Старо железо

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Бакарот држи цена од 280 до 300 зависи каде. Штета што нема тежина. Јас онака збирам како хоби ми стана и тоа со години уште средно кога бев , и едвај има 200 кг. Максимум до 1000 евра да му земам , а го збирам можеби 5 години и повеќе.

Иначе 1 тон железо го откупуват за 150 евра во Струмица.
Па чим можеш 1000 евра да земеш, значи се исплаќа да собираш железо...:)
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Бакарот држи цена од 280 до 300 зависи каде. Штета што нема тежина. Јас онака збирам како хоби ми стана и тоа со години уште средно кога бев , и едвај има 200 кг. Максимум до 1000 евра да му земам , а го збирам можеби 5 години и повеќе.

Иначе 1 тон железо го откупуват за 150 евра во Струмица.
Џабе брат, бакарот во Скопје секаде е моментално по 190/200 ден.. Заради ситуацијата со Украина, цената е драстично намалена! Чешмите отидоа во месинг.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.967
Поени од реакции
35.600
Па чим можеш 1000 евра да земеш, значи се исплаќа да собираш железо...:)
За бакарот таа цена , за 200 кг. Иначе за 200 кг железо максимум 2 илади денари дали ќе земаш. :)
 

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
703
Поени од реакции
1.584
Да прашам, ме интересира дали можам да однесам акомулатор од мотор во отпад/комунално и колку кошта ?
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Да прашам, ме интересира дали можам да однесам акомулатор од мотор во отпад/комунално и колку кошта ?
Се мери на КГ...Мислам дека цели акумулатори одат по 20-30 денара по КГ..
Тој порано се класифицираше како олово,и како таков го откупуваа,цената беше 80-100 денара по килограм,и затоа ги крадеа,само ќе ти одбијат 10-15% за пластиката и киселината во него..

Мислиш од кола? Или од моторче,скутерче таква работа?
 

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
703
Поени од реакции
1.584
Се мери на КГ...Мислам дека цели акумулатори одат по 20-30 денара по КГ..
Тој порано се класифицираше како олово,и како таков го откупуваа,цената беше 80-100 денара по килограм,и затоа ги крадеа,само ќе ти одбијат 10-15% за пластиката и киселината во него..

Мислиш од кола? Или од моторче,скутерче таква работа?
мотор мз 150 кубици
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Многу малце употребувани електро-мотори по која цена се продаваат? Мислам кој е начинот на пресметка на цената ,по KW или нешто слично?
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
Кој отпад низ Скопјево откупува акумулатори, и колку пари одат ?
 

baramrabota1

Nesuden PRAVNIK
Член од
26 септември 2017
Мислења
133
Поени од реакции
11
Zdravo:
Imam kola Kia Capital 1996

Sakam da ja dadam vo otpad .
Po soobrakajna tezi 1100 kg

Kolku odbivaat na kilaza i kolku bi i zemal ??? Da ne znae nekoj??
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.768
Моја препорака е да се пазите од собирачите на старо железо, од оние што го имаат во колата пуштено радиото „Ево купујем. Народе, што откупујем? Старо железо, стари акумулатори“... Сакаат тие со нас да си прават мајтап. Пример осум шипки со должина од 2 метри 4x4cm сакаат да ти ги земат за 100 денари...А и луѓево наши колку се наивни. Ако имам нешто за старо железо за продавање па што има на циганите да им го продавам. Па ќе си одам во отпад све таму до грам ќе ти го вагаат... Сега полно отпади ги има. Гледам има доста луѓе ќе продадат нешто за 100-200 денари ама има маса од минимум 100kg пример шпорет електричен, шпорет на дрва, перална, фрижидер замрзнувач...

Најголема мета за нив се куќите што воопшто немаат ограда... А и тие дворови што се со ограда од плетена жица... Абе фаќаат навечер со клешти ти ја сечат оградата и си ја продаваат во отпад... Двата капаци и од водомерите и од канализацијата си ги земаат...

Ама и друга работа секој ден летно време на многу луѓе уште од 07.00 часот со то радиото ево купујем им го нарушуваат мирот и сонот. Па што е некој должен да ги слуша високите децибели ? Пример ко јас цела ноќ трета смена опран од работа тамам само што сум заспал...

Под итно треба да ги забрани државава откупувачите на старо железо...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom