Стан под кирија или цел живот кредити.

GrouchoMarx

Мочко
Член од
26 јануари 2008
Мислења
2.907
Поени од реакции
469
паметните луге на запад се селат на село

само кај нас морало да се има стан, ама еве време доага да бидеш сељак ке биде предимство.


кука на село од 100 м2 (не 60 м2) е 30.000 - 35.000 евра сосе комуналии
Истово и ја сакав да го кажам. Баба ми и дедо ми пред помалку од година купија куќа на село за која платија околу 15-16 иљади евра сосе комуналии.
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.564
Поени од реакции
2.514
Ова се вика субвенциии за станови...Чисто шпекулирање само ќе ја зголемиш цената на становите, луѓе ќе инвестираат како луди во станови иако немаат потреба за тоа и цената дополнителнио земаат кредити банките ќе се надуат како балони...Ве потсетува ова на нешто што се случи пред 2-3 години во САД? Налудничава и многу опасна работа е идејава. Некој треба назад во прва година на Економски.
http://en.wikipedia.org/wiki/Real_estate_bubble
Добро бе друже, ова е само површински кажано. Ако се седни здраво да се размислува да се реализира ова, има начин да помини без последици. Еве накратко, мене први работи што ми идат на памет за да се избегне тоа што се случи во америка, и да не се пумпа цената на становите. Прво, за разлика од Америка, кај што секој што ќе му прднеше можеше да појди в банка, и да побара кредит за куќа неколку кратно поскапа од колку што можеше да си дозволи, и притоа банката ко ништо да му одобри, овде нема така да биди. Значи би имало строги услови од банките, исти какви што се сега. Друго, не мора да биди опфатено целото население во државава, туку само млади брачни парови, кои што се кредитоспособни, и кои што ќе можат да се носат со кредитот. Друга работа, за да не дојди до пумпање на цените, има друг начин. Значи, како што кажав претходно, оваа субвенција ќе биди за одредена група на гаѓани, значи млади брачни парови, кредитоспособни пред се. Е сега ако сакаат тие стан в ценар, бујрум нека си купат, меѓутоа тука државата нема да субвенционира. Имено, државата можи да склучи договори со градежни фирми, кои ќе изградат станови по перифериите на градовите, кои ќе бидат наменети за оваа група на граѓани, ќе ги продава по реална цена (да ги исплати градежните фирми, и еве да им остани некој динар чар, да можат пример да изградат други станови, кои што ќе бидат распределени на социјалните случаи),плус, ете чар и за градежните фирми. Значи, државата ќе им ја плаќа каматата само на оние граѓани кои што ќе аплицираат за кредит исклучиво за овие станови( и тоа кажавме кој граѓани). Оти ако во Скопје периферијата е далеку и не му одговара на некој, во другите градови во Македонија од најдалечното место во градот, до центарот е во најлош случај минути 20 пешки.
И сега, ти пример, овде можиш да ми најдиш еден куп пропусти, не велам не. Ама јас го пишувам постов вкупно 2 минути, и исто толку време го уклучувам мозоков на оваа тема. Меѓутоа ако се состави здрав тим, и ги согледа сите недостатоци и притоа најди решенија за истите, јас лично сметам дека можи да се изведи нешто.
За секој проблем има решение, само некој треба да го најди...
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.442
Џабе ваков муабет,пошто далеку најголем дел од населението наведените услови се мислена именка,учество 20-30.000 евра,камати wtf...!?!? прво треба да се погледне каде живееме...
Друго власта се менува,а исто и каматите се променливи и се наголемуваат...

Стамбена кооператива е едноставно решение...
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
Стамбена кооператива е едноставно решение...
И јас сум размишљал за ова ама народот е исполажан толку многу што веке сами на себе не си веруваат луѓето.
Ги испокрадоа луѓето како да сме див запад , ебати инфериорити комплексот што ги натера нашиве политичари да биднат политичари.
 
M

MIL

Гостин
Mrzam krditi , nekam krediti , ni pak ziveam pod kiriii ... tesko im na tie posebno u ovie losi vreminja so e tesko da se preziveee za mnogu luge.
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Недвижност преставува најголем дел од имотот на просечниот граѓанин окулу 70-80%. Така да е многу битно да се разбере како функционира овој вид инвестиција. Прво неколку митови за недвижноста како инвестиција кои мора да се знаат.
1. Недвижноста е „сигурна“ инвестиција. Не е вистина како и секоја инвестиција варира во цена и може да падне.
2. Недвижноста секогаш ја победува инфлација. Најчесто ова не е вистина. Во просек после данок и трошоци и корекција за инфлација приходот е 0%. А има и моменти кога може и да е негативен.
-Цена. Најчесто цените растат но, можно е да се случи и да паѓаат. Тоа е случај после меур, голема рецесија и дефлација (најчесто ова иде заедно). Во Македонија нема индекс на цени на недвижност и не е најлесно да се знае што се случува со нив. Во последните 15-20 години цените растат со релативно континуран раст иако оваа година се рамни. Не изгледа дека има меур. Како и да е сакате да купувате кога цените раста а не опаѓаат. Не е паметно да се вложува во ништо што губи вредност.
-Инфлација. Цените на недвижноста ја следат инфлацијата. Во моменти кога цената јас претркува инфлација тоа може да е знак за меур на недвижнини. Во основа треба да купувате кога растот на цената е под инфлација а продавате кога е над. Во моменотов во Македонија е под но колку ќе трае тоа тешко е да се претпостви. Исто така е подобро да се купува кога се очекува раст на инфлацијата.
-Кирија. Извор на приходи е киријата. Битен момент е да се знае колкав е киријнот приход а тоа е (годишна кирија/цена на недвижност Х100%). Во основа се смета дека 5% е граница за исплатливост за влез. Моментално во Македонија толку е некаде кријиниот приход 4-5% во 2000 беше и 7-8%. Значи е на граница и има тенденција за намалување што не е добро за идните купувачи. Обично над 2-3 % се смета за преценет имот а 7-8% за потценет.
-Каматни стапки. Најчесто недвижност се купува преку хипотекарен кредит. Значи ако каматната стапка е ниска е подобро да се купува. Каматните стапки во МК не се многу ниски но, не и превисоки. Има одредена тенденција за нивно намалување што е добар знак за некој што планира во иднина да купува.
-Фиксна или Променлива Каматна Стапка на хипотекарен кредит. Одлуката треба да се базира на проценка на идното движење на каматните стапки. Ако тие имаат тенденција за опаѓање подбра е променлива а, ако растат фиксна. Сега за сега има тенденција за пад но, со оглед на долгиот рок на хипотеките тешко е да се гарантира дека тие ќе опаѓаат и во следниве 15-20 години.
-Паричен прилив. Е ова е дел од сметководство…Се пресметува со процент на разликата на месечната кирија кој би се плаќала минус месечната рата на кредитот. (кирија-рата/рата *100%) Како граница се зема -40%. Во Македонија паричниот прилив е најчесто на таа граница. Ако е под се исплати повеќе да се купи ако не над повеќе се исплати да се рента. За мене ова лично е доста субјективно. Ако имаш бизнис или си добар во вложување пари може ќе сакаш да имаш и подобар паричен прилив и да се одлучиш на рентање.
-Други фактори. Психологија на пазар (колку луѓе ја сметаат недвижноста за сигурна инвестиција), Глобална економска состојба, државни интервенции (субвенции итн), понуда и побарувачка на пазарот на недвижнити, политички фактори итн.

.....................

Ова ми е еден стар коментар и блог пост од дамна сега го најдов и многу ми се допаѓа па го репостирам.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
14.596
Поени од реакции
31.936
Имате некој поскоро земано станбен кредит? Каде се најповолни во моментов? Нешто да може да се исплаќа 15тина години со макс рата од 250 евра месечно за тие 15 години.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.051
Поени од реакции
11.378
Имате некој поскоро земано станбен кредит? Каде се најповолни во моментов? Нешто да може да се исплаќа 15тина години со макс рата од 250 евра месечно за тие 15 години.
Овде имаш ли проверено за најповолна понуда?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
14.596
Поени од реакции
31.936
Овде имаш ли проверено за најповолна понуда?
Не немав проверено, ти благодарам :)
Искрено го разгледував на старт законот за ова промоцијата „Купи куќа купи стан“, али еден од условите не го исполнувам, па не планирам да си играм со тоа. Планирам дел учество, дел кредит, па според сумата што би ја подигнал сметам дека макс 15 години треба да се исплати.
 
M

Moon Child

Гостин
Стварно е толку скап м3 во Скопје :eek:
Не сум знаела, додуша не сум се ни распрашувала, налетав на темава и се запрепастив.
Овде каде сум јас исто е м3 од 1000 евра ретко да најдеш, 1300 па нагоре, ама отприлика тука некаде. Еве знам за една зграда, толку е нова што уште не се вселени луѓето, на екстра локација прва линија од море, значи од кровот да плукнеш плунката во море ќе заврши, е 1650е м. Зошто е во Скопје толку, кога не нуди ништо особено,освен што е главен град на една држава?
Јас сум овде потстанар, околностите се такви што несакам уште сега да скокнам да вложувам во недвижнини, од проста причина што незнам дали сакам овде да останам и дали во иднина ќе ми биде исплатливо да живеам овде.Сеуште сме млади да одлучиме дали е тоа тоа, или можеби ќе ни се пружи некоја друга шанса во животот, можеби да живееме на некое поубаво место.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.051
Поени од реакции
11.378
Зошто е во Скопје толку, кога не нуди ништо особено,освен што е главен град на една држава?
70-80% од капиталот на државата е сконцентриран во Скопје, очекувано е од цела Македонија да има купувачи на станови, тоа ја крева цената. Плус урбаната мафија што дополнително вештачки ја дува до ниво дупло од реалната.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.400
На млад брачен пар,нудам стан во Автокоманда, може за подолго време(цена 3.500 денари)
Станот е двособен и скромно наместен, треба ваше уредување по желба.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.887
Haha, anco tajkun bil be po celo skopje stanovi ima....
:D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom