
Жити мајка?! Ама истово неважело за другите нели?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
OK бе, вие не сте такви.
Али сите други се.
Може така?
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Го знаете ли името на оној кој се Васко Ефтов во следнава емисија во недела го прикажа како главен на масонската ложа во Македонија?
Тој се постави како темплар, не масон.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Алал да ти е на логикава, според неа, ти како деклариран православен христијанин, би значело дека живееш според примерот и делата на свештеници од типот на српскиот Качеванда, што би значело дека си педофил што има секс со тинејџерски момчиња и живее во раскош, на сметка на наивни и лекоумни верници.
Која е таа пракса? Колку членови познаваш лично? Дали тие одговараат на ова што го кажа?

Епа погрешно си разбрал, како прво не станува збор за слободна волја туку за вистинска - чиста волја. Друга работа, без разлика дали се работи за прв степен или за последниот, за сите важи едно едноставно правило, а тоа е дека никој нема право да примора некого на било што кое е спротивно на неговата чиста волја. Така да, глупостиве што си ги истресол немаат врска со реалноста.[DOUBLEPOST=1477249000][/DOUBLEPOST]
Од лично искуство ова?
Не, туку од твое искуство, јас не се занимавам со редови.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Не, туку од твое искуство, јас не се занимавам со редови.
Ако не се занимаваш, што бараш на теми што се занимават со нив? Или ок е да се занимаваш ако тоа го правиш за да се исмејуваш и да се подсмеваш?
 
D

Daedalus

Гостин
Ако не се занимаваш, што бараш на теми што се занимават со нив? Или ок е да се занимаваш ако тоа го правиш за да се исмејуваш и да се подсмеваш?
До кој степен е ок некој да се потсмева на нешто во кое не верува?
 
D

Daedalus

Гостин
Зависи што ти е репер за ок.
Еве вака, ќе парафразирам.
Според тебе, до кој степен потсмевањето со нешто во кое човек не верува, е морално оправдано?
Ако сакаш одговори го како аксиома која важи во твојот светоглед или земи си каков сакаш стандард со којшто ќе споредуваш, исто во твојот светоглед.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Еве вака, ќе парафразирам.
Според тебе, до кој степен потсмевањето со нешто во кое човек не верува, е морално оправдано?
Ако сакаш одговори го како аксиома која важи во твојот светоглед или земи си каков сакаш стандард со којшто ќе споредуваш, исто во твојот светоглед.
Мојот праг на толеранција го одредува односот на личноста на која треба да се однесува таа толеранција. Ако твоето верување не ги загрозува другите, не претставува опасност и не ме ограничува, тогаш би сметал дека не е во ред да го исмејувам и понижувам.
 
D

Daedalus

Гостин
Мојот праг на толеранција го одредува односот на личноста на која треба да се однесува таа толеранција. Ако твоето верување не ги загрозува другите, не претставува опасност и не ме ограничува, тогаш би сметал дека не е во ред да го исмејувам и понижувам.
Е сеа, тука има еден битен проблем.
Што ако ти ограничуваш некого со тоа што го правиш? Ограниченоста е субјективен поим. Така што, што подразбираш под ограничување? Што све тебе те ограничува?

Да речеме дека ако направиш акција „А“, ограничуваш некого бидејќи се осеќа ограничен од твојата акција.
Да речеме исто дека ако не смееш да ја направиш таа акција, а сакаш да ја направиш, тогаш ти ќе се осеќаш ограничен.
Дали твоето чувство за ограниченост е поважно од неговото чувство за ограниченост?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom