Станови во Скопје, совети за купување.

Член од
8 мај 2013
Мислења
11.543
Поени од реакции
36.509
Член од
16 јули 2021
Мислења
271
Поени од реакции
613
https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/ripna-tsenata-i-na-drzhavnite-stanovi-po-1-916-evra-za-kvadrat-se-prodadoa-preostanatite-vo-zgradata-na-juzhen-bulevar/

РИПНА ЦЕНАТА И НА ДРЖАВНИТЕ СТАНОВИ, ПО 1.916 ЕВРА ЗА КВАДРАТ СЕ ПРОДАДОА ПРЕОСТАНАТИТЕ ВО ЗГРАДАТА НА ЈУЖЕН БУЛЕВАР ВО СКОПЈЕ



Има пари народов :D
Сосем нормално, во повеќето западни држави (кон чиј режим се стремиме и ние за лошо или за арно) не можеш да си дозволиш да купиш имот особено во голем/главен град, само под кирија е работата, но кај нас уште менталитетот дека не мора да поседуваш имот и точката на кршење (т.е. веќе да не е целосно економски изводливо да се купи стан) не се постигнати, а ќе дојде и тој ден.
Автоматски споено мислење:

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/ripna-tsenata-i-na-drzhavnite-stanovi-po-1-916-evra-za-kvadrat-se-prodadoa-preostanatite-vo-zgradata-na-juzhen-bulevar/

РИПНА ЦЕНАТА И НА ДРЖАВНИТЕ СТАНОВИ, ПО 1.916 ЕВРА ЗА КВАДРАТ СЕ ПРОДАДОА ПРЕОСТАНАТИТЕ ВО ЗГРАДАТА НА ЈУЖЕН БУЛЕВАР ВО СКОПЈЕ



Има пари народов :D
Сосем нормално, во повеќето западни држави (кон чиј режим се стремиме и ние за лошо или за арно) не можеш да си дозволиш да купиш имот особено во голем/главен град, само под кирија е работата, но кај нас уште менталитетот дека не мора да поседуваш имот и точката на кршење (т.е. веќе да не е целосно економски изводливо да се купи стан) не се постигнати, а ќе дојде и тој ден.
Автоматски споено мислење:

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/ripna-tsenata-i-na-drzhavnite-stanovi-po-1-916-evra-za-kvadrat-se-prodadoa-preostanatite-vo-zgradata-na-juzhen-bulevar/

РИПНА ЦЕНАТА И НА ДРЖАВНИТЕ СТАНОВИ, ПО 1.916 ЕВРА ЗА КВАДРАТ СЕ ПРОДАДОА ПРЕОСТАНАТИТЕ ВО ЗГРАДАТА НА ЈУЖЕН БУЛЕВАР ВО СКОПЈЕ



Има пари народов :D
Сосем нормално, во повеќето западни држави (кон чиј режим се стремиме и ние за лошо или за арно) не можеш да си дозволиш да купиш имот особено во голем/главен град, само под кирија е работата, но кај нас уште менталитетот дека не мора да поседуваш имот и точката на кршење (т.е. веќе да не е целосно економски изводливо да се купи стан) не се постигнати, а ќе дојде и тој ден.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.755
Поени од реакции
5.028
Почна забавено (во проценти) да расте недвижноста очекувам слаб раст дури и контракција следната година или крајот на оваа.
 
Член од
12 јуни 2013
Мислења
104
Поени од реакции
50
Едно прашање дали за поднесување за станбен кредит е неопходен документ листот за предбележување или само преддоговорот заверен на нотар ? Бидејќи ова листов за предбележување абер нема да ми го изддадат од катастар... Т е. од нотарот ми рекоа сеуште не е готов а поминаа два месеци?
Автоматски споено мислење:

Едно прашање дали за поднесување за станбен кредит е неопходен документ листот за предбележување или само преддоговорот заверен на нотар ? Бидејќи ова листов за предбележување абер нема да ми го изддадат од катастар... Т е. од нотарот ми рекоа сеуште не е готов а поминаа два месеци?
 
Член од
7 април 2019
Мислења
24
Поени од реакции
43
Едно прашање дали за поднесување за станбен кредит е неопходен документ листот за предбележување или само преддоговорот заверен на нотар ? Бидејќи ова листов за предбележување абер нема да ми го изддадат од катастар... Т е. од нотарот ми рекоа сеуште не е готов а поминаа два месеци?
Автоматски споено мислење:

Едно прашање дали за поднесување за станбен кредит е неопходен документ листот за предбележување или само преддоговорот заверен на нотар ? Бидејќи ова листов за предбележување абер нема да ми го изддадат од катастар... Т е. од нотарот ми рекоа сеуште не е готов а поминаа два месеци?

Мислам дека да, затоа што тоа и е доказ на банката дека само ти имаш почнато процедура за тој стан и никој друг, нема да ти одобрат ништо без запишана предбелешка во имотен лист. Затоа што продавачот може да си прави било какви договори со 10 купувачи но првиот што ќе се запише во предбелешка станува потенцијален кандидат и никој друг после тоа не може да почне процедура. Со тоа се прави заштита од превара како што правеа порано еден ист стан да се продава на повеќе луѓе.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.453
Поени од реакции
7.951
И овде Вангард и Блекрок ги купуваат становите?
Па не Блекрок и Вангард, не сме ние напреден капитализам, него локални "chieftains" и "warlords" би му дошло на енглески.
Во суштина е истото, и таму и овде средната класа изумира и сопствен дом е исклучива привилегија на богатите.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.070
Поени од реакции
17.927
Па не Блекрок и Вангард, не сме ние напреден капитализам, него локални "chieftains" и "warlords" би му дошло на енглески.
Во суштина е истото, и таму и овде средната класа изумира и сопствен дом е исклучива привилегија на богатите.
Toj e paternot, i tie blackrok i vangard se chieftains na nekoj nacin. Kje ziveeme pod renta i kje sme sreknni :D
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.857
Поени од реакции
4.749
Најјаки се внуците со наследство што добиваат некоја канта од дедо баба нереновиран од 71ва, а добиен на поклон од ЈНА у центар негде. Абе нејќе да чуе испод 150.000 за 70 квадрата, он више ги израчунал парите за што ќе му идат. Е и од такви таклабаси иде цената нагоре, а најголема превара во градежништвово е дека цените отишле нагоре ради зголемување на материјалите за градба.
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
799
Поени од реакции
1.137
Најјаки се внуците со наследство што добиваат некоја канта од дедо баба нереновиран од 71ва, а добиен на поклон од ЈНА у центар негде. Абе нејќе да чуе испод 150.000 за 70 квадрата, он више ги израчунал парите за што ќе му идат. Е и од такви таклабаси иде цената нагоре, а најголема превара во градежништвово е дека цените отишле нагоре ради зголемување на материјалите за градба.
Значи во нормална (функционалнца) економија, падот и растот на цените се диктирани од Побарувачка <=> Достапност на недвижнини. Во Скопје се продаваат преку 60000 станови сигурно, и пред да се накачат цените имаше станови на продажба колку сакаш, нови од 800-900е м2, другар пред 4-5 години толку пари плати за м2.

Кај нас е ова е тотална измама, вршење лажни притисоци дека нема станови (ќе немало), "хемиски" напумпани цени од нигде никаде, пропаганди по медиуми и перење на пари на Шиптаромафијата. Уживај другар, сигурно ќе платам 1600е квадрат за од дедо ти мувлосаниот од '70 та.

Во Австралија пример, цените на недвижнините се кренаа упм бидеќи има МНОГУ луѓе што сакаат да се снабдат со дом ама НЕМА доволно недвижнини, за само да изнајмиш стан треба да правиш интервју ЗАМИСЛИ :D @Lester Freamon можи да ти потврди.

Ова само уште повеќе ги мотивира младите да си заминат странство место да останат овде и да инвестираат во својата држава. Јас лично пример еве ти кажувам, од 10 души друштво само 2-ца сме останати овде бидеќи работиме од дома, другото Данска, Германија, Шведска, USA, Холандија.

Ќе печалат и ќе се вратат да купат недвижнини овде ? Не, воопшто не. Тие таму остануваат, тие самите и нивните придобивки остануваат таму и не планираат овде да се вратат па ниту да инвестираат, еднаш-двапати годишно си идат овде да се видат со нивните и толку. Видете статистики за колку новозапишани има деца во основно училиште, страшно разочарувачки пад, страшно.

Овие што се лукави и сакаат да идат цените до безкрај не сфаќаат дека тоа штети на колективното опшество, на народот. Сигурно се од истите типови на луѓе кои ќе ти речат: "BraT jaS glaSaV za SdS/VeMeRO oTi Mi VeTiJa BrAt dA pOkacAt oVa zA meNe PlaTaTa/oTkuPOt" - кој било личен бенефит. Утре недајбоже ќе се разболи нема да има кој да го лечи во државава, ха ха ха
Автоматски споено мислење:

1724407755719.png
 
Последно уредено:
Член од
12 август 2024
Мислења
31
Поени од реакции
58
Станов од сликата буквално ко @Lokvan што опиша.

Инаку дека биле 800-900 евра пред корона или почеток на корона мало морген. Да , толку беа во Чаир, Ченто или Кисела Вода што плаче за реновирање. И ја имам другар пред 4-5 години што плати 580 евра од м2. Локацијата е во Илинден.

Барем поголем стан веќе 4-5 месеци зашто во овој што го имам беше наменет за ерген а не за фамилија и за година-две нема да не собере. Не ми делува дека има многу избор. Стан со три спални или е дуплекс, или 120м2+ пошто решиле да има дневна 50м2 демек оро ќе се игра во неа, балкон 20м2. Или цена надвор од буџетот
Повеќето станови од 90 до 100 м2 па и до 120м2 имаат само 2 спални.

Доста буџовани имаат по 5+ стана, овие градежниците се доста ќар и секако нема да спуштат цена, еден куп ропаци од општините и министерствата рекетираа 3-4 стана за да средат градење, на ова додај и напливот на турци во северна направи да се качат и кириите доста. 350 евра во Штип кирија е.


Што велат од една серија The game is rigged.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.857
Поени од реакции
4.749
Оние ситнине инвеститорчиња што идат ко мршојаден старокупуем низ населби каде што уште има бараки и само чекаат кога ќе скине некоја баба да се утрапат одма за купување на парцела, е тие стручњаци за набавните цени на материјали и само се жалат кога ќе дојде заинтересиран клиент. Профитот им се дуплира а продажба на станбени единици ист година за година. Дека цената на материјалите се покачила и тоа влијаело. Вкупно реално покачување на трошокот за материјали не верувам да е кумулативно повеќе од 30-40% во последниве 5 години, а цените отидоа 100%.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.070
Поени од реакции
17.927
Најјаки се внуците со наследство што добиваат некоја канта од дедо баба нереновиран од 71ва, а добиен на поклон од ЈНА у центар негде. Абе нејќе да чуе испод 150.000 за 70 квадрата, он више ги израчунал парите за што ќе му идат. Е и од такви таклабаси иде цената нагоре, а најголема превара во градежништвово е дека цените отишле нагоре ради зголемување на материјалите за градба.
Aj malce da sme realni, za kolku da go dade? Kje go dade kolku sto e pazarnata cena, zaso bi castel bilo koj?
Hipoteticki ako saka da kupi druga nedvizina, kade bi nasol posle on za tie pari. Pa edno novo lisice ide 1500 evra kvadrat, ako ne da go dade za 1000 i da ide u mralino da zivee( a i tamu kojznae dali e tolku sea).

Materijalite nemaat vrska. Isti se materijalite i vo Skopje i Centar i Pehcevo. Pobaruvackata i ponudata, toa e se sto treba da gleate.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom