Станови во Скопје, совети за купување.

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Како мислиш врева, колку што знам згради во МК се бетонски и нема врева.
Баш бетонските ѕидови се големи проводници на звук! Изгледа си отрпнал!
:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
Дечки кај живеете вие бе ?
Кај сте виделе вие ѕидови од бетон у Скопје ?
У новиве згради бетон се само стубовите, плочите и нешто друго ситно ако има, ама ѕидовите се блокови :)
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Се тоа држи, ама еве ќе ти кажам што ми е план. ќе имам некои пари од продажба на имот, со тие пари планот е да се купат 3 стана, 2 средни и една гарсоњера, еден за сестра ми, гарсоњера за мајка ми, друг за мене понатака. Пари има за два, една гарсоњера и еден среден. Бидејќи сега само јас сум во состојба да живеам сам, прво се купува еден за мене, па потоа со мојот кредит се докупуваат двата. Знам дека има и бољи опции ама само јас сум кредитоспособен и мора да се комбинира... Ако чекам, нема да дособерам пари, ќе се потрошат за кирии и тековни трошоци :)
So tie pari planirate da kupite 3 stana ama ima dovolno samo za 2 :D . Ne znam kolku pari imas ali ja bi odel na varijanta kuka na 2 sprata. Primer toa bi bilo za tebe i majka ti. Za sestra ti baraj stan ako saka stan, ako ne baraj kuka.
Ne znam kako lugjeto uste kupuvaat stanovi ko za skoro isti pari imas i kuki. Eden den ko ke imas deca ke sfatis deka kuka ti e mnogu podobra opcija, ali togas kukite ke bidat duplo poskapi od sega. U kuka sho sakas ke pravis plus imas dvor, mesto za parkiranje kola, garaza itn. Vo stan nisto od ova nemas plus ke ti se pogodat nekoi tersene komsii. U sekoj slucaj ti si znaes sto ti odgovara povekje.
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Разгледувам станови низ Скопје и на некои по ОК локации квадрат речиси да нема испод 1 000 евра (некаде и 1 200 - 1 300 што е лудило). Значи да речеме за стан од 70 квадрати испод 70 000 евра слабо.

Тоа што го зборите за куќи, тие што се разбираат малце повеќе (цел живот сум у стан, ништо не знам за куќа), колку би коштала куќа од 70 квадрати на пример (нормално со мало дворче и земјиштето да се купи плус) ?
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.792
Поени од реакции
29.252
:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
Дечки кај живеете вие бе ?
Кај сте виделе вие ѕидови од бетон у Скопје ?
У новиве згради бетон се само стубовите, плочите и нешто друго ситно ако има, ама ѕидовите се блокови :)
,,,vo nanazad godini kaj vide vo novive gradbi zidovi od blok cigli,,,se se toa pregradni so gips karton plochi,,,
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
,,,vo nanazad godini kaj vide vo novive gradbi zidovi od blok cigli,,,se se toa pregradni so gips karton plochi,,,
Потврдувам :) сум бил у доста станови на различни локации низ СК и ... ептен некако тнка работата :)

Стариве згради да (тие што се градени пред 2000ти или 90ти), ама овие што се правени во последниве 10тина - 20 години, тешко дека ќе најдете добра (или воопшто) изолација и цигли.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Потврдувам :) сум бил у доста станови на различни локации низ СК и ... ептен некако тнка работата :)

Стариве згради да (тие што се градени пред 2000ти или 90ти), ама овие што се правени во последниве 10тина - 20 години, тешко дека ќе најдете добра изолација или цигли.
И мој совет е да се бара стан во постари градби..Новите згради можеби од надвор изгледаат убаво и скоцкано ама имаат многу аномалии. Пред неколку години бев во мало зградиче во Тафталиџе, вака од страна многу пристојно... Електрични инсталации гној, не можеш два уреди на еден штекер да врзеш. Изолацијата, не лоша, подобар опис е дека воопшто ја немаше. Дури ми беше непријатно што се слушаше буквално малце погласен муабет на комшиите. Се знаев за луѓето... Една година како е завршена, почнаа да се појавуваат црни дамки по купатилата. Се на се, комплетна катастрофа.
Топол совет е, многу внимателно со зимање на нови станови.
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
И мој совет е да се бара стан во постари градби..Новите згради можеби од надвор изгледаат убаво и скоцкано ама имаат многу аномалии. Пред неколку години бев во мало зградиче во Тафталиџе, вака од страна многу пристојно... Електрични инсталации гној, не можеш два уреди на еден штекер да врзеш. Изолацијата, не лоша, подобар опис е дека воопшто ја немаше. Дури ми беше непријатно што се слушаше буквално малце погласен муабет на комшиите. Се знаев за луѓето... Една година како е завршена, почнаа да се појавуваат црни дамки по купатилата. Се на се, комплетна катастрофа.
Топол совет е, многу внимателно со зимање на нови станови.
Знам пријателе :) цел живот живеам во зграда (изградена доцни 60ти, рани 70ти) и од надвор не изгледа баш најсјајно, ама од внатре и те како се држи. Чисто од љубопитност прашував за куќи нивна исплатливост бидејќи никогаш немам живеено и гледам што е попаметно за блиска иднина.

Иначе, баш пред некое време разговарав на темава со еден бајаги добро ситуиран пријател кој што се сели прилично често. Имаат многу пари фамилијарно и мењаат станови речиси на годишно ниво.

Кога го прашав зошто секогаш одбира постара зграда за живеење, ми рече "Генерално избегавам да купам стан во нова зграда, дека во дел од нив самиот имам учествувано во изградба" :)
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Разгледувам станови низ Скопје и на некои по ОК локации квадрат речиси да нема испод 1 000 евра (некаде и 1 200 - 1 300 што е лудило). Значи да речеме за стан од 70 квадрати испод 70 000 евра слабо.

Тоа што го зборите за куќи, тие што се разбираат малце повеќе (цел живот сум у стан, ништо не знам за куќа), колку би коштала куќа од 70 квадрати на пример (нормално со мало дворче и земјиштето да се купи плус) ?
Za tie pari ene na fb nekoj prodava kuka na dva sprata so dvor. Vidi po oglasi kolku se. Cenite se razlicni zavisi od kuka do kuka. Ocigledno nema da bide nova i sigurno ke ima nesto popravki da se sredat ali bar ne delis zidovi so komsii.
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Za tie pari ene na fb nekoj prodava kuka na dva sprata so dvor. Vidi po oglasi kolku se. Cenite se razlicni zavisi od kuka do kuka. Ocigledno nema da bide nova i sigurno ke ima nesto popravki da se sredat ali bar ne delis zidovi so komsii.
Па добро, и ако сакаш да реновираш стан, реално (зависи од квадратура и дали сакаш фул реновирање) кошта лабаво 5 000 евра (ако не и до 10к).
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.167
Поени од реакции
15.962
Па добро, и ако сакаш да реновираш стан, реално (зависи од квадратура и дали сакаш фул реновирање) кошта лабаво 5 000 евра (ако не и до 10к).
Ме интересира колкава квадратура треба да е станот за да кошта олку реновирање.
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Ме интересира колкава квадратура треба да е станот за да кошта олку реновирање.
Не знам искрено. Јас лично освен ситни поправки немам комплетно реновирано.

Вака со луѓе што имам разговарано (од сеќавање генерално за 2-3 собни станови, значи +60 +70 квадрати) такви цифри ми имаат спомнувано.

Исто пак ќе кажам, зависи што реновираш. На пример, пак од туѓо искуство, ВЦ / купатило е најскапо за реновирање. Така да ако се вклучи и тоа ... ќе кошта :)
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.167
Поени од реакции
15.962
Не знам искрено. Јас лично освен ситни поправки немам комплетно реновирано.

Вака со луѓе што имам разговарано (од сеќавање генерално за 2-3 собни станови, значи +60 +70 квадрати) такви цифри ми имаат спомнувано.

Исто пак ќе кажам, зависи што реновираш. На пример, пак од туѓо искуство, ВЦ / купатило е најскапо за реновирање. Така да ако се вклучи и тоа ... ќе кошта :)
Абе ти ако сакаш ВЦ-то да ти биде со позлатени елементи може и многу повеќе да ти биде.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Абе ти ако сакаш ВЦ-то да ти биде со позлатени елементи може и многу повеќе да ти биде.
Во постари згради се знае, прво прозорци и врати се менуваат, обично се „рехабилитира“ паркетот ако е во пристојна состојба бидејќи е греота (порано биле прилично квалитетни подовите) да го замениш со ламинат. Купатилата се најчесто вклучени во пакетот за реновирање..ако ја чепнеш и кујната, се собира прилична сума ама имаш убава инвестиција.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
Дечки кај живеете вие бе ?
Кај сте виделе вие ѕидови од бетон у Скопје ?
У новиве згради бетон се само стубовите, плочите и нешто друго ситно ако има, ама ѕидовите се блокови :)
Човекот рече бетонски ѕидови и јас му одговорив за тоа! Доста од постарите градби се со голем број носечки платна кои се воедно и ѕидови. Инаку знаеме што е рам конструкција, не сме до толку :)
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.709
Поени од реакции
6.839
Човекот рече бетонски ѕидови и јас му одговорив за тоа! Доста од постарите градби се со голем број носечки платна кои се воедно и ѕидови. Инаку знаеме што е рам конструкција, не сме до толку :)
Башка, руските згради насекаде по Скопје, изградени по земјотресот, се целите од бетон. Не можеш клинец да зачукаш
 

Kajgana Shop

На врв Bottom