Стероиди-за сите чуствителни оваа тема.

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
15 февруари 2012
Мислења
2.680
Поени од реакции
1.805
Татко ми правеше специјалистичка тема за ова.. поточно забранети супстанци во спортот.. кои ги опфатуваат и стероидите...

Еднаш купив протеин пола кило, едвај некако го испив, сакаше да ми го земе али ми прегледа низ прсти...
По професија е лаборант иначе...

Според него и тоа што има истражувања и сл...
Дури и во сите суплименти протеини, јаглехидрати и остало.. има одреден процент на разни стероиди кои не ги пишува во тоа содржината..Ова го има од колеги од Германија, што истражувале кај нив, на нивен пазар сите суплименти што се...
Чим тоа у Германија го има кузнае кај нас што има...
Ептен е против овие работи, а не пак за конкретно стероиди...

Ваљда се што е до умерена количина е ок според мене, али според мене ипак ке има КОГА ТОГАШ последици..

Исто еден пријател на татко ми, билдериште невидено од Битола е... човекот е грамада 40 години вежба..има зимано стероиди 100 посто иако не признава..


Татко ми кажуваше баш пред некој ден правевме муабет за ова, коа му зимал крв, незнам некој параметар т.е како и да се вика не ми текнува, нормална максимална граница е 4 кома нешто...
Човекот имал 200 и више...
Али тоа пред 20 години млад коа бил човекот...

Сеа ти си знаеш дали ке зимаш стероиди или не, али да знаеш дека 99 посто ке имаш последици со здравјето
 
Член од
14 јануари 2011
Мислења
262
Поени од реакции
97
Има многу случаеви. Според мое мислење стероидите треба да ги користат само врвни атлети кои мораат да ги користат за да бидат компетитивни во своите спортови ( бодибилдинг), а не на некој му прднало дека сака да направи мускули за 3 месеци и да ги покаже на плажа. Многу деликатна тематика е, секој си влегува со свој ризик и општо тешко е да се коментира на оваа тема. Сепак мислам дека постои некоја граница до која може да се користат безбедно, но тука пак зависи од човекот, некој нема да има никакви последици, друг ќе ги добие сите нус појави.
 

-x-

punished
Член од
2 март 2013
Мислења
1.191
Поени од реакции
837
Ми текнува на еден случај за екстремна употреба на стероиди која кошта здравје.

И еве, успеав да го најдам на Youtube клипот што го барав.


Да не испадне по претходниве постови дека слепо подржувам кљукање со анаболици/стероиди до бесвест.
Како што се гледа и по насловот на видеото, клипчето ти е уствари сите класични муабети за стероидите in a nutshell. Затоа и до ден денес толку лош збор ги бие и толку многу луѓе имаат прогрешна перцепција за нив. Кажано е многу пати, и со Ц витамин да претераш ќе имаш последица, па така и со ова. Ако ти си доволно едуциран, доволно прочитан, си земал совети од луѓе со претходно искуство (се разбира и консултација со лекар), ако знаеш со која доза што ќе постигнеш и се држиш до својот план, сајд ефектите ќе бидат доста помали него како на дечково во видеото.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Ова ти е подобро.
Моето плаши повеќе :)

Не фала, си ги сакам 10те минути назад. Ако може стручно лице горе да говори за овој проблем, може и за генетика. А не празнава ретарда да ми збори за величини на пенис у обид да ми објаснува генетика и како изгледа лоша или добра генетика на дело. Ако се водиш според неговава филозофија, ич не ми го одговарај прашањето, некој друг нека одговори што точно значи немање добра генетика.
 
Последно уредено:
А

Атомската мравка

Гостин
Еднаш купив протеин пола кило, едвај некако го испив, сакаше да ми го земе али ми прегледа низ прсти...
По професија е лаборант иначе...

Според него и тоа што има истражувања и сл...
Дури и во сите суплименти протеини, јаглехидрати и остало.. има одреден процент на разни стероиди кои не ги пишува во тоа содржината..Ова го има од колеги од Германија, што истражувале кај нив, на нивен пазар сите суплименти што се...
Чим тоа у Германија го има кузнае кај нас што има...
Ептен е против овие работи, а не пак за конкретно стероиди...
Ама најбитно е каков е стероидот, на пример и сенфот го кажуваат како природен стероид поради содржината на хомобрасинолид ама за разлика од синтетичките тука нема негативни работи. Па може и во протеините да има некои од овие природни стероиди што не значи дека се штетни, башка суплементите и во Германија и тука се исти - не ги произведуваат за кај нас посебно.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.734
Поени од реакции
7.547
Има многу случаеви. Според мое мислење стероидите треба да ги користат само врвни атлети кои мораат да ги користат за да бидат компетитивни во своите спортови ( бодибилдинг), а не на некој му прднало дека сака да направи мускули за 3 месеци и да ги покаже на плажа. Многу деликатна тематика е, секој си влегува со свој ризик и општо тешко е да се коментира на оваа тема. Сепак мислам дека постои некоја граница до која може да се користат безбедно, но тука пак зависи од човекот, некој нема да има никакви последици, друг ќе ги добие сите нус појави.
Баш така, затоа за да можеш да ги земеш треба лекарска рецепта. Тоа што некој решил да ги користи во спортот за да обезбеди предност е друга работа.
 
Член од
11 мај 2014
Мислења
1.020
Поени од реакции
575
Поише дома дремат него што идат у теретана они, али тоа е друг муабет. Респект што си остаил да тераат филм ако им се тера.[DOUBLEPOST=1418338222][/DOUBLEPOST]

Што точно значи компетентен? Читал за нив? Ги употребувал? Знае некој кој употребувал? Или чисто има членска карта и некоја рандом теретана па го прави образован на таа тема? Не ми е јасно.[DOUBLEPOST=1418338427][/DOUBLEPOST]

Еве јас сум комплетен игнорант за темава. Сериозно поим неам ништо. Сеа викаш ќе пишеле луѓе што прочитале на интернет нешо и се пуваат тука како паметњаковичи. Што е алтернативата ако е забранета таа дискусија а јас сум пример љубопитен за тоа? Останува интернетот кој го спомна како аргумент против. Што е разликата дали некој ќе ми прераскаже што прочитал на нет или сам ако прочитам таму? Истото е.

Како игнорантус во врска со темава, немаше забрана за стероиди само ако планираш профи-кариера од истово? Дека во спротивно набавка на стеориди е дозволено, ако аматерски билдаш.
Луѓе кои во нашата држава имаат вистинско познавање на лековите кои се употребуваат во спортот се бројат на 2те раце. Тренерите по теретаните кај нас во глобала немаат појма од медицински гледна точка како функционира било кој од тие лекови, обично кај нас стануваат тренери поради неколку причини од кои воглавно: се познаваат со газдата на теретаната, се избоцкале со нешто кое му го продал некој и му кажал од ова толку од ова толку, направиле тело и продаваат пуфки.
Не би сакал да навлегувам со имиња на докторите и оние кои немаат докторски дипломи али се во овој бизнис и спорт со години па научиле нешто повеќе за недозволениве средства чисто ради тоа што поседувањето, продавањето и користењето на „стероидите“ е казниво.
Еден од проблемите на голем дел од лековите кои може да се најдат кај нас е тоа што се пакуваат и прават во мини лаборатории во Бугарија, Турција, Грција, а и низ дел од европските земји, што значи дека никој ама баш никој не ги третира и не го проверува нивниот квалитет. Од аптека со промената на законите во фармацевтската дејност малку потешко се стига до тестостерон енатат (тестостерон депо попопуларно), кој колку толку можеше да се земе барем од аптека и е проверен и исправен за користење за разлика од оние кои стигаат со шверц по црните канали. Пред неколку години кога влезе на допинг листа ефедринот прекина да се наоѓа исто легално, па сега мора да се плати и натплати иако реалната цена е сосема поинаква...и нормално овој бизнис цути во ерата на бодибилдингот, во време во кое се почести се оние кои не размислуваат и посегнуваат по стероидите за да стигнат до нивните „идоли“ од овој спорт.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
не ми е јасно што се фативте за стероидите, дали тролате или што, сто пати е пишано ако немате натпреварувачки амбиции нема зашто да посегнувате по нив, а посебно овие почетниците што си пишуваат абе дрво сум во овие работи и се фатиле за стероиди да зборат ......
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Како што се гледа и по насловот на видеото, клипчето ти е уствари сите класични муабети за стероидите in a nutshell. Затоа и до ден денес толку лош збор ги бие и толку многу луѓе имаат прогрешна перцепција за нив. Кажано е многу пати, и со Ц витамин да претераш ќе имаш последица, па така и со ова. Ако ти си доволно едуциран, доволно прочитан, си земал совети од луѓе со претходно искуство (се разбира и консултација со лекар), ако знаеш со која доза што ќе постигнеш и се држиш до својот план, сајд ефектите ќе бидат доста помали него како на дечково во видеото.
На видеото човекот убаво објаснува како дошло до сето тоа колку зимал, како дошло до претерување и така натаму. Може е некој класичен муабет како што викаш, ама веројатно сепак корисен? Ако не за друго, барем да покаже дека треба да се има усул. И се согласувам, не само по форуми/нет/пријатели/познаници, треба до лекар консултации за вакви ствари.[DOUBLEPOST=1418340446][/DOUBLEPOST]
не ми е јасно што се фативте за стероидите, дали тролате или што, сто пати е пишано ако немате натпреварувачки амбиции нема зашто да посегнувате по нив, а посебно овие почетниците што си пишуваат абе дрво сум во овие работи и се фатиле за стероиди да зборат ......
Никад нема да бидам бизнисмен на пример. Треба ад се држам на страна од тие теми тоталка? Не заебавај сеа и ти.
 

Пропалица

Мртов/а
Член од
25 јуни 2011
Мислења
2.866
Поени од реакции
1.406
Јас користам стероиди за зголемување на пенисот и доста се квалитетни.
 
Член од
11 мај 2014
Мислења
1.020
Поени од реакции
575
Имаше порано еден прекрасен форум, се викаше стероиди.мк. Таму пишуваа многу дечки кои имаа искуство со овие работи и го разбираа бодибилдингот. Член на тој форум беше и Ѓороски. Мислам дека премногу работи научив од тој форум. До ден денес сум им благодарен на сите членови од таму, некои од нив беа шампиони во бб, другите кои учеа од нив станаа шампиони и фитнес инструктори.
Последните години дојдоа доста дечишта на стероиди.ком.мк и го напуштив јас, а со старата гарда сеуште се дружам, дел од нив кои како што кажав и погоре, научија на потешкиот начин -од лично искуство :).
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.734
Поени од реакции
7.547
Јас користам стероиди за зголемување на пенисот и доста се квалитетни.
Абе уште се немаш се оправено од "тушот" шо го доби во Љ&С? Шо ќе се мачиш да со стероиди, пробај да ти се спуштат јајцата од вагината.:Кезец:
 
D

Daedalus

Гостин
не ми е јасно што се фативте за стероидите, дали тролате или што, сто пати е пишано ако немате натпреварувачки амбиции нема зашто да посегнувате по нив, а посебно овие почетниците што си пишуваат абе дрво сум во овие работи и се фатиле за стероиди да зборат ......
Ваљда ова на мене мислиш пошто ја једин сум што го пиша ова. Ја ниту билдам, ниту планирам да зимам стеориди, а ниту сметам дека пошто не знам нешто или некоја тематика, не смеам да бидам љубопитен околу истата.
Ја не се нафатив да зборам за стероиди и што се стероиди, ваљда читаш дека прашувам и сакам да дознаам повеќе за истите од ликови кои можда знаат подобро. Ја не идам на боди билдинг, не сум ви ги читал дебатине од 3000 страни и ме мрзи да ги читам искрено.
Глеам дека темава се отвори у нови теми и си прашав.
Што ви е со муабетиве, одма да се расправате, одма да се курчите нешто...
Ако ти дојдеш и ме прашаш нешто мене околу физика или хемија, пошто не знаеш, не пошто планираш да станеш хемичар туку еве те интересира нешто, нема да ти се просеравам како ти тука си дрво, не знаеш да решиш проста равенка со 2 непознати и да ти го дрвам, туку ќе гледам да ти објаснам колку што можам.
Види @Stef Bachatero убаво си постираше клипче со психијатар кој учествувал во контролирани студии, објаснува што е познато, а што не.
Ти на пример си дибек.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Јас користам стероиди за зголемување на пенисот и доста се квалитетни.
Saline injections?[DOUBLEPOST=1418340923][/DOUBLEPOST]
Види @Stef Bachatero убаво си постираше клипче со психијатар кој учествував во контролирани студии, објаснува што е познато, а што не.
Ти на пример си дибек.
Само првиот клип е океј. Не троши време на вториот. Купус и слама.
 
Член од
11 мај 2014
Мислења
1.020
Поени од реакции
575
чисто да имате појма што претставуваат во глобала, а за да правите шеми и слични работи НЕ!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom